متخصص روانشناسی

0
0
58

متخصص روانشناسی، مشاور و درمانگری است که به روانکاوی میپردازد. روانکاوی روشی از درمان در روانشناسی است که به وسیله صحبت کردن با مراجعه کننده و یادآوری مطالب گذشته و آنچه که بیش از همه به کودکی فرد برمیگردد، اشاره دارد.

متخصص روانشناسی در روانکاوی مسائل، از ریشه و اساس آنها را بررسی میکند و بصورت ریشه ایی و بنیادی حل و فصل میکند؛ زیرا آنچه امروزه در روان ما به عنوان آسیب شکل گرفته، بدون شک ریشه در سالهای اولیه زندگیمان دارد و تفسیر و تحلیلی که در آن سالها بر روی مسائل پیرامونمان داشته ایم و تصمیماتی که در همان سالها در ناخودآگاهمان گرفته شده، بر رفتار های امروز و عملکرد فعلی مان مؤثر است.

آیا می دانید تثبیت در دوره مقعدی فروید باعث خسیس شدن شما در آینده خواهد شد؟

شاید برای عوامی که رشته تخصصی شان روانشناسی نبوده کمی پیچیده به نظر بیاید که مثلا چگونه یک کودک سه ساله میتواند با رفتن و یا نرفتن به دستشویی در دو تا سه سالگی که گذر از دوره اصطلاحا «معقدی» برای کودک است، در آینده میتواند فردی خسیس و لجوج باشد و یا میتواند معتاد شود یا میتواند فردی همیشه خشمگین و پر از کینه باشد.

در واقع متخصص روانشناسی دارای یک علم فراگیر است. علم به معنای تثبیت و ارائه نظریاتی است که پیش از آن به تایید درآمده اند و سالها بر روی آنها فعالیت علمی انجام شده و بازتاب این علم بر روی افراد انسانی اثرگذار و قابل رؤیت است.

اما در علم روانکاوی آنچه که مهم است و باعث تفاوت چشمگیر گرایش روانکاوی با دیگر گرایشها میباشد، این است که با بررسی مشکلات از ریشه و اساس آنها و درمان و بهبود، بازگشت مشکلات تا حدی محال است اما در دیگر گرایش ها بدلیل آنکه مشکلات بیشتر در سطح رفتار امروز ما و آنچه که انجام میدهیم و یا آنچه که فکر میکنیم میباشد، پس از یک دوره درمانی و بهبود ممکن است به شکلی دیگر و با یک نمایش دیگر از ناخودآگاه بروز پیدا کند.

متخصص روانکاوی

یک روانکاو در درمان اضطراب، ریشه اضطراب را مورد بررسی قرار میدهد و کم کم ممکن است به دوره ایی از کودکی فرد برسد که در چهار یا پنج سالگی در خانه تنها مانده و احساس تنهایی وجودش را فرا گرفته است؛ بنابراین تعبیر و تفسیر او در این سن میتواند این باشد که همیشه تنها خواهد ماند و کسی به داد او نخواهد رسید. این شکل از بررسی مسائل به زمانی مانند پنج تا ده جلسه نیاز دارد که مراجع بتواند با تداعی آزاد (صحبت در مورد هر آنچه به ذهنش خطور میکند) به آن دست پیدا کند.

متخصص رفتار درمانگری

اما در روشهایی رفتار درمانگری، وقتی رواشناس با فرد مضطربی مواجه میشوند، درمان میتواند بر اساس سطح اضطراب مراجع بررسی شود و وقتی به آنچه که در تصور خود باعث اضطرابش میشود، نزدیک شود، سطح اضطراب بالا رود و با دور شدن پایین بیاید؛ بنابراین درمانگر با روش هایی مثل مواجه سازی (روبرو شدن با آنچه مراجع از آن هراس دارد) و یا تغییر گام به گام در رفتار مراجع میتواند سطح اضطراب مراجع را پایین آورد.

ناخودآگاه

ممکن است دلیل اصلی اضطراب در این نوع از درمان مشخص شود و باز هم غیر ممکن است اضطراب در ناخودآگاه با رفتاری دیگر و از جایی دیگر سر باز نکند. بنابراین درمان روانکاوی در دسته درمانهای سخت میباشد که نیاز به صبوری و همکاری صد در صد مراجع و وقت لازم و کافی دارد که در واقع یک پروسه درمانی کامل و بی عیب و نقص را پشت سر بگذارند و مسئله همیشگی را که ذهن و زندگی اش را مشغول کرده از بین ببرد و درمان و بهبود را به همراه آورند.

در نهایت شما می توانید ار کمک گرفتن از متخصص روانشناسی مرکز مشاوره ذهن آرا، آسیب یا مشکل خود را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *