مشاور ازدواج خوب در تهران

0 154

در زندگی هر زوج، مشکلات زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درگیری های کوچک و بزرگ شوند. مشکلاتی مثل مشکلات روابط جنسی، بداخلاقی، بیماری و غیره. برخی از زوجین برای کنترل اختلافات و بهبود روابط و یا کاهش دادن استرس های زندگی، مراجعه به مشاور ازدواج را انتخاب می کنند. اما چطور باید یک مشاور ازدواج خوب را آن هم در شهر بزرگی مثل تهران پیدا کرد؟ در ادامه ی این مقاله با تحلیل مشاوره ی ازدواج، ملاک های انتخاب یک مشاور ازدواج خوب را معرفی خواهیم کرد.

مشاوره ازدواج یکی از انواع مشاوره روانشناسی میباشد که تمرکز آن بر روی موضوعات مربوط به ازدواج است. این خدمات میتوانند برای شرایط پیش از ازدواج و یا حتی بعد از ازدواج مورد استفاده قرار بگیرد. مشاوره ازدواج که زوج درمانی نیز نامیده می شود به زوجین کمک می کند به اختلافات میان خود پی ببرند و آن ها را حل کنند و بدین طریق به رابطه ی خود بهبود ببخشند.

مشاوره ازدواج راه حل هایی را پیش پای زوجین می گذارد تا از طریق آن ها بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، با تفاوت های خود کنار بیایند و زندگی سالم تری را در پیش بگیرند.

مشاور ازدواج خوب در تهران

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

مشاوره ازدواج به طیف وسیعی از افراد با انواع مختلف مشکلات و تضادها کمک خواهد نمود. بعضی از زوج‌ها به دنبال مشاوره ازدواج هستند تا در مورد بهتر کردن روابطشان، تقویت آن  و حتی برای رسیدن به درک بهتر از یکدیگر دست یابند. مشاوره ازدواج همچنین به افرادی که قصد ازدواج دارند هم می‌تواند کمک شایانی کند. مشاوره پیش از ازدواج باعث خواهد شد تا طرفین به درک عمیق‌تری از یکدیگر و خواسته‌های هم قبل از ازدواج برسند.

از طرفی دیگر عده‌ای به این دلیل به مشاورهای ازدواج رو می‌آورند که بخواهند رابطه‌ای حال حاضرشان را که دچار مشکل شده است را بهبود ببخشند. موارد زیادی است که هر یک از طرفین می‌تواند با مشاوره خود در میان گذاشته و از او کمک بخواهد.

مسائلی مانند :

  • مشکلات ارتباطی
  • مشکلات زناشویی و جنسی
  • مشکلات در مورد فرزندان
  • خشم
  • خیانت
  • سوء مصرف مواد و غیره…

مشاوره ازدواج حتی در مواردی چون خشونت خانگی نیز موثر خواهد بود.اگر این خشونت‌ها به درجه بالاتری رسیده و شما را می‌ترساند دیگر مشاور تنها کافی نخواهد بود. بهتر است در این شرایط با پلیس تماس گرفته و یا با پایگاه‌های اورژانس اجتماعی مساله را مطرح کنید.

مشاور ازدواج خوب در تهران

عوامل موثر در ازدواج

عوامل موثر در ازدواج به دو دسته تقسیم می شود؛ یکی عوامل پیش بینی کننده موفقیت ازدواج و دیگری عوامل حمایت کننده از ازدواج.به عنوان مثال اگر کسی همه فاکتورهای مثبت را داشته باشد، اما دچار اختلال روانی باشد، این مشکل همه فاکتورهای مثبت را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین فردی که دچار اختلال روانی است، ابتدا باید سلامت خود را به دست آورد و بعد تصمیم به ازدواج بگیرد؛ مگر این که یک متخصص با اطمینان کامل تایید کند که فرد مضطرب یا افسرده با ازدواج درمان می شود. یا فردی که با وجود سن مناسب، آمادگی لازم را برای ازدواج ندارد یعنی نمی تواند به طرف مقابل اعتماد کند، نمی تواند سرمایه گذاری عاطفی داشته باشد، اراده ضعیفی دارد، هدفمند نیست، وفادار نیست و … چنین فردی اگر ازدواج کند در واقع باید خود را برای طلاق آماده کند.

بنابراین با یک مشاوره خوب قبل از ازدواج می توان همه فاکتورها را سنجید و آن ها را کنار هم قرار داد و به صورت دقیق به فرد گفت که با چه مسائلی مواجه است.

البته نباید لطف خدا و توکل به او را فراموش کرد؛ چنان که بعضی معتقدند در ازدواج باید تایید خداوند هم باشد و اگر نیت فرد درست باشد، خداوند نیز به او کمک می کند. افرادی که برای مشاوره می آیند، احتمالاً دچار تردید هستند که آیا این فرآیند به آن ها کمک می کند یا نه و بعضی به توصیه دیگران مراجعه می کنند و عده ای هم با آگاهی به نزد مشاور می آیند. در همه این شرایط توصیه و تاکید ما این است که افراد به این موضوع توجه داشته باشند که روان شناس الزاماً نمی تواند در مشاوره قبل از ازدواج موفق باشد مگر این که در این زمینه تجربه داشته باشد.

اگر مشاور حاذق باشد، به افراد یادآوری می کند که در چه زمینه هایی اطلاعاتشان ناقص است و آن ها را راهنمایی می کند که باید درباره چه موضوعاتی جلسه بگذارند و بیشتر صحبت کنند. به عنوان مثال کسی که مدل زندگی ندارد و طرز فکر خود را مطرح نکرده است و یا فکر می کند که می تواند همسر خود را تغییر دهد و … نیاز به مشاوره دارند. مشاور این موضوعات را با دو طرف در میان می گذارد و وقتی اطلاعات آن ها کامل شد،میگنا دات آی آر.دوباره مراجعه می کنند و مشاور با انجام بررسی های لازم نتیجه را اعلام می کند. افراد در مراجعه به مشاوره معمولاً باید تسلیم مشاور باشند و یا اگر در زمینه ای تردید دارند، آن را با مشاور در میان بگذارند.

معمولاً مشاوره قبل از ازدواج باید پیش از تصمیم قطعی انجام شود زیرا زمانی که تصمیم به ازدواج قطعی شد، مشاور دیگر نمی تواند کاری جز اصلاح رابطه انجام دهد.

مشاوران معمولاً همان طور که توصیه به ازدواج نمی کنند، به جدایی هم توصیه نمی کنند و مسئولیت آن بر عهده خود فرد است اما مشاور مسائل و مشکلات احتمالی را به افراد گوشزد می کند. در مشاوره پیش از ازدواج، مشاور معمولاً می داند که علایق افراد شکل گرفته یا نه و وقتی این افراد برای کمک گرفتن مراجعه می کنند، ممکن است اطلاعات نادرستی دهند که مشاور این موارد را تشخیص می دهد. در مراجعه برای مشاوره پیش از ازدواج، افراد سعی می کنند خود را بهتر نشان دهند اما همه این موارد برای مشاور قابل تشخیص است.

مشاوران به لحاظ اخلاقی اطلاعات خصوصی افراد را فاش نمی کنند، بنابراین مراجعه کنندگان باید متوجه پیام های مشاور باشند به عنوان مثال شخصی با خانمی دیگر گفت وگو می کند و همزمان برای مشاوره ازدواج با فرد دیگری هم مراجعه می کند، وقتی مشاور متوجه می شود مانع از ادامه مشاوره خواهد شد و به افراد این نکته را یادآوری می کند که هنوز آمادگی ازدواج ندارید و یا اطلاعات ناقص است.

مشاور ازدواج خوب در تهران

چه زمانی مشاور به شما می گوید که باهم ازدواج نکنید؟

مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی گوید که این کار را بکنید یا نکنید. وظیفه مشاور آگاه کردن است. او می گوید که نتیجه چنین ازدواجی چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنید. اما این حکم، یک استثنا دارد. یعنی موارد خاص. مثلاً وقتی تست های شخصیت شناسی و … که در تمام دنیا مرسوم است را انجام می دهند و نتیجه این تست ها مناسب نیست، پیشنهاد می کنند با یک فرد مشکل دار ازدواج نکنید. کار آنها شناختن رفتارهای پنهان دو طرف است. در اکثر موارد با مشاوره می شود رفتارهای منفی را پوشش داد و یا از بین برد. اما در برخی موارد نتیجه ازدواج کاملا مشخص است.

مثلا جوانی که سوءظن دارد اصلا توصیه نمی شود ازدواج کند. مشاور با کسی در این رابطه تعارف ندارد. سوءظن با معیارهای یک ازدواج پایدار تداخل دارد. این بیماری چیزی نیست که خود طرف به آن معترف باشد. مثلا فکر می کند که دارد همسرش را در جامعه محافظت می کند در حالیکه این بیماری است و خانواده را متلاشی می کند. بنابراین اگر مشاور در بررسی های سلامت روانی و شخصیتی به چنین موارد برخورد کرد حتما درباره آینده این ازدواج شفاف سازی می کند. به همین دلیل است که توصیه می شود 6 تا 9 ماه دختر و پسر با هم در مراوده باشند و بعد از آن دوباره به مشاور مراجعه کنند.

مشاور ازدواج خوب در تهران

چه انتظاری باید از نتایج جلسات مشاوره ازدواج داشته باشید؟

مشاوره ازدواج معمولا به زوج‌ها با هم در جلسات مشترک مشاوره می‌دهد.در طی کار با یک روانشناس به شما آموزش بر خورد به تنهایی با مشکلات داده می‌شود. مشکلاتی از قبیل: صحبت آزادانه، حل مشکلات، و این که چگونه در مورد تضادها منطقی بحث کنید.

در زمان مشاوره شما از قسمت‌های خوب و بد رابطه صحبت خواهید کرد تا مشاور ازدواج شما درک درستی از رابطه شما داشته باشد. زوج‌ها با یکدیگر می‌آموزند که چگونه بدون عیب جویی از یکدیگر مشکلات خود را بشناسند و در راه بهبود آن گام بردارند.

مشاور ازدواج خوب در تهران

اما نکاتی که لازم است در ارتباط با روند مشاوره ازدواج از آن آگاه باشید:

ممکن است صحبت کردن در مورد مشکلاتتان با یک مشاور سخت باشد

ممکن است شما در ابتدای مسیر مشاوره جلساتی را داشته باشید که به سکوت بگذرد و شما و همسر یا پارتنرتان به دلیل برداشت‌های اشتباه نسبت به همدیگر عصبانی باشید و حتی ممکن است در طی جلسات بحث داشته باشید. اما لازم است بدانید تمام این‌ها کاملا طبیعی است. در این زمان روانشناس و مشاور شما می‌تواند به شما در کنترل کردن این احساسات کمک کند.

شما می‌توانید به تنهایی به مشاور مراجعه کنید

اگر همسر و یا پارتنر شما از شرکت در این جلسات مشاوره ازدواج دوری می‌کند همچنان شما می‌توانید به مشاور ازدواج مراجعه کنید. حقیقت این است که اصلاح رابطه از این طریق کمی چالش برانگیز تر خواهد بود اما همچنان شما می‌توانید در مورد واکنش‌ها و رفتار های خودتان بیشتر بیاموزید.

علاوه بر این، در چنین شرایطی شما می‌توانید از مشاوره‌های آنلاین کمک بگیرید. احتمالا همسر با مشاوره‌ی آنلاین موافق‌تر باشد و از آن اجتناب نکند.

مشاوره معمولا کوتاه مدت است

بعضی از زوج‌ها تنها به چند جلسه مشاوره ازدواج و بعضی دیگر به چند ماه نیاز دارند. برنامه مشاوره بستگی به موقعیت شما و رابطه‌ی شما دارد. بعضی اوقات جلسات باعث می شود تا زوج‌ها متوجه شوند مشکلاتشان عمیق تر بوده و قابل اصلاح نمی‌باشد در نتیجه بهترین راه حل این است که رابطه را تمام کنند.

ممکن است مشاوره ازدواج به شما تکلیف خانه دهد

ممکن است است مشاوره ازدواج به شما پیشنهاد تمرین‌های ارتباطی به منظور کاربردی کردن صحبت‌های مطرح شده در طول جلسات را دهد. به طور مثال؛ صحبت کردن هر روزه، بدون هیچ گونه عامل بیرونی حواس پرتی مثل تلویزیون، گوشی موبایل و غیره …به صورت رو در رو با همسر و شریکتان در باب مسائلی به دور از استرس.

ممکن است شما و همسرتان نیاز به کمک اضافی داشته باشید

اگر یکی از طرفین درگیر مشکلاتی از قبیل بیماری‌های روانی، مصرف مواد مخدر و یا مسائل دیگر باشد، در این حالت مشاور ازدواج ممکن است برای تکمیل و بهبود روند مشاوره از کمک دیگر بخش های درمانی استفاده نماید.

مشاور ازدواج خوب در تهران

چه زمانی به مشاوره مراجعه کنیم؟

مشاوره پیش از ازدواج هم در زمان آشنایی دو نفر با هم و هم بعد از مرحله خواستگاری اتفاق می‌افتد. به این صورت که ممکن است دو نفر قبل از انجام مراحل رسمی‌ خواستگاری و به واسطه آشنایی که با یکدیگر دارند، احساس کنند به هم علاقه‌مند شده‌اند و مایل هستند، نزد یک مشاور بروند و میزان تناسب همدیگر برای امر ازدواج را بسنجند، یا اینکه بعد از مراسم خواستگاری و تصمیم قطعی برای ازدواج این مشاوره انجام شود. در  چنین مواردی که طرفین وقتی با هم آشنا می شوند، بدون آن که موضوع ازدواج خود را با خانواده ها در میان گذاشته باشند بسراغ مشاوره پیش از ازدواج می روند. در واقع، این روند کاملا اشتباه است. حتما باید موضوع ازدواج بوسیله خواستگاری رسمیت پیدا کند و تا زمانی که خواستگاری صورت نگرفته است نمی توان قدم دیگری برداشت.

معمولاً مراجعه به مشاوره زمانی که هنوز هیچ صحبتی بین افراد نشده است، مناسب نیست، همان طور که مراجعه افراد بعد از مدت ها حرف زدن و رابطه داشتن و شکل گرفتن علاقه، تاثیر چندانی ندارد، بنابراین بهترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که فرد آمادگی دارد و حداقل 8 تا 10ساعت با طرف مقابل درباره مسائل مختلف گفت وگو کرده است.

مشاور ازدواج خوب در تهران

معمولاً مشاوران اگر نیاز باشد از خانواده ها هم دعوت می کنند تا در جلسات حضور یابند از آن جا که مسئولیت ازدواج بر عهده دوطرف است، مشاوران بیشتر جلسات را با حضور دختر و پسر برگزار می کنند. معمولاً اگر جریان مشاوره خوب پیش رود، در نهایت 3 تا 4 جلسه 1.5ساعت کافی است. اگر مشاور نیاز به جلسه اضافه داشته باشد در این جلسه معمولاً درباره ریسک ها صحبت می کند تا زوج ها بتوانند به مدلی برای خانواده موفق دست یابند.

مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند تا به شناخت بهتری به همسر خود دست یابند و عاقلانه تر برای زندگی مشترک آینده ی خود تصمیم گیری نمایند. روانشناسان متعددی در تهران و دیگر نقاط کشور وجود دارند و ما می توانیم به آنها مراجعه کرده و مشکلات خود را با آنان در میان بگذاریم. اشاره به این نکته ضروری است که هر مشکلی یک راه حلی دارد اما اینکه آن راه حل چگونه و به چه شکل باشد مهم است به همین دلیل هر مشاور با مشاور دیگر متفاوت است و کیفیت خاص خود را دارد. مشاور ازدواج ویژگی هایی دارد که او را از بقیه متمایز می کند. صبر و شکیبایی، تجربه و تحقیق، نوع برخورد و شیوه بیان و راز داری و امانت داری از مهمترین ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب هستند

نکاتی که باید برای مراجعه به یک مشاور ازدواج خوب جدی گرفته شوند

اگر برای مشاوره پیش از ازدواج قصد دارید کاری انجام بدهید باید به یکسری نکات توجه کنید . پیش از هر چیز باید گفت که برای این کار مراکز معتبر را انتخاب کنید و از مهارت و تجربه فرد مشاور مطمئن شوید. متخصصین روانشناسی گزینه بهتری برای شما به حساب می آیند چرا که این افراد علاوه بر اینکه بر مسائل و مشکلات زندگی مشترک آشنایی و تسلط دارند، ویژگی های شخصیتی را هم می توانند تشخیص بدهند. برخی از مراکز مدعی هستند که شما با انجام یکسری از تست های روانشناسی می توانید فرد مناسب خود را شناسایی کنید در این رابطه باید گفت که انجام این تست ها اگر چه خوب هستند ولی به تنهایی نمی توانند کمکی به شما کنند و تنها جنبه تجاری دارند در واقع تست ها در کنار مشاوره به ویژه مشاوره فردی معنادار می شوند. مشاوره پیش از ازدواج بهتر است به شکل خصوصی انجام شود تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد به این شکل مشاور می تواند وقت بیشتری را صرف شما کند و کار تخصصی تر می شود ولی در شرایطی که مشاوره به صورت گروهی است امکان اینکه بتوان به همه سئوالات پاسخ داد وجود ندارد.

مشاوره گروهی هم خوب است ولی مشاوره خصوصی کارآمدتر است و در مشاوره گروهی باید به تعداد افرادی که در آن کارگاه شرکت می کنند توجه داشت چرا که کلاس هایی که جمعیت آنها خیلی زیاد است آنقدرها نمی تواند کمکی به شما بکند. گاهی اوقات زوج ها هزینه زیاد را دلیل عدم انجام مشاوره می دانند در این رابطه باید گفت که مراکز دولتی، مثل خانه های سلامت که در پارک ها وجود دارند و یا سراهای محله با گرفتن هزینه بسیار پایین می توانند به شما خدمات ارزنده ای را به شکل خصوصی ارائه کنند. گاهی اوقات دختر و پسر جوان تمایل دارند که به تنهایی برای مشاوره مراجعه کنند در حالی که وقتی مشاوره به صورت 2 نفره باشد خیلی بهتر خواهد بود و در صورتی که خود متخصص روانشناسی تشخیص مشاوره خصوصی را بدهد به شما اعلام می کند.معمولا خانم ها بیشتر از آقایان اصرار به گرفتن مشاوره دارند و برخی از آقایان برای مشاوره پیش از ازدواج وقت نمی گذارند در این رابطه باید گفت که در زندگی مشترک 2 نفر نقش می آفرینند پس هر 2 نفر باید آگاهی های لازم را پیش از ازدواج کسب کنند تا مشکلات و مسائل به حداقل برسد.

مشاور ازدواج خوب در تهران

افراد به دلایل مختلفی به دنبال درمان هستند؛ مدیریت کردن چالش های مهم زندگی، بازگشت به عشق و رابطه، قانون جذب عشق، جلوگیری از خیانت و طلاق، برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه، آناتومی بدن و درمان بیماری های روانی چون اضطراب و افسردگی، رشد و بالندگی شخصی و خودشناسی از جمله این دلایل است. ما در کلینیک روانشناسی ذهن آرا در تهران، متخصصین باتجربه ای داریم که سالها در زمینه ی مشاوره ی ازدواج کار کرده اند و از بهترین های این حوزه انتخاب شده اند. پس برای ارتباط با مجرب ترین مشاورین ازدواج می توانید با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
Call Now Button