مشاور خانواده خوب در تهران

0 17

خانواده در زندگی هر شخص از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا که خواستگاه اصلی هر فرد برای حضور در اجتماع خانواده به شمار می آید. همه ی ما در خانواده مسئولیت ها و وظایفی را به عهده داریم که درصورت بی توجهی به آن ها روابط ما در خانه دچار مشکل خواهد شد. این مسئولیت ها برای اعضای اصلی خانواده، یعنی همسر، مادر یا پدر بسیار بیشتر و سنگین تر هم خواهد بود، زیرا مدیریت و راهبرد هر خانواده ای به عهده ی این اعضای اصلی است. بنابراین اگر هر یک از اعضای خانواده در هر زمینه ای با مشکل مواجه شود، مراجعه به یک مشاور خانواده ی خوب، می تواند از به وجود آمدن مشکلات دیگر جلوگیری کند. از جمله مباحث مطرح در زمینه مشاور خانواده می توان به مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره دوستی بین دختر و پسر، مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج، مشاوره دوران نامزدی، مشاوره همسرگزینی، مشاوره همسریابی، مشاوره ازدواج، مشاوره عقد و مهریه، مشاوره زندگی مشترک،مشاوره جنسی، مشاوره زناشویی، مشاوره روابط زناشویی، مشاوره دوران بارداری، مشاوره نوزاد و نوباوه، مشاوره کودک، مشاوره مشکلات یادگیری کودک، مشاوره بازی کودک، مشاوره تربیت کودک، مشاوره نوجوان، مشاوره بلوغ و رشد، مشاوره کودک، مشاوره جوان، مشاوره طلاق، مشاوره خیانت، مشاوره چندهمسری و …. اشاره داشت. در زمان های قدیم، خانواده ها وقتی با چنین مشکلاتی مواجه می شدند، برای حل آن نزد یکی از اعضای با تجربه تر خانواده یا به اصطلاح ریش سفید خانواده می رفتند و با او مشورت می کردند. اما امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و نیازهای خانواده ی شهری امروزی، خصوصا در شهرهای بزرگی مثل تهران، خانواده ها با مشکلات پیچیده تری مواجه هستند و برای حل و فصل این مشکلات، نیازمند به مراجعه به یک مشاور خانواده خوب دارند.

مشاور خانواده خوب در تهران

چه زمانی باید از مشاور خانواده کمک بخواهیم؟

در پاراگراف بالا به اختصار به برخی مسائلی که نیاز به مراجعه به مشاور خانواده دارند اشاره کردیم. اما برخی زمینه ها، به خاطر اهمیت بیشتری که دارند، نیاز جدی تری به مشاوره دارند و درصورتی که بدون مشاوره اقدامی انجام شود، می تواند پیچیدگی این مسائل را بیشتر کند. چند نمونه از این شرایط به شرح زیر هستند:

1- به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی در ارتباط با همسرتان دچار مشکل هستید

زندگی زناشویی دارای چالش های زیادی است. ولی زمانی که به جای آرامش در کنار همسرتان، بیشتر دچار استرس و تنش هستید؛ باید سریعا برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید. بهبود رابطه زن و شوهر آن هم زمانی که حرمت ها از بین رفته و دعواها شدید شده اند، دیگر کار آسانی نخواهد بود. عدم آگاهی از مهارت ارتباط صحیح با همسر موجب سردی، بی علاقی نسبت به یکدیگر، بی اعتنایی، عدم علاقه به گفتگو با همسر، بی میلی جنسی و… می گردد. تا جایی که نادیده گرفتن احساسات همسر در این دعواها، در طولانی به سوء استفاده های عاطفی و جسمی تبدیل می گردد.

2- به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی بدون هیچ احساسی کنار یکدیگر زندگی می کنید و اصطلاحا طلاق عاطفی گرفته اید

زمانی که رابطه زن و شوهر تنها مانند یک هم خانه شوند، به طوری که هیچ احساسی به یکدیگر ندارند؛ دریافت مشاوره خانواده بسیار ضروری است. نشان ندادن احساسات در زندگی زناشویی به مرور سبب سرد شدن رابطه زناشویی و از بین رفتن صمیمیت زوجین می گردد. در بسیاری از جلسات مشاوره روانشناسی شاهد بودیم که دلیل برداشت های اشتباه و دور شدن زوجین از یکدیگر، عدم ابراز محبت و عشق بود. بیان نکردن احساسات در نهایت باعث سرد شدن هر چه بیشتر زوجین و طلاق عاطفی آن ها می شود.

مشاور خانواده خوب در تهران

3- به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی در همسر خود رفتارهای منفی بادوامی را مشاهده می کنید.

در زندگی های امروزی همه افراد در طول روز تنش ها، اضطراب و استرس های زیادی را متحمل می شوند. هر چقدر هم این تنش ها را برای مدتی در خود پنهان کنند؛ در نهایت در یک موقعیت این ناراحتی ها بروز پیدا می کنند. احساسات منفی مانند ناراحتی، احساس ناامیدی و ناامنی سبب بروز رفتارهای مضر و گاهی آسیب زا در زندگی مشترک می شود.

برخی از رفتارهای بد همسر ریشه در اختلالات شخصیت و ناشی از تربیت والدین اوست که در شخصیت او تثبیت شده است. یک فرد متخصص در زمینه خانواده به زوجین کمک می کند تا بتوانند احساسات منفی خود را شناسایی کرده و نحوه برخورد با این احساسات را بیاموزند.


مقاله مرتبط : مشاوره ازدواج، چه زمانی؟


4- به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی چالش هایی را در زندگی مشاهده می کنید که راه حل آن ها را نمی دانید

عدم تفاهم زوجین به مشکلات زناشویی دامن می زند. در جلسات مشاوره شاهد بودیم که بسیاری از زوج ها می گفتند که “ما می دانیم که چه مشکلاتی داریم ولی نمی دانیم که چگونه این مشکلات را برطرف کنیم”. دلیل این عدم توانایی نبود تفاهم در بین زوجین است. در چنین شرایطی حضور یک شخص سوم متخصص برای کمک به حل اختلافات زناشویی بسیار تاثیرگذار است.

5-به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی که فکر می کنید طلاق آخرین راه حل شماست

در زمان های اختلاف و دعوا کمی فاصله میان زن و شوهر می تواند مفید باشد. با این حال، وقتی مدت این دوری زوجین از یکدیگر به صورت طولانی و مدام می شود. حتما از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید.

دور از هم زندگی کردن و به خانه نرفتن اختلافات زوجین را حل نمی کند. این طرز برخورد برای حل مشکلات خانوادگی تنها سبب تقویت این فکر می شود که دور بودن از همسر مفید است و سبب سوق زوجین به سمت طلاق می شود. اما این موضوع معمولا نادیده گرفته می شود.

6-به یک مشاور خانواده خوب احتیاج دارید وقتی که تنها به خاطر فرزندان یا حفظ آبرو به زندگی مشترک ادامه می دهید.

زمانی که احساس می کنید تنها به خاطر فرزندان، آبرو، حرف های خانواده، همسایه ها و… به زندگی مشترک خود با همسرتان ادامه می دهید؛ حتما از یک متخصص مشاوره بگیرید. چرا که ادامۀ چنین زندگی تنها به سلامت روانی شما و فرزندتان آسیب می رساند. زن و شوهر باید به زندگی مشترکشان به عنوان یک رابطه سالم و مثبت نگاه کنند تا بتوانند یک بستر مناسب برای تربیت فرزند فراهم سازند.

فرزندان بسیار باهوش هستند، مهم نیست والدین چقدر و چگونه اختلافات میان خود را در حضور فرزند کتمان کنند. همه فرزندان رابطه سرد میان والدینشان را متوجه می شوند.

مشاور خانواده خوب در تهران

مشاور خانواده ی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هنگامی زوج در روابط زناشویی با همسر خود اختلافاتی دارند با به مراجعه به مرکز مشاوره و کمک گرفتن از یک روانشناس یا مشاور خانواده خوب می توانند به حل مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی خود بپردازند. بسیاری از زوجین در اولین جلسه مشاوره خانواده، ترس و استرس دارند اما به‌محض شروع جلسه مشاوره، آرامش به آن‌ها برمی‌گردد و شروع به شرح تجربیات زندگی مشترک خود با مشاور خانواده می‌کنند.

اصولاً در جلسه اول مشاوره خانواده، مشاور با پرسیدن سؤالاتی از زوج مانند شرح مشکلات زندگی مشترک و اختلافات زناشویی با همسر، به گردآوری اطلاعات می‌پردازد. یک مشاور خانواده خوب از روش‌ها و تکنیک های متنوعی برای حل اختلاف زن و شوهر استفاده می‌کند. یک مشاور خانواده خوب می‌داند که در حین دوره زوج درمانی و فرایند مشاوره از هرگونه تعصب و جهت‌گیری اجتناب کند.

بسیاری از مراجعین ما در مرکز روانشناسی ذهن آرا در تهران، از اینکه قبلاً به کلینیک مشاوره خانواده مراجعه نکرده‌اند و تجربه‌ای در این زمینه ندارند احساس نگرانی می‌کنند. اغلب، زوج سؤالاتی درباره شیوه مصاحبه جلسه مشاوره خانواده، روانشناس یا زوج درمانگر می‌پرسند. اینکه مشاور در طول فرایند مشاوره طرف زن را می‌گیرد یا مرد را؟ یا اینکه مشاور خانواده از چه روشی در جلسه مشاوره استفاده می‌کند؟

اگرچه مشاوره خانواده ممکن است در نگاه اول دلهره‌آور به نظر برسد، خیلی از زوج ها درصورتی‌که با ذهن باز و با تصمیم جدی با همسر خود تحت نظر مشاور قرار بگیرند، رابطه زناشویی آن‌ها پس از طی چند جلسه مشاوره بهبود می‌یابد. اصولاً یک مشاور خانواده خوب سعی می‌کند در طول جلسات مشاوره و زوج درمانی بر روی مشکلات زناشویی اصلی که زوج با آن درگیر هستند تمرکز کند.

مشاور خانواده خوب در تهران

در جلسه ی مشاوره خانواده چه چیزی انتظار ما را می کشد؟

اصولاً در جلسه اول مشاوره خانواده قوانین و اصولی کلی مشاوره مطرح می‌شود. در طول اولین جلسه مشاوره، از مشاور خانواده انتظار می‌رود در مورد رازداری مشاور، تعداد جلسات لازم برای مشاوره و فن‌هایی که مشاور در طول زوج درمانی استفاده می‌کند صحبت کند. همچنین در جلسه اول مشاور از زوج می‌خواهد در صورت داشتن مشکلات روحی و روانی آن را با مشاور در میان بگذارند.

پس از بحث در مورد شرایط کار، مشاور خانواده یا روانشناس توضیحاتی در مورد گذشته زندگی مشترک شما و مشکلات زناشویی که شمارا به مرکز مشاوره ترغیب نموده ثبت می‌کند. برخی از سوالات مشاوره خانواده که ممکن است در کلینیک از شما پرسیده شود بدین‌صورت است:

در دوران ازدواج و زندگی مشترک خود با چه مشکلات زناشویی روبرو شده‌اید؟
چه مدت است در زندگی زناشویی خود با این مشکلات روبرو هستید؟
آیا پیش از این به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کرده‌اید؟
چه اقداماتی برای حل مشکلات زناشویی خود تاکنون انجام داده‌اید؟
برای حل این مشکلات چه انتظاری از مشاور خانواده دارید؟
در این شیوه، مشاور ممکن است در اولین جلسه مشاوره گامی فراتر از ثبت شرح‌حال و گذشته رابطه زناشویی مراجع بگذارد و مسائل واقعی و مهم زن و شوهر نیز موردبحث و بررسی قرار دهد. وظیفه اصلی مشاور خانواده عملاً از جلسه دوم آغاز می‌شود. در دومین جلسه، مشاور یا روانشناس دید روشنی نسبت به مشکل زناشویی زوج پیداکرده و در ادامه جلسات، مشاور خانواده یا روانشناس باید بر اساس این ایده به زوج راهکار ارائه دهد.

به‌طورکلی، بهتر است زوج باهم دیگر برای حل اختلافات زناشویی به مشاوره خانواده مراجعه کنند. در این صورت مشاور با حضور زن و شوهر بهتر می‌تواند نوع مشکلات در روابط زناشویی زن و مرد را تشخیص دهد و بهبود دهد. البته گاهی ممکن است مشاور روانشناس و یا مراجع ترجیح دهند به‌صورت انفرادی جلسه مشاوره را برگزار شود. اگر شما در شرایطی هستید که یک مشکل شخصی، زندگی زناشویی شمارا تحت تأثیر قرار داده است، مانند افسردگی، اعتیاد، مشکلات روابط جنسی و غیره، ممکن است مشاور خانواده از شما بخواهد از یک متخصص بالینی یا کلینیک ترک اعتیاد و یا مشاور جنسی کمک بگیرید.

مشاور خانواده خوب در تهران

معمولاً جلسات مشاوره خانواده شامل چند مرحله و بخش می‌شود. اولین وظیفه مشاوره خانواده این است که شما و همسر تان را به آرامش دعوت کند و احساس راحتی را در شما ایجاد کند. مهم‌ترین بخش مشاوره خانواده یا زوج درمانی ایجاد حس اعتماد شما به مشاور است به‌طوری‌که شما در بیان مسائل خیلی شخصی زندگی زناشویی خود احساس امنیت و راحتی داشته باشید. یک مشاور خانواده خوب تلاش زیادی می‌کند تا هر یک از زوج به‌راحتی و از دیدگاه خود به توصیف مشکلات خانوادگی و اختلافات در روابط زناشویی خود بپردازند.

مشاور خانواده ممکن است از روش‌های متعددی برای کمک به زوج در فرایند مشاوره استفاده کند ازجمله:

  • یک مشاور خانواده خوب فرصتی را فراهم می‌آورد تا زوج به‌راحتی و آشکارا در مورد موضوعات و مشکلات زناشویی خود صحبت کنند
  • یک مشاور خانواده خوب به زوج اجازه می‌دهد احساسات خود را با او به اشتراک بگذارند
  • یک مشاور خانواده خوب الگوی رفتاری و شیوه برقراری ارتباط با همسر تان را بررسی و تحلیل می‌کند
  • یک مشاور خانواده خوب مهارت هایی را برای بهبود برقراری رابطه زناشویی سالم به زوج می‌آموزد
  • یک مشاور خوب از زوج در مورد گذشته، دوران کودکی و تاریخچه خانوادگی شان سؤال می‌پرسد
  • یک مشاور خانواده باتجربه از اختلافات در رفتار شما و شریک زندگی تان صحبت می‌کند

همچنین ممکن است در طول جلسات مشاوره خانواده از زوج درخواست شود تکالیف و تمرین هایی را انجام دهند.( مثل تست شخصیت شناسی ) و یا اینکه از زوج خواسته شود احساسات و موضوعات مشاجره و دعوا با همسر خود را در طول روز و قبل از جلسه بعدی مشاوره ثبت کنند و در جلسه بعدی با مشاور در میان بگذارند.

مشاور خانواده خوب در تهران

از کجا می توانم یک مشاور خانواده خوب در تهران پیدا کنم؟

اگر با مطالعه ی مقاله بالا، متوجه شدید مشکلاتی در رندگی خود و خانواده دارید که نیاز به مراجعه به یک متخصص دارند، می توانید از یک روانشناس، زوج درمانگر و یا مشاور تخصصی خانواده کمک بگیرید. امروزه با پیشرفت کشور در حوزه های روانشناسی و علوم تربیتی، روانشناسان بسیار خوبی در تهران و سایر شهرهای ایران مشغول به فعالیت در حوزه های مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج می باشند. ما در مرکز روانشناسی ذهن آرا در تهران، توانسته ایم مجموعه ای از روانشناسان با تجربه را در زمینه های مختلف در این کلینیک گرد هم بیاوریم تا مراجعین این مرکز، از خدمات تخصصی در هریک از حوزه های مرتبط با روانشناسی بهره مند شوند. برای دریافت راهنمایی و اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با یکی از شماره های ما تماس بگیرید و از خدمات این مرکز تخصصی در زمینه ی مشاوره ی خانواده بهره مند شوید.

مقالات مرتبط
Call Now Button