نوروفیدبک در تهران

0 28

یکی از تاثیر گذارترین روشی که امروزه در علم روانشناسی در گرایش های نوروسایکولوژی (عصب شناسی مغز) بطور کاربردی در حال فعالیت است، نوروفیدبک یا همان بازتاب های مربوط به عصب های مغزی هستند.

میخواهیم بدانیم این بازتاب ها چیست و چگونه در رفتار ما و یا همچنین در کنش و واکنش ما تاثیرگذار است.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک دستگاهی است که از یک سری نورون هایی که به پوست سر متصل میشوند و وظیفه شان منتقل کردن نویز هایی به قسمت های مختلف مغز است، تشکیل شده است.

از آنجایی که در علم نوروسایکولوژی معتقد هستند که هر رفتار و یا هر کنش و واکنشی قسمت مشخصی در مغز دارد و برای خود در جایی تعیین شده است، بنابراین این نویزها به قسمتی که نیاز به تغییر در آن داریم منتقل میشود و فعالیت ترشح هورمن ها و همچنین فعالیت ذهنی را کم و یا زیاد میکند.

این بازتاب ها تاثیر نویزها در هورمن ها و همچنین عصب های مغزی است که به نوعی تلاشی است برای بالا بردن فعالیت های عصب مغز؛ اما از آنجایی که نوروفیدبک نسبت به سایر روش های علمی روانشناسی تقریبا علم نوظهوری است (در کشور ما)، بنابراین لازم است در مورد آن بیشتر بدانیم و یا راجع به طریقه استفاده از این دستگاه کاربردی اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

این دستگاه یک روش جدید را در دسته فعالیت های مغزی به وجود آورده که در کنار مشاوره های روانشناسی و ایجاد رفتاری جدید و یا ترک رفتاری قدیمی، بسیار خوب عمل میکند و همچنین در بالا بردن حافظه و عملکرد بهتر آن نیز بسیار تاثیر گذار است و یا در کمرنگ کردن عاملی مانند افسردگی نیز در برخی از موارد تاثیر خوبی داشته است.

اما باید بدانیم اگر از گرایش هایی چون روانکاوی و شناخت درمانی لذت میبریم، نوروفیدبک نمیتواند نیاز اساسی ما را در درمان ارضا کند.

در واقع نوروفیدبک یک مکمل بسیار خوب در کنار مشاوره های روانشناسی رفتار درمانگری و مخصوصا نوروسایکولوژیک است که میتواند اثر بسزایی داشته باشد.

با این تعاریف میتوانیم مطمئن شویم که امروزه با حجم زیادی از شلوغی ها و کمبود زمان، انسان ها تقریبا نیازمند وسیله ایی هستند که راه درمان را برایشان سریعتر و تاثیرگذارتر کند.

شاید در برخی از موارد هزینه بیشتر برای استفاده از دستگاهی اینچنینی، بازتاب بهتری نیز داشته باشد و در زمان و ادامه راه درمانی مان اثر بهتری داشته باشد؛ به این دلیل که پس از مشاوره روانشناسی و تشخیص روانشناس، مراجعه کننده میتواند نوروفیدبک را امتحان کند و حتی به جای استفاده از قرص ها، زمان بیشتری برای استفاده از این دستگاه داشته باشد و تاثیرش را در دو هفته اول در رفتار خود مشاهده کند.

به هر صورت، جامعه صنعتی و پرازدحام امروزه نیازمند هر وسیله و یا هر طریقی برای بهبود سریع و اثربخش است که بتواند روند درمانی ما را کمی جلوتر بیندازد تا بتوانیم از زمان خود استفاده بریم.

همچنین روند درمان در کنار نوروفیدبک میتواند بازتاب بهتر و مؤثرتری نیز داشته باشد.

مزایای استفاده از دستگاه نوروفیدبک

1. تاثیرگذاری بیشتر در کنار مراحل درمان

2. در برخی از موارد دیگر نیازی به مصرف دارو نداریم و میتوانیم ترشح، تنظیم هورمن ها و عصبهای مغزی را از این دستگاه داشته باشیم.

3. عملکرد سریع این دستگاه و مشاهده تاثیر دستگاه در دو هفته اول درمان.

4. با استفاده از این دستگاه، عملکرد در قسمتی از ذهن که نیازمند آن هستیم بیشتر و یا کمتر میشود و نه در کل بدن و کلیت رفتار هر فردی در واقع بازتابی شبیه قرص ندارد.

5. نوروفیدبک مانند آموزش زبان در خواب میماند؛ با این توضیح که با استفاده از دستگاه نوروفیدبک نیازی به تلاش زیاد ذهنی در رفع و رجوع و ترمیم آنچه که برایمان دشوار است نداریم بلکه میتوانیم جایی مناسب در کنار دستگاه باشیم، چشمانمان را ببندیم و منتظر تاثیر دستگاه بر روی نورون های عصبی باشیم.مقالات مرتبط
Call Now Button