اخبار و جشنواره ها

هدف زندگی چیست؟

در مراحل مختلف زندگی، ما تمایل داریم بپرسیم هدف واقعی از زندگی چیست و نیز تمایل داریم حقیقت را در مورد سرنوشت و تقدیرمان بدانیم.

در روزهای ناامیدی، حتی بیشتر به این فکر می کنیم که چرا معنای زندگی را درک نمی کنیم. در روزهای خوب، این هدف را در ذره ذره وجودمان خود احساس می کنیم. و در روزهای بد، حس می کنیم زندگی بی هدف است.

مساله اینجاست:

شما هدف را چگونه تعریف می کنید؟

فرهنگ لغت وبستر آن را به عنوان “چیزی که به عنوان یک سوژه یا پایانی که باید باشد وضع می شود” تعریف می کند.

“پایانی که باید باشد” بیش از حد از پیش تعیین شده و خارج از کنترل ما به نظر می رسد. زیرا در پایان روز ما درواقع تقدیرمان را به سرانجام رسانده ایم، و زندگی فقط تلاش برای کشف آنچه که برایمان در پیش رو دارد می باشد.

جه می شود اگر هدف زندگی ما این باشد که اینجا بر روی زمین حضور داشته باشیم چرا که ماموریت زندگی ما تعیین چیزی است که به ما خدمت می کند و ما مایلیم در آن شرکت کنیم؟

هدف از زندگی چیست؟

من یک بار از دوستم پرسیدم که ترس او در زندگی چیست. او از آزار مردم هراس داشت و همچنین از اینکه کسی در روابط دوستانه، عاشقانه و نیز روابطش با همکارانش اهمیتی به او ندهد.

می گویند اگر ما تا 78 سالگی عمر کنیم حدود هشتاد هزار نفر را در طول زندگی خود ملاقات می کنیم. از لحظه ای که  متولد شده اید، تا همین لحظه که این مقاله را مطالعه می کنید، ما مجموعه ای از گرایش ها، تجربیات، لحظات، تراژدی ها و تأثیرات افرادی هستیم که ملاقات کرده ایم.

مرگ افراد به شدت ما را تحت تاثیر قرار می دهد به دلیل  اینکه با آن فرد ارتباطات و مشترکاتی داشته ایم. ما تیم مان در جام جهانی را به خاطر غرور و تعصبی که به کشورمان داریم، تشویق می کنیم. ما در مراسم عروسی و سالگردها برای جشن گرفتن عشق مان به دوستانمان وعشق به همسرمان شرکت می کنیم.

هدف زندگی بیشتر در مورد ارتباط ما با دیگران و داشتن این فرصت برای زندگی کردن هشتاد هزار زندگی متفاوت است. این فرصتی است برای تقویت خودآگاهی مان، و درک آنچه که خود درونی مان تلقی می شود.

سپس به دوستم نگاه کردم و از او پرسیدم: “از هشتاد هزار نفری که ملاقات کرده و خواهی کرد، آیا واقعا اعتقاد داری که هیچ کس از تو الهامی نخواهد گرفت؟ از هشتاد هزار نفری که در زندگی تو می آیند و می روند آیا می توانی بگوئی که به هیچ کدام از آنها آسیبی نخواهی رساند و یا ازهیچ کدام از آنها آسیبی نخواهی خورد؟ “

این به معنای واقعی کلمه غیر ممکن است.

گاهی اوقات ما افرادی  را ملاقات می کنیم که برای ما الهام بخش هستند، زندگی ما را تغییر می دهند و یا برعکس، ما زندگی آنها را تغییر می دهیم .هدف زندگی ما ارتباط با دیگران است و این گونه، ماموریت زندگی ما روشن تر می شود.

حقیقتی در مورد ماموریت ما

آیا ماموریت ما همیشه واضح است؟ قطعا نه. هدف زندگی شما احتمالا مشابه زمانی که شما 20 سال داشتید یا حتی مشابه همین سال قبل نیست. این می تواند از “می خواهم پرستار شوم تا بتوانم به سالمندان کمک کنم” تا به “تمایل به باز کردن یک مرکز مراقبت روزانه  24 ساعته برای کمک به پدر و مادرهای مسن”  تغییر کند. نقطه مشترک در اینجا علاقه به کمک به مردم است.  چطور و چگونه اش ممکن است تغییر کند، اما دلیل وهدف آن باقی مانده است. همانطور که زندگی ما در حرکتی مواج ادامه می یابد، طبیعی است که ارزش های ما نیز همراه با آن امواج تغییر کند.

سوالی که پیش می آید این است که:
در میان هرج و مرج و گردبادِ حوادثی که ما آن را زندگی می نامیم، چه چیزی پس از این همه سال همچنان ادامه دارد؟

هدف زندگی ما مکررا سیگنال هایی را دنبال می کند و باعث می شود که احساسات، هیجانات، جاه طلبی و آرزوهایی درون ما بوجود آید. اگر چه ممکن است واضح نباشد، اما این چیزی است که هرگز تغییر نمی کند:

  • آیا شما همیشه هنر قصه پردازی را دوست داشتید چرا که غریبه ها را به شما مرتبط می کند؟
  • آیا همیشه دوست داشتید جواهرات دست ساز بسازید، زیرا خلاقیت شما را هدایت می کند؟

آیا شما همیشه به سمت پخت و پز کشیده شده اید، زیرا شما را در کنترل آنچه که در بدن خود قرار می دهید نگه می دارد

چگونه روی سرنوشت خود سوار شوید

به ماموریت زندگی خود به عنوان یک لنگر فکر کنید. اکنون وقت آن رسیده است تا چگونگی مهار این لنگر و سرنوشت خود را دریابید.

تصمیم بگیرید – ذهن شما کاپیتان است

ذهن خود را به عنوان کاپیتان کشتی تصور کنید و لنگر، مأموریت زندگی شما است. کشتی شما در حال حاضر در یک موقعیت ثابت و بدون حرکت در زندگی با چهار جهت ممکن حرکتی قرار دارد: شمال، شرق، غرب و جنوب. هرچقدر که تنظیم بادبان آسان است ، همان قدر  وقتی که مقصد نامشخص به نظر برسد سخت تراست.

گام اول همیشه تصمیم گیری است.

گاهی اوقات ما در این لحظه متوقف می مانیم زیرا ما از رفتن به مسیر اشتباه می ترسیم. شاید ما آن را بارها و بارها در گذشته انجام داده باشیم و ترس و وحشت  هنوز باقی مانده است. بنابراین، ترجیح می دهیم در همین نقطه ثابت کشتی باقی بمانیم چرا که هیچ موج و هیچ جریانی وجود ندارد و فقط آرامش است که ما را احاطه کرده است. اما ماجراجویی هم وجود ندارد، و بعد از مدتی امواج آرام تقریبا یکنواخت به نظر می رسند.

به کشتی خود را در این لحظه دقیق نگاه کنید – در آب است، این نتیجه تمام تصمیمات کوچک و بزرگ شما در طول زندگی است. شما قبلا کشتی خود را به دریا زده اید و می توانید دوباره آن را انجام دهید. بیش از آن فکر نکنید و برای خود تصمیم بگیرید. صرف نظر از جهتي که شما تصميم مي گيريد به آن سمت بروید، همچنان افرادی را ملاقات خواهید کرد و آن ها را به آن هشتاد هزار نفر ذکر شده اضافه خواهید کرد.

لحظه ای که بادبان ها را کشیده و هدف زندگی خود را با ملاقات با مردم در این سفر انجام می دهید، با افرادی ملاقات خواهید کرد که هدف زندگی شما را به چالش می کشند. بدون در نظر گرفتن هر گونه اقدامی، باید یاد بگیرید که به لنگر خود اعتماد کنید. تا زمانی که لنگر کشتی خود را در دست داشته باشید، شما را نگه می دارد و به شما یادآوری می کند که چه چیزی واقعا شما را حرکت می دهد. این یک چیز ثابت است که شما را در هنگام توقف بعدی هدایت می کند.

اقدام کنید – بدن شما کشتی است

همانطور که ذهن شما شما را هدایت می کند، بدن شما کشتی ای است که بادبان دارد؛ و شما را به مقصدی می رساند که ذهن شما در حال تلاش برای رسیدن به آن است.

گام دوم این است که اقدام کرده و ادامه دهید.

هر چه که باشد، فقط انجام دهید. اگر آن کتابی است که سالها مایل به نوشتن آن هستید، زمان نوشتن است. اگر این کار 5 کیلومتر دویدن است، وقت آن است که تمرین کنید. اگر در نهایت میخواهید کسب و کاری را شروع کنید، اما سرمایه تان اندک است، وقت آن است که تلاش کنید. خوشبختی فهرستی غیرمستقیم از چیزهایی است که شما مایل به انجام آن ها هستید.

بازتاب – افق دید

بدن شما کشتی است – همه تصمیمات شما را عملی می کند. شما را به آن مصاحبه شغلی می برد، کلمات را بر روی یک صفحه کلید و یک نسخه خطی تایپ می کند، همچنین در هنگام تمرین، قلب شما پمپ می شود.

لنگر شما روح شماست – لنگر شما یادآور وضعیت فعلی شما است. غریزه شماست، و این تنها چیزی است که با شما صادق می ماند. گوش دادن به آن به شما یک درک صریح تر از مأموریت شما می دهد، اما تنها اگر شما هدف زندگی خود را زندگی کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.