اخبار و جشنواره ها

نشانه های ترومای درمان نشده

افرادی که قبلا دچار تروما شده بودند یا در دوران بچگی این تجربه را داشتند بیشتر مستعد این می باشد که با ضربه دیگری دچار تروما شوند. آنچه که درمان این بیماری را حساس می کند این است که درمان بیمار به طور بالقوه ممکن است منجر به ترومای مجدد شود. بهبودی از یک رخداد ضربه ای مدتی زمان صرف می کند و هر کسی به روش و شیوه ی خودش التیام می یابد. اما اگر ماه ها بگذرد و نشانه های شما کم نشود، شما ممکن است مستلزم یک کمک حرفه ای از یک متخصص تروما باشید.
ضربه روانی (تروما) بعد از مدتی با علایمی همچون کرختی، بی احساسی، هیجان کمتر، اعصاب ضعیف تر و اینکه فرد به سرعت تحریک می گردد، شناخته می شود، در این حالت صحبت از اتفاق رخ داده برای فرد سخت و دشوار است و دائم از یادآوری و سخن گفتن از آن اجتناب می کند چرا که برایش زجر آور و دردناک است. در این حالات فرد دیگر حافظه قدیم را ندارد و دچار مشکلاتی می شود و در نهایت مغز، دچار برخی تغییرات اساسی می شود كه نمی توان جلوی آن را گرفت.

تروما (ضربه روحی روانی) ممکن است هر رویدادی که حقیقتا ترسناک، خطرناک و یا برای زندگی تان تهدید کننده بوده و آن را تجربه کرده باشید یا شاهد آن بودید را توصیف کند. بیماری تروما چیزی نیست که به سرعت بتوانید از دست آن راحت شوید. این فرآیند به صبر و قبول کردن خود نیاز دارد. برای غلبه بر تروما، باید احساسات تان را به طور کامل پردازش کنید، پس با تمرین روی آگاهی عاطفی و مراقبه، این کار را شروع کنید. سپس در مورد تجربه تان با دیگران صحبت کرده و به دنبال حمایت شدن باشید. اگر نتوانستید به تنهایی بر تروما غلبه کنید، با یک متخصص روانشناس مشورت کنید.

استرس ناشی از تروما چیست؟

استرس ناشی از تروما، فشار، نیرو یا ضربه ای به روان و بدن آدمی از سوی یک رویداد خاص با ابعاد سهمگین است که مردم را شوکه، مبهوت و وحشت زده می کند. اکثر ما زمانی در زندگی مان استرس ناشی از تروما را تجربه می کنیم. پریشانی در رویارویی با مصیبت، پاسخ عادی انسان است، نه ضعف او و در اکثر افراد، علایم این پریشانی پس از چند هفته محو می شود اما، تحت شرایط خاص، قرار گرفتن در معرض رویدادهای سهمگین ممکن است به بروز واکنش های غیرعادی یا ناهنجاری استرس پس از حادثه (پی تی اس دی) منجر شود. دوره نقاهت بعد از حادثه طول می کشد و این بستگی به خود فرد دارد. اما اگر ماه ها گذشته است و نشانه های خود کنترل و بهبود ندادید، شما ممکن است کمک های حرفه ای از یک متخصص تروما نیاز داشته باشید.

نشانه های ترومای درمان نشده

آسیب زدن به خود

شما ممکن است بدن خود را ببرید یا به مصرف مواد مخدر روی آورید. و یا ممکن است بیش از حد کار کنید و این گونه به خود آسیب برسانید.

صدمه زدن به دیگران

وقتی ما نمی دانیم که چگونه درد و رنج خود را مدیریت کنیم، تمایل داریم آن را بر روی دیگران خالی کنیم. می گویند، “افرادی که صدمه دیده اند به دیگران آسیب می رسانند”. اگر کسی را دیدید که با خشم بر سر یک کودک بی گناه فریاد می زند، احتمالا آن شخص با زخم های ناخوشایند عاطفی خود در حال مبارزه است.

مشکلات مربوط به سلامت روان

شما درگیر افسردگی، اضطراب و دیگر مسائل مربوط به سلامت روان هستید. افسردگی خشم درونی شده است. و اضطراب زمانی اتفاق می افتد که خود را از احساسات مان جدا می کنیم. هر دوی آنها ریشه در ترومای درمان نشده دارند.

اجتناب

از مکان ها، افراد و چیزهایی که قبلا از آنها لذت می بردید اجتناب می کنید زیرا باعث ایجاد احساسات ناخوشایند در شما می شوند.

سرکوب خاطرات

در حالی که همه وقایع آسیب زا شامل از دست دادن حافظه نمی شود، ما می دانیم که ممکن قسمتی از خاطرات خود را سرکوب کنیم به همین خاطر در خاطرات خود ممکن است گپ هایی داشته باشیم.

شما در معرض سوء مصرف مواد و یا اعتیاد رفتاری هستید

اعتیاد و ترومای درمان نشده در ارتباط با هم قرار دارند. هنگامی که درد عاطفی از تروما را دریافت می کنید، احتمالا میزان زیادی اضطراب و ترس را نیز تجربه خواهید کرد. شما به دنبال راه هایی برای احساس بهتر یا حداقل بی حس شدن، هستید. اما مشکل این است که ساز و کارهای مقابله با آن، به خودی خود تبدیل به مشکل می شود. به زودی معتاد می شوید و نمی دانید چرا. مسئله اصلی خود مواد مخدر نیست، در عوض، مسائله اصلی آن تروما، شرم، افسردگی و اضطراب است که واقعا مصرف مواد مخدر را تحریک می کند.

رفتار بچه گانه

زمانی که می خواهید مانند افراد بالغ رفتار کنید، شروع به رفتارهایی شبیه بچه ها می کنید. تا به حال شده که در یک موقعیت دچار ترس بیش از حد شوید در حالی که ذهن منطقی شما می گوید که مسئله مهمی نیست؟ اگر با این مشکل مواجه شده اید پس به احتمال زیاد شما با یک ترومای درمان نشده درگیر هستید. بخش عاطفی شما در سن کودکی شما گیر کرده است، و به منظور “رشد” عاطفی، شما نیاز به درمان دردی دارید که آن را تجربه کرده اید.

نمی توانید تنهایی و در سکوت را تحمل کنید

تمرینات مراقبه می تواند به شما کمک کند تا با این مشکل کنار بیایید.

اختلالات مرتبط با تروما و استرس در DSM5

در کتاب DSM 5 بخشی مستقل برای اختلالات مرتبط با تروما و استرس هست که زیر شاخه هایی دارد. این زیر شاخه ها اختلال استرس پس از حادثه (PTSD)، اختلال دلبستگی واکنشی (RAD)، اختلال تعامل اجتماعی بی قید و بند (DSED)، اختلال استرس حاد (ASD)، و اختلال سازگاری هستند. هر کدام از این اختلالات نشانه ها و معیارهای خود را دارند که در DSM 5 برای شناسایی و تشخیص آمده است.
اختلالات مرتبط با تروما و استرس با اختلال وسواسی اجباری (OCD)، اختلال اضطراب و چند اختلال دیگر همایندی یا Comorbidity دارند. پس در تشخیص اختلالات مربوط به تروما و استرس باید دقت کرد که استرس در فرد با اختلال دیگری قابل توجیه نباشد. اگر اختلال دیگری دلیل بهتری برای بروز حالت تنش در فرد باشد نمی توان تشخیص اختلالات مرتبط با تروما و استرس را درست دانست. به یاد داشته باشید که تشخیص اختلال روانی از سوی روانشناس انجام می شود. پس به خودتان یا دیگران برچسب نزنید و اگر نشانه ها را دیدید با روانشناس گفت ‌و ‌گو کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.