اخبار و جشنواره ها

ارتباطات غیرکلامی و اهمیت آن

هنگامی که ما با دیگران ارتباط برقرار می کنیم، به طور مداوم سیگنال های بدون کلام دریافت می کنیم. همه رفتارهای غیرکلامی ما، ژست هایی که ما می سازیم، نحوه نشستن ما، سرعت و تن صدای ما، فاصله ای که ایستاده ایم، چقدر تماس چشمی داریم، پیام های قوی ارسال می کنند. این پیام ها زمانی که صحبت نمی کنید هم ادامه دارند و متوقف نمی شوند. حتی زمانی که سکوت کرده اید، هم چنان در حال برقراری ارتباط غیرکلامی هستید. در بسیاری از موارد، چیزی از دهان شما خارج می شود و چیزی که شما از طریق زبان بدن خود نشان می دهید، دو چیز کاملا متفاوت هستند. هنگامی که با این سیگنال های مختلط مواجه هستند، شنونده باید انتخاب کند که پیام کلامی را باور کند یا غیر کلامی را. معمولا، آنها تمایل دارند که پیام غیر کلامی را انتخاب کنند؛ زیرا این یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است که احساسات و نیت های واقعی شما را نشان می دهد.

چرا ارتباط غیر کلامی مهم است

روشی که شما نگاه می کنید، گوش می دهید و راه می روید به طرف مقابل تان می گوید که آیا شما اهمیت می دهید یا نه، آیا شما صادق هستید یا خیر و آیا شما واقعا گوش می دهید. هنگامی که سیگنال های غیر کلامی شما مطابق با حرف های شما هستند، آنها اعتماد، شفافیت و تفاهم را افزایش می دهند. هنگامی که این تطابق وجود نداشته باشد، می توانند تنش، عدم اعتماد و سردرگمی ایجاد کنند. اگر می خواهید ارتباط بهتری برقرار کنید، مهم است که نسبت به زبان بدن و نشانه های غیر کلامی دیگران و همین طور خودتان، حساس باشید.

انواع ارتباط غیر کلامی و زبان بدن

انواع مختلف ارتباط غیر کلامی عبارتند از:

حالات چهره

صورت انسان قادر به بیان احساسات بی شماری بدون گفتن یک کلمه است. چهره انسان گویای حرف های بسیار است. و بر خلاف برخی از انواع ارتباط غیر کلامی، حالات صورت جهانی هستند. حالات صورت برای شادی، غم، خشم، تعجب، ترس، و انزجار در همه فرهنگ ها در سراسر جهان یکسان هستند.

حرکات و وضعیت بدن

در نظر بگیرید چگونه برداشت شما از دیگران تحت تاثیر نحوه ایستادن، راه رفتن، نشستن و وضعیت سر آنها است. نحوه راه رفتن و حرکات شما اطلاعات بسیار زیادی به پیرامون شما می دهد. این نوع ارتباط غیر کلامی، شامل وضعیت بدنی، ایستادن، موضع و حرکات ظریف شما می باشد.

ارتباط چشمی

از آنجا که حس بینایی برای اکثر مردم غالب و برجسته است، تماس چشمی به عنوان نوع مهمی از ارتباط غیر کلامی است. نحوه نگاه کردن به کسی می تواند بسیاری از چیزها را شامل می شود، از جمله علاقه، مهربانی، خصومت یا کشش. ارتباط چشمی نیز در حفظ جریان مکالمه و برای سنجش علاقه و پاسخ فرد دیگر اهمیت دارد.

لمس

ما به میزان زیادی از طریق لمس کردن ارتباط برقرار می کنیم. در مورد پیام هایی که به وسیله موارد زیر ارائه می شوند، فکر کنید: یک دست دادن ضعیف، یک ضربه تند و زننده بر روی شانه، یک آغوش بسیار گرم، یک ضربه آرامش بخش در پشت، یک دست زدن به سر و یا گرفتن بازو.

ژست و رفتار

ژست و رفتار ما در زندگی روزمره ما نهادینه شده است. ما زمانی که در حال بحث یا صحبت کردن هستیم تکان می خوریم، اشاره می کنیم، با اشاره صدا می زنیم و از دست مان استفاده می کنیم. به عبارتی اغلب خودمان را با ژست های مان بیان می کنیم، بدون اینکه به آن فکر کرده باشیم. با این حال، معنای ژست ها می تواند در تمام فرهنگ ها و در مناطق مختلف بسیار متفاوت باشد، بنابراین مهم است که مراقب باشید تا سوء برداشت صورت نگیرد.

فضا

آیا تا به حال در طول یک مکالمه به این دلیل که طرف مقابل بیش از حد نزدیک به شما ایستاده و به عبارتی به فضای شما هجوم آورده احساس ناراحتی کرده اید؟ همه ما نیاز به یک فضای فیزیکی داریم، هرچند که بسته به فرهنگ، وضعیت و نزدیک بودن رابطه ها، این فضا متفاوت است. شما می توانید از فضای فیزیکی برای برقراری ارتباط از طریق پیام های غیر کلامی مختلف بسیاری استفاده کنید، از جمله برای بروز نشانه های صمیمیت و محبت، یا تسلط و غیره .

صدا

صدا فقط چیزی نیست که شما می گویید، صدا نحوه بیان چیزی است که شما می گویید. وقتی صحبت می کنیم، دیگران علاوه بر گوش دادن به کلمات ما صدای ما را می خوانند. چیزهایی که آنها توجه می کنند عبارتند از:

زمان بندی و فضای شما، میزان بلندی صدای شما، لحن و افکت صحبت شما، و آواهایی که به نشانه درک صحبت هستند، مانند “آهان” و “اوهوم”. تصور کنید که چگونه صدای شخص، به عنوان مثال، می تواند نیشخند، خشم، مهربانی و یا اعتماد به نفس را نشان دهد.

مدیریت استرس برای بهبود ارتباط غیرکلامی

استرس توانایی شما برای برقراری ارتباط را به خطر می اندازد. هنگامی که شما استرس دارید، برداشت اشتباه از دیگران می کنید، سیگنال های غیر واقعی و گیج کننده ارسال می کنید. و به یاد داشته باشید: احساسات مسری هستند. زمانی که شما ناراحت هستید به احتمال زیاد دیگران را ناراحت خواهید کرد، بدین ترتیب وضعیت بد، بدتر می شود. اگر شما دچار استرس شده اید بهتر است زمانی را صرف آرام کردن خود کنید و سپس به مکالمه برگردید. هنگامی که تعادل عاطفی خود را بدست آورید به شیوه مثبتی پاسخ خواهید داد.

نکاتی برای خواندن زبان بدن

هنگامی که شما توانایی های خود را برای مدیریت استرس و احساسات تشخیص داده اید، به طور طبیعی در خواندن سیگنال های غیر کلامی که توسط دیگران ارسال می شود، بهتر خواهید شد.

توجه به تناقضات

ارتباط غیر کلامی باید آنچه که گفته می شود را تقویت کند. آیا فرد چیزی می گوید و زبان بدن او خلاف آن را نشان می دهد؟ به عنوان مثال، آیا آنها به شما “بله” می گویند در حالی که سر خود را به نشانه نه تکان می دهند؟

نگاه کردن به سیگنال های غیرکلامی به عنوان گروه

بیش از حد به یک ژست یا نشانه غیر کلامی نپردازید. تمام سیگنال های غیر کلامی که دریافت می کنید را از تماس چشمی گرفته تا تن صدا را در نظر بگیرید. تمام آنها با هم جمع می شوند. آیا نشانه های غیر کلامی همخوان یا ناهمخوان با جملاتی است که گفته می شود.

اعتماد به غریزه خود

به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس کنید که کسی صادق نیست، ممکن است بر عدم تناسب بین نشانه های کلامی و غیر کلامی برسید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.