اخبار و جشنواره ها

بهبود مهارت های اجتماعی

خجالت، کمرویی و عدم توانایی ارتباط صحیح با دیگران می تواند زندگی اجتماعی و حرفه ای ما را به مخاطره بیندازد. با پیروی از این استراتژی ها، می توانیم مهارت های اجتماعی خود را بهبود داده، با اعتماد به نفس بیشتری وارد اجتماع شویم و ارتباطات موثری با دیگران داشته باشیم.

روش هایی برای بهبود مهارت های اجتماعی

بهبود مهارت های اجتماعی

مانند یک فرد اجتماعی رفتار کنید

شما می توانید مانند یک فرد اجتماعی رفتار کنید حتی اگر این گونه نباشید. اجازه ندهید اضطراب شما را عقب نگه دارد. تصمیم بگیرید که با افراد جدید صحبت کنید و حتی اگر دچار اضطراب می شوید، وارد گفتگو شوید. با گذشت زمان این موضوع برای تان آسان تر می شود و شما به سرعت مهارت های اجتماعی تان را بهبود خواهید بخشید.

قدم های کوچک بردارید

اگر رفتن به مهمانی های بزرگ و گذراندن وقت در جمعیت زیاد برای تان دشوار است، از چیزهای کوچک شروع کنید. به فروشگاه مواد غذایی بروید و به کارمند آنجا بگوئید «متشکرم» یا به رستوران بروید و غذا سفارش دهید. به تدریج از صحبت های کوچک شروع کنید.

سوالات باز بپرسید

از دیگران سوالات باز بپرسید و آنها را تشویق به صحبت کنید. سوالاتی بپرسید که پاسخی بیش از بله یا خیر داشته باشد و دیگران را دعوت به مکالمه کنید.

دیگران را تشویق کنید که درباره خودشان صحبت کنند

اکثر مردم از صحبت کردن در مورد خودشان لذت می برند. یک سوال درمورد شغل، سرگرمی یا خانواده اش بپرسید. اشتیاق خود را برای شنیدن آنچه می گویند نشان دهید.

ایجاد اهداف برای خودتان

اهداف کوچک برای خودتان مشخص کنید. شاید شما بخواهید یک مهارت خاص را تمرین کنید یا شاید می خواهید شروع به فعالیت های اجتماعی در جامعه خود کنید. هدف گذاری کنید و بر روی استراتژی هایی که زندگی اجتماعی شما را بهبود می بخشد؛ کار کنید.

ارائه تعریف سخاوتمندانه

ارائه تعریف سخاوتمندانه

تعریف می تواند یک راه بسیار عالی برای شروع یک مکالمه باشد. از ارائه همکار خود تعریف کنید و یا از ماشین جدید همسایه تان.  تعریف می تواند به دیگران نشان دهد شما فردی مهربان با رفتاری دوستانه هستید.

خواندن کتاب درباره مهارت های اجتماعی

کتاب های زیادی وجود دارد که می تواند به شما در یادگیری مهارت های اجتماعی خاص و راه های شروع گفتگوها کمک کند. با این حال، به یاد داشته باشید که خواندن درباره این مهارت ها، شما را متخصص نمی کند. شما باید بارها و بارها  آنها را تمرین کنید.

تمرین رفتارهای خوب

برخورد و رفتار خوب نقش مهمی در رفتارهای اجتماعی دارد.تمرین مودب بودن، ابراز قدردانی و رعایت آداب صحیح غذا خوردن با دیگران نمونه هایی از این رفتارها هستند.

توجه به زبان بدن

ارتباط غیر کلامی بسیار مهم است. توجه کنید که از چه نوع زبان بدنی استفاده می کنید. سعی کنید ریلکس باشید؛ و به میزان مناسب از ارتباط چشمی استفاده کنید و راه را برای گفتگو باز کنید. ارتباط چشمی به طرف مقابل تان می گوید که شما نه تنها به او و آنچه می گوید علاقه دارید، بلکه قابل اعتماد هم هستید. وقتی این ارتباط چشمی به اندازه‌ کافی و درست به کار می رود، آنها تصور می کنند به خاطر این تمایل تان به رو در رویی مستقیم، به خودتان اطمینان هم دارید. در نتیجه، طبیعتا توجه بیشتری به شما و آنچه می گویید خواهند داشت.

افکار منفی را شناسایی و جایگزین کنید

کسی که به طور کلی خوش بین است و دیگران را انسان هایی خوب می داند و انتظار دارد از مردم برخورد خوب ببیند، احتمالاً با خوش رویی با مردم برخورد می کند و در نتیجه از آنها برخورد خوب و خوش اخلاقی می بیند. یا کسی که خود را خوش شانس می داند، بیشتر در رقابت های مختلف شرکت می کند و در نتیجه، احتمال برنده شدن او بیشتر می شود.

به عنوان مثال وقتی کسی که فکر می کند «من واقعاً بی ‌دست ‌و پا هستم و باید از رفتارم شرمنده باشم» به دلیل همین افکار منفی خود وقتی در یک مهمانی شرکت می کند در گوشه ای جدا از دیگران می نشیند و در نتیجه شانس آشنایی با افراد جدید و گفتگو با دوستانش را از دست خواهد داد.

اگر این افکار منفی را تشخیص دهیم می توانیم آنها را با افکار واقعی و مثبت جایگزین کنیم. به عنوان مثال به خودمان بگوییم «من این توانایی را دارم که شروع کننده‌ یک گفتگو باشم. من می توانم با افراد جدید ملاقات کنم.»

پیوستن به گروه های پشتیبان

در بسیاری از جوامع، گروه هایی برای کمک و حمایت از افرادی که تصمیم دارند مهارت های اجتماعی خود را بالا ببرند تشکیل می شوند. این گروه ها به افراد کمک می کنند تا بر خجالت، کمرویی و اضطراب خود هنگام ارتباط با دیگران غلبه کنند، مهارت های جدید را بیاموزند و آنها را تمرین کنند.

به آنها لبخند بزنید

لبخند زدن در روابط اجتماعی

وقتی به دیگران لبخند می زنید، این حس را منتقل می کنید که آنها را دوست دارید و وجودشان برای تان شادی بخش است. لبخند زدن باعث می شود آنها هم ناخودآگاه بخواهند به شما لبخند بزنند که این امر فورا بین تان توافقی دو طرفه ایجاد می کند. فقط مطمئن شوید که لبخندتان صمیمانه است، اگر غیر از این باشد آنها می فهمند.

حرف دیگران را تکرار کنید و سؤال بپرسید

تکرار چند جمله یا کلمه‌ آخر طرف مقابل به او این احساس را می دهد که به حرف هایش اهمیت می دهید. اگر از او درباره‌ همین جملات نیز سؤالی بپرسید، دقت خود را به او نشان داده اید. این راه حل برای داشتن یک گفت و گوی کوتاه و یا پر کردن سکوت های عجیبی که گاه میان مکالمه اتفاق می افتد، مورد مناسبی است.
این را جایگزین صحبت درباره‌ موضوعات معمولی و دم دستی مانند وضعیت آب و هوا کنید. گاهی از آخرین کتابی که او خوانده و یا برنامه ای که برای تابستان خود ریخته است بپرسید. به یاد داشته باشید که در یک گفت و گوی موفق شما باید بیشتر هیجان زده باشید تا هیجان انگیز.

همدلی کنید

ارتباطات یک خیابان دوطرفه است. اگر تمرین کنید که دیدگاه مخالف خود را نیز ببینید و بپذیرید، مشکلات و اضطراب هایی را که در طول تلاش برای ارتباط با دیگران تجربه می کنید، کاهش خواهید داد.
افزایش همدلی ابزار کارآمد شما برای درک بهتر از قطعات ناگفته‌ ارتباط با دیگران است. ضمن اینکه به شما کمک می کند تا پاسخگویی موثرتری داشته باشید.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.