اخبار و جشنواره ها

ایجاد خانه ای مثبت برای بچه ها

والدین می توانند تاثیر مثبتی بر فرزندان شان داشته باشند. آنچه که فرزندان شما هنگام بزرگ شدن انجام می دهند، به آنها بستگی دارد، اما شما می توانید پایه و اساس آن را در خانه تنظیم کنید تا بتوانند به صورت فیزیکی، ذهنی، اجتماعی و احساسی به افراد بالغ پایدار و کارآمد رشد کنند. شما می توانید این کار را با ترویج رفتارهای مثبت در خانه مانند: ورزش و خواب انجام دهید، روابط سازنده در خانواده تان را تقویت کنید و ساختار ایجاد کنید.

ایجاد خانه ای مثبت برای بچه ها

ترویج رفتارهای مثبت

نصیحت های خود را تمرین کنید

آنچه را که به کودکان تان می گویید و نصیحت های تان را تمرین کنید. کودکان بسیاری از باورها، نگرش ها و رفتارهایی که والدین آنها نشان داده اند را انجام می دهند. رفتار خود را در اطراف فرزندان خود در نظر بگیرید. به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری انجام دهند، سعی کنید آنها را با رفتار خود نشان دهید. اگر به آنها بگوئید که دروغ نگویید، باید در کلمات خود صادق باشید.

تأکید بر بهداشت و سلامتی

تغذیه خوب و شیوه های بهداشتی را برای تمام اعضای خانواده تان تشویق کنید. همانطور که بودجه شما اجازه می دهد، میوه ها و سبزیجات تازه، منابع غنی پروتئین، غلات و مواد غذایی کم چرب را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک تان به اندازه کافی ورزش می کند. در یک ساعت مشخص در شب به خواب روند. از مواد مخدر و الکل یا دیگر انواع مقابله ناسالم اجتناب کنید. مدیریت استرس را به فرزندتان بیاموزید.

تأکید بر بهداشت و سلامتی در خانواده

تقویت عزت نفس در آنها

راه دیگری که می توانید از محیط خانه خود برای ایجاد شخصیت خوب و سالم در فرزندان تان استفاده کنید، حمایت از اعتماد به نفس و عزت نفس آنها است. کودکان دارای عزت نفس مثبت انعطاف پذیری بیشتری دارند، احساس می کنند که پذیرفته شده اند و نظرات مثبت در مورد خودشان دارند.

کمک به رشد مهارت های آنها

وقتی فرزندتان به موضوعی علاقه دارد به او کمک کنید تا در آن، مهارت کسب کند. آنها را در فعالیت های فوق برنامه درگیر کنید که به آنها اجازه می دهد مهارت های خود را افزایش دهند. وقتی فرزندان در راه رسیدن به علایق و مهارت‌ ها، حمایت والدین خود را داشته باشند، گویی هیچ مانع و محدودیتی احساس نمی‌ کنند. علایق فرزند خود را شناسایی کنید و آنها را در این مسیر یاری نمایید.

این علایق می ‌تواند درس، موسیقی، ورزش و از این قبیل باشد. آنها را در فعالیت‌ های فوق ‌برنامه ثبت ‌نام کنید، این برنامه‌ ها باعث تقویت مهارت ‌ها و آشنایی آنها با افراد دیگری می‌ شود که دارای اهداف مشترک هستند. آنها را در رسیدن به علایق و اهداف شان تشویق کنید. در کنار هم فعالیت ‌های گروهی مشترک انجام دهید و همه خانواده برای حمایت از کودک، در همایش‌ های مربوط به کلاس ‌های او حضور داشته باشید.

ساختن روابط

ساختن روابط در خانواده

استرس، پیوند خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از مهم ترین سرمایه گذاری هایی که می توانید به کودکان خود ارائه دهید؛ زمان با کیفیت با هم بودن به عنوان یک خانواده است. زمان با خانواده بودن، زمینه را برای نظارت بر علائق و نقاط قوت فرزندان تان در محیطی آرام فراهم می کند. همچنین به شما فرصتی برای افزایش ارتباط خود با یکدیگر و تاکید بر ارزش های خانوادگی می دهد.

ایجاد زمان اختصاصی برای هر یک از اعضای خانواده

هرچند زمان با هم بودن سودمند است، اما زمان هایی را به صورت جداگانه برای هر فرزند خود اختصاص دهید. چگونگی صرف وقت اختصاصی بستگی به کودک تان دارد. به عنوان مثال، یک کودک خجالتی می تواند به راحتی با تماشای یک فیلم با شما لذت ببرد. ممکن است کودکی اجتماعی بخواهد با شما به خرید برود و یا درباره آخرین ماجراجوی اش برای تان تعریف کند.

کودکان خود را تشویق کنید تا خود را ابراز کنند

گذراندن زمان اعضای خانواده هم با هم و هم به صورت جداگانه، یک زمان ایده آل برای صحبت با فرزندان تان است. تلاش کنید تا از تجربیات آنها در مدرسه، دوستان و دیگر محیط ها مطلع شوید. سخت است بدانید چگونه با فرزندان تان به عنوان یک بزرگسال صحبت کنید. اجازه دهید آنها شما را هدایت کنند. به علائق هر یک از فرزندان تان توجه کنید و از آن برای شروع مکالمه استفاده کنید.

تمرین گوش دادن فعال

مهم نیست که چقدر مشغول هستید، زمانی که بچه های تان صحبت می کنند، با دقت گوش دهید. گوش دادن نیاز به فعال بودن نه تنها در شنیدن کلمات، بلکه در درک افکار و احساسات پشت کلمات دارد.

توسعه و تقویت ساختار

روال قابل پیش بینی

به یک روال نسبتا قابل پیش بینی برسید. ایجاد یک خانه مثبت برای کودک شما بستگی به ثبات و قابل پیش بینی بودن دارد. کودکان برای خوابیدن، بیدار شدن، غذا خوردن و فعالیت های دیگر، برای احساس امنیت و ایمنی نیاز به زمان خاصی دارند. داشتن برنامه نامنظم می تواند منجر به کودکانی بد خو و گیج شود.

اختصاص کارهای متناسب با سن

خانواده مثبت دارای ویژگی های خاص است؛ یکی از این ویژگی ها این است که حقوق و تکالیف هر یک از اعضا مشخص است و در این گونه خانواده ها تقسیم کار صورت می گیرد و همه وظایف و کارها بر دوش یکی از اعضای خانواده نیست. این به نفع کودکان است که به هر نحوی که می توانند در خانواده شرکت کنند. این به آنها کمک می کند تا یک اخلاق کاری قوی را بسازند، تشخیص دهند چگونه می توانند به طور مثبت با محیط خود همکاری کنند و از پاکیزگی و سازمان دهی قدردانی کنند. یک جدول کارهای روزانه بنویسید و در آشپزخانه بگذارید تا هر یک از کودکان تان مسئولیت خود را بداند.

پیروی از قوانین

هنگامی که قوانینی را ایجاد می کنید آن را با فرزندان خود به اشتراک بگذارید. مطمئن شوید که از هرگونه عواقب ناشی از نقض قوانین پیروی کنند. پیامد ها باید از ابتدا برای فرزندان تان روشن باشد. شما حتی می توانید فرزندان خود را در ایجاد قوانین و در نتیجه عواقب انجام ندادن آن درگیر کنید. این باعث ایجاد حس قدردانی در آنها شده و شانس پیروی از قوانین را بیشتر می کند.

ایجاد قوانین روشن در خانواده

ایجاد قوانین روشن در خانواده

ایجاد محدودیت،یکی دیگر از جنبه های ضروری ایجاد ساختار در محیط خانه شما است. ایجاد یک مجموعه قوانینی که در خانواده شما باید اجرا شود، به فرزندان تان اجازه می دهد متوجه شوند انجام چه چیزی غیرمجاز و چه چیزی قابل قبول است. قوانین شما ممکن است شامل موارد زیر باشد: “از خانه بیرون نرفتن”، “نپریدن روی مبلمان”، “دروغ گفتن”، و “اذیت نکردن خواهرها و برادرها”.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.