12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

طبیعت بدن انسان بسیار جذاب و ناشناخته است. علم روانشناسی و علوم اعصاب می تواند به ما برای درک ساز و کار مغز و رفتارهایی که انجام می دهیم کمک کند. ذهن ما مسئول کنترل کردن اعمال ماست. همه ی کارهایی که می کنیم، تصمیم هایی که می گیریم، احساس ها و عاشق شدن ها، خواب دیدن ها، رفتارها و حتی خاطره های ما از مغز منشا می گیرد. در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که چرا برخی رفتارها و تفکر های عجیب از ما سر می زند. پس لیست 12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید را در این قسمت مطالعه کنید.

حقیقت روانشناسی اول – چندتکلیفی

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا میدانستید که شما نمی توانید چندکار را به طور همزمان انجام دهید؟ بر اساس تحقیقات علمی، ذهن شما می تواند در آن واحد تنها روی یک چیز تمرکز کند. بنابراین با وجود اینکه ممکن است تصور کنید چندتکلیفی هستید، اما در یک زمان تنها درحال انجام یک وظیفه هستید که البته مغز سریعا بین تکلیف های مختلف جابجا می شود و باعث شود به نظر برسد ذهن شما درحال انجام چندکار به صورت هم زمان است. البته کارهایی مثل راه رفتن و صحبت کردن به صورت همزمان قابل انجام است به این دلیل که رفتارهایی مثل راه رفتن به صورت خودکار انجام می شود و نیازی به تمرکز ما ندارد. ولی کارهایی مثل خواندن یک کتاب و تماشای یک سریال تلویزیونی که هردو نیاز به سطح بالای عملکرد مغز دارند به طور همزمان ممکن نیست.

حقیقت روانشناسی دوم – غیبت

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

شما غیبت کردن و شایعه پراکنی رو بیشتر دوست دارید یا صحبت های عمیق و کاربردی ؟ اگر جواب شما گزینه ی دوم است متاسفانه به احتمال زیاد با صداقت به این پرسش پاسخ ندادید. تحقیقات نشون داده اند که بیشتر از 75 تا 80 درصد از مکالمات شامل غیبت و شایعه پراکنی می شوند. انسان از قدیم این کار رو به عنوان منبعی برای انتقال اطلاعات و آشنا شدن با دیگران انجام می داده است.

حقیقت روانشناسی سوم – اعتیاد به شبکه های اجتماعی

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا به شبکه های اجتماعی معتاد هستید؟ برخی از ما به طور مداوم شبکه های اجتماعی خودمان مثل اینستاگرام، تلگرام و یا توییتر رو چک می کنیم. دلیل آن ترشح دوپامین هست که باعث شده ما رو به دنبال کردن اطلاعات و جستجو برای دریافت هرچه بیشتر خبر و اطلاعات معتاد کند. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی در مغز هست که در بیشتر اعتیادها خودش را نشون می دهد. به همین دلیل وقتی که شبکه های اجتماعی خودتان رو باز می کنید و چک می کنید با ترشح شدن دوپامین احساس بهتری پیدا می کنید.

حقیقت روانشناسی چهارم – عادت

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

تاحالا از خودتون پرسیدید چقدر طول می کشه یک عادت در ما ایجاد بشه؟ در ابتدا باور مردم و پژوهشگرها بر این بود که ساخت یک عادت جدید در انسان 21 روز به طول می انجامد اما تحقیقات تازه تر نشون دادند که ایجاد عادت حدود 66 روز برای شخص طول می کشد. به همین علت هم هست که بسیاری از افرادی که شروع به ایجاد رفتار جدیدی مانند ورزش کردن مستمر می کنند در چند روز اول خسته می شوند و آن را کنار می گذارند.

حقیقت روانشناسی پنجم – دست در دست

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا تابحال به زوج هایی که دست در دست قدم می زنند دقت کرده اید؟ نگه داشتن دست ها نشان دهنده عشق قلمداد می شود اما فایده ی آن چیست؟ نگه داشتن دست های کسی که به او علاقه دارید می تواند باعث کاهش استرس و دردهای فیزیکی شود که دلیل آن کاهش سطح کورتیزول و افزایش اکسی توسین است. کورتیزول هورمون استرس است و اکسیتوسین به هورمون عشق معروف است. بنابراین نگه داشتن دست ها می تواند به ایجاد حس خوب و آرامش در دو طرف منجر شود.

حقیقت روانشناسی ششم – فست فود

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

تمایل زیادی به خوردن فست فود و غذاهای آماده دارید و نمی توانید از آن دست بکشید؟ جالبه که بدونید اعتیاد به فست فود همان مناطقی رو در مغز درگیر میکند که اعتیاد به مواد مخدر با آن درگیر می شود. غذاهای آماده و فست فود ها سیستم پاداش مغز را فعال می کند که باعث میشود دوپامین ترشح شود. مغز شما به طور ناخودآگاه به دنبال رفتارهای پاداش زا می گردد و علاقه مند به ترشح دوپامین است که همین امر کنترل کردن مصرف غذاهای فست فودی را برای شما سخت تر می کند.

حقیقت روانشناسی هفتم – اثر دانینگ کروگر

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا می دانستید که افراد باهوش تر و افراد حرفه ای معمولا عقل خود را دست کم می گیرند؟ این اثر که به نام اثر دانینگ کروگر شناخته می شود باعث می شود که افراد باهوش نتوانند ظرفیت کاری خود را به درستی ارزیابی کنند و به همین علت پتانسیل آنها به حداقل می رسد و در مقابل به افراد غیر حرفه ای توهم برتری می دهد.

حقیقت روانشناسی هشتم – حافظه بلند مدت

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

تاحالا شده خاطره ای رو مرور کنید و متوجه بشید خاطره ای که در ذهن شما ثبت شده با اتفاق اصلی تفاوت داره؟ این یک اتفاق طبیعی در مغز هست به علت این که مغز هربار که در مورد یک واقعه فکر می کنید آن را تغییر می دهد. تحقیقات نشان داده است که زمانی که یک خاطره را فراخوانی می کنید، آخرین باری که خاطره را یادآوری کرده اید فراخوانی می شود نه خاطره ی اصلی.

حقیقت روانشناسی نهم- تصمیم گیری

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا تابحال درمورد اینکه تصمیمات شما چطور ساخته می شوند فکر کرده اید؟ جواب شاید ناخوشایند باشه اما اکثر تصمیم های افراد به صورت ناخودآگاه و بدون فکر گرفته می شوند. اگر بخواهید هر تصمیمی را به صورت هوشیارانه بگیرید مغز شما بر اثر کار بیش از حد دچار اختلال خواهد شد. مغز در هر ثانیه اطلاعات بیشماری را دریافت می کند ولی انرژی لازم برای تحلیل هوشیارانه ی همه ی آنها را ندارد به همین علت بیشتر تصمیمات توسط مغز به طور ناخودآگاه گرفته می شوند.

حقیقت روانشناسی دهم- طبیعت و مغز

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا می دانستید که مغز شما مواد شیمیایی خاصی را هنگامی که در طبیعت هستید ترشح می کند؟ این مواد شیمیایی باعث افزایش قدرت تفکر و همچنین کاهش استرس در فرد می شوند. صرف زمان در طبیعت به قشر پیش مغلوب مغز اجازه می دهد استراحت کند. همچنین نتایج تحقیقات علمی نشان داده است که گذران وقت در طبیعت می تواند سلامت روانی افراد را نیز بهبود ببخشد.

حقیقت روانشناسی یازدهم- طرد شدن و درد فیزیکی

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا تابحال فکر کرده اید چرا بر اثر طرد شدن دچار درد فیزیکی می شوید؟ اگرچه مغز می تواند در اکثر موارد بین فرایند های جسمی و فرایند های احساسی تمایز قائل شود اما در این یک مورد از این کار عاجز است. مغز در هنگامی که فرد احساس طرد شدن می کند همان ماده ی شیمیایی را آزاد می کند که برای کشتن درد های فیزیکی استفاده میکند بنابراین باعث می شود که این حس با درد فیزیکی همراه شود.

حقیقت روانشناسی دوازدهم – خیالبافی

12 حقیقت روانشناسی جذاب که نمی دانستید

آیا می دانستید که به طور میانگین 30 تا 47 درصد وقت روزانه ی خود را درحال خیالپردازی هستید؟ البته خیالبافی چیز بدی نیست و فواید زیادی برای آن کشف شده است. خیالبافی باعث می شود مغز آزاد و رها شود. تحقیقات نشان داده است که خیالبافی باعث افزایش بهره وری و خلاقیت در فرد می شود و به شما برای اجرای سناریوهای مختلف در مغز و درک افکار متنوع کمک می کند.


مقاله مرتبط: 5 ترفند جالب و کاربردی روانشناسی


مواردی که ذکر شد تنها چند حقیقت جالب در زمینه ی روانشناسی بود. خوشحال می شویم اگه شما هم در این باره اطلاعاتی دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.7 (4 مشارکت)
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.