اخبار و جشنواره ها

مشاوره روانشناسی تهران

روانشناسی مشاوره یا به اصطلاح عامیانه “مشاوره“، زیر مجموعه ای از روانشناسی و یکی از رشته های پرکاربرد آن به شمار می آید. روانشناسی مشاوره، با روانشناسی بالینی بسیار مشترک است اما تفاوت آنها در این است که در روانشناسی بالینی، متخصص با افرادی سر و کار دارد که از نظر روانی بیمار محسوب می شوند اما در روانشناسی مشاوره، متخصص به افرادی که مریض نیستند و صرفا به دنبال راهنمایی و جهت دهی هستند خدمت می کند. روانشناسان مشاور، همانند روانشناسان بالینی، در کمک به افراد می توانند از تکنیک های روان درمانی استفاده کنند.

مشاوره روانشناسی تهران

مشاوره ی روانشناسی چه انواعی دارد؟

مشاوره را می توان از بخش های مختلفی دسته بندی کرد. اما در این دسته بندی ما مشاوره را از نظر موضوع مورد مشاوره تقسیم بندی کرده ایم. مشاوره انواع مختلفی دارد همچون:

 • مشاوره تحصیلی
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره شخصی
 • مشاوره ی خانواده، ازدواج و زناشویی
 • مشاوره ی اجتماعی
 • و …

این تقسیم بندی از نظر موضوع مشاوره بود. از نظر تعداد مشاوره گیرنده ها هم می توان مشاوره را به دو نوع فردی و گروهی تقسیم کرد.

مشاوره روانشناسی تهران

اما چرا باید به مشاور مراجعه کنیم؟

جامعه ی امروزی با مشکلات فراوان ناشی از سرعت و تکنولوژی و گستردگی روابط، به ویژه در کلان شهر هایی مانند تهران، به سادگی می تواند آرامش و ریتم زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. که در شرایط پیچیده تر، این عوامل می تواند باعث ایجاد بیماری های روحی و روانی در افراد شود. اما علم روانشناسی به ما در مدیریت روح و روان کمک می کند و باعث می شود که بتوانیم خود را با شرایط و فشارهای ناشی از این سبک زندگی وفق دهیم. بسیاری از افراد از این نکات آگاه هستند اما مشکلی که وجود دارد این است که فکر می کنند هرکس که به روانشناس یا مشاور مراجعه می کند حتما باید دچار اختلال روانی یا روحی باشد. اما بایستی به خاطر داشته باشید که اینگونه نیست و بسیاری از اوقات باید قبل از ابتلا به این مشکلات به روانشناس مراجعه کنیم یا برای تصمیم گیری های خود در زمینه های مهم، به مشاوره رجوع کنیم.


با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


بهترین مشاور روانشناسی تهران کیست؟

بارها در بحث های خود با افراد مرتبط و غیر مرتبط با این سوال مواجه شدیم که بهترین مشاور یا بهترین روانشناس تهران کیست؟ در پاسخ باید بدانید که حوزه های روانشناسی، بسیار گسترده هستند و هرشاخه از آن مانند مشاوره نیز به زیرشاخه های زیادی تقسیم می شود و یک روانشناس و حتی یک مشاور به طور خاص، نمی تواند در همه ی حوزه ها، بهترین باشد. اما راهکار شما برای یافتن بهترین مشاور روانشناسی، این است که به رزومه ی کاری روانشناس و همچنین بازخورد های مراجعین فرد مراجعه کنید و البته سعی کنید برای هر مشکل، به روانشناس تخصصی همان زمینه رجوع کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتی بهترین روانشناس تهران هم تنها وقتی می تواند به شما کمک کند که با او همکاری کنید و خودتان نیز در جهت بهبود وضعیت کوشا باشید.

مشاوره روانشناسی تهران

چه تکنیک هایی در مشاوره روانشاسی استفاده می شود؟

 • مشاوره فردی، خانوادگی و گروهی
 • مشاوره زوجین و حل اختلافات زناشویی
 • روان درمانی مبتنی بر شناخت رفتار درمانی  (CBT)
 • درمان دیالکتیکی  (DBT)
 • مداخلات حل بحران، مدیریت فاجعه
 • کارگاه ههای آموزش و اطلاع رسانی به مردم در مورد بهداشت روان، مدرسه، خانواده، ارتباطات و مسائل مربوط به محل کار
 • مشاوره تخصیلی و شغلی
 • مشاوره با سازمانها برای ارزیابی سلامت روان کارمندان و کمک به بهبود محیط کار

علائمی که نشان می دهد نیاز به مشاوره روانشناسی دارید

کارهایی که قبلا عاشق آن ها بودید دیگر برایتان جذاب نیست

مثلا قبلا هفته ای یک بار با دوست خود به اسکی می رفتید اما مدتی است که دیگر علاقه ای ندارید اسکی کنید. با این که تغییری ایجاد نشده اما برای انجام آن انگیزه ای ندارید و حتی تفریح دیگری نیز جایگزین نکرده اید.

طلاق، تغییرات شغلی، از دست دادن اعضای خانواده و …

درمانگران، مشاوران و روانشناسان فقط برای کمک به افراد مبتلا به بیماری روانی نیستند. مردم اغلب برای کمک به تغییرات بزرگی در زندگی خود به آنها نیاز دارند. این می تواند یک طلاق بعد از هشت سال زندگی مشترک، ترک یا تغییر در شغل و حرفه تان  و یا از دست دادن یکی از عزیزانتان باشد. دوستان و اعضای خانواده ممکن است فکر کنند مشاوره روانشناسی فقط برای “افراد دیوانه”است. این وظیفه  شماست که این تصور غلط را از بین ببرید.

استفاده از مواد مخدر

اگر دوست شما هرگز قبلا مواد مخدر مصرف نکرده است، در حال حاضر به طور منظم درپی استفاده از این گونه مواد است، به دنبال کمک به او باشید. این ها نشانه هایی روشن است که فرد به کمک نیاز دارد.

رفتارهای غیر متعارف در شبکه های اجتماعی

پست کردن بیش از حد سلفی یا گریه کردن برای کمک در شبکه های اجتماعی، اغلب بیش از یک ناراحتی معمولی است. این علامت کسی است که ممکن است نیاز به کمک حرفه ای داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که شبکه های اجتماعی اختلالات شخصیت را افزایش می دهند و باعث استرس های غیر ضروری می شوند.

از نظر جسمی بیمار هستید اما پزشکان چیزی تشخیص نمی دهند

سالهاست که با ناراحتی های جسمی درگیر بودم  و متوجه شدم که علت آنها بیماری روانی هستند. پزشکان به من گفتند که من سالم بودم، بنابراین به دنبال درمان بیشتر نرفتم. اگر فردی با داستان مشابهی را می شناسید، به او بگویید که درمان های روانی را در نظر بگیرد. بیماری روحی می تواند عواقب جسمی نیز داشته باشد، پزشکان قادر به تشخیص آن نیستند. آگاهی شما می تواند آنها را نجات دهد!

مشاوره روانشناسی تهران

انزوا طلبی

بین درون گرایی و انزواطلبی تفاوت وجود دارد. مردم مجبور نیستند تمام وقت را دربیرون و در محیط های اجتماعی بگذرانند اما زمانی که تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تنها هستند و از دیگران بدور، نشانه ای مضر است.

علائمی که نشان می دهد کودکان نیاز به مشاوره دارند

کودکان درآینده انسان های سالمتری می شوند اگر به خوبی یاد بگیرند کمک گرفتن و صحبت کردن در مورد مشکلاتشان چیز بدی نیست. مسائلی مانند مشکل در تمرکز کردن، نگرش منفی نسبت به خود، ترس غیر معمول یا ناگهانی، نگرانی، جدایی از دیگران، اظهارات ناامید کننده در مورد آینده و کج خلقی و زودرنجی یا اختلالات خواب می تواند نشانه ای باشد.


با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


 

اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی شما یکی از نشانه های ذکر شده در بالا را دارند، بهتر است با اخلاقی خوش و برخوردی ملایم، آن ها را به سمت مرکز مشاوره راهنمایی کنید. این بزرگترین کمک شما به آنها خواهد بود

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.