اخبار و جشنواره ها

روش های درمان اختلال دوقطبی

مقابله با اختلال دوقطبی می تواند زندگی را برای شما بسیار سخت تر کند. زیرا در طول روز باید با افسردگی و ناراحتی هایی مواجه شوید که کاملا برای شما غیر قابل پیش بینی هستند و کنار نیامدن با اختلال دوقطبی نیز می تواند روابط شما با اطرافیان در خانه و محل کار را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان اختلال دو قطبی روش های کلینیکی متعددی وجود دارد اما در این مقاله می خواهیم درمان های جایگزین را معرفی کنیم. بنابراین اگر از اختلال دوقطبی رنج می برید و به دنبال راهی برای کنار آمدن با آن هستید می توانید مقاله ی زیر را مطالعه کنید تا از درمان های جایگزین اختلال دو قطبی مطلع شوید. اما ابتدا با انجام تست آنلاین تشخیص اختلال دو قطبی در اینجا از داشتن این اختلال مطمئن شوید

روش های درمان اختلال دوقطبی

روش اول برای درمان اختلال دو قطبی: تغییر سبک زندگی

اعمال یک سبک زندگی سالم یکی از موثرترین راه ها برای غلبه بر اختلال دو قطبی است. لیستی از کارهای مفید برای بهبود سبک زندگی:

  • خوردن غذاهای سالم و مصرف مکمل های مفید مانند روغن ماهی برای بهبود خلق و خو
  • ورزش روزانه
  • کاهش مصرف کافئین، قند و الکل
  • خواب کافی و با کیفیت حدودا هشت ساعت در روز

همچنین می توانید یک جعبه ابزار سلامتی ایجاد کنید که در آن فعالیت ها و چیزهایی که به شما در ایجاد خلق و خوی بهتر کمک می کنند را یادداشت کنید. کارهایی مثل:

  • داشتن یک گروه پشتیبان
  • صحبت کردن با یک دوست حمایت کننده
  • درنظر گرفتن زمان برای استراحت
  • کم کردن فعالیت های اضافی
  • انجام کارهای خلاقانه مانند مقاله نویسی در روزنامه
  • کاهش یا افزایش محرک های محیطی

روش دوم برای درمان اختلال دو قطبی: مدیتیشن

مدیتیشن نیز یک روش کاربردی برای مقابله با اختلال دوقطبی است و می تواند ذهن شما را از ناپایداری به یک حالت پایدار برساند. حتی در چندروز اول هم می توانید تاثیر مدیتیشن روی اختلالات خود را مشاهده کنید. با مدیتیشن ذهن شما قادر خواهد بود که آرام تر شود و به یک حالت ثابت و قابل قبول برسد.


مطالب مرتبط: علائم و نشانه های اختلال دوقطبی


روش سوم برای درمان اختلال دو قطبی: ریتم زندگی فردی و اجتماعی

اختلال دو قطبی به تغییر انرژی و همچنین حالات و خلق و خوی فرد منجر می شود و باعث می شوده که زندگی فرد مختل شود. یکی از راه های موثر برای کنار آمدن با این قضیه ریتم زندگی فردی و اجتماعی هست.

این درمان برای کمک به افراد مبتلا برای مدیریت بهتر رفتارها و همچنین پیشگیری از تغییر حالت های ناگهانی طراحی شده است. این روش به شما یاد می دهد چطور روی ثابت نگه داشتن ریتم های زندگی نظیر بیدار شدن یا غذا خوردن تمرکز کنید.

جنبه ی اجتماعی آن نیز به دنبال بهبود ارتباط بین حالت روحی شما و تاثیر آن روی زندگی اجتماعی خودتان و دیگران است. در این حالت، درمانگر یا روانشناس، از شما درباره ی چگونگی تاثیرگذاری این اختلال روی جنبه های مختلف زندگی اجتماعی، روابط با دوستان و همچنین روابط کاری سوال می کند و به کمک شما راهی را برای ثابت نگه داشتن این روابط پیدا می کند.

روش چهارم برای درمان اختلال دو قطبی: استفاده از ترکیبات درمانی ماریجوانا

در صورت تجویز پزشک می توانید از ترکیبات دارویی ماریجوانا برای کاهش علائم اختلال دو قطبی استفاده کنید. در سالهای اخیر، گیاه شاهدانه و ترکیبات آن به عنوان یک درمان جایگزین مناسب برای اختلالات خلقی شناخته شده است که می تواند یک تثبیت کننده ی خلقی طبیعی به حساب بیاید.

در یک مطالعه خاص در دانشگاه نیوکاسل، به بررسی ترکیبات ماری جوانا روی بهبود اختلال دوقطبی پرداخته شد. نتیجه ی این تحقیقات نشان داد که ترکیب تتراهیدروکارانبینول (THC) در ماریجوانا ممکن است اثرات ضد افسردگی، ضد هیپنوتیزم و ضد اضطراب برای گسترش یک احساس خوب و بهبود خلق و خوی داشته باشد.

البته به خاطر داشته باشید که ترکیبات درمانی ماریجوانا با مواد مخدر آن متفاوت است و حتی استفاده بیش از حد و بدون نظارت پزشک از این ترکیبات درمانی نیز می تواند اثرات مخربی روی سلامتی شخص داشته باشد.

روش های درمان اختلال دوقطبی

روش پنجم برای درمان اختلال دو قطبی: درمان سنتی چینی

درمان های سنتی چینی نظیر طب سوزنی نیز می تواند به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود اختلال دوقطبی استفاده شود. این درمان ها که از قدیم در چین و کشورهای آسیای شرقی استفاده می شدند امروزه توسط متخصصان غربی هم به رسمیت شناخته می شوند و حتی تا حدودی با طب مدرن و غربی مخلوط شده اند.

برای مثال تاثیر مثبت طب سوزنی روی اختلال دو قطبی به دلیل افزایش جریان انرژی در سرتاسر بدن و ارگان ها برای متخصصان ثابت شده است. این انرژی در تعادل روحی، روانی، احساسی و سلامت جسم بسیار ضروری است.

به طور کلی طب سوزنی می تواند در تحریک سیستم عصبی مرکزی کمک کند که این کار باعث آزاد شدن اندورفین ها می شود که به مرور زمان علائم مانیا را در فرد کاهش می دهد.

روش ششم برای درمان اختلال دو قطبی: ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می تواند در از بین بردن علائم اختلال دو قطبی و افسردگی به شخص کمک کند زیرا می تواند تنش عضلات و بافت ها را کاهش داده و جریان خون را افزایش دهد که در نتیجه باعث ایجاد آرامش در شخص می شود. همچنین ماساژ درمانی  به بهبود مشکلات خواب و خستگی کمک می کند.

روش هفتم برای درمان اختلال دو قطبی: روغن ماهی

مطالعات نشان داده است که روغن ماهی ممکن است نقش مهمی در بهبود رفتار و عملکرد مغز دارد. همچنین روغن ماهی برای کسانی که مبتلا به خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سطح بالای کلسترول هستند نیز مفید است.

بنابراین روغن ماهی، که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است، می تواند باعث بهبود خلق و خوی شما و جلوگیری از تغییرات خلقی در اختلال دوقطبی شود. البته روغن ماهی در تنظیم فاز افسردگی موثرتر از فاز مانیک است.

روش های درمان اختلال دوقطبی

نتیجه گیری

مطمئنا اگر مبتلا به اختلال دوقطبی باشید می خواهید که خلق و خو و حالات روحی خود را کنترل کنید و از تغییرات آن جلوگیری کنید. برای این کار می توانید از درمان های جایگزین مانند طب سنتی چینی، روغن ماهی، ریتم زندگی فردی و اجتماعی، مدیتیشن، ماساژ درمانی و یا ترکیبات درمانی ماریجوانا استفاده کنید تا علائم خود را کاهش دهید و خلق و خوی خود را مدیریت کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.