اخبار و جشنواره ها

بازی های حافظه

آیا تاکنون شده که یک شماره تلفن ضروری را در ذهن خود تکرار کنید تا با آن تماس بگیرید؟ این عمل حافظه کاری یا کوتاه مدت شما را درگیر می کند. به همین دلیل است که تنها پس از شماره گیری آن، شماره را فراموش می کنید. دلیل این امر این است که شماره تماس به حافظه بلند مدت شما راه پیدا نکرده است.

حافظه کاری و کوتاه مدت به درد فراخوانی اطلاعاتی می خورد که نیاز دارید تا مدت کوتاهی به خاطر بسپارید. در این نوع حافظه چند قطعه اطلاعات برای مدت کوتاهی به خاطر سپرده می شود.

برای اینکه بتوانید اطلاعات را برای مدت طولانی به خاطر بسپارید باید اطلاعات جدید را به اطلاعات قبلی خود پیوند بزنید. البته تکنیک های بی شماری برای ارتقاء حافظه وجود دارد که بسیاری از آنها را در مخزن تکنیک های حافظه می توانید مطالعه نمایید. اما شما می توانید با استفاده از بازی های حافظه هم سرگرم شوید و هم حافظه خود را ارتقاء دهید.

داستان سازی

یکی از تکنیک های سرگرم کننده که با استفاده از آن می توانید اطلاعات را به حافظه بسپارید، داستان سازی کنید. در رابطه با حقایق و چیزهایی که قرار است به خاطر بسپارید، یک داستان بسازید که حقایق را به هم متصل کند.

داستان سازی

زمانی که داستانی می سازید، یک تصویر ذهنی قوی در رابطه با آن تشکیل دهید. این موضوع باعث می شود که تصویر و خود داستان به یکدیگر پیوند قوی ایجاد کرده و در حافظه بلند مدت بهتر جای بگیرند.

برای اینکه این مهارت را در خود پرورش دهید، مقاله ما در رابطه با داستان گویی را مطالعه کنید.

این تکنیک، یک سرگرمی خوب برای کارهای گروهی است. 20-30 شئ روی میز قرار دهید و افراد گروه هر کدام جداگانه برای این اشیاء داستان بسازند. همچنین می توانند به صورت گروهی برای این اشیاء داستانی بسازند.

برای مثال اگر اشیاء روی میز یک سیب، یک کلید و یک تلفن همراه باشد، داستان ساخته شده می تواند اینگونه باشد:

  • شخص اول: سیب های رسیده از درخت افتادند.
  • شخص دو: در باغ قفل بود و مریم کلید را اشتباه آورده بود.
  • شخص سه: مریم با تلفن همراهش تماس گرفت تا کلید را برایش بیاورند.

زمانی که داستان به طور کامل ساخته شد، همه اشیاء را از جلوی دید دور کنید. مسابقه ای ترتیب دهید که ببینید افراد گروه چه تعداد از اشیاء را به خاطر می آورند.

تطبیق جفت ها

تطبیق جفت ها، پیدا کردن کارت های مشابه از بین یک مجموعه بزرگتر از کارت ها است. در این بازی می توانید از مجموعه کارت های با اشکال مختلف و اعداد و حروف مختلف استفاده کنید. این بازی که یکی از بازی های قدیمی است، بسیار برای ارتقاء حافظه فضایی و بینایی توصیه می شود.

تطبیق جفت ها

نحوه اجرای بازی به این صورت است که 24 کارت مشابه تهیه نمایید. پشت 20 کارت، تصاویر و شکل هایی که بصورت دو به دو هم شکل هستند بکشید. تصاویر را به پشت به طوری که اشکال آن دیده نشود به صورت تصادفی جلوی خود بچینید. در این مرحله با نگاه کردن تصاویر می بایست تصاویر هم شکل را پیدا کرده و حذف کنید.

قانون: تنها در هر لحظه و تلاش می توانید یک کارت را برگردانید.

در صورت پیدا کردن کارت های مشابه، آنها را از روند بازی حذف کنید. اینکار را تا زمانی انجام دهید که همه اشکال هم شکل را پیدا کنید.

زمان خود را ثبت کنید و ببینید هر بار چقدر سریع تر انجام می دهید. پس از اینکه مهارت کافی کسب کردید، تعداد تصاویر را افزایش دهید (30 – 40 – 50 و …).

پازل کور

یکی دیگر از راه های ارزان و بسیار موثر برای  افزایش تمرکز و حافظه استفاده از پازل کور است. در اینجا کور به این معناست که در حین چیدن پازل ها نباید به نمونه تکمیل شده نگاه کرد.

پازل کور

روند کار به این صورت است که قبل از چیدن پازل ها چند دقیقه ای به پازل تکمیل شده نگاه کنید تا خوب در حافظه شما بنشیند. پس از آن شروع به چیدن پازل ها کنید، بدون اینکه به نمونه تکمیل شده نگاه کنید.

سوالات بی اهمیت

یک راه عالی برای ارتقاء حافظه به خاطر آوری چیزهای بی ارزش است. چیزهای بی اهمیتی در رابطه با فیلم ها، داستان ها یا حتی کسب و کار شما.

در یک بازی گروهی، هر شخصی مجموعه ای از سوالات همراه پاسخ ها می نویسد و به سرگروه بازی می دهد. سر گروه بازی این سوالات را از افراد دیگر گروه می پرسد و جواب ها را یادداشت می کند.

اساس این بازی استفاده از تجربه و دانسته های قبلی در پیدا کردن پاسخ ها است. اگر این بازی به صورت هفتگی تکرار شود سوالات می توانند تکرار شوند.

 

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.