اخبار و جشنواره ها

حقایق جالب روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی بارها و بارها ثابت کرده است که می تواند منبع حقایق شگفت انگیزی باشد. روانشناسی اجتماعی تاثیر گروه بر فرد و رابطه افراد بر یکدیگر را مورد مطالعه قرار می دهد. در واقع این علم بررسی می کند که چگونه ذهن و و ذهنیت ما توسط افراد دیگر و اطرافیان ما تغییر می کند. در این مقاله به بررسی حقایق کشف شده بر اساس نتایج تحقیقات روانشناسی اجتماعی می پردازیم.

تواضع شما را هوشمندتر می کند

تواضع و فروتنی ذهنی اصطلاحی بسیار جدید در علم روانشناسی اجتماعی است که پیش از این در رابطه با آن صحبت نشده بود. اما جدیدا مطالعه ای، نشان داده است که این مفهوم یکی از جالب ترین حقایق روانشناسی است.

تواضع شما را هوشمند تر می کند

اول از همه بگوییم فروتنی ذهنی چیست؟ فروتنی ذهنی اعتقاد به این موضوع است که شاید باورها و دانسته های شما اشتباه باشد. محققان دانشگاه دوک نشان دادند، افرادی که این ویژگی در آنها نمایان تر است در تصمیم گیری های خود بیشتر شواهد را مورد ارزیابی قرار می دهند. تواضع فکری این امکان را به افراد می دهد که در برخورد با حقایق و موضوعات استدلال کنند و بر اساس دیدگاه خود قضاوت نکنند.

ما واقعا “عشق ایده آل” داریم

محققان دانشگاه کالیفرنیا ثابت کرده اند که هر فردی یک عشق ایدا آل دارد. آنها به بررسی 1000 رابطه احساسی پرداختند و به یکی از حقایق جالب روانشناسی اجتماعی دست یافتند. آنها دریافتند که افراد در طول عمر خود به سمت افرادی با ویژگی های یکسانی کشش پیدا می کنند. اما عمیق تر از ظاهر به سمت افرادی با ویژگی های درونی، مثل هوش، تحصیلات، مذهب و خلقیات یکسانی گرایش پیدا می کنند. محققان خاطر نشان می کنند که این کشش ممکن است انعکاسی از محل و محیط زندگی فرد باشد.

عشق ایده آل

مردم شبیه اسمشان می شوند

این یکی از عجیب ترین حقایقی است که تا کنون شنیده ایم. مردم می توانند به طور عجیبی اسم و صورت افراد را با هم تطبیق دهند. در یک مطالعه، هزاران نفر فرانسوی و اسرائیلی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که افراد در تطبیق اسم و صورت افراد، 25 تا 40 درصد دقیق بودند. البته این موضوع تا حدی وابسته به فرهنگ است. به این معنا که مثلا مردمان فرانسه در تطبیق صورت و اسم فرانسوی ها دقیت بیشتری داشتند.

مردم شبیه اسمشان می شوند

مادران مسن تر در والدگری بهتر عمل می کنند

این حقیقت کمی ناخوشایند است، ولی یکی از حقایق محکم در روانشناسی اجتماعی است. یک تحقیق علمی نشان می دهد که مادران مسن بسیار کمتر احتمال دارد که کودکان خود را تنبیه یا سرزنش کنند. با توجه به این موضوع فرزندان آنها در آینده مشکلات احساسی و هیجانی کمتری تجربه می کنند. البته این موضوع از یک جهت خوب است، چرا که سن مادر شدن رو به افزایش است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا مادران مسن کودکان سالم تری تربیت می کنند. یکی از این دلایل این است که آنا روابط پایدارتری دارند و در پاسخ گویی به نیازهای کودک حمایتگر هستند. درست است که کودکان مادران مسن از نظر روانی سالم تر هستند، ولی مشکلات جسمی مختلفی آنها را تهدید می کند.

مادران مسن تر در والدگری بهتر عمل می کنند

افراد، مردان سیاه را بزرگتر و قوی تر از چیزی که هستند تصور می کنند

این یکی از حقایق تکان دهنده روانشناسی اجتماعی است. نتایج یک مطالعه که در مجله روانشناسی فردی و روانشناسی اجتماعی انجمن روانشناسی آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد که افراد، مردهای سیاه پوست را بزرگتر و قدرتمند تر از مردان سفید پوست تصور می کنند. جان پل ویلسون نویسنده این تحقیق می گوید: ” در درگیری های پلیس، مردان سیاه پوست غیر مسلح بیشتر تسط پلیس کشته می شوند تا افراد سفید پوست. این عمل بیشتر با توجیح جثه و اندام بزرگ صورت می گیرد.”

در این تحقیق به افراد مختلف عکس هایی از مردان سیاه پوست و سفید پوست نشان داده شده بود و از آنها خواسته شده بود که از روی صورت افراد قد آنها را تخمین بزنند. نتایج نشان داد قد افراد سیاه پوست یک اینچ بیشتر تخمین زده می شد.

مردان سیاه

همچنین در تصاویری از ورزشکاران سیاه پوست و سفید پوست هم وزن، شرکت کنندگان ورزشکاران سیاه پوست را قوی تر تخمین می زدند.

فیس بوک و تغییر ادراک زمان

یکی ازشگفت انگیز ترین حقایق منتشر شده در رابطه با شبکه های اجتماعی و روانشناسی موضوع تغییر ادراک زمان بر اثر استفاده از شبکه های اجتماعی است. این تحقیقات نشان می دهند که تصور و ادراک افراد از زمان می تواند بر اثر فعالیت در شبکه های اجتماعی تغییر کند. این موضوع می تواند زندرگی افراد را از جمله توانایی مدیریت زمان، الویت بندی کارها و ابعاد دیگر زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین تحقیقاتی نیز مبنی بر کاهش مهارت توجهبر اثر استفاده از شبکه های اجتماعی در دست است که همگی نشان می دهند، شبکه های اجتماعی می تواند تاثیری منفی بر روند زندگی ما داشته باشند.

فیس بوک و تغییر ادراک زمان

لحظات سخت منجر به دیدگاه های شدید می شود

این موضوع یکی از مهمترین حقایق روانشناسی اجتماعی و روانشناسی سیاسی است. این واقعیت می تواند افراط گرایی سیاسی را توضیح دهد. مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا و به رهبری روکسان سیلور انجام شد، نشان می دهد، بزرگسالانی که در طول زندگی خود حوادث نامطلوب مثل بیماری جدی یا فاجعه ای را تحمل کرده اند به احتمال خیلی بیشتری عقاید سفت و سخت و قطبی در رابطه با موضوعات مختلف دارند.

لحظات سخت منجر به دیدگاه های شدید می شود

فقدان خواب خواندن چهره دیگران را سخت تر می کند

اگر می خواهید در چهره خوانی مهارت کافی داشته باشید، این موضوع قابل توجه است. یک مطالعه اخیرا نشان می دهد بدون داشتن خواب کافی تشخیص هیجانات افراد بسیار سخت است. این تحقیق که در دانشگاه آریزونا انجام گرفت، نشان می دهد افرادی که یک شب از خواب محروم بودند در مقایسه با گروه کنترل که خواب کافی داشتند در تشخیص هیجانات مختلف مثل ناراحتی، خوشحالی و … عملکرد پایین تری داشتند.

فقدان خواب


برای داشتن خواب آرام شبانه، اینفوگرافیک داشتن یک خواب راحت شبانه را مشاهده کنید.


بچه دار نشدن باعث می شود دیگران نسبت به شما خشمگین شوند

در یک مطالعه توسط دکتر لزلی اشبورن از افراد و ازمودنی خواسته شد چهار داستان را که یکی از آنها مربوط به زوجی بود که بچه نداشتند، را بخوانند. نتایج جالب این تحقیق نشان داد شرکت کنندگان زندگی این زوج بدون فرزند را ناآرام پیش بینی کردند و همچنین احساسات منفی از جمله خشم به این زوج بدون فرزند وجود داشت.

 

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.