اخبار و جشنواره ها

هدیه چی بخریم؟

هدیه دادن رسمی است كه نخستین بار از ایران برخاسته و به سایر نقاط جهان شیوع پیدا كرده است. در واقع رسم هدیه دادن هدیه گرفتن و صله رحم رسمی است كاملاً ایرانی كه از دوران باستان برخاسته و حدود 7 تا 8 هزار سال قدمت دارد.

همین كاربرد هدیه در ایام قدیم است كه باعث حفظ روابط اجتماعی و عاطفی عمیق میان افراد و اقوام ایرانی شده و بین آنها پیوستگی و پیوند اجتماعی برقرار كرد و بدین ترتیب هدیه دادن به عنوان یك سرمایه اجتماعی شناخته شد. سرمایه‌ای كه افراد آن را در موقعیت‌های مختلف به كار می‌گرفتند.

هدیه چی بخریم؟

در ایام قدیم و حتی هم‌اكنون در برخی ایلات و عشایر مردم و اقوام بر این باورند كه نه‌تنها هنگام شادی‌ها بلكه در مراسم خاص عزاداری نیز باید به فكر یكدیگر باشند و آنها هنگام شركت در مراسم ختم و عزاداری به صاحب عزا برنج روغن و… به نشانه همدردی می‌بخشند. البته این رسم در قدیم به شكل حمایت عاطفی بزرگترهای فامیل ابراز می‌شد.
در ایام قدیم هدیه‌ها شامل گل، ظروف سفالی و به طور كلی اشیا و وسایل دست‌ساز بودند و افراد براساس موقعیت و ویژگی فردی كه قصد هدیه دادن به او را داشتند اشیای متفاوتی را هدیه می‌بردند. اما امروزه هدایا بیشتر رنگ مادی به خود گرفته به طوری كه صرفاً برای فخرفروشی به یكدیگر هدیه می‌دهند.

از آنجا كه جامعه ما به سمت مادی‌گرایی پیش می رود مسلماً ویژگی‌های شخصیتی افراد نیز به سمت و سویی حركت می‌كند كه تمامی پدیده‌های اطرافش را از دریچه مادی گرایی می‌بیند و معتقدند هدایای مادی ارزشمندتر و ماندگارتر است.

آثار روانی هدیه‌ دادن

هدیه چه به صورت مادی باشد و چه معنوی اثرات روانی زیادی هم بر فرد هدیه دهنده و هم هدیه گیرنده دارد. زیرا فرد هدیه دهنده به این ارزش معنوی در ذات خود رسیده است كه اكنون وقت قدردانی تشكر و احساس و ابراز همدلی و درك متقابل است و در عوض فرد هدیه گیرنده نیز به ارزش معنوی آن پی خواهد برد.

به طور كلی زمانی كه فرد هدیه گیرنده با دریافت هدیه به این نتیجه می‌رسد كه برای طرف مقابلش مهم بوده است و در خرید و انتخاب هدیه وقت انرژی و هزینه فكری و روحی صرف شده است حتی اگر این هدیه ساخته دست او هم نباشد برایش ارزشمند است خصوصاً آنكه فرد هدیه گیرنده احساس كند كه با نوع هدیه‌ای كه دیگری به او داده است ارزش و قدر و منزلتش از سوی فرد هدیه دهنده درك شده است.

بنابراین سنخیت و نوع هدیه با موقعیت پیش آمده و ویژگی‌های شخصیتی فرد هدیه گیرنده از اصل‌های بنیادی فلسفه هدیه دادن است. بنابراین وقتی ما برای كودكی یك وسیله اسباب‌بازی می‌خریم این پیام را به او انتقال می‌دهیم كه دنیایش را درك كرده‌ایم و همین مسئله آغازگر یك ارتباط عاطفی عمیق‌تر می‌شود. پیش از آن كه هدیه‌ای خریده شود رعایت یك نكته ضروری است و آن این كه هدفمان از خرید هدیه را مشخص كنیم. تا قصد و هدف اصلی را مشخص نكنیم تهیه هدیه مناسب امكانپذیر نخواهد بود. هرچند برخی ارزش‌ها در جامعه ما كمرنگ‌تر شده و فلسفه اصلی هدیه دادن كه در فرهنگ ما ریشه دوانده بود با شروع مادی‌گرایی به فراموشی سپرده شده است.
گاهی اوقات هدیه‌ای گرانقیمت شادی زیادی به همراه دارد و صمیمیت را افزایش می‌دهد اما در برخی موارد خصوصاً وقتی دلخوری پیش آمده و كدورتی شكل گرفته باشد ارزشمندترین هدایا نیز تأثیر عاطفی و روانی گذشته را احیا نخواهد كرد و شكل و نوع هدیه در این باره فرق می‌كند.
همیشه خریدن هدیه برای مردان مشکل بوده است. با رسیدن مناسبت های مختلف با خود می گوییم: “چه هدیه ای به او بدهم تا واقعا دوست داشته باشد و خوشش بیاید؟
اگر شما همسری را دارید که هرچیزی را که بخواهد دارد باز هم باید هنگام خریدن هدیه دقت کنید. خریدن هدیه برای مردان مخصوصا چیزی که واقعا دوست داشته باشند کار مشکلی است. زمانی که احساس می کنید هیچ هدیه عالی برای شاد کردن یک مرد ندارید این نکات به شما کمک می کند که از روانشناسی هدیه دادن به مردان آگاه شوید و هدیه ای منحصر به فرد انتخاب کنید.

آثار روانی هدیه‌ دادن

کاربردی فکر کنید نه احساساتی

پروفسور مارگارت راکر دکترای روان شناس و کارشناس در حوزه هدیه دادن می گوید: “در یک رابطه مردان بیشتر از زنان دوست دارند هدیه ای دریافت کنند که بیشتر از میزان پول پرداخت شده کاربرد داشته باشد. به طور مثال ممکن است زنی از یک خانه پر از گل رز هیجان زده شود اما یک مرد ترجیح میدهد وسیله ای قابل استفاده داشته باشد.

به آنچه می خواهد گوش بدهید

معمولا خانم ها با اشاره هایی غیرمستقیم در مورد هدیه مورد علاقه خود صحبت می کنند اما مردها دوست دارند آنچه را که می خواهند به طور مستقیم بگویند. به جای اینکه بیرون بروید و یک هدیه سورپرایز بخرید به راحتی خریدن آنچه که مرد خواهان آن است می تواند هدیه ای ایده آل باشد. نکته کلیدی این است به چیزی که یک مرد می خواهد توجه نشان بدهید و بخرید نه چیزی که شما می خواهید و یا فکر می کنید که او می خواهد.

هدیه خود را مطابق با علایق او تهیه کنید

زمانی که به دنبال هدیه ای کاربردی هستید اطمینان حاصل کنید که هدیه شما مطابق علاقه فرد مورد نظر باشد.

از دادن هدایای کلی و سرسری خودداری کنید

بیشتر خانم ها از این روش هدیه دادن استفاده می کنند تا آقایان. بیشتر مردم از جمله مردان برای هدایای سرسری و کلی ارزشی قائل نیستند. هدایای کلی و سرسری مثل جوراب و لباس زیر که هر سال به مردی هدیه داده اید (مخصوصا در عید) هدایای بی بها و کم ارزش تلقی می شوند.

راکر می گوید:

“چیزی را که در گنجه دارید و آن را به هرکسی می توان هدیه داد هدایایی کم ارزش هستند.”

هدیه ای جالب بدهید

معمولا مردان از هدیه هایی جالب خوششان می آید. البته استثنا هم وجود دارد. کسانی که حقوق ثابت دارند ترجیح می دهند چیزی را داشته باشند که نیاز دارند. نکته کلیدییافتن چیزی است که مردان از آن استفاده خواهند کرد و کاربردی باشد اما چیزی که در عین مورد استفاده بودن جالب هم باشد نه چیزی که فقط مربوط به کار باشد.

در خریدن هدیه کمی فکر کنید

مردان هم دوست دارند حس کنند که مورد توجه اند ویک هدیه بافکر میتواند به آنها این احساس را بدهد که مورد علاقه و مورد حمایت هستند. چه چیزییک هدیه را با فکر می کند؟ پیدا کردن چیزی که او می خواهد و به آن علاقمند است. در سایتهایی که هدایای جالب و منحصر به فرد پیشنهاد می کنند جست و جو کنید. به طور جایگزین بعضی وقتها هدیه ای که خودتان برای او درست می کنید می تواند بهترین گزینه باشد. مثل تصویری که خودتان طبق سلیقه او نقاشی کرده اید یایک جعبه از شیرینی های خانگی مورد علاقه اش.

نکته مهم

افراد در تقدیم كردن هدایا به یكدیگر مبنای همدلی صمیمیت و محبت را رعایت كرده و اصول اصلی را از خاطر نبرند.
و نکته آخر اینکه برای رفع كدورت‌ها هدیه ارزشمند گزینه مناسبی نیست و حتی ممكن است اتفاق ناگوار را جلوه نامطلوب‌تری ببخشد. در این قبیل موارد بهتر است افراد با یك شاخه گل یا دعوت فرد دلگیر شده به یك جلسه و نشست در فضایی مطلوب و صحبت‌كردن و یا عذرخواهی از او كینه و كدورت‌ها را رفع كنند. بنابراین درك موقعیت‌ها از اصل‌های نخستین در رعایت روابط صحیح اجتماعی و عاطفی است، توجه کنیم.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.