اخبار و جشنواره ها

نوشتن رزومه کاری خوب

نوشتن رزرمه کاری خوب مستلزم چیست؟ قبل از دانستن در رابطه با رزرومه نویسی باید بدانیم CV یا رزومه چیست؟ به زبان ساده، CV یا رزومه کاری شما، مهارت ها و تجربه شما را مشخص می کند. CV شما به هر کارفرمای بالقوه ای نشان داده خواهد شد و باید در رزومه نشان داده شود که چرا باید شما را بالاتر از سایر کاندیداهای ماهر دیگری که خود را برای اشتغال معرفی کرده اند، استخدام کنند.

از نظر فنی، یک CV که مخفف Curriculum Vitae به معنای دستاوردهای زندگی، یک سند مفصل است که کلیه دستاوردهای شما، مدارک تحصیلی، عضویت در انجمن ها، جوایز و مهارت های شما را بیان می کند.

رزومه، یک سند مختصر است. نسخه مختصری از دستاوردهای زندگی شما که بر مهارت ها و دستاوردهای خاص، معمولاً در رابطه با یک فرصت شغلی متمرکز است. در این صفحه ابتدا یاد می گیریم که رزومه قابل تغییر است و باید انعطاف پذیر باشد.

نوشتن رزومه کاری خوب

کارهایی که باید هنگام نوشتن رزرومه انجام شود

 اطلاعات ارتباطی خود را در قسمت بالا وارد کنید

با نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود شروع کنید. اگر CV شما بیش از یک صفحه دارد، مطمئن شوید که در هر صفحه، شناسه ای شناسه ای وجود دارد، احتمالاً به عنوان هدر یا فوتر.

آیا می خواهید با یک جمله شخصی شروع کنید یا خیر

این مورد اختیاری است، اگرچه بسیاری از شرکت های نوشتن CV آن را توصیه می کنند. اگر تصمیم دارید انجام دهید، جمله باید چیزی واقعی درباره شما بگوید، و نه فقط یک جمله تکراری و کلیشه ای که می تواند برای هر کسی اعمال شود. سعی کنید از اصطلاحات “فکر کردن به جلو” یا “استراتژیک” جلوگیری کنید و از این جمله برای نشان دادن نقاط قوت خود استفاده کنید، در صورت امکان بر روی عمل متمرکز شوید.

بخش هایی از مهارت های کلیدی، دانش و دستاوردها، تجربه کار و آموزش را درج کنید

این که دقیقا چه مقدار در هر بخش درج شود بستگی به بخش مورد نظر شما دارد. اگر تجربه مرتبط با کار ندارید، با جدیدترین دستاورد، تجربه یا آموزش شروع کنید. هنگام بحث در مورد دستاوردها، روی آنچه انجام داده اید و نتیجه نهایی حاصل شده است، تمرکز کنید. اظهارات شما باید به شکل باشد “در موقعیت x، من این کار را کردم، و نتیجه نهایی این بود“.

مثلا:

در یک بحران بودجه غیرمنتظره، من و همكاران یك بررسی مقطعی ترتیب دادیم و موفق شدیم پس اندازهایی را پیدا كنیم كه همه نگرانی های مربوط به بودجه را برطرف كردیم.

یا

من به عنوان رئیس باشگاه کوهنوردی در دانشگاه، با تجربه کاری خود توانستم اسپانسرهای مالی جذب کرده و حمایت مالی گرفتم.

یا

من به عنوان رئیس کمیته جمع آوری کمک های مالی کالج، با موفقیت رویدادی را برگزار کردم که بیش از 200 نفر در آن شرکت کردند. این یک بخش کوچک از مشارکت های اجتماعی من است.

در نوشتن تمرکز خود را بر روی اقدامات شخصی، نتیجه دقیق و اینکه چگونه فعالیت کردید که این نتایج حاصل شد بگذارید.

همه موارد مرتبط با “تجربه کار” و “آموزش” را درج کنید

هنگامی که تجربه کاری زیادی کسب کردیده اید، درست نیست که کاغذهایی را که در 16 سالگی داشتید و کارهای تابستانی را که به عنوان دانشجویی انجام دادید، در رزومه درج کنید. اگر به عنوان راننده لیفتراک به دنبال کار هستید، کارفرمایان نمی خواهند در مورد صلاحیت پذیرایی شما بدانند، اما گواهی سلامت و ایمنی شما ممکن است مرتبط باشد.

املاء و دستور زبان رزومه

بسیاری از کارفرمایان رزومه های دارای خطای املایی یا دستوری را مستقیما به سطل زباله می اندازند.

از قدر نرم افزارهای ویرایش استفاده کنید. بعد از نوشتن رزومه خودتان آن را بخوانید و به شخص دیگری با املا و دستور زبان خوب بدهید تا او نیز آن را بخواند. تا قبل از ارسال آن نگاه دیگری با آن بیاندازید.

روی ظاهر رزومه خود کار کنید

از یک فونت استاندارد، رسمی و حرفه ای استفاده کنید که خواندن آن آسان است و عموماً برای متن بدنه از سایز 10 استفاده کنید.

CV خود را به زیبایی در صفحه قرار دهید تا خواندن آن آسان باشد و حرفه ای به نظر برسد. به یاد داشته باشید که احتمالاً به صورت سیاه و سفید چاپ خواهد شد. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع به طراحی کنید ، الگوهای CV رایگان زیادی به صورت آنلاین وجود دارد.

اشتباهات رزومه نویسی

وسوسه نشوید که دروغ بگویید

قطعا اگر با دروغ شغلی را بدست بیاورید، دیر یا زود بر اثر افشا شدن، آن کار را از دست خواهید داد. پس صادق باشید.

از فاصله انداختن بین فعالیت ها و شغل های قبلی خودداری کنید

شکاف های طولانی در CV شما غیرحرفه ای به نظر می رسد. سعی کنید شکاف ها و گپ های CV خود را با فعالیت های مختلف و مرتبطی حدالامکان پر کنید.

CV خود را کسل کننده شروع نکنید

رزومه خود را با تحصیلات و مدارک خود شروع نکنید، این واقعا کسل کننده است. اگر کارفرمایان توانایی های اصلی شما را بپسندند، می توانید در ادامه صلاحیت های شما، مدارک و تحصیلات شما را هم مطالعه کنند.

سرگرمی ها و علایق خود را درج نکنید

هیچ کس نمی خواهد بداند که شما کاراته بلد هستید یا خیر، یا سینما رفتن را دوست دارید یا خیر. شاید این بدترین اشتباه در یک رزومه باشد.

قانون مورفی به ما می گوید: کسی که CV شما را می خواند، در این زمینه متخصص است.

مطمئن باشید دروغ های شما فاش خواهد شد …

شخصی برای یک شرکت رزومه فرستاده بود، کارفرمای او با وی تماس گرفت و چند سوال تخصصی از وی پرسید، شخص به سوالات کارفرما پاسخ داد! آن شخص برای مدت ها منتظر تماس کارفرما برای قرار حضوری بود، اما کارفرما هیچ وقت تماس نگرفت! چرا؟ شاید او در یک تماس تناقضاتی بین حرف های شخص و رزومه ارسالی دیده بود.

CV خود را خیلی طولانی نکنید

دو صفحه A4 کفایت می کند. هیچ کس نمی خواهد بیشتر از این بخواند. به هر وسیله ای مثلا فونت کوچک، حاشیه های بازتر و کم شکاف های بین پاراگراف ها بیشتر بنویسید، اما بیش از دو صفحه نباشد.

از آدرس ایمیل غیرحرفه ای استفاده نکنید

یک آدرس ایمیل حرفه ای با نام خود درست کنید، نه نام مستعار. یک آدرس ایمیل با لقب شما برای دوستان شما مناسب است، اما برای کارفرمایان بالقوه خوب نیست، و حتی ممکن است باعث شود CV شما رد شود.

می توانید یک ایمیل با نام دامنه داشته باشید؛ آنها ارزان هستند و به شما امکان می دهند یک آدرس ایمیل بسیار حرفه ای تری داشته باشید. بنابراین به جای cuddles1982@hotmail.com بسته به در دسترس بودن نام دامنه مورد نظر، می توانید yourname@mindtoolbox.ir یا داشته باشید.

اگر متقاضی شغل در زمینه کامپیوتر یا وب هستید، داشتن نام دامنه شخصی برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر از آدرس ایمیلی که به صفحه فیس بوک یا سایر حساب های رسانه های اجتماعی مرتبط است استفاده می کنید، مراقب باشید. کارفرمایان بالقوه ممکن است از این طریق به سایر اطلاعات شما نیز دست پیدا کنند، این بدان معناست که آنها اطلاعات بیشتری درباره شما پیدا می کنند. می توانید ایمیل linkedin را در CV درج کنید.

قانون طلایی نوشتن رزومه یا CV

خود را در جایگاه  استخدام کننده قرار دهید و با خود بگویید که او چه چیزی لازم است درباره شما بداند؟  از CV خود استفاده کنید تا به آنها بگویید که چه چیزهایی برای آنها ارائه خواهید داد، به روشی که حرفه ای و باورپذیر به نظر برسد.

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.