اخبار و جشنواره ها

غلبه بر اضافه بار اطلاعات

به عنوان یک نویسنده وب با مفهوم اضافه بار اطلاعات آشنا هستم. جست و جوی یک مفهموم ساده منجر به یافتن پنج واقعیت، سه مقاله و یک مصاحبه جالب که باید به آن گوش دهید و 10 صفحه باز در مرورگر می شود!

من همیشه یادگیری به شکل یک خزنده را دوست داشتم، یافتن هر سرنخی منجر به ایجاد موضوع دیگری می شود و یافتن هر سرنخ جایزه ای در خود دارد.

اضافه بار اطلاعات

اما همیشه چیزی برای جست و جو و یادگیری وجود دارد.

اطلاعات در فضای وب تنها با یک کلیک قابل دسترس است. برای مثال کافیست در رابطه با خرید ماشین خوب یا هر موضوع دیگری جست و جو کنید. خواهید دید که هزاران صفحه در این رابطه به شما پیشنهاد می شود. این چیزی خوبی است، ولی همچنین می تواند مغز ما را بیش از حد کند و پربار کند.

به گفته لوسی جو پالادینو، روانشناس و نویسنده: اضافه بار اطلاعاتی زمانی رخ می دهد که میزان اطلاعات ارائه شده به فرد بیش از ظرفیت مغز برای پردازش آنها باشد.”

آلوین تافلر، در سال 1970 در کتابش با عنوان “شکه های آینده” نوشته است: با افزایش روزافزون استفاده از وب، “بار اضافی اطلاعات” عبارتی مناسب برای توصیف احساس مردم، زمانی که آنلاین هستند، است.

به گفته دانشمندان علوم اعصاب، اصطلاح دقیق تر “بار اضافی شناختی” (cognitive overload) است. “به این دلیل که مغز  می تواند میزان زیادی اطلاعات را، بسته به اینکه به چه شکلی به آن ارائه می شود، پردازش کند.”

پالادینیو می گوید: بار اضافی اطلاعاتی یا شناختی منجر به بی توجهی، نقص در تصمیم گیری، فشار و استرس می شود. فلج تجزیه و تحلیل زمانی رخ می دهد که انتخاب های شما زیاد باشد و شما را غرق کند. در این صورت مغز شما سرد می شود و تنها به صورت منفعلانه نظاره گر خواهد بود. در این صورت ممکن است تصمیم شما عجولانه باشد و واقعیت ها و نکات حیاتی را مد نظر قرار ندهید.

غلبه بر بار اضافی اطلاعات یا شناخت

پالادینیو در این رابطه تعبیر خوبی به کار می برد: “برای غلبه بر بار اضافی و جلوگیری از این کار اطلاعات را مانند بسته های مواد غذایی در نظر بگیرید. برای اینکه آنها را از خود دور نگه دارید و به مرور از آنها استفاده کنید، نیاز به زمان و فریزر دارید تا به مرور زمان از آنها اسفاده کنید.”

ابزارهای زیر می تواند در جهت غلبه بر بار اضافی شناختی کمک کننده باشد.

  • برنامه ریزی برای استراحت: زمان هایی را مشخص کنید که از تکلیف یا کامپیوتر دور باشید. این کار باعث می شود مغز شما نفس بکشد و چشم انداز و کارهایی که باید انجام دهید را دوباره بازبینی کنید.
  • قراردادن محدودیت ها: از آنجایی که اینترنت و فضای مجازی 7 روزه و 24 ساعته در اختیار است. می توانید زمان هایی که صرف کار با کامپیوتر و بررسی منابع می کنید را کم و در عوض کیفیت منابع را بهبود ببخشید.
  • سازمان بندی مجازی و فیزیکی خود را حفظ کنید: اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر و میز شما و همچنین محیط اطراف شما به خوبی سازمان یافته شده باشد.

برخورد با فلج تجزیه و تحلیل

اضافه بار شناختی

همانطور که پالادینیو خاطرنشان می کند، زمانی که شما با بمباران اطلاعاتی مواجه می شوید، دچار فلج تجزیه و تحلیل و نقص در سیستم شناختی می شوید. و همچنین آنقدر خسته و غرق در اطلاعات هستید که متوقف می شوید. کریس گرت، اظهار می کند، زمانی که با فلج تجزیه و تحلیل روبرو شدید سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • برای موفقیت پروژه چه کاری باید انجام دهم؟
  • چه کارهایی می تواند تا بعد کنار گذاشته شود؟
  • سخت ترین آیتم ها برای شروع کدام ها هستند؟
  • چه چیزی واقعا اشتباه است؟

راز کنترل

الیور بورکمن می گوید چیزی که منجر به بارشناختی اضافی می شود، انبوه اطلاعات نیست، بلکه فقدان کنترل فرد است. عدم کنترلی که در همه سطوح یک فعالیت ممکن است رخ دهد. اغلب یاد نگرفته ایم کاری را تمام کنیم و سپس به سراغ کار و فعالیت دیگر برویم. زمان هایی وجود دارد که احساس می کنیم اگر چند فعالیت را همزمان انجام دهیم و از هر کاری بخشی را انجام دهیم در زمان صرفه جویی می کنیم. اما کنترل محرک های مزاحم و نه کفتن به فعالیت های اضافی و به طور خلاصه “کنترل” راز کاهش بار شناختی و جلوگیری از باراضافی اطلاعات است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.