اخبار و جشنواره ها

معنویت و روان‌شناسی

پیشرفت علم روانشناسی از یک سو و ماهیت پویا و پیچیده جوامع نوین از سوی دیگر، باعث شده است که نیازهای معنوی بشر در برابر خواسته ها و نیازهای مادی قد علم کنند و اهمیت بیشتری بیابند. چنین به نظر می رسد که مردم جهان، امروزه بیش از پیش به معنویت و مسائل معنوی گرایش دارند و روانشناسان و روان پزشکان نیز به طور روزافزون در می یابند که استفاده از روش سنتی و ساده برای درمان اختلالات روانی کافی نیست.

معنویت و روانشناسی

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت در تعریف ابعاد وجودی انسان، به ابعاد جسمانی و روانی اجتماعی و معنوی اشاره می کند و بعد چهارم، یعنی بعد معنوی را نیز در رشد و تکامل انسان مطرح می سازد.
در آستانه قرن بیست و یکم، انسان به نقشه کامل ساختار ژنتیکی بشر دست یافته و ادعا می شود که تا پنجاه سال آینده، کلیه بیماری های ژنتیکی مهلک، شناخته و ریشه کن خواهند شد و احتمالا در آینده بسیار نزدیک، بشر قادر خواهد بود انسان بسازد، اما سوال این است که خلق دوباره انسان به دست انسان، چه نتایجی در بر خواهد داشت؟ افزایش طول عمر انسان از ۸۰ سال به ۱۰۰ سال و ۲۰۰ سال و ازدیاد جمعیت به صورت انفجارآمیز، چه وضعیتی را در جهان به وجود خواهد آورد؟ این سوال ها تنها از آینده نگری از نوع علمی تخیلی ناشی نمی شود، بلکه به تجزیه و تحلیل فلسفی، اخلاقی و معنوی نیاز دارد.
انسان باید جهان را از نو شناسایی کند. باید درکی دقیق و عمیق از طبیعت، محیط زیست و کهکشان و خلقت به دست آورد. اینجاست که بعد معنوی انسان خودنمایی می کند.
هرگاه ماهیت معنوی انسان و نقش روان درمانی در رشد معنوی انسان بخواهد مورد بررسی قرار گیرد لازم است هدف روان درمانی که همانا درمان مشکلاتی که ماهیت عاطفی دارند می باشد که البته این درمان براساس روش های روان شناختی که به وسیله یک فرد متخصص که با بیمار، ارتباط حرفه ای خاص ایجاد می کند، اجرا می شود، بررسی گردد.
از سوی دیگر برخی از روانشناسان معنویت را عنوان تلاش دائمی بشر برای پاسخ دادن به چراهای زندگی تعریف کرده اند. به عبارت واضح تر، استفاده بهینه از قوه خلاقیت و کنجکاوی برای یافتن موجود مرتبط با زنده ماندن و زندگی کردن و در نتیجه، رشد و تکامل بخش مهمی از معنویت را تشکیل می دهد.

تـاريخچه

يكی از نخستين كسانی كه اين مسأله را مطرح كرد ويليام جيمز فيلسوف و روان شناس آمريكايی بود. او می گويد: « ايمان، بدون شك مؤثرترين درمان اضطراب است.» و اضافه می كند: «ايمان نيرويی است كه بايد برای كمك به انسان در زندگی وجود داشته باشد، فقدان ايمان، زنگ خطری است كه ناتوانی انسان را در برابر سختی های زندگی اعلام می دارد».

و در جايی ديگر می گويد: «ميان ما و خداوند رابطه ای ناگسستنی وجود دارد، اگر ما خود را تحت اشراف خداوند متعال درآوريم و تسليم او شويم، تمام آمال و آرزوهايمان محقق خواهد شد» و در جايی ديگر بيان می دارد: «همان طور كه امواج خروشان و غلتان اقيانوس نمی تواند آرامش ژرفای آن را برهم زند و امنيت آن را پريشان سازد، شايسته است كه دگرگونی های سطحی و موقت زندگی، آرامش درونی انسانی را كه عميقاً به خداوند ايمان دارد، بر هم نزند چرا كه انسان متدين واقعی، تسليم اضطراب نمی شود و توازن شخصيت خويش را حفظ می كند و همواره آماده مقابله با مسائل ناخوشايندی است كه احتمالاً روزگار برايش پيش می آورد».

كارل يونگ روان كاو می گويد: «در طول سی سال گذشته افراد زيادی از مليت های مختلف جهان متمدن،‌ با هم مشورت كردند و من صدها تن از بيماران را معالجه و درمان كرده ام، اما از ميان بيمارانی كه در نيمه دوم عمر خود به سر می برند حتی يك بيمار را نيز نديدم كه اساساً مشكلش نياز به يك گرايش دينی در زندگی نباشد. به جرأت می توانم بگويم كه تك تك آن ها به اين دليل قربانی بيمـاری روانـی شده بودنـد كـه آن چيزی را كه اديان موجود در هر زمـان به پيرامون خود می دهند، فاقد بودند و فرد فرد آن ها تنها وقتی كه به دين و ديدگاه های دينی بازگشته بودند به طور كامل درمان شدند.»

روان كاو ديگری به نام بريل معتقد است: «انسان متدين واقعی هرگز دچار بيماری های روانی نخواهد شد.»

هنری لینك روان شناس آمریكایی در كتاب «بازگشت به ایمان» می گوید: « در نتیجه تجربه طولانی خود در اجرای آزمایشات روانی بر روی كارگران – در خصوص انتخابات و ارشادهای شغلی– به این موضوع پی برده ام كه افراد متدین و كسانی كه به معابد رفت و آمد می كنند دارای شخصیتی قویتر و بهتر از بی دینان و یا كسانی هستند كه هیچ وقت به عبادت خدا نمی پردازند».

علاوه بر روان شناسان و روان كاوان، بسیاری از اندیشمندان معاصر غربی این مسأله را گوشزد می كنند كه مشكل انسان معاصر، اساساً نیاز وی به دین و ارزش های معنوی بر می گردد.
مثلاً مورخ معروف، آرنولوتوین بی می گوید، بحرانی كه اروپائیان در قرن حاضر دچار آن شده اند، اساساً به فقر معنوی آنها باز می گردد. او معتقد است « كه تنها راه درمان این فروپاشیدگی اخلاقی كه غرب از آن رنج می برد بازگشت به دین است».

جرج برنارد شاو در یکی از شاهکارهای نمایشنامه‌نویسی خود به نام «مرد و ابرمرد» تصوّر سنتی از بهشت و جهنم را وارونه کرده است. او جهنم را مکانی توصیف می‌کند که در آن، تمام تمایلات انسان، آزادانه و به راحتی برآورده می‌شود و مسئولیت شخصی جایی در آن ندارد. برعکس، بهشت جایی است که ساکنان آن مسئول اعمالشان هستند و مکانی است برای رویارویی با واقعیت‌ها و کنترل آن‌ها. و نکته جالب آن است که ساکنان جهنم هر وقت از آنجا خسته شدند می‌توانند آزادانه آنجا را ترک کرده و وارد بهشت شوند.
هر چند این یک استعاره بحث انگیز است، امّا استعاره خوبی درباره چگونگی زندگی ما انسان‌ها در این جهان است. این مفهوم از «جهنمی که هرگاه از آن خسته شدید می‌توانید ترکش کنید»، به درستی توصیف‌گر تغییرات روان‌شناختی نیز هست. بسیاری از انسان‌ها به «جهنم» روان‌شناختی خود چسبیده‌اند و درد و رنج آن را تحمل می‌کنند زیرا از نظم لازم برای سلامتی، ترس بیشتری دارند. امّا سرانجام، هنگامی که بتوانند تنها نگاهی به منجلابی که در آن گرفتارند بیاندازند، به کلّی از آن بیزار می‌شوند و تصمیم می‌گیرند این شرایط را پشت سرگذاشته و به سراغ «واقعیت‌ها» بروند.

دانش در برابر درک

برنارد شاو هر چند که فردی مذهبی نبود امّا با وجود این کشف درخشانی کرده است: زندگی معنوی، زندگی واقعی و عملی نیز هست. و این عملی بودن بیشتر به «درک» وابسته است تا به «دانش».
امروزه بسیاری از ما نقش فوق‌العاده‌ای برای دانش قائل هستیم، که در واقع نیز همین طور است، امّا در این میان از اهمیت درک و شعور غافل مانده‌ایم. چرا؟ زیرا «درک»، تعهدآور و مسئولیت‌بخش است. و ما انسان‌ها می‌خواهیم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنیم.

نادانی

هر کودکی که زاده می‌شود، پا به دنیای اجتماعی و از پیش شکل گرفته زبان، علم، فناوری، هنر، ادبیات و … می‌گذارد. امّا پیچیده‌تر از رمز و راز مجموعه این اطلاعات واقعی، رمز و راز بدن خود کودک است. کودک خود را از طریق فرایندهای زیست شناختی که کنترلی روی آن‌ها ندارد مانند خوردن، استفراغ کردن، اجابت مزاج، ادرار کردن، خونریزی و … کشف می‌کند. و همچنین کودک به درستی احساس خواهد کرد که دنیا چیزی «می‌داند» که او نمی‌داند. بنابراین، از همان ابتدا، کودک در یک فضای هیجانی و سنگین «نادانی» و احساس «گمگشتگی» قرار می‌گیرد.
مکان ناراحت و عذاب‌آوری برای بودن است. و بنابراین، همه ما انرژی فوق‌العاده‌ای برای غلبه براحساس «نادانی» صرف می‌کنیم. ما از طریق آموزش‌های رسمی به جستجوی دانش می‌پردازیم. ممکن است درگیر پژوهش‌های علمی شویم. ممکن است به عضویت انواع سازمان‌ها و گروه‌های اجتماعی که ادعای عرضه نوعی «دانش» پنهان دارند، در آئیم. ممکن است به تماشای تصاویر هرزه نگاری روی آوریم تا بتوانیم چیزهایی که معمولاً مخفی نگاه داشته می‌شوند را ببینیم. ممکن است به جستجوی «دانش جنسی» از طریق بدن فردی دیگر برآئیم و سعی کنیم مشکلات روان‌شناختی خود را با لذت- یا درد- دیگری تسکین بخشیم. یا ممکن است با افکار و تصاویر شهوانی برای خود دنیای خیالی و رویایی بسازیم و هویت و قدرتی که به شدت بدان نیازمندیم را در عالم خیال به دست آوریم.

پرده

با وجود این، تمام «دانشی» که در جهان وجود دارد، چیزی نیست جز پرده نازکی که بر روی «نادانی» های ما کشیده شده است. ایستادن در مقابل این پرده و حدس زدن درباره آنچه در پس آن قرار دارد، ما را گیج، ضعیف، بیزار و گمراه می‌کند.
ژاک لاکان، روانکاو مشهور فرانسوی، در کتاب «چهار مفهوم بنیادی روانکاوی»، داستان رقابت دو نقاش عهد کهن، زوکسیس و پاراسیوس را نقل می‌کند. زوکسیس ادعا کرده بود که خوشه‌ای انگور را آنچنان طبیعی نقاشی کرده است که حتی پرندگان نمی‌توانند تشخیص دهند و به سراغ آن می‌آیند تا آن را نوک بزنند. زوکسیس با چنین غروری به دیدن نمایشگاه نقاشی پاراسیوس رفت. امّا تنها تابلویی که در نمایشگاه دید با پرده‌ای پوشانده شده بود. بنابراین درخواست کرد که پرده را کنار بزنند تا او بتواند نقاشی پاراسیوس را ببیند. امّا نقاشی پاراسیوس همین پرده بود! آنقدر این پرده ماهرانه نقاشی شده بود که استادی چون زوکسیس هم نتوانسته بود طبیعی نبودن آن را تشخیص دهد. لاکان پس از بیان این داستان، خاطر نشان ساخته است که اگر می خواهید کسی را گمراه کنید، به او آنچنان «پرده‌ای» نشان دهید که کنجکاوانه از شما بپرسد پشت آن چیست.
اگر بپذیریم که تمام دانش ما همچون پرده گمراه کننده‌ای بر روی واقعیت‌های جهان هستی کشیده شده است، در این صورت باید بپذیریم که ما نومیدانه در برابر سدّ کمبودها و محدودیت‌ها قرار گرفته‌ایم. و بدین خاطر، در این شرایط تنها یک امیدواری وجود دارد: درک روح (منظور از روح، جنبه‌های عاطفی و هیجانی شخصیت در مقابل وجوه تحلیلی و عقلانی آن است).

فقدان روح

اگر بخواهیم به زبان روان‌شناختی عبارت لاکان را بیان کنیم باید بگوئیم «روح» چیزی است که ما را برای تحمّل چیزهایی که غیرقابل تحمل هستند و کمبود آن‌ها در دنیای انسانی حس می‌شود، قدرت و توان می‌بخشد.
دردنیای مدرن امروز، اغلب جوامع ما روح خود را از دست داده‌اند. بدین خاطر، به سادگی ممکن است که ما درک نادرستی از زندگی به دست آوریم و پذیرش دروغین را با شکیبائی راستین، غرور دروغین را با پارسایی راستین، و احساس دروغین را با عشق راستین اشتباه بگیریم.
و با از دست دادن روح، امروزه بسیاری از ما مفهوم «گناه»- یعنی خودشیفتگی موجود در ما که باعث می‌شود به جای خدمت به دیگران درخدمت خود باشیم- را نیز کنار بگذاریم و از فضای فکری خود خارج سازیم. در نتیجه، به جای آن که تصمیم‌گیری‌های زندگی را با توجه به مسئولیت‌های شخصی انجام دهیم، آن‌ها را بر حسب راحتی خودمان انجام می‌دهیم. امروزه هر چیزی که «داغ» باشد، قابل پذیرش به نظر می‌رسد. و گناه به مفهوم روان‌شناسی‌اش، چیزی است که چشم ما را بر درک این واقعیت که برای زندگی چیزهای بیشتری از آنچه دنیا به ما «نشان می‌دهد» وجود دارد، می‌بندد. بنابراین، گناه ما را از عشق واقعی دور می‌سازد و در باتلاق لذت گرایانه خودشیفتگی فرو می‌برد. و در آن ناکجا آباد، روح گم می‌شود.
سنت آگوستین هیپو، روحانی برجسته آفریقایی، گفته است که «گناه، مجازات گناه است.» این جمله هنگامی بهتر فهمیده می‌شود که ما درک کنیم که دنیای انسانی چیزی نیست جز انبوهی از دفاع‌های روان‌شناختی (غرور، خشم، رقابت، موقعیت اجتماعی و …) که در ظلمت ناشی ازغافل شدن از روح، ما را محافظت می‌کند. تمام این دفاع‌ها ریشه در دوران کودکی دارند: آن زمان، راهی برای کمک به بقاء بوده‌اند امّا به طور ناخودآگاه به دوران بلوغ و بزرگسالی راه یافته‌اند و همان دفاع‌هایی که روزی از ما محافظت می‌کردند امروز ما را به هیچ چیز جز مجازات مکرّر به خاطر سوء رفتارهای اجتماعی و روان‌شناختی رهنمون نمی‌گردند.
آنچه گفته شد را سوء تعبیر نکنید. همه ما اساساً خوبیم. امّا خوب ماندن به کار زیاد سختی نیازمند است که از جمله مهم‌ترین آن کارها، انکار خود است. زیرا بدون انکار غرور شخصی و دفاع‌های آن، عشق واقعی، خالص‌ترین و ناب‌ترین عشقی که می‌توانید تصوّر کنید، در پشت دفاع‌های روان‌شناختی از دید ما پنهان می‌ماند.
و عشق واقعی، اگر فدا کردن خود برای نجات دیگران- حتی آن‌هایی که از شما نفرت دارند- از ظلمتی که در آن قرار دارند نیست، پس چیست؟

سمت و سوی معنی‌دار

بنابراین، درست همان طور که گناه، مجازات گناه است. جهنم، یعنی مکانی که مسئولیت و شعور در آن جای ندارد نیز مجازات خود جهنم است. شگفت‌انگیز آن که دو بیماری مهلک عصر حاضر، یعنی سرطان (تکثیر نامحدود برخی سلول‌ها) و ایدز (زوال بی‌رویه بدن توسط سیستم ایمنی خودش) چنین استعاره‌هایی هستند: رشد غیرمسئولانه وفقدان شعور.
با وجودی که اغلب موارد ایدز و برخی از اشکال سرطان مستقیماً به رفتارهای شخصی بستگی دارند، اما هنگامی که کسی سرطان یا ایدز می‌گیرد همه ما مسئولیم. تراژدی و مصیبتی که در اینجا وجود دارد این است که فرهنگ این قابلیت را دارد که تک‌تک اعضای جامعه را با یده‌آل‌های تدافعی که هیچ سمت و سوی معنی داری ندارند، آلوده کند.
و درنتیجه، ما به عنوان یک فرد، باید امروز به خوبی متوجه گناهان باشیم و به یاد داشته باشیم که عبور ازمرز گناه و معنویت، فقط یک انتخاب شخصی است و هر فرد آزادانه می‌تواند به «هر طرف» که خواست برود. روان‌شناسی، حداقل در غرب، عمدتاً به دنبال تامین شادی برای انسان‌هاست و از کمک به افراد در درک زندگی و یافتن حس جهت‌گیری معنی‌دار و عملی، غافل است. روان‌شناسی به خودی خود نمی‌تواند هیچ معنی خاصی برای زندگی ارائه کند امّا می‌تواند به افراد کمک کند تا خود را از دام هویت‌های واهی اجتماعی که آن‌ها را در تاریکی نگاه می‌دارد و به خود-تخریبی می‌کشاند، رها سازند.
من نمی‌توانم وجود خدا را «اثبات» کنم و نیز نمی‌توانم ثابت کنم که روح وجود داردو معنویت چیزی فراتر از ساخته و پرداخته ذهن انسان است. امّا این گونه نگاه کنید: اگر برای معنویت ارزش قائل شوید، چه چیزی را از دست می‌دهید؟ هیچ چیز. و چه چیزی را به دست می‌آورید؟ همه چیز.

رابطه ایمان و احساس امنیت

کلیه مكاتب روان درمانی در این كه دلیل اصلی بروز عوارض بیماری های روانی اضطراب است، متفق القولند. ولی در تعیین عوامل اضطراب برانگیز، اختلاف نظرهایی با هم دارند .
این مكاتب متفقاً هدف اصلی روان درمانی را، رهایی از اضطراب و به وجود آوردن احساس امنیت در نفس انسان می دانند، اما برای تحقق این هدف از روش های مختلف درمانی پیروی می كنند كه این روش ها همیشه در درمان كامل بیماری های روانی موفق نیستند.
بررسی تاریخ ادیان بویژه دین اسلام، نشان می دهد كه ایمان به خدا، در درمان این گونه بیماری ها و تحقق احساس امنیت و آرامش و پیشگیری از اضطراب و بیماری های روانی ناشی از آن، كاملاً‌ موفق بوده است.
این مسأله شایان توجه است كه درمان، معمولاً پس از ابتلای شخص به بیماری روانی شروع می شود، اما ایمان به خدا اگر از كودكی در نفس انسان استقرار یابد نوعی مصونیت و پیشگیری از آسیب بیماری های روانی به شخص می بخشد.

نقش دین در كاهش میزان استرس و تأمین بهداشت روانی

نقش دین در كاهش میزان استرس

استرس تجربه ای است همگانی كه هركس بارها آن را در زندگی خود احساس كرده است و نه تنها ناشی از حوادث ناخوشایند كه محصول موفقیت های خوشایند و اتفاق های مطلوب نیز می تواند باشد. تأثیر استرس برروی انسان ها در قالب ۵ گروه از علائم قابل تبیین است:
علائم جسمانی: مانند سردرد، میگرن، بدخوابی و ….
علائم روانی: مانند اضطراب، تنش، عدم اعتماد بنفس و ….
علائم شناختی: مانند فراموشی، كاهش كارایی فرد، كاسته شدن قدرت تمركز و ….
علائم اجتماعی: مانند عدم تحمل دیگران، عدم توانایی انجام صحیح مسئولیت های شغلی و ….
علائم رفتاری: مانند افزایش مصرف دارو، بالا رفتن مصرف سیگار،‌ تغییر ریتم اشتها و ….
نحوه تأثیر استرس بر انسان ها و چگونگی سازگاری افراد با آن و میزان توفیق ایشان در غلبه بر استرس، پدیده ای كاملاً روانی است هر چند سایر عوامل فیزیولوژیكی، محیطی و ژنتیكی بی تأثیر بر این فرآیند نیستند.

 پدیده های هولناكی چون زلزله و سایر بلایای طبیعی و بیماری های سخت و لاعلاج، همیشه برای انسان ها توأم با بدبختی و ترس بوده است و یادآوری آنها می تواند افراد را دچار استرس شدیدی كند. در چنین شرایطی انسان ها احساس می كنند فقط شانس یا یك حامی فوق طبیعی مقتدر می تواند مسیر روند حوادث را معجزه آسا تغییر دهد و آنان نجات یابند.

احساس نیاز به یك پناه دهنده توانا با احساس فطری پرستش انسان گره خورده است. از ابتدای خلقت، آدمی به دنبال پرستیدن معبودی برای خود بوده است تا با انجام كارهایی رضایت او را در حمایت مداوم از خود جلب نماید و از این طریق در مقابل پدیده هایی كه وی را تهدید می كنند به احساس مصون بودن و آرامش دست یابد.
امروزه در بیشتر جوامع انسانی از این قدرت برتر و حاكم بلامنازع عالم وجود و امكانم، با عنوان خدا یاد می گردد.
ادیان و مذاهب، فارغ از گونه گونی و تنوع آنها، در دایره باور این حقیقت (خدا) شكل یافته اند.
نقش وجود خدا در تمامی ابعاد زندگی انسان ها خاصه در بهداشت روانی، مهم و قابل تبیین است. دین اسلام غایت سلامت روانی افراد را با واژه سعادت معرفی می كند و در تعالیم خود روش های عملی دستیابی به آن را آموزش می دهد.
در متد آموزش دینی، انسان با شناخت تمام ابعاد وجودی خود به سوی شناسایی جهان پیرامون و پدیده های آن و در نهایت شناخت خدا هدایت می شود و با اطاعت از او و اجرای دستوراتش به مرحله ای از كمال معنوی و رشد روانی نائل می شود كه به آسانی می تواند استرس و تأثیرات منفی آن را به طور كامل از صفحه حیاتش پاك نماید.

در شیوه های مقابله مذهبی از منابع دینی مانند دعا و نیایش و … استفاده می شود. این نوع مقابله هم منبع حمایت عاطفی و هم وسیله ای برای تفسیر مثبت حوادث زندگی است و زمینه موفقیت مقابله ای بعدی را فراهم می كند بنابراین به كارگیری آن سلامت ساز و تأمین كننده بهداشت روانی است.

نقش مذهب و معنویت در پیشگیری از اعتیاد

مذهب و معنویت از مهم ترین عوامل فرهنگی هستند كه به ارزش ها،‌ رفتارها و تجربیات انسانی ساختار و معنا می بخشد. در واقع اكثر افراد معتقدند كه یك زندگی معنوی دارند. نظرسنجی ها از جمعیت عمومی و بیماران همواره نشان داده اند كه بیش از ۹۰ درصد افراد به یك «وجود متعالی» معتقدند.
شواهد قابل ملاحظه ای وجود دارد كه تأیید كننده این مطلب است كه داشتن اعتقادات مذهبی نقش مهمی در كاهش سوء مصرف مواد مخدر دارد.
افرادی كه اصول مذهبی را پذیرفته و نسبت به آن احساس پیوستگی می كند كمتر از افرادی كه مذهبی نیستند مواد مخدر مصرف می كنند.
صرف نظر از اینكه فرد به چه مذهبی گرایش دارد، می توان گفت فردی كه به طور منظم اعمال مذهبی را انجام می دهد احتمال كمتری دارد كه مواد مخدر مصرف كند تا فردی كه تمایل به انجام این اعمال ندارد.

نتایج یكی از تحقیقات انجام شده در این مورد مؤید آن است كه افرادی كه پیرو مذهبی هستند كه به پرهیز از مصرف مواد مخدر توصیه می كند بسیار كمتر از پیروان مذاهبی كه مصرف الكل و سیگار را منع نمی كنند به مصرف مواد روی می آورند.
معمولاً‌ مذهب در سه سطح می تواند مصرف مواد را تحت تأثیر قرار دهد:
اولین تأثیر مذهب شامل فعالیت های پیشگیرانه ای است كه برای تحریم شروع مصرف مواد به كار گرفته می شود و می تواند در برگیرنده آموزش مستقیم مردم درباره منع مصرف مواد و همچنین هدفمند نمودن زندگی باشد كه در این صورت برای داشتن زندگی سالم مصرف مواد عملی پسندیده نیست.
دومین تأثیر مذهب مداخله در جلوگیری از گسترش اعتیاد در افرادی است كه مصرف آزمایشی و گاه به گاه مواد را شروع كرده اند.
سومین تأثیر مذهب شامل برنامه هایی است كه برای كمك به افراد معتاد در جهت ترك و همچنین پرهیز از عود مجدد در آنان فراهم شده است.

 

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.