اخبار و جشنواره ها

تقویت روحیه با خاک بازی

پژوهشگران می‌گويند تماس با باكتری‌هاى مفيد خاك، با تقويت دستگاه ايمنى بدن مانند داروهاى ضد افسردگی، در بهبود روحيه افراد موثر است.

خاک بازی

به گزارش پايگاه اينترنتى لايوساينس، پژوهشگران دسته‌اى از موش‌ها را در معرض ميكروب بی‌ضرر خاك يعنى «Mycobacteroum Vaccae» قرار دادند، سپس آنها را مورد آزمايشى قرار دادند كه براى بررسى اثربخشى داروهاى ضد افسردگى روى آن ها، انجام می‌شود.

موش‌ها مدت پنج دقيقه در يك ظرف آب قرار داده شدند تا مدت زمانى كه به شنا كردن و تلاش براى نجات ادامه می‌دهند مشخص شود. محققان دريافتند موش‌هايى كه در معرض باكترى قرار گرفته بودند بسيار بيشتر از موش‌هاى گروه شاهد به تلاش خود ادامه دادند.

كريس لورى سرپرست اين مطالعه از دانشگاه بريستول در انگليس می‌گويد موش‌هاى گروه اول شيوه رويارويى فعال ترى داشتند.

موش‌هايى كه داروهاى ضد افسردگى دريافت كردند عزم بيشترى براى فرار داشتند. اين يافته‌ها در شماره آنلاين مجله «Neuroscience» منتشر شده است.

نتايج اين مطالعه مشابه يك تحقيق پزشكى است كه چند سال پيش انجام شد و طى آن بيماران سرطانى با باكترى تحت درمان قرار گرفتند. در اين مطالعه بهبود قابل توجهى در كيفيت زندگى اين بيماران مشاهده شد.

از آنجا اين باكترى عمر بيماران را طولانی‌تر نمی‌كند، ديگر به عنوان درمانى براى سرطان مورد توجه نيست. با اين حال بيماران سرزندگى بيشتر، افزايش عملكرد قواى ادراكى و كاهش درد را گزارش دادند.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند اين باكترى چگونه روحيه را بهبود می‌بخشد.

پژوهشگران می‌گويند ميكروب‌ها سلول‌هاى ايمنى را وادار به آزاد كردن ماده شيميايى «سيتوكين» می‌كنند و از اين طريق به‌طور غيرمستقيم بر مغز تاثير می‌گذارند.

برخى از اين مواد شيميايى می‌توانند اعصابى را كه پيام‌ها را از بدن به مغز می‌برند فعال كنند.

تحريك اعصاب برخى ياخته‌هاى عصبى مغز را وا می‌دارد ماده شيميايى سروتونين در قشر پيشانى مغز آزاد كنند. از جمله فعاليت‌هاى اين ناحيه از مغز تنظيم روحيه است. با آن كه تعداد بسيار كمى از ياخته‌هاى عصبى در مغز سروتونين می‌سازند، اما اين ياخته‌ها در تمام قسمت‌هاى مغز فعاليت دارند.

دانشمندان علت بروز افسردگى را فقدان سروتونين در مغز می‌دانند.

در مطالعات قبلى تماس با باكترى در اوان كودكى با ايمنى در برابر آسم و آلرژی‌ها در بزرگسالى مرتبط شناخته شده است. كشف جديد «فرضيه بهداشت» را قوت می‌بخشد و نشان می‌دهد تماس با باكترى نه تنها دستگاه ايمنى را تقويت می‌كند بلكه آسيب‌پذيرى در برابر بيماری‌هايى مانند افسردگى را نيز كاهش می‌دهد.

اين مطالعات به درك نحوه ارتباط بدن با مغز و پى بردن به اهميت دستگاه ايمنى در سلامت روانى كمك می‌كند.

فواید خاک بازی کودکان

فواید خاک بازی کودکان

تقویت سیستم ایمنی

شاید شما نیز از جمله والدینی باشید که معتقدند بچه های امروزی به مراتب بیشتر از کودکان چند دهه قبل بیمار می شوند. تحقیقات نشان داده اند که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سیستم ایمنی کودکان را تقویت می کند. در نتیجه آن ها کمتر مریض می شوند. ماری روبوش نویسنده “چرا خاک خوب است، 5 راه برای دوستی با میکروب ها” نتیجه گیری می کند: “بنابراین، بگذارید کودک شما کودکی کند، اگر کودک شما هر روز با دست ها و لباس های خاکی و کثیف به خانه نمی آید، بدن او در حال ساخت ارتش ایمنی لازم برای بدن اش نیست. در حالی که این مسئله حیاتی است. در واقع این زندگی بیش از حد پاستوریزه موجب شده است کودکان کمتر با انواع میکروب ها مواجه شوند و در نتیجه بدن آن ها قادر به تمایز سلول های خودی از سلول های مهاجم نیست و این موجب افزایش انواع آلرژی ها همچون آسم، اگزما و بیماری های دیگر شده است. همچنین بدن کودکان پس از مواجهه مداوم با یک میکروب، موفق به ساخت آنتی بادی لازم می شود، پس این شرایط را باید در اختیارشان گذاشت و از اینکه کودک به خاک دست بزند، هراس نداشته باشید.

 ترشح شادی در مغز

دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که در خاک باکتری ای میکروسکپی به نام مایکوباکتریوم واکایی وجود دارد که موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود. سروتونین، یک انتقال دهنده ی عصبی است، نوعی ماده ی شیمیایی که موجب انتقال پیام های عصبی در مغز می شود، همچنین در پلاکت خون و روده یافت می شود. که فعالیت آن بر سلول های مغزی مسوول خلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

ویتامین طبیعت

در کتاب “آخرین کودک در جنگل” ریچارد لوو اصطلاح “اختلال فقدان طبیعت” را ابداع کرده است برای اشاره به این موضوع که کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. وی معتقد است که طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و آن را ویتامین N می نامد. همانطور که بدن ما، روزانه، به دوز معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین N یا طبیعت نیز نیاز دارد. فقدان کافی این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.

  IQ, EQ و خلاقیت

افزایش خلاقیت با استفاده از خاک بازی

تمامی فواید رشدی اسباب بازی های سازمان نایافته، افزایش خلاقیت و قدرت هوش و افزایش سازش و تعامل مناسب با محیط است. استفاده از خاک به عنوان وسیله بازی شکل پذیر یکی از راه های افزایش خلاقیت است.

2 نظرات
  1. خرید گیم تایم می گوید

    وای خیلی خوبه ساییتون

  2. arcu.ir می گوید

    خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب فوق العاده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.