اخبار و جشنواره ها

ثبت رویاها، راهی برای خودشناسی

رویاهای شبانه، پدیده‌ای اسرارآمیز در زندگی بشر هستند که قرن‌ها تئوری‌ها و فرضیه‌های مختلف،‌ کوشیده‌اند آن‌ها را توضیح دهند، اما همچنان، هاله‌ای از ابهام آن‌ها را در بر گرفته و توضیح چندان مشخصی برای آن‌ها وجود ندارد. رویاها از هر جنسی که باشند و هر دلیل و پایه‌ای که داشته باشند،‌ ظاهرا به هر حال می‌توانند نشانگر وضعیت روانی ما باشند. امروز در جعبه ابزار ذهنی این مسئله را بررسی خواهیم کرد.
محققین می‌گویند توجه به رویاهای افراد می‌تواند بینش بیشتر در مورد مشکلات سلامت روانی آن‌ها را به همراه داشته باشد و احتمالا به درمان آن‌ها هم کمک کند. همه ما در خواب،‌ رویاهایی می‌بینم که اغلب هم آن‌ها را فراموش می‌کنیم. اما همین رویاها، می‌توانند کلیدی برای کشف ناهشیار ما و حتی درمان مشکلات و اختلالات روانی ما باشند. پس به آن‌ها بیشتر اهمیت بدهید.

رویاها

به گزارش دیسکاوری، لنس استورم از دانشکده روانشناسی دانشگاه ادلاید،‌ مقاله خود در این زمینه را در نشریه بین‌المللی مطالعات یونگین‌ها، منتشر کرده است. همان‌طور که از اسم نشریه پیدا است، این نظریه به دیدگاه‌های روانشناس و روانپزشکی به نام کارل یونگ برمی‌گردد. در سال‌های آغازین قرن بیستم،‌ یونگ چنین عنوان کرد که بسیاری از تصاویری که انسان‌ها در رویاهای شبانه خود می‌بینند، ریشه در ناهشیار جمعی آن‌ها دارد. وی باور داشت که نشانه‌هایی که در رویاها دیده می‌شوند، حامل معانی خاصی در مورد وضعیت هیجانی افراد هستند، وضعیتی که می‌تواند درک ما از آن فرد را افزایش دهد و نیز، به درمان او کمک کند.

تفسیر رویا به روش یونگ

کارل یونگ برای تعبیر و تحلیل رویا دو روش عینی و ذهنی پیشنهاد کرد. در روش عینی اگر رویا بین اشخاصی را می‌بیند مفهوم دیگری ندارد و آن اشخاص دقیقا همان‌هایی است که دیده می‌شوند. مثلا مادر همان مادر و دوست همان دوست است. اما در روش ذهنی اشخاصی که به خواب فرد می‌آیند، در واقع قصد نشان دادن یک جنبه از وجود رویابین را دارند.

یونگ معتقد است پذیرفتن حقیقت رویا در روش ذهنی برای خواب بیننده سخت‌تر از روش عینی است. اما در بیشتر مواقع رویابین به این حقیقت می‌رسد که شخصیت‌های درون رویاهایش می‌توانند نشان‌دهنده یک جنبه تائید نشده از وجودشان باشد. مثلا اگر فردی خواب ببیند که از سوی یک قاتل دیوانه تحت‌تعقیب است، ممکن است در نهایت پی ببرد در اعماق وجودش به کشتن کسی متمایل است. گشتالت درمانی که نوعی روش درمان روانشناختی است و بر تجربه‌های فعلی نه گذشته بیمار تاکید دارد، روش ذهنی تعبیر کارل یونگ را به کار می‌برد و مدعی است حتی اشیای بی‌روح و جان در یک رویا می‌توانند بیانگر جنبه‌های مختلف شخصیت رویابین باشند.کارل یونگ به الگوهای اصلی و اولیه معتقد است که طرح‌های دیگر از آن سرمشق می‌گیرند و این الگوها جهانی بوده و در همه‌جا یکسانند.

در حقیقت هر یک بیانگر نوعی تفکر ناخودآگاه است که بشدت در ضمیر خودآگاه‌مان پنهان شده است و در رویا‌هایمان به صورت مستقل و آشکار درک می‌شوند. آشنایی با این الگوهای موجود در رویاهای فرد می‌تواند به او کمک کند که طرز تفکر ضمیر ناخودآگاه خود را شناخته و بخش‌های مجزای ذهن خود را به یکدیگر متصل کرده و درکی کامل از خود واقعی‌اش به‌دست آورد.

یونگ هشدار می‌دهد نباید بدون شناخت و درک صحیح از وضع بیمار روحی، معانی خاصی به سمبل‌های موجود در رویاهای او نسبت داد و همچنین شرح جزئیات رویاها لازم نیست و باید به صورت کلی به آنها نگریسته شود.

تفسیر رویا به روش یونگ

حالا لنس استورم در مطالعه جدید خود به این نتیجه رسیده که حق با یونگ بوده است. بنابراین، شاید بهتر باشد شما هم کنار تخت‌خواب خود،‌ دفتر یاداشت و قلمی بگذارید تا بتوانید وقتی از خواب بیدار می‌‌شوید و هنوز،‌ تصویر روشنی از رویای خود دارید،‌ سریع آن را یادداشت کنید.

استورم در این زمینه می‌گوید: «یونگ بسیار به تصویر‌هایی که در طیف گسترده‌ای از تمدن انسانی تکرار می‌شد،‌ علاقمند بود، در هنر،‌ مذهب، اسطوره‌ها و رویاها. او متداول‌ترین تصاویر کهن‌ الگوها را چنین توضیح داده است: قهرمان، یعنی کسی که به دنبال رسیدن به اهداف است، سایه، که اغلب به عنوان وجه منفی شخصیت دسته‌بندی می‌شود، انیما، که تصویر زنانگی در ذهن یک مرد را عنوان می‌کند، انیموس، که بازنمای تصویر مردانگی در ذهن زن است، مرد پیر دانا و مادر بزرگ.»

چنان که استورم توضیح می‌دهد، صدها تصویر و نماد دیگر وجود دارند که در رویاها خود را نشان می‌دهند و بسیاری از آن‌ها، معناهایی را با خود به دنبال دارند، مانند تصویر تپیدن قلب که به معنای نیکوکاری و خوش‌قلبی است، یا اوروبروس که نوعی مار است که دم خود را می‌خورد، به معنای بقا و جاودانگی. استورم در ادامه می‌گوید: «همچنین، نمادها و تصاویری در رویاها وجود دارند که با ترس، نیرومندی، احساس قدرت، نیاز به رهایی و مانند آن در ارتباط هستند».

در تئوری یونگ، این نمادها، بازنمایی ذهن ناهشیار انسان هستند. آن‌ها مانند یک نگاه اجمالی به درون کدهای ناهشیار مغز انسان عمل می‌کنند که به اعتقاد افرادی مانند استورم‌، می‌توان آن‌ها را رمزگشایی کرد و درک کرد.

رویاهای ثبت شده به چه دردی می خورد؟

در مورد این که چه‌طور رویاها می‌توانند به درمان مشکلات روانی افراد کمک کنند، استورم توضیح می‌دهد: «مطالعه ما نشان می‌دهد که به جای تفسیر تصادفی نمادهایی که در خواب دیده می‌شوند، آن هم بر اساس کارهای حدسی که آموزش داده می‌‌شود، می‌توان از نمادهای وابسته به کهن‌الگوها و معنای مرتبط با آن‌ها به عنوان منبعی معتبر استفاده کرد. این اطلاعات در کارهای بالینی مفید و کارا هستند. ما بر این باوریم که به عنوان مثال، تحلیل رویاها می‌تواند در درمان اختلال افسردگی مفید باشد. این حوزه‌ای در سلامت روان است که به سرعت در حال رشد و پیشرفت است. چون افراد مبتلا به اختلال افسردگی، دوره‌های طولانی‌تری از خواب مرحله حرکات سریع چشمی یا به اختصار آر.ایی.ام را تجربه می‌کنند، مرحله‌ای که مستقیما با پردازش هیجانی و رویابینی در ارتباط است.»

رویاهای ثبت شده

نتیجه گیری

همه ما رویا می‌بینیم. علی رغم همه بحث‌هایی که در مورد آن وجود دارد، شاید بتوان گفت حوزه‌ای فراموش‌شده به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما است. ظاهرا، نباید رویاهای شبانه خود را دور بریزیم و آن‌ها را راحت فراموش کنیم. بنابر این مطالعات، بهتر است زمان بگذارید و به محض بیدار شدن،‌ آن‌ها را با جزییات ثبت کنید، با این کار،‌ احتمالا می‌توانید در مورد خودتان،‌ بیشتر بدانید. همچنین بر اساس آن‌چه این مطالعات نشان می‌دهد، ‌برای حل مشکلات خود و حتی درمان اختلالات روانی خود،‌ می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.