تازه ها:

عمه درمانی؛ نشانه های هشداردهنده یک مشاوره بد

اصطلاح عمه درمانی یا عمه تراپی اصطلاحی است که بین روانشناسان و مشاوران بسیار کاربرد دارد، برای کسی به کار می رود که بدون در نظر گرفتن معیارهای علمی و حرفه ای اقدام به مشاوره و رواندرمانی می کند. مشاوره و رواندرمانی از مهمترین درمان های اختلالات روانشناختی و مشلات فردی است که افراد به دلایل مختلف در آن شرکت می کنند. برخی از افراد ممکن است برای افزایش اعتماد به نفس به شخصی احتیاج داشته باشند. برخی دیگر ممکن است یک دوره استرس زا یا آسیب زا در زندگی داشته باشند و به کمک و راهنمایی حرفه ای نیاز داشته باشند. مهم نیست که دلیل مراجعه فرد به مشاور یا روانشناس چیست، افرادی که در این حرفه کار می کنند معمولاً به عنوان منابع معتبر برای افراد نیازمند، مورد اعتماد هستند.

متأسفانه مواردی وجود دارد که مشاوران و روانشناسان از افرادی که به آنها مراجعه می کنند سوء استفاده می کنند. این افراد به عنوان مشاوران بد و سوء استفاده گر شناخته می شوند و ضرر و آفت بزرگی برای کل جامعه درمانی، مشاوره و سایر اشکال درمان حرفه ای بهداشت روان هستند. این افراد یا عمه تراپیست ها، می توانند صدمات عمده ای به روح و روان مراجعین وارد کنند و حتی آنها را به عقب برانند و بر شدت مشکل آنها بیافزایند.

عمه درمانی، نشانه های هشداردهنده یک مشاوره بد

عمه تراپیست ها؛ مراقب چه مواردی باشیم؟

قرار نیست مشاوران یا روانشناسان سوء استفاده گر خود را لو دهند. اما، علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که مردم می توانند از آنها آگاه باشند، و خود تشخیص بدهند که آیا فردی که به مشاوره و روان درمانی می پردازد متخصص هست یا عمه درمانگر

سرزنش کردن، تخریب یا تحقیر

این یکی از نشانه های هشدار دهنده اصلی است که مردم باید از آن آگاه باشند. مشاوران هرگز نباید بیمارانی را که برای کمک به آنها مراجعه می کنند، سرزنش، تحقیر و تخریب کنند. بعنوان فردی که متخصص بهداشت روان است، وظیفه دارد با شما کار کند، صدای شما را بشنود و از تجربه حرفه ای خود استفاده کند تا تعیین کند که چگونه می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد. هرگز یک مشاور نباید با تخریب افرادی که برای کمک به آنها مراجعه می کنند، از موقعیت خود سوء استفاده کند.

به طور كلی، یك مشاور كه ​​رفتارهای فوق را انجام می دهد، ممكن است به تدریج بر شدت آن بیافزاید. کاری که بیماران می توانند انجام دهند تا مراقب این امر باشند این است که تعیین کنند وقتی که مشاورشان با آنها کار می کند چه احساسی دارند. آیا احساس امنیت می کنند؟ آیا زمانی که مشغول بحث در مورد موضوعات ناراحت کننده هستید، احساس می کنید مشاور شما شخصی است که می توانید به او اعتماد کنید؟ همیشه به غرایز خود اعتماد کنید. اگر احساس خوبی ندارد، پس احتمالاً درست است.

صحبت کردن در مورد بیماران دیگر

افشای اطلاعات شخصی بیماران دیگر پرچم قرمز دیگری است که عمه تراپیست استفاده می کند. افشای اطلاعات سایر مراجعین باید خط قرمز روانشناسان و مشاورینی باشد که اصل رازداری را رعایت می کنند. هرگز مناسب نیست که یک مشاور در مورد سایر بیماران با شما یا هر کس دیگری که ممکن است با آنها کار کند در میان بگذارد.

اولا اینکه، این موضوع کاملاً اعتمادی را که بین مشاوران و بیماران وجود دارد را از بین می برد. ثانیا، اگر یک مشاور اطلاعات شخصی بیماران دیگر را برای شما فاش می کند، احتمالاً اطلاعات شخصی شما را نیز برای بیماران دیگر فاش می کند. این موضوع به دلایل زیادی بسیار خطرناک است. هر مشاوری که مرتکب این رفتار ناپسند شود باید بلافاصله به ارگان ها و سازمان های مربوطه گزارش شود.

توجه یا طرح مسائل جنسی

تحت هیچ شرایطی درست نیست كه یك مشاور یا روانشناس به مراجع خود توجه جنسی كند یا حول محور مسائل جنسی صحبت کند. وقتی مشاوری با مراجع روبرو می شود وظیفه او کار با بیمار و کمک به مراجع برای دستیابی به کیفیت زندگی بهتر است. عاشق شدن، ارتباطات جنسی و سایر رابط های جنسی در این نوع محیط های حرفه ای قابل قبول نیستند.

عدم همدلی

مشاوره و روانشناسی رشته ای است که نیازمند همدلی است. اگر متوجه شدید که مشاور یا روانشناس شما فاقد همدلی است، باید در اسرع وقت مراجعه به مشاور دیگری را شروع کنید. همدلی برای هر کسی که انتخاب کرده است وارد حوزه بهداشت روان شود یک ویژگی مهم است. توانایی تشخیص چیزی شبیه همدلی غریزی است. اگر احساس می کنید همدلی در مشاور شما وجود ندارد، پس احتمالاً حق با شماست.

تأثیرات نامطلوب پس از جلسات

ناگفته نماند که قرار است مشاوره یا روانشناسی به بیماران کمک کند. به همین دلیل، اگر بعد از جلسات مشاوره خود تأثیرات نامطلوبی مانند افکار یا احساسات بسیار مضطرب را تجربه می کنید (البته رواندرمانی مستثنی است)، پس شما با یک فرد غیرمتخصص روبرو شدید. گاهی برای اینکه متوجه تغییرات شوید باید کمی صبر کنید، البته متخصص باید تمامی روند درمانی را برای شما توضیح دهد. اگر مشاوره یا رواندرمانی تاثیر مطلوب نداشته باشد حداقل تاثیر منفی نیز نباید داشته باشد.

چه عواملی باعث سوء استفاده مشاوران می شود؟

مهمتر از همه ، توجه به این نکته مهم است که اکثریت قریب به اتفاق مشاوران سو are استفاده نمی کنند. افراد بی شماری به مشاوره مراجعه کرده و در کیفیت زندگی خود پیشرفتهای چشمگیری انجام داده اند. با این حال ، هنوز هم اقلیت مشاورانی وجود دارند که سو are استفاده می کنند و یکی از بهترین راه ها برای محافظت و آماده سازی افراد ، دانستن علائم هشدار دهنده و انجام اقدامات مناسب برای محافظت از خود است.

نمایش قدرت

گاهی مشاورین به دلیل جایگاه خود از اطلاعات مراجعین و جزئیات زندگی آنها احساس قدرت می کنند. مشاورانی که سوء استفاده از این قدرت را انتخاب می کنند ممکن است در موقعیت های شخصی زندگی خود احساس ناتوانی کنند. بنابراین، آنها به جای اینکه به مشاوره خود بپردازند، ترجیح می دهند از کمی قدرت که می توانند در زندگی خود بدست آورند سوء استفاده کنند.

ضداجتماعی

بسیار خطرناک است اگر فردی با ریشه های شخصیت ضداجتماعی وارد حرفه ی مشاوره و روانشناسی شود. متأسفانه، اینگونه افراد بسیار زیاد هستند و جالب اینکه خیلی راحت می توانند فریب دهند. افرادی که از شخصیت ضداجتماعی رنج می برند فاقد همدلی، پشیمانی یا توجه به افکار و احساسات افراد دیگر هستند. آنها زندگی و عواطف دیگران را تجربه می کنند و برای سرگرمی خود با مردم بازی می کنند. افرادی که از این شرایط بهداشت روانی رنج می برند، غالباً از آسیب رساندن به افرادی که به نظر آنها آسیب پذیر یا در شرایط شکننده هستند لذت می برند.


مقاله مرتبط: نشانه های شخصیت ضداجتماعی


حرف آخر درباره مشاوران و روانشناسان سوء استفاده گر

اگر احساس کردید با یک عمه تراپیست مشورت می کنید، پس باید فوراً کار با او را متوقف کنید. مشاوران و روانشناسان با کیفیتی وجود دارند که تنها راه پیدا کردن آنها از طریق منایع معتبر می باشد. در این مسیر به غریزه خود اعتماد کنید. به یاد داشته باشید ، این وظیفه مشاور شما است که به شما خدمات دهد. آنها برای شما کار می کنند، نه برعکس.


مقاله مرتبط: 10 روش پیدا کردن روانشناس خوب


مشاوران غیرمتخصص و به اصطلاح عمه تراپیست ها، افراد بسیار خطرناکی هستند. مسلح بودن به دانش و دانستن علائم هشدار دهنده از بهترین مکانیسم های دفاعی موجود در برابر چنین افراد خطرناکی است. با این حال، مهم است که بدانید اکثر مشاوران افراد خوبی هستند که واقعاً به کار و معالجه بیمارانی که با آنها کار می کنند اهمیت می دهند و نیست درستی دارد. در اکثر موارد این سوء استفاده تنها ناشی از علم کم مشاوران یا روانشناسان و عدم تجربه کافی می باشد.

امتیاز دهید
منبع betterhelp
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.