تازه ها:

13 روش برای غلبه بر خجالتی بودن

کسانی که از کمرویی رنج نبردند، تصوری از میزان ناتوان کنندگی آن بر افراد ندارند، خصوصاً برای شخصی که در یک موقعیت حرفه ای است. اگر کمرویی مانع شما می شود، یاد بگیرید چگونه از کنار آن عبور کنید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

روش های کاربردی برای غلبه بر خجالتی بودن

کمرویی می تواند واقعاً مردم را از پیشرفت عقب نگه دارد، به این دلیل که کسانی که خجالتی هستند تمایل دارند از موقعیت های عمومی و بلند صحبت کردن پرهیز کنند و بخشی از آن می توند  به این دلیل باشد که اضطراب مزمن زیادی دارند.

از هر 10 نفر چهار نفر در دنیا خود را خجالتی می دانند. پس اگر احساس می کنید فرد خجالتی هستید، نگران نباشید، شما تنها نیستید.

اما خبر خوب این است: راه های مناسبی برای غلبه بر خجالتی بودن وجود دارد. با گذشت زمان و تلاش و تمایل به تغییر، می توان بر مشکل کم رویی غلبه کرد.

اگر کمرویی شما شدید است، ممکن است به کمک یک درمانگر یا مشاور نیاز داشته باشید، اما اکثر افراد می توانند به تنهایی بر آن غلبه کنند.

با استفاده از این 13 تکنیک ، اولین قدم های خود را برای غلبه بر خجالتی بودن بردارید تا به شما کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و در نهایت موفق تر از قبل عمل کنید.

راه های غلبه بر خجالتی بودن

1. به دیگران نگویید خجالتی هستید

نیازی به تبلیغ کمرویی شما نیست. کسانی که به شما نزدیک هستند از قبل می دانند و دیگران ممکن است هرگز حتی فرصتی برای توجه پیدا نکنند. احتمالاً آنقدر که فکر می کنید، قابل مشاهده نیست.

2. آن را سبک نگه دارید

اگر دیگران کمرویی شما را به روی شما می آورند، لحن خود را گاه به گاه حفظ کنید. اگر خجالتی بودن شما بخشی از بحث شد، با صراحت در مورد آن صحبت کنید.

3. لحن خود را تغییر دهید

اگر هنگام ناراحتی سرخ می شوید، آن را با کمرویی برابر نکنید. بگذارید خودش به مرور ناپدید می شود: “من همیشه سریع سرخ می شوم.”

4. به خجالتی بودن تظاهر نکنید

خود را خجالتی- یا مانند هر چیز دیگری نشان ندهید. بگذارید خودتان به عنوان یک فرد منحصر به فرد و نه یک ویژگی واحد تعریف شود.

5. خودكاربردي  بودن را متوقف كنيد

گاهی اوقات ما واقعاً بدترین دشمن خودمان هستیم. برای غلبه بر خجالتی بودن، اجازه ندهید منتقد درونی شما، شما را زمین بیندازد. در عوض، قدرت آن صدا را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید آن را خنثی کنید.

کم رویی

6. نقاط قوت خود را بشناسید

لیستی از تمام خصوصیات مثبت خود تهیه کنید- در صورت نیاز یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را برای کمک به کار بگیرید. بگذارید به شما یادآوری کند که چقدر توانایی دارید.

شما می توانید برای این که توانایی های خود را شناسایی کنید از تست آنلاین هوش هیجانی بار ان کمک بگیرید.

7. روابط خود را با دقت انتخاب کنید

افراد خجالتی دوستان کمتری دارند اما با آن ها روابط خیلی عمیقی دارند. این بدان معناست که انتخاب دوست یا شریک زندگی شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. وقت خود را به افرادی در زندگی خود اختصاص بدهید که پاسخگوی شما و دلگرم هستند.

8. از افرادی که کنایه می زنند، فاصله بگیرید

همیشه تعداد معدودی از افراد بی رحم هستند و  یا دائما با  کنایه صحبت می کنند، برخی از آن ها فقط نمی دانند که چه چیزی مناسب است، و برخی دیگر اهمیتی نمی دهند که به چه کسی آسیب می رسانند. برای غلبه بر خجالتی بودن از این افراد فاصله مناسب را حفظ کنید.

9. با دقت تماشا کنید

اکثر ما به نسبت به خود سخت گیر هستیم، بنابراین عادت به مشاهده دیگران (بدون اینکه از این کار به نفع خودمان چیزی برداشت کنیم) داریم. پس اگر به دیگران توجه می کنید حتما در نظر داشته باشید که خیلی از افراد ممکن است مانند شما نیازمند یادگیری راه های غلبه بر خجالتی بودن باشند.

افراد خجالتی

10. به یاد داشته باشید که یک لحظه بد، به معنای روز بد نیست

به خصوص هنگامی که وقت زیادی را به فکر کردن مشغول هستید، همان کاری که افراد خجالتی تمایل به انجام آن دارند. تحریف تجربه ها آسان است، تصور اینکه خجالتی بودن شما یک واقعه را خراب کرده است- وقتی این احتمال وجود دارد که برای کسی بجز شما مهم نباشد.

11. تخیل خود را خاموش کنید

افراد خجالتی حتی موقعیت هایی را که اصلا وجود ندارد هم تصور می کنند و ممکن است حتی  احساس عدم پذیرش یا طرد شدن هم به آن ها دست دهد. اما این نکته را بدانید که مردم خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید شما را دوست دارند.

12. با ترس خود روبرو شوید

بعضی اوقات وقتی می ترسید، بهترین کار این است که با ترس خود رو به رو شوید.

13. لیستی از مواردی که باعث خجالت شما می شوند، تهیه کنید

از همه نگرانی های خود لیستی تهیه کنید. از آن ها نام ببرید، برنامه ریزی کنید که چگونه آن ها را از بین می برید و به جلو حرکت می کنید.

رنج ناشی از کمرویی نباید شما را از موفقیتی که در جستجوی آن هستید باز دارد، بنابراین این روش های ساده را برای غلبه بر خجالتی بودن خود امتحان کنید.

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.