اخبار و جشنواره ها

5 ویژگی مشترک افراد برون گرا

تعریف برون گرایی

اگر شما فردی هستید که دیدار با افراد جدید برایتان لذت بخش است . حضور در رویداد های بزرگ اجتماعی احساسات خوب و انرژی زیادی برایتان به همراه دارد، شما جز افراد برون گرا شناخته می شوید.

نشانه برون گرایی در افراد

این روزها صحبت های زیادی در مورد تمایز بین برون گراها و درون گراها وجود دارد که غالباً به عنوان یک صفت رفتاری شناخته می شود. درون گرایی و برون گرایی یکی از اصلی ترین ابعاد شخصیتی است که الگوی پنج بعدی شخصیت را تشکیل می دهد .

طبق این نظریه، شخصیت از پنج بعد گسترده تشکیل شده است. هر بعد در یک پیوستار وجود دارد. در حالی که ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند که در منتهی الیه هر طرف قرار داشته باشند، اما بیشتر افراد در وسط بیشتری قرار دارند.

به عنوان مثال برای این که متوجه شوید در کدام تیپ شخصیتی قرار گرفته اید، می توانید از تست آنلاین شخصیت شناسی نئو کمک بگیرید. فرم استاندارد مدل شخصیت شناسی نئو پنج عامل اصلی شخصیت بزرگسالان را بررسی می‌کند که همان BIG FIVE است و علاوه بر ۵ صفت اصلی در هرکدام، شش خصوصیت را نیز برمی‌شمرد.

بنابراین اگرچه ممکن است صفات زیادی داشته باشید که شما را به یک برون گرا تبدیل می کند، اما ممکن است گاهی اوقات ویژگی هایی را به نمایش بگذارید که ماهیت درون گرایانه تری دارند.

برون گرایی

علائم رایج افراد برون گرا

از جنبه مثبت

برون گراها غالباً به عنوان افرادی پرحرف، خوش مشرب، عمل گرا، مشتاق، دوستانه و اجتماعی توصیف می شوند.

از جنبه منفی

بعضی اوقات به عنوان افرادی که قصد دارند، جلب توجه کنند، توصیف می شوند، به راحتی حواسشان پرت می شود و قادر نیستند به تنهایی وقت خود را سپری کنند. برون گراها همچنین بیشتر در معرض انجام رفتاری های خطرناک قرار دارند.

برخی از خصوصیات عمومی مرتبط با برون گرایی

  • از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت می برند.
  • از کار گروهی لذت می برند.
  • افراد برون گرا اگر مدت زمان زیادی که به تنهایی سپری کنند، احساس انزوا به آن ها دست می دهد.
  • دوست دارند از طریق گفتگو با دیگران ارتباط برقرار کند.
  • افراد برون گرا دوست دارند درباره افکار و احساسات خود و دیگران صحبت کنند.
  • برای ایده و الهام گرفتن، به دیگران و منابع خارج از کشور نگاه می کنند.
  • افراد برون گرا تمایل دارند قبل از تفکر، ابتدا اقدام کنند.

برون گرایی با تعدادی از نتایج مختلف ارتباط دارد. از میان نتایج مثبت ، برون گراها تمایل دارند که وقت بیشتری را با افراد دیگر بگذرانند ، زمان بیشتری را به فعالیت های اجتماعی اختصاص دهند و دوستان بیشتری داشته باشند.

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که افراد برون گرا نسبت به درون گراها خوشحال تر هستند و همچنین کمتر مستعد ابتلا به برخی اختلالات روانشناختی هستند .

شما عاشق حرف زدن هستید

شما فقط از گفتگو با دوستان، اعضای خانواده و همکاران لذت نمی برید. بلکه شما عاشق شروع مکالمه با افراد کاملاً غریبه هستید.

شما عاشق ملاقات با افراد جدید و دانستن از زندگی آن ها هستید. برخلاف افراد درونگرا که تمایل دارند قبل از صحبت به تفکر بپردازند، افراد برون گرا تمایل دارند برای کاوش و سازماندهی افکار و عقاید خود، شروع به صحبت کنند.

افراد برون گرا همچنین تمایل دارند که دوستان زیادی داشته باشند. از آنجا که این ویژگی برون گرایی در شما باعث می شود که در ملاقات با افراد جدید بسیار خوب عمل کنید، به راحتی گفتگوها را شروع می کنید، و واقعاً از معاشرت با دیگران لذت می برید، تعجب آور نیست که به راحتی دوست های زیادی پیدا می کنید.

افراد برون گرا

از معاشرت با دیگران شارژ می شوید

ویژگی برون گرایی در افراد باعث می شود که بعد از این که مدتی با افراد دیگر معاشرت کردند، احساس کنند که دوباره شارژ شده اند و کاملا انرژی گرفته اند . برون گراها تعاملات اجتماعی را طراوت بخش می بینند و در واقع از چنین مبادلاتی، انرژی می گیرند .

وقتی برون گراها مجبورمی شوند وقت زیادی را به تنهایی بگذرانند، غالباً احساس می کنند روحیه کمی دارند و بی حال می شوند.

شما در مورد مشکلات خود بحث می کنید

وقتی با مشکلی روبرو هستید، ترجیح می دهید مسائل و گزینه های مختلف را با دیگران در میان بگذارید. صحبت در مورد آن به شما کمک می کند موضوع را عمیقاً کشف کرده و بفهمید کدام گزینه ممکن است بهترین عملکرد را داشته باشد.

بعد از یک روز دشوار در محل کار یا مدرسه، صحبت در مورد آن با دوستان یا خانواده می تواند به شما کمک کند تا استرس کمتری داشته باشید. از طرف دیگر افراد درونگرا ترجیح می دهند بعد از یک روز کاری به مشکلات به تنهایی فکر کنند و وقت خود را به تنهایی سپری کنند.

ویژگی افراد برون گرا

از نظر دیگران دوست داشتنی هستید

از آن جایی که افراد با این تیپ شخصیتی بسیار تعامل با دیگران را دوست دارند، دیگران هم برونگراها را به عنوان افرادی دوست داشتنی و ساده  می شناسند.

در یک مهمانی، یک فرد برون گرا احتمالاً اولین کسی است که با میهمانان جدید آشنا می شود و با آن ها ارتباط برقرار می کند. به همین دلیل است که برای برون گراها معمولاً ملاقات با افراد جدید و یافتن دوستان جدید آسان است.

شما قابل پیش بینی هستید

در حالی که افراد درونگرا گاهی اوقات بسته و دور از ذهن تلقی می شوند، برون گراها معمولاً بسیار قابل پیش بینی هستند و مایلند افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارند. به همین دلیل، سایر افراد معمولاً دریافتند كه برون گراها را راحت تر می توانند بشناسند.

به یاد داشته باشید که برون گرایی صفت همه یا هیچ چیز نیست. این در واقع یک پیوستار است و برخی از افراد ممکن است نسبت به دیگران بسیار برون گرا باشند. برون گرایی متداول تر از درونگرایی است.

اغلب از آن جایی طبقه بندی می شود که برونگراها در تعامل با دیگران مهارت های زیادی دارند.

این بدان معنا نیست که یک تیپ شخصیتی از نوع دیگر “بهتر” است. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد و حتی ممکن است دریابید که در بعضی شرایط  ممکن است برون گراتر باشید و در بعضی موارد درون گرا تر.

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.