اخبار و جشنواره ها

ایجاد اعتماد در زندگی مشترک

اعتماد چیست؟ و در زندگی مشترك چگونه به وجود می آید و چگونه باقی می ماند؟ در این مقاله از جعبه ابزار ذهنی ابتدا تعاریف اعتماد را بررسی می کنیم و سپس به روش ها و نکاتی در باب ایجاد اعتماد و افزایش آن اشاره خواهیم کرد.

اعتماد چیست؟

اعتماد چیست؟

اعتماد یعنی شریك كردن خود واقعی با دیگری با علم به این كه مورد تمسخر و استهزا و مورد تجاوز و تعدی قرار نخواهیم گرفت؛ بلكه حمایت خواهیم شد. با تأمل بر این تعریف برخی از اجزای صمیمیت كه توسط اریك اریكسون شرح داده شده است، پدیدار می شود. اریكسون روانكاو مشهور، صمیمیت را این گونه تعریف می كند:

توانایی متعهد كردن خود به وابستگی عینی و زندگی مشترك و رشد توانمندی اخلاقی برای تحمل این تعهد، حتی اگر نیاز به از خود گذشتگی یا بد نامی و به خطر افتادن باشد.

آیا این بدین معناست كه زندگی مشترك نیاز به این دارد كه یكی برای این كه با دیگری باشد، خود را قربانی كند؟ به نظر می رسد كه اریكسون بر این مسأله تأكید دارد. پس اولین نکته از همین جا آغاز می شود …


مقاله مرتبط: چگونه ایجاد اعتماد کنیم؟


از خودگذشتگی

از خودگذشتگی

عشق به دیگری نیازمند این است، كه فرد خودش را تحت فشار قرار دهد و نیاز به رشد توانمندی فرد، برای تحت حمایت قرار دادن دیگری دارد. فهمیدن این كه یار ما چه حسی دارد، دانستن این كه چه نیازی دارد و چه می خواهد و خود را كنار گذاشتن و در خطر انداختن خود، زمانی كه لازم است تا احساسات و نیازهای او برآورده شود. این میل به از خود گذشتگی، بدون رنجیدن و اهدای خود به دیگری و دریافت از دیگری، عاملی است كه ایجاد اعتماد می كند.

احساس منحصر بودن و ویژه بودن ارتباط

عنصر دیگری كه در رشد اعتماد دخیل است، احساس منحصر بودن و ویژه بودن ارتباط است. همسرانی كه گزارش می دهند با هم صمیمی هستند، به نظر می رسد كه پیوند و تعهد ویژه ای نسبت به هم دارند چیزی همانند تعهد یك انجمن سری كه مانع ورود دیگران به كانون گروه می شود.

احساس امنیت

اعتماد نمی تواند دوام آورد، مگر این كه احساس امنیت كنیم از این كه همسرمان به ما خیانت نخواهد كرد و اعتماد ما را نقض نخواهد كرد. احساس ایمنی، با افزایش رازهایی كه هر دو نفر در آن سهیم هستند، افزایش پیدا می كند. احساس این كه می توان به همسر خود اعتماد كرد، با وجود این كه او رازهای مرا می داند و اعتماد به این كه در گرما گرم مشاجره آنها را به روی خود نخواهد آورد، عنصر كلیدی است كه زندگی دو نفر را به یكدیگر متصل می كند و پیوندی واقعی ایجاد می كند.

صبر و زمان

اعتماد یك شبه بدست نخواهد آمد، بلكه زمان می برد تا ما از خود پرده براندازیم و دردها و رنج ها و شك های خود را با همسرمان قسمت كنیم. بسیاری از همسران می گویند كه هرگاه عشق به تندی آنها را به هم پیوند دهد، اعتماد در آنها دیرتر به وجود می آید؛ تا هنگامی كه زمانی بگذرد و زندگی را دوشادوش هم و گام به گام بسازند.

عشق غیرمشروط

عشق غیرمشروط

رشد اعتماد یك رشد خطی نیست. اكثر مردم می گویند كه صمیمیت می آید و می رود. محققان بر این باورند كه اعتماد، ناشی از ادراك ما است. درك این نكته، كه همسر من فقط به این دلیل كه نیازهایش را برآورده می كنم، یا تنها به دلیل جذابیت، توانمندی ها، موقعیت و كیفیت هایم به من توجه نمی كند؛ بلكه به دلایلی درونی كه نمی توان آنها را به طور منطقی و عقلانی شرح داد متوجه من است. این بدین معناست كه عشق بزرگسالان وفادار و قابل اعتماد، عشقی غیرمشروط است.

افزایش درك و فهم همسران

منبع دیگر اعتماد، افزایش درك و فهم همسران از یكدیگر است. هلر و وود گزارش می دهند كه مردان و زنانی كه سطح بالای صمیمیت را درباره ی ازدواجشان گزارش می دهند، در پیش بینی احساسات، عقاید و باورهای همسرشان، بسیار دقیقند. در مطالعه ای دیگر، فیلدز می گوید كه همسرانی با ازدواج طولانی مدت (میانگین ۲۴ سال) و رضایتمند، می توانند شخصیت، علایق، احساسات و نیازهای اجتماعی همسر خود را وصف كنند و همسران آنها نیز می توانند به همان صورت همسر خود را به لحاظ ظاهر، احساسات، توانمندی ها و ضعف ها وصف كنند. این همسران می گویند، آنها به دلیل وقت زیادی كه با هم صرف كرده اند، به دلیل صحبت كردن با یكدیگر و شنیدن حساسیت های هم و تبادل اطلاعات روزمره درباره آنچه كه اتفاق افتاده است، آنچه كه فرزندشان گفته است یا آنچه كه همكاری گفته است، ارتباط بهتر و اعتماد بیشتری به یكدیگر دارند. برعكس در ازدواج های ناموفق كه همسران صمیمیت اندكی را گزارش می داده اند، كمتر درباره ی حوادث روزمره با هم سهیم می شوند، چرا كه علایق مشترك كمتری درباره زندگی روزانه یكدیگر دارند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.