تازه ها:

علل افسردگی در کودک و روش های درمان افسردگی در کودکان

گرچه بیشتر افراد افسردگی را بیماری مخصوص بزرگسالان می دانند اما کودکان و نوجوانان نیز می توانند افسردگی داشته باشند. متأسفانه، بسیاری از کودکان مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار نمی گیرند، زیرا اکثر بزرگسالان تشخیص نمی دهند که کودکانی افسرده دارند.

برای والدین، ​​معلمان و سایر بزرگسالان مهم است که در مورد افسردگی دوران کودکی اطلاعات کسب کنند. وقتی علائم افسردگی در کودکان و دلایل ایجاد آن را دانستید، می توانید به روش های مناسب نسبت به درمان افسردگی در کودک اقدامات لازم را انجام دهید.

افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان اغلب متفاوت از بزرگسالان است. در حالی که بزرگسالان مبتلا به افسردگی تمایل دارند غمگین به نظر برسند، کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است تحریک پذیرتر و عصبانی تر به نظر برسند.

ممکن است تغییراتی در رفتار مانند افزایش سرکشی یا کاهش نمرات در مدرسه مشاهده کنید.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

 • تحریک پذیری
 • عصبانیت
 • عصیان گری
 • کاهش نمرات در مدرسه
 • مشکلات جسمی (معده درد، سردرد)

کودک شما ممکن است اصرار داشته باشد که حالش خوب است. بسیاری از والدین تحریک پذیری کودک خود را به عنوان یک مرحله از رشد او در نظر نمی گیرند و طبیعی میدانند. اما، تحریک پذیری کودک که بیش از دو هفته طول بکشد ممکن است نشانه افسردگی در او باشد.

دلایل افسردگی در کودک

بعضی اوقات بزرگسالان تصور می کنند که بچه ها نباید افسرده شوند، زیرا آن ها نگران مسائل بزرگسالان مانند پرداخت قبض یا اداره خانه نیستند.

اما بچه ها نیز استرس را تجربه می کنند. و حتی کودکانی که زندگی نسبتاً بدون استرسی دارند ممکن است دچار افسردگی شوند. کودکانی که در خانه های آرام با پدر و مادر مهربان تربیت می شوند، می توانند افسرده شوند.

علل افسردگی در کودکان

هر کسی ممکن است دچار افسردگی شود و این نشانه ضعف در اشخاص نیست. اگر کودک شما افسرده است، تقصیر شما نیست.

اگرچه وقایع استرس زای زندگی، مانند طلاق، ممکن است باعث بروز افسردگی شود، اما این فقط یک بخش کوچک از معما است. بسیاری از عوامل دیگر، از جمله ژنتیک، نیز در پیشرفت آن نقش دارند.

تعدادی از عوامل مختلف وجود دارد که می تواند در افسردگی کودکان نقش داشته باشد. برخی از عوامل خطر بالقوه عبارتند از:

شیمی مغز

عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی و هورمون های خاص ممکن است در نحوه عملکرد مغز نقش داشته باشد، که می تواند بر روحیه و احساسات کودک تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

سابقه خانوادگی

کودکانی که اعضای خانواده آن ها دارای اختلالات خلقی مانند افسردگی هستند نیز بیشتر در معرض علائم اختلالات افسردگی قرار دارند.

استرس یا ضربه های ناگهانی

تغییرات ناگهانی مانند مهاجرت یا طلاق، یا وقایع آسیب زا مانند سو استفاده های جنسی یا تعرض نیز می تواند در احساس افسردگی نقش داشته باشد.

عوامل محیطی

محیط استرس زا، آشفته یا ناپایدار در خانه نیز می تواند کودکان را دچار افسردگی کند. رد و زورگویی در مدرسه نیز ممکن است یک عامل موثر باشد.

تشخیص افسردگی در کودکان

اگر شک دارید فرزند شما افسرده است، از یک درمانگر کودک برای تشخیص افسردگی در او کمک بگیرید. قرار ملاقات با پزشک را تعیین کنید و در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.

به منظور تشخیص افسردگی، کودکان و نوجوانان باید پنج یا بیشتر علائم را حداقل به مدت دو هفته نشان دهند. این علائم باید شامل خلق و خوی افسرده یا تحریک پذیر، از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیت هایی که قبلا از آن ها لذت می بردند.

درمان افسردگی در کودکان

 • بی خوابی یا خواب زیاد
 • کاهش اشتها یا کاهش چشمگیر وزن
 • کمبود انرژی یا خستگی
 • بی قراری یا کاهش حرکت بدنی
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • افکار مرگ یا خودکشی

علاوه بر علائم فوق، ممکن است در کودکان شکایت های جسمی، عصبانیت ، مصرف مواد ، عملکرد ضعیف در مدرسه و رفتارهای بی پروا نیز افزایش یابد.

متخصص اطفال می تواند موارد بالقوه بهداشت جسمی را که ممکن است در علائمی که مشاهده می کنید، رد کند. ارزیابی سلامت روان ممکن است شامل این باشد که پزشک بدون حضور شما با کودک شما صحبت می کند.

در حالی که هیچ آزمایش خاصی برای افسردگی وجود ندارد، پزشک ممکن است از ارزیابی های روانشناختی برای ارزیابی بیشتر نوع و شدت علائمی که کودک شما تجربه می کند استفاده کند.

در صورت اطمینان از وجود افسردگی در فرزندتان، ممکن است فرزند شما به یک درمانگر کودک معرفی شود.

كودكان كوچك تر غالباً از مهارت هاي زباني براي گفتن روحيات خود برخوردار نيستند. آن ها ممکن است قادر به توصیف احساس خود نباشند.

کودکان بزرگتر که درک بهتری از معنای افسردگی دارند ممکن است احساس خجالت کنند یا از متفاوت بودن نگران باشند.

معمولاً بهتر است سوالات زیادی از کودک نپرسید. در عوض ، یک دفترچه یادداشت داشته باشید که تغییرات خلقی یا رفتاری را که مشاهده می کنید، یادداشت کنید. تا بتوانید به طور دقیق از علائم نگران کننده کودک خود به درمانگر اطلاع دهید.

درمان افسردگی در کودک

گزینه های درمان اغلب شامل داروها ، روان درمانی ، تغییر سبک زندگی یا ترکیبی از این روش های درمانی است. بعضی اوقات والدین می ترسند که درمان افسردگی کودک شامل داروهای سنگین با عوارض جانبی جدی شود. اما ، همیشه برای درمان افسردگی به دارو نیاز نیست. گفتگو درمانی یکی دیگر از گزینه های درمانی مناسب است که می تواند با دارو یا بدون دارو استفاده شود.

برنامه درمانی که پزشک یا روانپزشک کودک شما پیشنهاد می کند به ماهیت و شدت افسردگی کودک شما بستگی دارد.

دارودرمانی

داروهای ضد افسردگی می توانند روشی موثر در درمان افسردگی کودکان باشند. با این حال، استفاده از آن ها باید به دقت کنترل شود تا خطر عوارض جانبی شدید به حداقل برسد.

این بدان معنی نیست که نباید از داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی کودکان استفاده شود. این به معنای ساده این است که پزشکان و والدین باید از توانایی بالقوه آگاه باشند و مطمئن باشند که رفتار کودک خود را به دقت از نظر نشانه های افکار خودکشی کنترل می کنند.

برخی از داروهای ضد افسردگی که برای کودکان و نوجوانان مورد تأیید قرار گرفته اند عبارتند از:

 • سیمبالتا (دولوکستین)
 • پروزاک (فلوکستین)
 • زولوفت (سرترالین).

درمان افسردگی در کودکان

شناخت درمانی-رفتاری (CBT)

روشی است که همیشه در درمان افسردگی استفاده می شود. این فرایند شامل کمک به کودک برای شناسایی افکار مفید و منفی و جایگزینی آن ها با افکار مثبت و مثورتر است. از رفتار درمانی نیز ممکن است برای کمک به کودکان برای غلبه بر ترس یا رفع مشکلات خاص استفاده شود.

افسردگی

تغییر سبک زندگی

برای موارد خفیف افسردگی، تغییر سبک زندگی اغلب می تواند راهی موثر برای رفع احساس افسردگی باشد. مواردی مانند یافتن راه هایی برای کنترل استرس، انجام ورزش های بدنی منظم، استفاده از تکنیک های آرام سازی و ایجاد سیستم پشتیبانی اجتماعی قوی تر می تواند به بهبود احساس کودک کمک کند.

همیشه نمی توانید از بروز افسردگی در کودکان جلوگیری کنید. اما، شما می توانید در بهبود سلامت روان کودک خود پیشگیری کنید، صرف نظر از این که آیا مسئله بهداشت روان تشخیص داده شده است یا خیر.

در زیر چند اقدام فعال برای تشویق مهارت های مقابله سالم و حمایت از سلامت روان ذکر شده است:

 • درمورد اینکه چگونه مراقبت از بدن به ذهن نیز کمک می کند، با کودک خود صحبت کنید. توضیح دهید که چگونه خوردن غذای مقوی، ورزش زیاد و خوابیدن تعداد ساعات توصیه شده در هر شب برای سلامت روان آن ها مفید است.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما یک برنامه خواب ثابت دارد. تلویزیون و تبلت را قبل از خواب خاموش کنید و مطمئن شوید کودک هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب می رود و از خواب بیدار می شود.
 • به کودک خود بیاموزید که چگونه مشکلات را حل کند، احساساتش را با روش های سالم مدیریت کند و راهکارهایی تدوین کند که به آن ها کمک کند با شکست روبرو شوند. در مورد سلامت روان خود نیز صحبت کنید و حفظ سلامتی را در خانواده خود اولویت قرار دهید.

افسردگی در دوران کودکی می تواند تأثیر جدی در زندگی کودک داشته باشد، بنابراین همیشه مراقب علائم هشدار دهنده احتمال افسردگی در کودک خود هستید.

مایل باشید درمورد آنچه فرزندتان احساس می کند صحبت کنید و مراقب باشید تا او را حمایت و قضاوت نکنید.

مداخلات اولیه می تواند به بچه ها کمک کند تا قبل از اینکه علائم افسردگی آسیب جدی به زندگی و توانایی عملکرد آن ها وارد کنند، به مسیر درست برگردند.

امتیاز دهید
1 نظر
 1. ابراهیم زاده می گوید

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.