اخبار و جشنواره ها

سه اصل مهم در بازسازی رابطه

همسران موفق در بازسازی رابطه، به خوبی می دانند که برای بازگشت اعتماد از دست رفته به زمان و تلاش کافی نیاز دارند. آنها نباید در مسیر دچار ترس و نگرانی شوند. آنها چالش ایجاد شده را با تواضع می پذیرند و بر این باورند که در مدت زمان طولانی، این ازدواج نوسازی شده، بهتر از طلاق است. آنها با شجاعت تکالیف خود را برای بهبود رابطه دنبال می کنند، با اینکه می دانند که به زمان زیادی نیاز دارند و البته با این امید که تنش ها ونزاع برای همیشه تداوم نخواهد داشت. زمانی که همسر عهدشکن در تلاش برای تبدیل شدن به همسری مورد اطمینان است، زمینه را برای همسر آسیب دیده به منظور پذیرش وی فراهم می کند و در هر مرحله گام های کوچکی را برمی دارد. در کنار «پذیرش خطا و اشتباه خود»، این افراد موفق سه ویژگی ممتار دیگر نیز دارا هستند: انعطاف پذیری، واقع گرایی و احترام. پس با جعبه ابزار ذهنی همراه باشید تا اصول بازسازی رابطه را بدانید.

بازسازی رابطه


مقاله مرتبط: ایجاد اعتماد در زندگی مشترک


انعطاف پذیری

بازسازی یک ازدواج پس از خوشگذرانی های عهدشکنی و بی وفایی، کار آسانی نیست. روبرو شدن و مقاومت کردن در برابر هیجانات شدید و منفی همسر بعد از افشای بی وفایی نیاز مبرم به انعطاف پذیری و شکیبایی دارد. همه افراد توانایی و قدرت لازم برای پذیرش اشتباهات خود و رویارویی با همسر به شدت آزرده خاطر را ندارند. اما بینش همسران عهدشکنِ موفق به آنها می گوید با اینکه آنها فرصت فرار دارند ولی مانده اند و باید به خاطر زندگیشان بجنگند. آنها نمی خواهند از گذشته و رفتارهای خود فرار کنند و می دانندآسیب ها، شرم و خاطرات دردناک، زیر پوست زندگیشان باقی می ماند و حتی اگر آنها با فرد دیگری زندگی را آغاز کنند باز هم در لحظاتی این خاطرات به طور ناگهانی خود را نشان می دهند. روزهای تعطیل و بیکاری، ازدواج بچه ها ودیدن دوستان قدیمی تمام گذشته را جلوی چشم آنها خواهد آورد. همسران عهدشکنِ موفق، مسیر سخت و دشوارتمایل به بازگشت و انعطاف پذیری را انتخاب می کنند. آنها می دانند که مواجه شدن با دردی که خود آنها به وجود آورده اند جرات زیادی می خواهد و البته برایشان واضح است که ازدواج آنها برای همیشه تغییر کرده است. با این حال از این چالش هراسی ندارند و بیشتر تلاش می کنند تا با صرف انرژی، بهبودی را هم برای موقعیت متزلزل خود و هم برای شرایط زندگی زناشویی خویش به دست آورند.

آنها یاد می گیرند تحمل احساسات و هیجانات شدید و منفی را برای خود هموار کنند و سعی می کنند توانایی ارتباط موثر و صمیمیت واقعی را در خود تقویت کنند. آنها برای به دست آوردن تمامیت از دست رفته خود وجبران خسارت وارد آمده تلاش می کنند. آنها مصمم هستند که با وجود تمام شکست ها وناامیدی ها در مسیر بهبودی بمانند.

واقع گرایی

این افراد واقع گرا هستند. آنها می دانند که پاکی و بی آلایشی زندگی زناشویی شان از بین رفته است. این همسران به خوبی می دانند که همسران آنها با وجود ابراز ندامت شان به راحتی به آغوش آنها بازنمی گردند و با روی باز آنها را نخواهند بخشید. می دانند که گذر زمان، اعتماد از دست رفته را بازمی گرداند ولی حتی پس از آن ممکن است آثار رفتارشان باقی بماند. آنها در حالی که انتظار بهبودی سریع رابطه را ندارند در انتظار فرصت برای شانس دوباره هستند. همسران موفق در امر بازسازی رابطه، می دانند که در سال های باقی مانده زندگی زناشویی، زندگی سخت تر از قبل است. با این وجود، آنها وقتی با خاطرات گذشته که تداعی کننده رفتارهای آنهاست روبرو می شوند به جای خشمگین شدن از چنین یادآوری هایی، فورا به دنبال راه حل هایی برای آرام کردن همسران خود هستند. خوشبختانه آنها در برابر نیروهایی که قصد ویرانی خانواده را دارند جنگیده اند و پیروز شده اند. رضایت خاطر آنها در این امر نهفته است که می دانند راه رشد و تعالی و نه راه فرار را برگزیده اند.

واقع گرایی در بازسازی رابطه

احترام

افرادی که خیانت می کنند، هیچگاه قبل از خیانت از همسر خود برای دوستی و همبستری با نفر سوم کسب اجازه نمی کنند! آنها این تصمیم را خود به تنهایی می گیرند. حتی اگر آنها اتفاقی و کاملا از روی تصادف و به دلیل هوس زودگذر این کار را انجام دهند، باز هم تصمیم آنها کاملا یک طرفه و به تنهایی گرفته شده است.


مقاله مرتبط: چگونه ایجاد ارتباط کنیم؟


افراد موفق درک می کنند که وقتی با فردی خارج از چارچوب ازدواج وارد رابطه شدند همسران خود را برای نظر خواهی به حساب نیاورده اند. آنها می دانند که حقوق ویژه و انحصاری همسر خود را نادیده گرفته اند. برای جبران این تخلف، همسران عهدشکن موفق، به انتخاب های همسر آسیب دیده شان درباره چگونگی طی کردن زندگی مشترک بعد از افشای بی وفایی احترام می گذارند. کارن جاسون که مشاوری در هاوایی است می گوید: شما باید در برابر همسر آسیب دیده خود کوتاه بیایید. به بیان دیگر، فرد بی وفا تمام قوانین زندگی اش را بدون کسب اجازه شکسته است به همین دلیل همسر او باید برای اقدامات بعدی تصمیم بگیرد. افراد موفق از ماهیت پیمان شکنی و خطای خود آگاه هستند و به حقوق همسر خود برای تصمیم گیری احترام می گذارند. گاهی اوقات همسر عهد شکن آسیب های زیادی را وارد کرده است (مخصوصا هنگامی که چند دروغ و خیانت اتفاق افتاده باشد) که این باعث می شود همسر آسیب دیده برای مدتی تصمیم بگیرد با او در تماس نباشد. همسران این افراد با صبوری، به نیاز تنهایی همسر خود احترام می گذارند. آنها به همسران آسیب دیده خود زمان کافی برای بازسازی احساساتشان را می دهند. همسر آسیب دیده باید شاهد تعهدات همسر عهدشکن برای بهبودی باشد و تضمینی برای صلح و آشتی داشته باشد. جدایی آزمایشی و موقت، فرصت مناسبی برای همسر عهدشکن است که ندامت واقعی و تمایل خود را برای بررسی افکار و باورهایی که زمینه بی وفایی را فراهم کردنشان دهد. این روش، فرصت لازم را برای همسر عهدشکن به منظور فکرکردن درباره رفتار خود، خنثی سازی بهانه تراشی ها و توجیهات خویش و چشیدن طعم زندگی بدون همسرش را فراهم می کند. هر چه قدر همسر عهدشکن برای بهبودی رابطه مستقلا عمل کند و بر همسر آسیب دیده تکیه نکند صداقتش برای همسرش نمایان تر می شود. در نهایت همسر آسیب دیده ممکن است نرم شده و به او شانس دیگری برای بازگشت دهد.

جدایی موقت

گاهی این جدایی موقتی به همسر وفادار کمک می کند که کرامت و شان از دست رفته خود را دوباره به دست آورد. جدایی موقتی شیوه ای ملموس برای همسر زخم خورده است تا به انتخاب های پیمان شکنانه همسر خود اعتراض کرده و به او فرصتی به منظور سامان دادن به احساساتش و نیز تامل کردن درباره انتخاب های اشتباهش در گذشته بدهد. ترک موقت خانه توسط همسر بی وفا پیامی است از سوی همسر وفادار به همسر، خانواده و دوستان نزدیک مبنی بر اینکه: خیانت عذابی دردناک برای زندگی زناشویی و پیمان شکنان است (البته این انتخاب زمانی کاربردی و اثربخش است که بدانیم ترک موقت خانه، پیامدهای موثری بر همسر عهدشکن و تنبه وی خواهد داشت. در بقیه موارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود که بی وفایی همسر علنی شود و والدین و دیگر اطرافیان از موضوع مطلع شوند. چراکه صحبت ها، اظهار نظرها و راهکارهای آنان در مسیر صحیح بازسازی اعتماد خلل ایجاد می کند). همسران پیمان شکن باهوش می دانند که باید خودشان را در معرض بخشش و مهربانی همسران رنجیده خود قرار دهند. این همسران اجازه نمی دهند که زمان جدایی موقتی، آنها را از مسیر خارج کند و یا به آنها بهانه ای برای بازگشت به زندگی مجردی بدهد. آنها در دوری کردن از نفر سوم سابق خود ثابت قدم هستند و از اعمال جنسی گذشته اجتناب می کنند. آنها در عشق ورزیدن به همسر و فرزندان خود متعهدانه عمل می کنند، حتی اگر مجبور باشند دور از آنها زندگی کنند. این افراد در این مدت کوتاه به دنبال دوستان معنوی، افراد قابل اعتماد و گروه های مشاوره ای بوده و به تفکر در خویشتن و بازسازی معنوی خویش مشغول هستند. گاهی اوقات گذران چند روز در هتل و یا خانه یک دوست فرصتی مناسب برای متنبه شدن همسر عهدشکن و ایجاد تعادل روانی در همسر آسیب دیده برای پذیرش همسر خود فراهم می کند. همسران آسیب دیده ای هم وجود دارند که می خواهند همسر نادم آنها در خانه بماند و به آنها ابراز عشق و محبت کند. آنها این کار را برای آرامش روان آسیب دیده خود و ترس از طرد شدن انجام می دهند.

یکی از فوایدی که ماندن فرد نادم و پشیمان در خانه دارد این است که وی مجبور خواهد شد خسارتی که ایجاد کرده است را از نزدیک و با چشمان خود ببیند. مزیت دیگر این کار این است که زوج هایی که با نوسانات هیجانی شدید مواجه می شوند، توانایی های بیشتری در مدیریت کشمکش ها و درگیری ها از خود نشان می دهند. با وجود این اگر فرد بی وفا از کار خود پشیمان نباشد و یا از کمک های درمانگری باتجربه بی بهره باشد، نمی توان از این شیوه بهره برد. علاوه بر مشاوره، پیشنهاد می شود که افراد با ایمان، گروه های معنوی و حمایتی را برای حفظ و حمایت همسر خویش برگزینند و با هم در آنها شرکت کنند. فرقی ندارد که از چه شیوه ای استفاده شود. مهم این است که همسرانی که می خواهند زندگی زناشویی خود را حفظ کنند به حقوق همسر آسیب دیده خود احترام می گذارند و به آنها اجازه می دهند برای تصمیمات بعدی اقدام کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.