اخبار و جشنواره ها

ملاك ها و معيارهای ازدواج موفق

تنها زمانی می توانید فرد مناسبی را برای زندگی خود پیدا كنید كه خودتان فرد مناسبی شده باشید. حتی اگر فرد مناسبی را به عنوان همسر برگزینید اما خود شما فرد مناسبی نباشید، ارتباط شما ناچار به شكست منجر خواهد شد. خانم اشتاین می گوید:

افراد زیادی هستند كه در جستجوی فرد مناسبی هستند، بیش از اینكه تلاش كنند تا خود فرد مناسبی شوند.

معيارهای ازدواج موفق

پروفسور اولسون استاد دانشگاه مینه سوتا و یكی از دانشمندان به نام، ملاك ها و معیارهای زیر را برای ازدواج موفق پیشنهاد می كند. اگر به فكر ازدواج هستید یا در آینده قصد ازدواج دارید، این ملاك هایی که در جعبه ابزار ذهنی از زبان پرفسور اولسون مطرح می کنیم، در انتخاب همسر به شما كمك خواهد كرد.


مقاله مرتبط: آیا شوهرتان از ازدواج با شما راضی است؟


قبل از ازدواج هر دو نفر باید مستقل و پخته باشند

هر چه دو نفری كه می خواهند با هم ازدواج كنند پخته تر و مستقل تر باشند ایجاد ارتباط صمیمانه راحت تر و ساده تر خواهد بود. استقلال و پختگی اغلب در طول زمان و گذر عمر همراه با افزایش سن بدست می آید و همین میتواند دلیل خوبی برای صبر كردن در ازدواج باشد. بهترین عامل پیشبینی كننده ازدواج موفق بر اساس تحقیقات، سن همسران در هنگام ازدواج است. هر چه كه سن آنها پایین تر باشد و كم سن و سال تر باشند، احتمال طلاق افزایش می یابد. به نظر می رسد كه دلیل این اتفاق این باشد كه افراد مسن تر ثبات بیشتری دارند و دقیق تر میدانند كه از ازدواج چه می خواهند.

هر دونفر به انداره دیگری، خود را هم دوست داشته باشند

در روابط صمیمانه عزت نفس بسیار مهم است. به واقع اگر شما به خودتان عشق نورزید، سخت است كه به دیگری عشق بورزید. پیش از اینكه بتوانید عشق بورزید و دریافت كننده عشق باشید، نیاز به احساس امنیت و عزت نفس دارید.


مقاله مرتبط: اشتباهات دوران آشنایی و قبل ازدواج


همان گونه كه از باهم بودن لذت می برند از تنها بودن نیز لذت ببرند

تعادل بین «باهم بودن» و «باهم نبودن» یا تعادل بین «همراهی» و «دوری» در یك ارتباط صمیمانه، نقش مهمی دارد. یك ارتباط صمیمانه به هر دوی آنها نیاز دارد. برای ایجاد این تعادل همسران باید بتوانند از فعالیت های جداگانه، در اوقاتی كه با هم نیستند، لذت ببرند. زیاد با هم بودن میتواند به رفتارهای مخرب و منفی مثل كنترل همسر و قدرناشناسی منجر شود.

هر دو نفر در شغل و حرفه خود ثبات داشته باشند

ثبات در شغل و حرفه

شغل یا حرفه با ثبات و رضایت آور، در عین حال كه می تواند امنیت مالی به همراه داشته باشد، ایجاد امنیت هیجانی می كند. زمانی كه شغل و حرفه فرد به خوبی پیش می رود، او میتواند زمان بیشتر و انرژی بالاتری را صرف ارتباط خود با دیگری كند. از طرف دیگر هر چه دل مشغولی و استرس فرد نسبت به كار و فعالیت بیشتر باشد. انرژی كمتری برای ارتباط خواهد داشت.

هر دو نفر از خود، آگاه باشند و خود را بشناسند


مقاله مرتبط: با چه افرادی ازدواج نکنیم؟


یك ارتباط صمیمانه، نیاز به گشادگی، درستكاری و صداقت بین دو نفر دارد. هر فردی باید بتواند توانمندی های خود را ارزیابی كند و ضعف های خود را به طور واقع بینانه بشناسد و مشكلات را تقصیر دیگران نداند. در ضمن لازم است كه هر طرف بداند كه از دیگری چه می خواهد و انتظاراتش از او چیست و نیز اینكه در این ارتباط چه میتواند به دیگری ارایه كند و چه انتظاری را می تواند برآورده سازد. آشنایی می تواند در این راه كمك زیادی به افرادی كه خواهان ازدواج با هم هستند بكند.

هر دو نفر بتوانند خواسته های خود را قاطعانه بیان كنند

ابراز قاطعانه نظر و درخواست

یكی از كلیدهای رشد صمیمیت، جسارت است. جسارت به این معنی كه آنچه را می خواهید به طور شفاف، مستقیم و به شیوه درست بیان كنید. افرادی كه جسارت ندارند، اغلب در روابط خود، منفعل/ پرخاشگر هستند، یا اینكه تلاش می كنند دیگران را فریب دهند و در ارتباط، نقش بازی كنند. هر چه كه همسران خواسته های خود را شفاف تر بیان كنند، احتمال اینكه به خواسته خود برسند بیشتر است. جسارت را نباید با خشونت اشتباه گرفت. خشونت تلاش برای سلطه بر دیگری است و جسارت بیان ساده نیاز و میل فرد، با شفافیت و صراحت همراه با رعایت ادب و حقوق دیگران است.


مقاله مرتبط: افراد نامناسب برای ازدواج با یکدیگر


هر دو نفر سعی كنند كه خود خواه نباشند

وقتی كه ما به نیازهای دیگران توجه می كنیم، آنها نیز به نیازهای ما توجه می كنند. این یك قانون است و قانون «جلب توجه روشن بینانه» نام دارد. اصل بر این است كه خودخواهی كمتر، بهترین صلاح فرد است چرا كه به روابط همكارانه و صمیمانه كمك می كند و برای همه سودمند است. مراقبت بدون انحصار طلبی و توجه بدون حسادت، همسر را تشویق می كند تا به ظرفیت های بالقوه خود بپردازد و توانمندی های نهفته درونی خود را بشناسد و این  به عنی سود بردن هر دو نفر است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.