اخبار و جشنواره ها

تمرین های روزانه قانون جذب

اگر به دنبال برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه خود هستید؛ مقاله درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. ما امروز قصد داریم به بررسی مهم‌ترین تمرین‌ های روزانه قانون جذب بپردازیم. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند رویاهای زندگی خود را نزدیک‌تر از همیشه ببینید و آن‌ها را به راحتی، جلب نمایید. قانون جذب، تاثیر بسیاری در زندگی روزمره ما دارد و متاسفانه، تنها تعداد کمی از افراد، از قدرت آن آگاه هستند. خوشبختانه اثر مثبت این قانون بر اصلاح ضمیر ناخودآگاه انسان، در طول تاریخ اثبات شده است.

قانون جذب چیست؟

قبل از اینکه به بررسی تمرین‌های روزانه قانون جذب مانند انجام انواع تمرین اعتماد به نفس در قانون جذب بپردازیم، بهتر است کمی بیشتر به بررسی مفهوم و چیستی آن بپردازیم. به زبان ساده، قانون جذب به کسب هرچه بیشتر تمرکز در زندگی روزمره انسان، اشاره دارد. بر اساس یک اعتقاد کلی، صرف نظر از ملیت، سن، مذهب و … همه ما تحت تاثیر قوانینی هستیم که بر کل هستی، حاکم هستند. قانون جذب، یکی از همین قانون‌ها محسوب می‌شود که از قدرت ذهن برای ترجمه هر آن‌چه که در افکار ما است، استفاده کرده و آن‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند. در یک اصطلاح اساسی و کلیدی، تمام فکرهای ما، در نهایت به یک نمود عینی بدل می‌شوند!

اگر روی افکار منفی و تاریکی تمرکز کنید، تا همیشه روی ابرهای سیاه آن‌ها باقی خواهی ماند. از سویی دیگر، اگر همواره به چیزها و اتفاقات مثبت بیندیشید و اهدافی داشته باشید، در نهایت و با تلاش و پشتکار به آن‌ها خواهید رسید. دقیقا به همین دلیل است که جهان با تمام نکات منفی و تاریکش، هم‌چنان بی‌نهایت زیبا و دوست داشتنی است! در حقیقت، این قانون جذب است که تعیین می‌کند به هر آن‌چه که در ذهن دارید، برسید.

با وجود آن‌که قانون جذب، یکی از مهم‌ترین و شگفت‌انگیزترین رازهای زندگی است؛ اما فقط تعداد محدودی از افراد، به تاثیر آن آگاه هستند. خواه آگاهانه این کار را انجام دهیم و خواه کاملا از انجام آن بی‌خبر باشیم؛ ما مانند یک مغناطیس انسانی هستیم که در هر لحظه، در حال ارسال و دریافت متقابل افکار و احساسات هستیم! متاسفانه بسیاری از ما هنوز از پتانسیلی که در اعماق وجود انسان قرار دارد ناآگاه هستیم و همین مورد سبب می‌شود تا بدون هیچ کنترلی، عواطف و حس‌های خود را به بیرون پرتاب کنیم. این موضوع باعث می‌شود که به همان نسبت نیز احساسات و حوادث ناخواسته بیشتری را به زندگی خود جذب کنیم.

با توجه به موارد مطرح شده، به نظر می‌رسد که برای کشف قانون جذب و تاثیر آن روی زندگی‌تان، می‌توانید یک جشن بزرگ برپا کنید. زیرا زمانی که با این قانون آشنا شوید می‌توانید با کنترل افکار و احساسات خود، آینده‌ای بهتر و روشن‌تر بسازید!

قانون جذب در گذر تاریخ

شاید جالب باشد بدانید که این قانون بزرگ، در طول تاریخ توانسته زندگی افراد بزرگ و مشهوری را متحول نماید. به نظر می‌رسد بودا اولین کسی باشد که قانون جذب را به انسان‌ها آموخته باشد. گفته می‌شود که بودا می‌خواست به بشر بیاموزد که همه آنچه که امروز هستی، همان چیزی است که به آن فکر کرده‌ای! این عقیده را می‌توان به عنوان زیربنای قانون جذب به شمار آورد.

با گسترش این مفهوم به جوامع غربی، اصطلاح “کارما” نیز به رسمیت شناخته شد. امروزه، این اعتقاد در کشورها و فرهنگ‌های مختلف، از محبوبیت بیشتری نسبت به قانون جذب برخوردار است. اما می‌توان گفت که کارما، در حقیقت نمود غربی و پیرایش شده قانون جذب است که بودا، صدها سال پیش به آن دست یافت.

در طول قرن‌ها، این حقیقت مشترک در میان انسان‌ها وجود داشته است که آن‌چه به دنیا می‌دهید (اعم از عشق، خشونت، حسادت و …) در نهایت همان چیزی است که به زندگی خودتان باز می‌گردد. این موضوع نشان می‌دهد که قانون جذب، اصلا مفهوم جدیدی نیست و در طول قرن‌های متمادی، در جوامع مختلف وجود داشته است. البته باید اشاره کرد که قانون جذب، امروزه برای بسیاری از افراد، قابل تشخیص‌تر و ملموس‌تر شده است.

اصول مهم قانون جذب را می‌توان در بسیاری از ادیان و مذاهب نیر به خوبی مشاهده کرد. در تمام تمدن‌های بشری، این قانون مورد احترام بوده و تا حد والایی ستایش شده است. می‌توان گفت که بشر همواره در حال کشف و آموزش قانون جذب بوده است. با این وجود، هنوز بیشتر افراد آن‌چنان که باید و شاید، با این مفهوم و تاثیر حیرت‌انگیزش بر زندگی آشنا نشده‌اند.

آیا قانون جذب واقعی است؟

همان‌طور که اشاره شد، قانون جذب و ارزش‌های آن، در طول تاریخ اثبات شده است و جای هیچ بحث و تردیدی، در این زمینه وجود ندارد. بسیاری از زنان و مردان بزرگی که آثار خود را در این جهان باقی گذاشته‌اند، قانون جذب را یکی از مهم‌ترین نیروهای حاکم بر هستی دانسته‌اند. هنرمندان، اندیشمندان و دانشمندان بزرگی مانند شکسپیر، بلیک، امرسون، بتهوون، امرسون و نیوتون، همگی به این قانون اشاره کرده‌اند و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا آن را در اثرهای فاخر خود، منتقل نمایند.

در عصر مدرن نیز قانون جذب طرفداران بسیاری دارد. از جمله مشهورترین افرادی که بارها و به صراحت در این باره سخن گفته‌اند، می‌توان به دنزل واشنگتن، جیم کری و اپرا وینفری اشاره کرد. علاوه بر این، بیش از 7.5 میلیون نفر در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیسبوک، به این قانون و تاثیراتش، علاقه نشان داده‌اند.

 مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین حقیقت در ارتباط با پذیرش قانون جذب این است که تمام تصمیمات خوب و بد شما، به تنهایی و توسط خودتان و افکار و احساساتی که دارید، گرفته شده‌اند. باور و پذیرفتن این موضوع، برای بسیاری از افراد، مانند بلعیدن یک قرص تلخ است؛ زیرا نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند که به تنهایی، مسئول تمام اتفاقات زندگی خودشان هستند. به ویژه اگر در طول حیات خود، ضربه‌های سختی خورده باشند که احساس کنند مقصر اصلی آن‌ها، بدشانسی، نامردی، ظلم دیگران و … بوده‌اند!

زمانی که قانون جذب را بپذیرید، در حقیقت اولین قدم را برای خوشبختی برداشته‌اید. زیرا در این شرایط است که می‌توانید باور کنید که کنترل زندگی‌تان تنها در دستان خودتان است. اتفاقی که بعد از باور اهمیت و تاثیر این قانون، رخ می‌دهد این است که به جای گله و شکایت از دیگران، به تلاش برای بهبود شرایط زندگی روزمره، روی می‌آورید.

تمرین‌های روزانه برای قانون جذب

حال که با قانون جذب و تاثیرات شگفت‌انگیزش روی زندگی آشنا شدیم، زمان آن است که به فکر تقویت آن باشیم. ما در ادامه، لیستی از مهم‌ترین تمرین‌های روزانه‌ای که به این قانون کمک می‌کنند را فراهم کرده‌ایم. شدیدا توصیه می‌کنیم که از کنار این تمرین‌ها به سادگی عبور نکنید و از اهمیت آن‌ها، غافل نباشید.

1 – سپاسگزار باشید

بابت تمام چیزهایی که در زندگی به دست آورده‌اید، عمیقا سپاسگزار باشید. هر شب قبل از خواب، لیستی از تمام اتفاق‌های مثبتی که برایتان رخ داده‌اند تهیه کرده و به آن‌ها فکر کنید. فراموش نکنید که خانواده و دوستانی دارید که از صمیم قلب، شما را دوست دارند. در هر فرصتی از این افراد به خاطر بودنشان تشکر کنید و به آن‌ها بگویید که قدرشان را می‌دانید. این موضوع سبب می‌شود تا عشق و صمیمیت بین شما و کسانی که در کنارتان هستند، بیشتر شود.

هر روز قبل از اینکه از منزل خارج شوید، به همسر، مادر، پدر، خواهر و برادر خود بگویید که دوستش دارید. برای آن‌ها آرزوی موفقیت کنید و تاکید کنید که مراقب خودشان باشند. سعی کنید به همکاران، دوستان و نزدیکان خود، حس خوب بدهید و از آن‌ها بابت حس مثبتی که به شما می‌دهند، سپاسگزار باشید. تنها بعد از مدت کوتاهی، تاثیر این تشکر و قدردانی را خواهید دید!

2 – از چرخ کانونی استفاده کنید

به جنبه‌ای از زندگی خود که دوستش دارید، بیشتر فکر کنید و سعی کنید که خود را به کمک آن، توصیف کنید. به عنوان مثال، همواره این جمله را با خود تکرار کنید که من برادرم را که از من پشتیبانی می‌کند، از اعماق قلب، دوست دارم. بعد از مدت کوتاهی، متوجه خواهید شد که در طول شبانه‌روز، در ذهن شما فقط احساسات مثبت و خوب جریان دارند.

این چرخ کانونی باعث می‌شود که شتاب قدردانی شما از دیگران، بسیار بیشتر شود. نتیجه این اتفاق، تغییر خلق و خوی شما خواهد بود که در نهایت، با جذابیت قابل توجه‌ای در زندگی روزانه، رو به رو می‌شوید.

3 – تخته رویایی خود را بسازید

شما می‌توانید با برش دادن تصاویر و کلماتی که نشان دهنده اهدافتان در زندگی هستند، یک تخته یا تابلوی رویایی ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر دوست دارید یک زندگی مشترکی عالی را در آینده بسازید، بهتر است عکس یک زن و شوهر خوشبخت را روی تخته قرار داده و هر روز صبح، به آن نگاه کنید.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، به تابلوی آرزوهای خود نگاه کنید و مصمم شوید که به آن‌ها دست پیدا کنید. به این صورت می‌توانید چیزهایی که تا قبل از این تنها در حد یک رویا برایتان باقی مانده بودند را به یک هدف تبدیل کنید و برای به دست آوردنش، تلاش کنید. توصیه می‌کنیم روی تابلوی رویایی خود، از ذکر جزئیات اجتناب کنید و تنها دورنمایی از هدف بزرگ خود را ذکر کنید. (نیازی نیست حتما رنگ موی همسر آینده خود را هم در نظر بگیرید!)

4 – اهداف خود را تجسم کنید

یکی از اساسی‌ترین قانون‌های جذب، قدرت تجسم (The Power of Visualization) اهداف است. زیرا این یک فرایند کامل است که بر اساس آن می‌توانید یک تصویر از رویای خود را در ذهنتان تجسم کنید. زمانی که یک رویا در ذهن شما نمود عینی پیدا کند، دیگر از حالت رویا بودن خارج شده و به هدف تبدیل می‌شود. هدفی که می‌توانید برای دستیابی به آن تلاش کنید و روی آن، متمرکز شوید.

اهداف خود را تجسم کنید

کافیست هر روز تصور کنید که شغل رویایی خود را به دست آورده‌اید؛ با همکارانتان چگونه رفتار می‌کنید؟ چگونه برای حقوق و مزایای آن برنامه ریزی می‌کنید؟ تعطیلات را کجا می‌روید؟ همه این افکار به مرور و با تجسم همیشگی، تبدیل به اهدافی می‌شوند که می‌توانید زندگی خود را برای دست آوردن آن‌ها، تغییر دهید.

5 – هدف گذاری کنید

کافیست برای زندگی خود یک هدف جدید تعیین کنید. بعد از آن همه چیز عوض می‌شود! می‌توانید کارهای روزانه خود را بر اساس این هدف، ارزش‌گذاری کنید و همین عامل سبب می‌شود تا بسیاری از عادت‌های بی‌فایده خود را کنار بگذارید. فراموش نکنید که بدون داشتن یک هدف واقعی، انگیز‌ه‌ای برای تغییر نخواهید داشت و ممکن است سال‌های سال، بر اساس یک سبک تکراری و پوچ، روزهای طلایی خود را هدر دهید.

هدف‌های خود را بنویسید و برنامه‌های روزانه را نیز دقیقا بر اساس دستیابی به آن تنظیم کنید. هر روز حداقل چند بار به این لیستی که تهیه کرده‌اید سر بزنید و مطمئن شوید که دقیقا بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، جلو می‌روید. این کار باعث می‌شود تا هیچ کار اضافه و بی‌هدفی را انجام ندهید. تنها بعد از مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که چقدر بهتر و هدف‌مندتر از قبل، در حال گذراندن وقت خود هستید!

6 – کارهای مثبت خود را تایید کنید

هر روز به خود امید بدهید و در هر فرصتی که به دست می‌آورید، با خودتان تکرار کنید که در مسیر درست قدم بر می‌دارید. به عنوان مثال، روزی چند بار با خود بگویید که “عشق دارد سر راه من قرار می‌گیرد” یا “من در یک رابطه شاد هستم” . این تاییدیه‌ها باعث می‌شوند حس‌های مثبت شما تقویت شده و انگیزه بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

فراموش نکنید که هیچ‌کس نمی‌تواند بهتر از خودتان، شما را تایید کند. بنابراین تا می‌توانید نیروهای مثبت را با تایید و تشویق، تقویت کنید و تاثیر آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که این تاییدهای روزانه، باید راهی کوتاه و دقیق برای ابراز عقیده شما باشند.

7 – روی اهداف خود متمرکز باشید

آن‌چه را که از جهان می‌خواهید، روی کاغذ بنویسید تا بتوانید روی آن متمرکز شوید. این هدف لزوما قرار نیست بسیار بزرگ باشد؛ می‌توانید جبران خسارتی که به همکارتان وارد کرده‌اید را به عنوان یک هدف در نظر بگیرید. فراموش نکنید هر چیزی که بتواند به شما ارزش افزوده اضافه کند، می‌تواند به عنوان یک هدف بزرگ در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، فرا گرفتن یک مهارت جدید، یادگیری زبان، مطالعه یک رمان و …

8 – یک لیست 100 بخشی تهیه کنید

یک لیست تهیه کرده و در آن، 100 عادت خوب و تاثیرگذار را لیست کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دستور “مثبت اندیش باش” را در صدر این فهرست قرار دهید. کافیست هر روز به لیست رویایی خود مراجعه کرده و با این جمله مواجه شوید. تنها بعد از مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که افکار منفی نمی‌توانند مانند گذشته و به سادگی، وارد ذهن شما شوند!

همه عادت‌هایی که دوست دارید داشته باشید و احساس می‌کنید که می‌توانند شما را به انسان بهتری تبدیل کنند در این لیست وارد کنید. فراموش نکنید که هر روز باید به 100 دستوری که به خود داده‌اید مراجعه کرده و آن‌ها را مرور کنید تا در شما، نهادینه شوند.

9 – موارد مثبت نهان را کشف کنید

در پس هر رفتاری که از خود بروز می‌دهیم، یک نکته مثبت نهفته است. کشف این موارد می‌تواند انگیزه‌های ما را از انجام کارهای مختلف یا نشان دادن احساسات متناقض، نمایان کند. پس قبل از اینکه حرفی بزنید یا رفتاری بروز دهید، به این فکر کنید که نکته مثبت نهفته در پس این عمل چیست.

10 – آنچه که می‌خواهید را دریابید

تا زمانی که نمی‌دانید چه می‌خواهید، چگونه می‌توانید به آن دست پیدا کنید. شاید در نگاه اول، این موضوع مقداری عجیب به نظر برسد، ولی واقعیت این است که بسیاری از افراد، اصلا نمی‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند. عده‌ای دیگر هم تنها تظاهر می‌کنند که هدفی را انتخاب کرده‌اند و در اصل، اصلا چیزی که به دنبال آن هستند را دوست ندارند!

ساعت‌ها و روزهای زیادی را برای این موضوع وقت بگذارید که دقیقا به دنبال چه هستید! در هر سنی که هستید باید برای خود، اهدافی را تعیین کنید که واقعا عاشق آن‌ها شده‌اید. فراموش نکنید که انسان را با اهداف و رویاهایش می‌‌توان شناخت! پس برای زندگی خودتان هدف‌هایی تعیین کنید که دقیقا نشان‌گر شخصیت و علاقمندی‌های شما باشد. شاید باور نکنید اما این کار ممکن است وقت و انرژی زیادی از افراد مختلف بگیرد؛ اما کاملا ارزشش را خواهد داشت.

11 – نقطه هدف را تعیین کنید

یک نقطه را برای ملاقات قلب و ذهن خود تعیین کنید! در نگاه اول این جمله ممکن است مقداری سنگین و غیر قابل درک به نظر برسد؛ اما آن‌طورها هم که فکر می‌کنید نیست. وقتی که بتوانید نیت خود را از انجام یک کار مشخص کنید،؛ با انجام درست آن فعالیت، دقیقا در نقطه‌ای قرار می‌گیرید که قلب و ذهن شما همدیگر را ملاقات می‌کنند. این‌جاست که مشخص می‌شود چقدر از کاری که انجام‌ داده‌اید خوشحال هستید و چقدر باب میلتان بوده است!

12 –  خود را از افکار منفی خلاص کنید

برای این‌که از دست اهداف منفی و ناامید کننده خلاص شوید، بهترین راه این است که افرادی را پیدا کنید که هم به قانون جذب معتقد هستند و هم اهداف مشابهی با شما دارند. به این صورت، می‌توانید علاوه بر پشتیبانی کردن از هم‌دیگر، اجازه نفوذ افکار منفی به ذهن را نیز ندهید. هر بار که از هدف خود ناامید شدید، می‌توانید یک گفتگوی دو یا چند نفره تشکیل دهید و انگیره‌های خود را بازیابی نمایید. این اتفاق، تاثیر بسیار زیادی روی ثبات شما در مسیری که در پیش گرفته‌اید، خواهد داشت.

علاوه بر این، توصیه می‌کنیم ارتباط خود را با تمام کسانی که به نوعی باعث شکل‌گیری افکار منفی در شما می‌شوند را قطع کنید. مطمئن باشید رابطه با آن‌‌ها، نه تنها هیچ سودی برایتان نخواهد داشت، بلکه می‌توانند همچون یک سد بزرگ، میان شما و آرزوها و اهدافتان قرار بگیرند! دوستی را تصور کنید که هیچ اعتقادی به زندگی ندارد و همیشه در حال شکایت کردن است! واقع ارتباط با او جز ناامیدی و افکار منفی، چه دستاوردی برای شما دارد؟

13 – خود را با افراد مثبت محاصره کنید

هرچقدر که افراد مثبت اندیش و امیدوار را دور خودتان جمع کنید، باز هم کم است. البته اگر آن‌ها به قانون جذب هم اعتقاد داشته باشند که دیگر عالی می‌شود. تا می‌توانید ارتباط خود را با این دسته از انسان‌ها بیشتر کنید و سعی کنید از آن‌ها، انرژی و انگیزه مثبت بگیرید. مطمئن باشید که پس از مدت کوتاهی، نتیجه حضور این افراد را در زندگی خود، مشاهده خواهید کرد!

خود را با افراد مثبت محاصره کنید

اگر به دنبال تجربه کردن عشق در زندگی خود هستید، شدیدا توصیه می‌کنیم که وقت خود را با کسانی سپری کنید که یک رابطه عمیق عشقی را تجربه کرده‌اند. این افراد می‌توانند مشوق‌های فوق‌العاده‌ای برای عاشق شدن شما باشند!

14 – یک عمل مهربانانه و تصادفی را انجام دهید

خود را متعهد کنید که روزانه، حداقل یک کار مهربانانه انجام دهید. بهترین راه برای اجرای این ایده، این است که عمل مورد نظر را از قبل انتخاب نکرده باشید و به صورت کاملا تصادفی، تصمیم به انجام آن بگیرید. به عنوان مثال، در را برای یک سالمند باز کنید، به یک کودک کمک کنید از خیابان عبور کند، جای خود را در مترو به فرد دیگری بدهید، کرایه تاکسی یک دوست را حساب کنید و … اجازه بدهید تا این کارهای مهربانانه، تبدیل به عادت‌هایی شوند که بدون آن‌ها، حتی نتوانید زندگی کنید.

15 – بیشتر مطالعه کنید

مقدار بیشتری از وقت خود را به مطالعه اختصاص دهید. البته اگر کتاب‌هایی که برای خواندن انتخاب می‌کنید، به هدف مورد نظرتان نزدیک‌تر باشند، بسیار بهتر هم می‌شود. توصیه می‌کنیم روزانه حداقل چند دقیقه را برای تحقیق و مطالعه در رابطه با قانون جذب در نظر بگیرید. این اتفاق سبب می‌شود تا علاوه بر شناخت بیشتر این قانون مهم، تاثیرات آن بر زندگی را نیز بیشتر و بیشتر درک کنید.

اگر رویای عشق در سر دارید، حتما به سراغ‌ رمان‌های عاشقانه بروید. البته خواهش می‌کنیم کتاب‌هایی را انتخاب کنید که ارزش خواندن داشته باشند! مطمئن باشید که با خواندن رمان “دکتر ژیواگو” اثر شاهکار بوریس پاسترناک یا “غرور و تعصب” از جین آستن، حتی لحظه‌ای هم از یاد حس و حال عاشقی، غافل نخواهید شد و با تمام وجود برای رسیدن به آن، تلاش می‌کنید.

16 – مراقبه کنید

برای “ذهن‌آگاهی” تمرینات منظمی را در نظر بگیرید و زمان مشخصی را در طول روز، به آن‌ها اختصاص دهید. مراقبه به شما کمک می‌کند که آرامش گمشده خود را در زندگی، به دست بیاورید. برای انجام این کار، در یک وضعیت کاملا راحت بنشینید و چشمان خود را ببندید. در این شرایط، نباید به هیچ چیز منفی فکر کنید و ذهن خود را از هر گونه سرگردانی آزاد کنید. مدیتیشن را با 5 دقیقه در روز شروع کنید.

17 – از منطقه امن خود خارج شوید

منطقه امن یا راحت، جایی است که باید در اولین فرصت از آن فرار کنید. تا زمانی که به دنبال راحتی و آرامش باشید، نمی‌توانید به هدف‌های خود فکر کرده و آن‌ها را به دست بیاورید. به عنوان مثال، حضور همیشگی در خانواده و اتکای بیش از حد به والدین، می‌تواند شجاعت را از شما بگیرد. این می‌تواند یک تمرین قوی برای مغزتان خواهد بود.

تجربه ثابت کرده است که به عنوان مثال، سفر به مکان‌هایی که قبلا دوست نداشته‌اید، تاثیر زیادی روی ریختن ترس‌ها و افزایش قدرت ذهنی دارد. این کار می‌تواند مسیرهای عصبی جدیدی را در ذهن شما باز کند. فراموش نکنید که انجام کارهای جدید، می‌تواند بهترین تمرین برای تقویت ذهن ناخودآگاه باشد. در این مورد می توانید بیشتر در مقاله ی اعتماد به نفس در ایده آل مگ مطالعه نمایید.

18 – نوشتن آزاد را تمرین کنید

یکی از تمرینات هیجان‌انگیز برنامه ریزی مجدد ذهن، نوشتن آزاد است. این کار به نوعی می‌تواند یک ایده‌پردازی هم محسوب شود. بدون انتخاب موضوعی خاص، شروع به نوشتن کرده و افکار خود را روی کاغذ پیاده کنید. جالب است بدانید که بسیاری از نویسندگان بزرگ، بارها و بارها این فعالیت را انجام داده‌اند و به خوانندگان آثار خود هم توصیه کرده‌اند تا نوشتن آزاد را فراموش نکنند. این عمل را باید به شکل منظم و روزانه انجام دهید تا باعث آرامش بیشتر ذهن شما شود.

به عنوان مثال، سعی کنید درباره برخی از مشکلاتی که در زندگی روزمره با آن‌ها سر و کار دارید، بنویسید. این کار سبب می‌شود تا بتوانید راه‌حل‌های مفید و منطقی را برای حل و فصل آن‌ها، پیدا کنید. اگر در یک رابطه عاطفی چالشی گیر کرده‌اید، آن را روی کاغذ بیاورید تا بعد از مدت کوتاهی، به یک راه برون رفت دست پیدا کنید.

19 – درباره رویاهایتان صحبت کنید

بعد از اینکه برای خودتان هدفی تعیین کردید، سعی کنید درباره آن با دیگران صحبت کنید. البته مراقب باشید که چه افرادی را برای هم‌صحبتی انتخاب می‌کنید. دوستان و آشنایانی که به صورت کلی یک دید ناامیدانه و منفی به زندگی دارند، نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای به اشتراک گذاری اهداف و رویاهای شما باشند. زمانی که هدف خود را از ذهنتان خارج کرده و با فرد دیگری به اشتراک می‌گذارید، به هستی پیغام می‌دهید که یک رویای جدید تنظیم شده است و فردی به دنبال تحقق آن است.

به عنوان مثال، می‌توانید به دوست صمیمی خود بگویید که آماده شکل دادن یک رابطه عاطفی هستید و به دنبال عشق می‌گردید. این کار سبب می‌شود تا نیروهای کیهانی به کمک شما بیایند و فرد مورد نظر خود را زودتر از همیشه پیدا کنید.

20 – نشانه‌های مثبت را همراه خود داشته باشید

فرض کنید که به تازگی، یک دستبند زیبا را به عنوان هدیه تولد، از دوست صمیمی‌تان دریافت کرده‌اید. بدون هیچ تردیدی، باید آن را همیشه همراهتان داشته باشید! این دستبند یادآور عشق و محبتی است که دوست عزیزتان، نسبت به شما ابراز داشته است و هر وقت آن را به دست خود می‌بندید، می‌تواند یادآور عشق و خوشبختی باشد.

به اطراف خود نگاه کنید و نشانه‌های مثبتی که حکایت از عشق و علاقه دارند را انتخاب کنید. این نشانه‌ها باید همواره در نزدیکترین وضعیت به شما قرار داشته باشند تا بتوانند احساسات مثبت و امیدوارکننده را به یادتان بیندازند.

21 – کتاب‌های صوتی را امتحان کنید

کتاب‌های صوتی، یک مزیت بسیار بزرگ دارند: می‌توانید در عین گوش دادن به آن‌ها، به دیگر کارهای خود هم رسیدگی کنید. به عنوان مثال، در طول زمان مسافرت، هیچ همراهی نمی‌تواند بهتر از یک رمان عاشقانه باشد که با یک صدای گیرا، برای شما خوانده شود. هرچقدر که کتاب‌های انتخاب شده به هدف شما نزدیک‌تر باشند، از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار هستند.

22 – کارهایی که باید انجام دهید را لیست کنید

فرض کنید که هدف خود را تعیین کرده‌اید و در حال تلاش، برای دستیابی به آن هستید. چه کارهایی را در این مسیر باید انجام دهید؟ بهترین راه این است که یک لیست جامع از تمام فعالیت‌های روزانه‌ای که می‌توانند به شما در رسیدن به هدف کمک کنند، داشته باشید. باید به صورت روزانه به این لیست سر بزنید و با تیک زدن فعالیت‌های انجام شده، مسیر حرکت را مشخص کنید.

فرض کنید قصد رسیدن به یک شغل رویایی را دارید. چه مهارت‌هایی را باید کسب کنید؟ باید همه آن‌ها را لیست کرده و شروع به آموختن نمایید. با رسیدن به هر کدام از مهارت‌ها، آن را تیک زده و سراغ مورد بعدی بروید. به این ترتیب، مسیر تصاحب شغل مورد نظرتان، کاملا هموار و روشن خواهد بود.

23 – نظم را فراموش نکنید

بی‌نظمی می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود. فرض کنید صبح از خواب بیدار می‌شوید و با انبوهی از کارهای انجام نشده، یک اتاق نامرتب، سر و وضع ژولیده و … مواجه می‌شوید. بسیار بعید است در این شرایط، بتوانید روی هدف و کار خود تمرکز کافی داشته باشید. زمانی که از بی‌نظمی و استرس‌های آن خلاص شوید، راهی روشن برای ادامه زندگی را پیش روی خود، مشاهده خواهید کرد.

24 – خود را از بیرون ببینید

سعی کنید از دید فرد سوم شخص، به زندگی خود نگاه کنید. این کار باعث می‌شود با اشراف بیشتری اتفاقات پیرامونتان را بررسی کنید… به عنوان مثال، تصور کنید شما و همسرتان به عنوان یک زن و شوهر، از دید دیگران چه شکلی هستید. ارتباط شما با دوستانتان به چه صورتی است؟ وقتی از این منظر به اتفاقات اطراف خود نگاه می‌کنید، دید روشن‌تری را نسبت به آن‌ها، به دست خواهید آورد.

25 – چند حسی باشید

انسان‌ها معمولا در ارتباط با پدیده‌ها، تنها از یک حس خود استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید در قانون جذب موفق باشید، باید چند حسی بودن را یاد بگیرید. به عنوان مثال، وقتی یک کتاب را لمس می‌کنید، سعی کنید دقیقا به این فکر کنید که کتاب در زیر دست شما، چه احساسی دارد. یا زمانی که به یک عکس زیبا نگاه می‌کنید، تلاش کنید بوی آن محیط را هم استشمام نمایید.

شاید این کار در ابتدا مقداری سخت به نظر برسد، اما با کمی تکرار می‌توانید از چند حسی بودن و ارتباط بهتر و عمیق‌تر با پدیده‌ها، لذت ببرید.

آیا قانون جذب علمی است؟

فیزیک‌دانان کوانتوم در سال‌های اخیر، کمک زیادی به اثبات تاثیرات باور نکردنی قانون جذب بر زندگی ما و به طور کلی، سراسر هستی کرده‌اند. هرچقدر که این ایده بیشتر توسط دانشمندان مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد، درک بیشتری از این خواهیم داشت که ذهن چه نقش مهمی در شکل‌گیری زندگی و اطراف ما دارد. مهم نیست که شما هرگز نتوانید به ارتباط کوانتوم و قانون جذب پی ببرید (انتظاری هم نداریم که پی ببرید). بلکه چیزی که اهمیت دارد، این است که می‌توانید از تاثیرات سخاوتمندانه این قانون مهم در زندگی خود، نهایت استفاده را ببرید.

قانون جذب

هرچقدر که فیزیک‌دانان به اطلاعات بیشتری در ارتباط با قانون جذب دست پیدا می‌کنند، ما نیز به همان نسبت از این‌که کنترل زندگی شخصی‌مان تنها دست خودمان است، لذت بیشتری می‌بریم. خوشحال باشید؛ زیرا جهان همواره در کنار شماست! هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ ذهن خود را باز کنید و از فراوانی طبیعی هستی، لذت ببرید.

چگونه از قانون جذب استفاده کنیم؟

هنگامی که امکانات شگفت‌انگیزی که جهان به ما داده است را درک کنیم، می‌توانیم مانند خالق یک تابلو نقاشی زندگی کنیم و بوم سرنوشت خود را به هر شکلی که دوست داریم، رنگ آمیزی نماییم. این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم به کدام سمت برویم و چه اتفاقاتی را برای خودمان رقم بزنیم! فوق‌تالعاده نیست؟ حال اگر از مسیری که در پیش گرفته‌ایم خوشمان نمی‌آید باید  چکار کنیم؟ جواب این سوال بسیار واضح است! آن را به سادگی عوض می‌کنیم. زندگی یک بوم خالی است و تنها شما می‌توانید تعیین کنید که در پایان، چه تصویری روی آن نقش بسته باشد.

قانون جذب واقعا ساده است. فراموش نکنید که تمامی قوانین حاکم بر طبیعت؛ قابل درک و کنترل هستند. خوشبختانه قانون جذب نیز این قاعده مستثنی نیست و می‌توانید به راحتی، کنترل آن را در اختیار خود قرار دهید. البته این کار، به تلاش و پشتکار هم نیاز دارد و باید کمی برای آن، زحمت بکشید.

به عنوان مثال، آیا قانون جذب می‌تواند به شما در یافتن عشق زندگی‌تان کمک کند؟ پاسخ کاملا کوتاه و مشخص است: بله! بسیاری از تکنیک‌های قانون جذب وجود دارند که باعث می‎شوند جذابیت، اعتماد به نفس و تمایل ناخودآگاه شما به جذب عشق، به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یابند. به این ترتیب، جذب عشق واقعی با استفاده از قانون جذب کاملا امکان‌پذیر است.

یکی دیگر از اهداف مشترک جهانی، به دست آوردن ثروت مالی است. پول می‌تواند خوشبختی‌های زیادی را وارد زندگی انسان‌ها نماید. غذای مناسب، منزل شیک، لباس خوب و … همه و همه، به وضعیت رفاهی مناسب، وابسته هستند. متاسفانه بسیاری از ما، از ایده‌های مناسبی برای کسب ثروت، برخوردار نیستیم! طرح‌های اقتصادی اغلب با شکست مواجه می‌شوند و نتیجه‌ای جز طمع و پوچی به همراه ندارند.

یکی از مهم‌ترین موانع ثروتمند شدن افراد مختلف، افکار منفی است. قانون جذب به ما می‌آموزد که چگونه با این تفکرات مخرب خداحافظی کرده و اندیشه‌های مثبت را وارد زندگی خود کنیم. بنابراین، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه با ابزارها و تکنیک‌های ذهنی، از طریق ایده‌های مثبت و سازنده‎، کسب درآمد کنید. کاملا واضح و مشخص است که قانون جذب، می‌تواند یک راهنمای عالی برای افزایش ثروت ما باشد.

سلامتی را می‌توان یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی هر انسانی دانست. اما سوال این‌جاست که آیا سلامتی، فقط جنبه فیزیکی دارد؟ به عنوان مثال، آیا فقط مسائل فیزیولوژیکی هستند که باعث می‌شوند معده ما درد بگیرد؟ پاسخ قطعا منفی است! با یک برنامه کاری شلوغ، روابط تنش‌زا با دوستان و خانواده، زندگی روزمره پر التهاب و … باعث می‌شوند که ما نتوانیم به سلامتی خود، آنقدر که شایسته است، اهمیت بدهیم!

اگرچه قانون جذب نمی‌تواند به عنوان یک جانشین مناسب برای رژیم غذایی، وزش، معاینات پزشکی و … عمل کند؛ اما می‌تواند طیف وسیعی از مزایای روحی، جسمی و … را برای ما به ارمغان بیاورد. آموزش دادن مغز برای دیدن نکات مثبت در همه جنبه‌ها، زمینه رشد ذهنی و شادی افراد را فراهم می‌کند. این موضوع می‌توان به نوبه خود، به سلامتی جسمی آن‌ها نیز کمک کند. به همین ترتیب، صرف وقت برای مراقبت از خود، می‌تواند به مبارزه با طیف وسیعی از بیماری‌های، روانی کمک کند.

کلام پایانی

قانون جذب به ما می‌گوید که کنترل تمام سرنوشتمان، فقط و فقط در دست خودمان است. تنها با استفاده از این قانون است که می‌توانید افکار مثبت خود را جلوه‌ای واقعی ببخشید و تاثیر آن‌ها را در زندگی، مشاهده کنید. در این مقاله، ضمن بررسی مفهوم این قانون مهم، به معرفی تمرین‌های روزانه قانون جذب پرداختیم تا با استفاده از آن‌ها، بتوانید هر آن‌چه را که تصور می‌کنید، به دست بیاورید. تنها در این صورت است که افکار منفی، ناامیدی، گله و شکایت و … جای خود را در ذهن شما، به اهداف عالی و قابل احترام می‌دهند.

امیدواریم این مقاله که توسط مجله اینترنتی ایده آل مگ آماده شده و در اختیارتان قرار گرفت، توانسته باشد نظر مثبت شما عزیزان را جلب کرده باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.