اخبار و جشنواره ها

علت ناراحتی بعد از رابطه جنسی چیست؟

فشار روانی و احساس ناراحتی بعد از رابطه جنسی چه دلیلی دارد؟

ناراحتی بعد از رابطه جنسی، مشکلی شایع در زنان و مردان

دیس فوریا پس از کویتال (PCD) یا همان ناراحتی بعد از رابطه جنسی شامل احساس غم، افسردگی یا اضطراب پس از رابطه جنسی است که از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد و به ناراحتی بعد از رابطه جنسی نیز معروف است. تقریباً نیمی از زنان و مردان گزارش کرده اند که حداقل یک نمونه از دیس فوریای پس از رابطه را تجربه کرده اند.

جنسیت، مشکلات مربوط به بدن یا عملکرد فیزیکی یا ضربه و خاطرات تلخ جنسی در گذشته می تواند در ایجاد ناراحتی بعد از رابطه جنسی نقش داشته باشد.
در بسیاری از موارد، صحبت با شریک زندگی می تواند به تسکین ناراحتی بعد از رابطه جنسی کمک کند. در مواردی که تجربیات تلخی از جمله تجاوز در گذشته رخ داده، صحبت با یک درمانگر ممکن است مفید باشد.

بعد از چندین دقیقه تلاش رابطه به پایان می رسد. زن و شوهر از هم جدا می شوند و در تاریکی کنار هم دراز می کشند. یکی از زوجین احساس آرامش و خوشبختی می کند. اما دیگری احساس پوچی و اندوه می کند. احساساتی که قبل یا در هنگام برخورد جنسی وجود نداشته است.

دلایل ناراحتی بعد از رابطه جنسی

چرا برخی از افراد پس از رابطه جنسی احساس غم یا اضطراب دارند و این اتفاق چقدر شایع است؟ ناراحتی بعد از رابطه جنسی که به آن دیسفوریای postcoital (PCD) گفته می شود شامل احساس غم، افسردگی یا اضطراب است که پس از رابطه جنسی رخ می دهد. این احساسات می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد. این می تواند در یک یا چند مورد اتفاق بیفتد، یا می تواند به عنوان الگویی در تجربه جنسی تعبیه شود.

این وضعیت نه تنها از آنچه تصور می کنید شایع تر است، بلکه تقریباً همه مستعد ابتلا به PCD یا همان ناراحتی بعد از رابطه جنسی هستند. صرف نظر از گرایش جنسی یا جنسیت. گرچه همه افراد ناراحتی بعد از رابطه جنسی را به یک شکل تجربه نمی کنند. در یک جفت مطالعه دانشگاهی در استرالیا ، محققان تلاش کردند تا بفهمند که چند بار افراد مبتلا به ناراحتی بعد از رابطه جنسی و علائم منتسب به آن را تجربه می کنند، موضوعی که محققان فکر می کنند کمتر مورد تحقیق قرار گرفته است.

در اولین مطالعه (شویتزر، اوبراین و بوری، 2015) بر روی پاسخ دهندگان زن (230 نفر)، محققان گزارش دادند که 46 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه ادعا کرده اند که در دوره ای از زندگی خود ناراحتی بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اند. این درصد در مطالعه مردان (Maczkowiack and Schweitz، 2018)، که در آن 41 درصد از مردان شرکت کننده (N = 1208) گزارش کرده اند که ناراحتی بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اند، کمی کمتر بود.

چرا ناراحتی بعد از رابطه جنسی رخ می دهد؟

در حالی که ناراحتی بعد از رابطه جنسی مورد مطالعه قرار نگرفته است، همانطور که در هر دو پروژه تحقیقاتی ذکر شده ذکر شده است، اما کمبود علل اساسی این بیماری وجود ندارد. دلایل احتمالی ناراحتی بعد از رابطه جنسی عبارتند از:

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و یک پاسخ هورمونی

بدن هنگام برانگیختگی و ارگاسم از هورمون های زیادی اشباع می شود و پس از آن افت چشمگیری در سطح هورمون ها رخ می دهد. این افت می تواند پاسخ عاطفی منفی به همراه داشته باشد.

احساس گناه در مورد رابطه جنسی

این بدان معنا نیست که رضایت وجود نداشته است. برخی از افراد بر اساس انگیزه های هورمونی یا عاطفی رابطه جنسی برقرار می کنند و پس از آن از تصمیمی که گرفته اند ابراز پشیمانی می کنند، آرزو می کنند که کاش منتظر رابطه جنسی در موقعیت، مکان یا شریک دیگری بودند. این دلیل اغلب در مصاحبه های من با شرکت کنندگان در تحقیق در مورد از بین رفتن بکارت آنها تکرار می شود.

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و احساسات عدم اطمینان

در مورد وضعیت رابطه با احساسات منفی که ممکن است بعد از رابطه جنسی احساس کنید، نقش دارد. این امر به ویژه در مواردی مشهود می شود که فردی رابطه جنسی برقرار می کند و معتقد است که این امر باعث نجات یک رابطه می شود و یا اینکه او معتقد است رابطه بهتری وضعیت را تعیین می کند، رابطه جنسی برقرار می کند.

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و مسائل مربوط به بدن

با توجه به احساس افسردگی پساكوتنی هنگامی بیان می شود كه فرد از بدن خود ناراضی باشد. نه تنها نگرانی ناشی از نگاه آنها به بدن خود است، بلکه همچنین می تواند اضطراب داشته باشد که آیا شریک زندگی آنها چه نظری در مورد بدن آنها دارد. همه اینها می تواند به یک پاسخ منفی ناراحتی بعد از رابطه جنسی منجر شود.

عملکرد جنسی

همانطور که ممکن است کسی پس از رابطه جنسی با رابطه بدن و نگرانی همسر نسبت به بدن خود احساسات منفی داشته باشد، ممکن است نگران عملکرد جنسی نیز باشد. نه تنها ممکن است آنها از عملکرد مناسب خود بپرسند یا خیر، بلکه پرسش مهمتر این است که نظر شریک زندگی آنها درباره عملکرد آنها چیست. بدون صحبت در مورد آن با شریک زندگی خود، این می تواند منبع قابل توجهی از اضطراب و افسردگی برای برخی از افراد باشد.

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و عدم ارگاسم

ناراحتی بعد از رابطه جنسی همچنین می تواند مسئله ارگاسم باشد. عدم امنیت در مورد عملکرد جنسی فرد یک چیز است، اما اگر همسر آن ها ارگاسم نکداشته باشد، همین افسردگی و اضطراب می تواند ایجاد شود. این لزوماً مسئله عملکردی نیست. هنگامی که یک شریک زندگی ارگاسم ندارد، ممکن است هیچ ارتباطی با عملکرد صمیمی دیگری نداشته باشد.

دلایل زیادی از نظر فیزیولوژیکی، عاطفی و اجتماعی وجود دارد که کسی دچار ارگاسم نمی شود. با این وجود ، کمبود ارگاسم در یک فرد ممکن است منجر به ناراحتی و افسردگی در دیگری شود، در حالی که اعتماد به نفس ایجاد می شود. بعلاوه، فردی که به این دلیل ارگاسم نداشته باشد، ممکن است ناراحتی بعد از رابطه جنسی را نیز در هنگام سوالات خود تجربه کند. در مورد ناتوانی آنها در ارگاسم پدیدار می شود.

رابطه جنسی به عنوان یک رویداد محرک

هنگامی که فردی آسیب جنسی را تجربه کرده است، خواه به آن آسیب رسیده باشد یا خیر، برخوردهای جنسی می تواند پاسخ منفی برای فرد ایجاد کند. این ماشه ممکن است تا بعد از تجربه جنسی رخ ندهد، اگرچه در هر مرحله از روند ممکن است رخ دهد.

رابطه جنسی به عنوان یک کمک

در رابطه با مشکلی روبرو هستید؟ ممکن است سکس جواب ندهد. در بسیاری از موارد، در بهترین حالت، رابطه جنسی یک بانداژ موقت است. گرچه به نظر می رسد تجربه پیوندی است که رابطه لازم دارد، اما می تواند وضعیت را بیشتر پیچیده و آسیب عاطفی به بار آورد. این امر به ویژه در مواردی که از رابطه جنسی برای جلوگیری از قطع رابطه یا تلاشی برای برقراری مجدد رابطه با همسر سابق استفاده شود ، بیشتر صدق می کند.

رابطه جنسی غیر مکرر ممکن است دلیل دیگری باشد

شاید فرد ناراحت باشد زیرا می داند که ممکن است برخورد خاص جنسی برای مدتی طولانی باشد. این نگرانی واقعی و منبع عواطف منفی پساکوئیتی برای برخی از افراد در روابط جنسی است.

یک رابطه بدون جنس در اینجا به عنوان یک رابطه درگیر جنسی تعریف می شود که در آن فراوانی فعالیت جنسی کمتر از ده بار در سال است. دانش اینکه برخورد جنسی که اخیراً به اتمام رسیده است ممکن است آخرین مورد برای مدت طولانی باشد، برخی از افراد احساس غم می کنند و اقدام جدی جنسی اخیر را ارزیابی می کنند.

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و معاشرت جنسی

متن های جنسی ما اغلب از طریق فرایند جامعه پذیری شکل می گیرد. اگر فردی برای احساس شرم از رابطه جنسی اجتماعی شده باشد، این احساسات ممکن است در واکنش هایی که پس از یک برخورد صمیمی نشان می دهند، نمایان شود.

شدت ارگاسم

سرانجام، احساس اضطراب، افسردگی یا ناراحتی ممکن است به شدت ارگاسم نسبت داده شود. تا زمانی که بدن شل نشود و ذهن کمی پاک شود، یک ارگاسم خوب می تواند علت این حالتهای منفی ناراحتی بعد از رابطه جنسی باشد.

چگونه ناراحتی بعد از رابطه جنسی را مدیریت کنیم؟

اگر بعد از رابطه جنسی این احساسات منفی را تجربه کنند، چه می توان کرد؟ در برخی موارد، یک بازتاب خود متمرکز تمام آنچه لازم است است. بعضی اوقات می توانیم ریشه های موضوع را توسط خودمان بشناسیم و برای اطمینان خاطر و ایجاد آرامش اقدام کنیم. برای بسیاری از دلایل ذکر شده، صحبت با شریک زندگی خود می تواند یک درمان نسبتاً آسان باشد. اگر اضطراب یا اندوه ناشی از عملکرد جنسی یا عدم ارگاسم است، صحبت در مورد آن اولین قدم خوب است.

اگر، با این حال، احساسات منف یناراحتی بعد از رابطه جنسیl ناشی از ایجاد حوادث آسیب زای گذشته است، کمک حرفه ای توصیه می شود. به دنبال یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط باشید و توجه لازم را به خود جلب کنید.

ناراحتی بعد از رابطه جنسی و نکته آخر

رابطه جنسی می تواند یک تجربه شگفت انگیز و ارزشمند باشد، اما ناراحتی بعد از رابطه جنسی می تواند روی قسمت جنسی تأثیر منفی بگذارد. پذیرفتن احساسات، در خود یا شریک زندگی خود، شناخت منشأ احساسات و مراقبت مناسب برای رسیدگی به آنها ، فقط می تواند به بهبود رفاه جنسی منجر شود.

منبع psychologytoday
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.