اخبار و جشنواره ها

اعتیاد به موبایل و روش های ترک اعتیاد به گوشی

فکر می کنید به تلفن همراهتان معتادید؟ عزیزانتان چه طور؟ با خواندن این نوشته وضعیت سلامت خود و اطرافیان را بررسی کنید!

نگران اعتیاد به موبایل و استفاده از تلفن یا اینترنت خود هستید؟ این نکات می تواند به شما کمک کند تا از این عادت خلاص شوید و تعادل بهتر زندگی خود را به صورت آنلاین و خاموش برقرار کنید.

اعتیاد به موبایل چیست؟

در حالی که یک تلفن هوشمند، رایانه لوحی یا رایانه می تواند ابزاری بسیار پربار باشد، استفاده اجباری از این دستگاه ها می تواند در کار، مدرسه و روابط تداخل ایجاد کند و منجر به اعتیاد به موبایل شود. وقتی بیشتر از تعامل با افراد واقعی وقت خود را در شبکه های اجتماعی یا بازی می گذرانید، یا نمی توانید خود را از بررسی مکرر متن ها، ایمیل ها یا برنامه ها منصرف کنید ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد برای ارزیابی مجدد استفاده از فناوری خود فکری بکنید.

اعتیاد به موبایل، که بعضاً به طور عامیانه به آن “نوموفوبیا” (ترس از بی موبایل بودن) می گویند، اغلب به دلیل استفاده بیش از حد از اینترنت یا اختلال اعتیاد به اینترنت دامن می زند. به هر حال، به ندرت خود تلفن یا رایانه لوحی است که باعث ایجاد اجبار می شود، بلکه بیشتر بازی ها، برنامه ها و دنیای آنلاین و عزیزانمان در آن است که ما را به آن متصل می کند.

اعتیاد به موبایل می تواند شامل انواع مشکلات کنترل تکانه باشد، از جمله:

اعتیاد به موبایل؛ دوست یابی و شبکه های مجازی چت

روابط مجازی اعتیاد به شبکه های اجتماعی، برنامه های دوست یابی، ارسال پیام کوتاه و پیام رسانی می تواند تا جایی گسترش یابد که دوستان آنلاین و مجازی از روابط واقعی بیشتر شوند. همه ما دیده ایم که این زوج ها کنار هم نشسته اند و در یک رستوران یکدیگر را نادیده می گیرند و در عوض با تلفن های هوشمند خود درگیر می شوند.

در حالی که اینترنت می تواند مکانی عالی برای ملاقات افراد جدید، برقراری ارتباط مجدد با دوستان قدیمی یا حتی شروع روابط عاشقانه باشد، روابط آنلاین جایگزین مناسبی برای تعاملات در زندگی واقعی نیستند. دوستی های آنلاین می توانند جذاب باشند زیرا آنها به صورت حبابی وجود دارند، اما تحت همان خواسته ها یا فشارهای ناشی از روابط نامرتب و دنیای واقعی نیستند. استفاده اجباری از برنامه های همسریابی می تواند به جای ایجاد روابط طولانی مدت، تمرکز شما را به سمت ارتباطات کوتاه مدت تغییر دهد.

اعتیاد به موبایل؛ گشت زنی در فضای مجازی

اضافه بار اطلاعات وب گردی اجباری، تماشای فیلم، بازی کردن یا بررسی خبرخوان ها می تواند منجر به کاهش بهره وری در محل کار یا مدرسه شود و شما را چندین ساعت در انزوا قرار دهد. اعتیاد به موبایل و استفاده اجباری از اینترنت و برنامه های گوشی های هوشمند می تواند از سایر جنبه های زندگی خود، از روابط در دنیای واقعی گرفته تا سرگرمی ها و کارهای اجتماعی، غافل شود.

اعتیاد به موبایل؛ پورنوگرافی

اعتیاد به پورنوگرافی اینترنتی، سکس چت یا خدمات پیام رسان بزرگسالان می تواند بر روابط صمیمی و سلامتی عاطفی واقعی شما تأثیر منفی بگذارد. در حالی که پورنوگرافی آنلاین و اعتیاد به موبایل از انواع اعتیاد جنسی است، اینترنت این امکان را برای دسترسی بیشتر، نسبتاً ناشناس و بسیار راحت فراهم می کند.

گذراندن ساعتها درگیر خیالات غیرممکن در زندگی واقعی آسان است. استفاده بیش از حد از برنامه های دوست یابی که رابطه جنسی گاه به گاه را تسهیل می کند، ایجاد روابط صمیمی طولانی مدت را دشوارتر می کند و یا به رابطه موجود آسیب می رساند.

اعتیاد به موبایل؛ خرید و فروش و تجارت الکترونیکی

اجبارهای آنلاین مانند بازی، قمار، معاملات سهام، خرید آنلاین یا پیشنهادات در سایت های حراجی و آنلاین اغلب می تواند منجر به مشکلات مالی و شغلی شود. در حالی که سال ها اعتیاد به قمار یک مسئله کاملاً مستند بوده است، وجود قمار اینترنتی دسترسی به قمار را بسیار بیشتر کرده است.

تجارت اجباری سهام یا خرید آنلاین می تواند از نظر مالی و اجتماعی نیز ضرر داشته باشد. معتادان سایت های خرید و فروش آنلاین ممکن است در ساعت های عجیبی از خواب بیدار شوند تا بتوانند آخرین دقیقه های باقی مانده از حراجی را در اینترنت داشته باشند. شما ممکن است چیزهایی را خریداری کنید که به آنها نیازی ندارید و توانایی پرداخت هزینه آن ها را ندارید.

علل و اثرات اعتیاد به موبایل و اینترنت

در حالی که می توانید با یک لپ تاپ یا رایانه رومیزی مشکلات کنترل ضربه را تجربه کنید، اما اندازه و راحتی تلفن های هوشمند و تبلت ها به این معنی است که ما می توانیم آنها را تقریباً در هر جایی ببریم و اجبارهای خود را در هر زمان جلب کنیم.

در حقیقت، بسیاری از ما به ندرت بیش از 5 فوت از تلفن های هوشمند فاصله داریم. مانند استفاده از داروها و الکل، اعتیاد به موبایل ها می توانند ترشح مواد شیمیایی مغز دوپامین را تحریک کنند و روحیه شما را تغییر دهند. همچنین می توانید تحمل را به سرعت ایجاد کنید تا زمان بیشتری در برابر این صفحات طول بکشد تا همان پاداش لذت بخش را بدست آورید.

خطرات اعتیاد به موبایل

استفاده زیاد از تلفن های هوشمند و اعتیاد به موبایل اغلب می تواند علائم سایر مشکلات زمینه ای مانند استرس، اضطراب، افسردگی یا تنهایی باشد. در عین حال، می تواند این مشکلات را نیز تشدید کند. به عنوان مثال اگر از تلفن هوشمند خود به عنوان “پتوی امنیتی” برای از بین بردن احساس اضطراب، تنهایی یا ناشیانه بودن در موقعیت های اجتماعی استفاده می کنید، تنها در قطع ارتباط بیشتر با افراد اطراف خود موفق خواهید شد.

خیره شدن به تلفن تعاملات رو در رو شما را که می تواند به شما کمک کند به طور معناداری با دیگران ارتباط برقرار کند، اضطراب را کاهش داده و روحیه شما را تقویت کند، انکار می کند. به عبارت دیگر، درمانی که برای اضطراب خود انتخاب می کنید (تعامل با تلفن هوشمند) در واقع تشدید اضطراب شما و اعتیاد به موبایل است.

اعتیاد به تلفن های هوشمند یا اینترنت همچنین می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد!

افزایش تنهایی و افسردگی

اگرچه ممکن است به نظر برسد که از دست دادن خود در اینترنت باعث می شود موقتاً احساساتی مانند تنهایی، افسردگی و دلزدگی در هوای مطبوع تبخیر شود. اما در واقع می تواند احساس بدتری در شما ایجاد کند. یک مطالعه در سال 2014 ارتباطی بین استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی و افسردگی و اضطراب را نشان داد. کاربران، به ویژه نوجوانان، تمایل دارند خود را با همسالان خود در رسانه های اجتماعی مقایسه کنند و احساس تنهایی و افسردگی را تقویت کنند.

اعتیاد به موبایل و اضطراب

یک محقق دریافت که صرف حضور تلفن در محل کار باعث اضطراب بیشتر مردم شده و عملکردهای ضعیف را نشان می دهد. هرچه تلفن از شخص بیشتر شود، اضطراب او بیشتر می شود.

افزایش استرس

استفاده از تلفن هوشمند برای کار معمولاً به معنای از بین بردن ساعات مفید کار در خانه و زندگی شخصی شماست. شما احساس فشار می کنید که همیشه باید باشید، هیچ وقت از کار خارج نمی شوید. این نیاز به بررسی مداوم و پاسخ به ایمیل می تواند به افزایش استرس و حتی فرسودگی شغلی کمک کند.

تشدید اختلالات نقص توجه

جریان مداوم پیام ها و اطلاعات از طریق تلفن هوشمند می تواند مغز را تحت فشار قرار دهد و تمرکز توجه را به بیش از چند دقیقه بر روی یک چیز غیرممکن سازد بدون اینکه مجبور شوید به چیز دیگری بپردازید.

اعتیاد به موبایل و کاهش توانایی تمرکز و تفکر عمیق یا خلاقیت

صدای مداوم وزوز، پینگ یا بوق تلفن هوشمند می تواند شما را از کارهای مهم منحرف کند، کار شما را کند کند و لحظات ساکت را که برای خلاقیت و حل مسئله بسیار مهم هستند قطع کند. به جای اینکه همیشه با افکارمان تنها باشیم، اکنون همیشه آنلاین و متصل و درگیر اعتیاد به موبایل هستیم.

اعتیاد به موبایل و مشکلات شدید خواب

استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند می تواند خواب شما را مختل کند که می تواند تأثیر جدی بر سلامت روان شما داشته باشد. این می تواند بر حافظه شما تأثیر بگذارد، بر توانایی شما برای تفکر روشن تأثیر بگذارد و مهارت های شناختی و یادگیری شما را کاهش دهد.

خودشیفتگی و اعتیاد به موبایل

یک مطالعه در انگلیس نشان داد افرادی که وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانند بیشتر از دیگران ویژگی های منفی شخصیتی مانند خودشیفتگی را نشان می دهند.

گرفتن عکس های سلفی بی پایان، ارسال تمام افکار یا جزئیات مربوط به زندگی شما می تواند یک خودمحوری ناسالم ایجاد کند، شما را از روابط زندگی واقعی دور کند و کنار آمدن با استرس را دشوارتر کند.

علائم و نشانه های اعتیاد به موبایل

مدت زمان مشخصی که برای تلفن شما صرف شده است، یا دفعاتی که برای به روزرسانی بررسی می کنید، یا تعداد پیام هایی که ارسال یا دریافت می کنید مشخص کننده اعتیاد به موبایل یا مشکل استفاده زیاد نیست.

صرف وقت زیاد متصل به تلفن فقط زمانی مشکل ایجاد می کند که وقت زیادی از شما را به خود جذب کند و باعث شود از روابط رو در رو، کار  مدرسه، سرگرمی ها یا سایر موارد مهم زندگی خود غافل شوید. اگر می دانید که هنگام صرف ناهار، دوستان خود را برای خواندن به روزرسانی های فیس بوک نادیده می گیرید یا هنگام رانندگی یا هنگام سخنرانی های مدرسه به اجبار تلفن خود را چک می کنید، وقت آن است که دوباره استفاده از تلفن هوشمند خود را ارزیابی کرده و تعادل سالم تری در زندگی خود ایجاد کنید چرا که درگیر اعتیاد به موبایل هستید.

علائم هشدار دهنده اعتیاد به موبایل

مشکل در انجام کارها در محل کار یا خانه

آیا به دلیل اینکه مشغول چت آنلاین، پیام کوتاه یا بازی های ویدئویی بوده اید، لباس شسته شده و غذای کم در خانه برای شام پیدا کرده اید؟ شاید خودتان را بیشتر اوقات دیر کار کنید زیرا نمی توانید کار خود را به موقع به پایان برسانید.

اعتیاد به موبایل و دوری از خانواده و دوستان

آیا زندگی اجتماعی شما به دلیل تمام وقت صرف تلفن یا دستگاه دیگر، مختل شده است؟ اگر در یک جلسه یا گپ زدن با دوستان خود هستید، به دلیل اینکه تلفن خود را چک می کنید، دیگر گفته ها را از دست می دهید؟ آیا دوستان و خانواده از مدت زمانی که شما روی تلفن خود می گذرانید ابراز نگرانی کرده اند؟ آیا احساس می کنید هیچ کس در زندگی “واقعی” شما – حتی همسرتان – شما را مانند دوستان آنلاین خود درک نمی کند؟

پنهان کردن استفاده از تلفن هوشمند از نشانه های مهم اعتیاد به موبایل

آیا برای استفاده از تلفن خود سری به مکانی آرام می زنید؟ آیا استفاده از تلفن هوشمند خود را پنهان می کنید یا در مورد مدت زمانی که در اینترنت می گذرانید به رئیس و خانواده خود دروغ می گویید؟ اگر اینترنت یا دسترسی شما قطع شود، عصبانی می شوید یا بدقلق می شوید؟

داشتن “ترس از دست دادن”

آیا اگر مرتباً تلفن خود را چک نکنید، از اینکه احساس ناراحتی می کنید متنفر هستید یا فکر می کنید اخبار یا اطلاعات مهم را از دست می دهید؟ آیا به دلیل اینکه می خواهید دیگران اوقات بهتری داشته باشند یا زندگی هیجان انگیزتری از شما سپری کنند، آیا مجبور هستید رسانه های اجتماعی را اجباری بررسی کنید؟ آیا شب بیدار می شوید تا تلفن خود را چک کنید؟

علائم ترک اعتیاد به موبایل

هنگامی که می خواهید استفاده از تلفن هوشمند خود را کاهش دهید، یک علامت هشدار دهنده رایج در مورد اعتیاد به موبایل یا اینترنت، علائم ترک اعتیاد به موبایل را تجربه می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. بی قراری
  2. عصبانیت یا تحریک پذیری
  3. مشکل در تمرکز
  4. مشکلات خواب
  5. اشتیاق به دسترسی به تلفن هوشمند یا دستگاه دیگر

نکاتی برای کمک به خود در مورد اعتیاد به تلفن های هوشمند

چند مرحله وجود دارد که می توانید برای کنترل اعتیاد به موبایل و اینترنت خود استفاده کنید. در حالی که بسیاری از این اقدامات را خودتان می توانید شروع کنید، اما به سختی می توان اعتیاد به موبایل را از بین برد. مخصوصاً وقتی وسوسه همیشه در دسترس باشد. برگشتن به الگوهای قدیمی استفاده بسیار آسان است. به دنبال پشتیبانی خارجی باشید، خواه از طرف خانواده، دوستان یا یک متخصص حرفه ای درمانی باشد.

ساعات اوج استفاده را بشناسید

برای کمک به شما در شناسایی مناطق مشکل خود، ثبت کنید که چه زمان و چه میزان از تلفن هوشمند خود برای کارهای غیر شغلی یا غیر ضروری استفاده می کنید. برنامه های خاصی وجود دارد که می تواند به شما در این امر کمک کند و به شما امکان می دهد زمانی را که روی تلفن خود می گذرانید ردیابی کنید.

آیا ساعاتی از روز وجود دارد که از تلفن خود بیشتر استفاده کنید؟ آیا کارهای دیگری وجود دارد که می توانید در عوض انجام دهید؟ هرچه میزان استفاده از تلفن هوشمند خود را بیشتر بفهمید، کنترل عادت ها و کنترل مجدد زمان خود راحت تر خواهد بود.

محرک هایی را که باعث می شوند به سمت تلفن خود تمایل پیدا کنید، بشناسید

آیا وقتی تنها هستید یا خسته می شوید؟ به عنوان مثال اگر با افسردگی، استرس یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنید، استفاده بیش از حد از تلفن هوشمند شما و اعتیاد به موبایل می تواند راهی برای تسکین روحیه شما باشد؟

تفاوت بین تعامل حضوری و آنلاین را درک کنید

انسان موجودی اجتماعی است. هدف ما این نیست که منزوی شویم یا به فناوری تعامل انسانی اعتماد کنیم. تعامل اجتماعی و رو در رو با شخص دیگری – برقراری تماس چشمی، پاسخ دادن به زبان بدن – می تواند باعث شود شما احساس آرامش، امنیت و درک شدن کنید.

تعامل از طریق متن، ایمیل یا پیام رسانی این نشانه های غیرکلامی را دور می زند بنابراین تأثیر مشابهی بر سلامت عاطفی شما نخواهد داشت. علاوه بر این، دوستان آنلاین نمی توانند در صورت بروز بحران، شما را در آغوش بگیرند، هنگام بیماری از شما دیدار کنند یا یک جشن شاد را با شما جشن بگیرند.

مهارت های مقابله ای خود را ایجاد کنید

شاید توییت کردن، ارسال پیام کوتاه یا وبلاگ نویسی روش شما برای کنار آمدن با استرس یا عصبانیت باشد. یا شاید شما در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید و برقراری ارتباط آنلاین با مردم راحت تر است. ایجاد مهارت در این مناطق به شما کمک می کند فشارها و فشارهای زندگی روزمره را بدون اتکا به تلفن هوشمند خود تحمل کنید.

مشکلات اساسی را که ممکن است اعتیاد به موبایل شما را پشتیبانی کند، تشخیص دهید

آیا در گذشته با الکل یا مواد مخدر مشکل داشته اید؟ آیا چیزی در مورد استفاده از تلفن هوشمند شما به شما یادآوری می کند که قبلاً می نوشیدید یا مواد مخدر را برای بی حس کردن یا حواس پرتی خود استفاده می کنید؟

برای ترک اعتیاد به موبایل شبکه پشتیبانی خود را تقویت کنید

هر هفته وقت اختصاصی را برای دوستان و خانواده اختصاص دهید. اگر خجالتی هستید، بدون اعتماد به شبکه های اجتماعی یا اینترنت، روش هایی وجود دارد که بتوانید بر ناجوری اجتماعی غلبه کنید و دوستانی ماندگار پیدا کنید.

برای یافتن افراد با علایق مشابه، سعی کنید با همکاران خود در محل کار ، عضویت در یک تیم ورزشی یا باشگاه کتاب، ثبت نام در یک کلاس آموزش یا داوطلب شدن برای یک هدف خوب تماس بگیرید. شما قادر خواهید بود با دیگران مانند شما تعامل داشته باشید، اجازه دهید روابط به طور طبیعی توسعه یابد و دوستی ایجاد کنید که زندگی شما را تقویت می کند و سلامتی شما را بهبود می بخشد.

استفاده از تلفن هوشمند خود را گام به گام تغییر دهید

برای اکثر افراد، کنترل کنترل تلفن های هوشمند و اعتیاد به موبایل آسان نیست. به آن بیشتر شبیه رژیم گرفتن فکر کنید. همانطور که هنوز به غذا خوردن احتیاج دارید  احتمالاً هنوز هم باید از تلفن خود برای کار، مدرسه یا برقراری ارتباط با دوستانتان استفاده کنید. هدف شما باید کاهش سطح استفاده سالم تر باشد.

برای زمانی که می توانید از تلفن هوشمند خود استفاده کنید اهداف تعیین کنید

به عنوان مثال، ممکن است زمان مشخصی از روز را برنامه ریزی کنید یا مثلاً وقتی تکلیف خود را به اتمام رسانده اید یا کار سختی را به پایان رسانده اید، می توانید با مدت زمان مشخصی در تلفن خود جایزه بگیرید.

در ساعات مشخصی از روز تلفن خود را خاموش کنید

مانند هنگام رانندگی، در یک جلسه، در ورزشگاه، شام یا بازی با بچه های خود. تلفن خود را با خود به حمام و دستشویی نبرید.

برای ترک اعتیاد به موبایل تلفن یا رایانه لوحی خود را به رختخواب نبرید

نور آبی که از صفحه نمایش ها ساطع می شود اگر در عرض دو ساعت از زمان خواب استفاده شود می تواند خواب شما را مختل کند. دستگاه ها را خاموش کرده و برای شارژ آنها را یک شب در اتاق دیگری بگذارید.

به جای خواندن کتاب های الکترونیکی شبانه روی تلفن یا رایانه لوحی، کتابی بردارید. شما نه تنها خواب بهتری خواهید داشت بلکه تحقیقات نشان می دهد که بیشتر موارد خوانده شده را به خاطر می آورید.

استفاده از تلفن هوشمند خود را با فعالیت های سالم جایگزین کنید

اگر خسته و تنها هستید، مقاومت در برابر تمایل به استفاده از تلفن هوشمند و ترک اعتیاد به موبایل بسیار دشوار است. برای روش های دیگر برای پر کردن وقت، مانند مدیتیشن، خواندن کتاب یا صحبت حضوری با دوستانتان، برنامه داشته باشید.

کمک به کودک یا نوجوان در اعتیاد به موبایل

هر پدر و مادری که سعی کرده یک کودک یا نوجوان را از یک تلفن هوشمند یا رایانه لوحی دور کند، می داند جدا کردن بچه ها از رسانه های اجتماعی، برنامه های پیام رسانی یا بازی ها و ویدیوهای آنلاین چقدر می تواند چالش برانگیز باشد.

جوانان از بلوغ کافی برای جلوگیری از استفاده از تلفن های هوشمند خود به تنهایی برخوردار نیستند ، اما به راحتی با ضبط دستگاه می توان نتیجه معکوس داد و باعث ایجاد اضطراب و علائم ترک در کودک شما می شود. در عوض، روش های زیادی برای کمک به کودک در یافتن تعادل سالم وجود دارد:

برای اعتیاد به موبایل الگوی خوبی باشید

کودکان انگیزه شدیدی برای تقلید دارند، بنابراین مهم است که شما تلفن هوشمند و استفاده از اینترنت خود را مدیریت کنید. هنگامی که به تلفن یا رایانه لوحی خود خیره شده اید، از فرزندتان نمی خواهد که میز شام را از برق بکشد. اجازه ندهید تلفن هوشمند شما از تعاملات والدین و کودک پرت شود.

از برنامه ها برای نظارت و محدود کردن استفاده از تلفن هوشمند فرزندتان استفاده کنید

تعدادی برنامه در دسترس است که می تواند استفاده از داده های فرزند شما را محدود کند یا پیام کوتاه و مرور وب را به ساعات خاصی از روز محدود کند. برنامه های دیگر می توانند قابلیت پیام رسانی را هنگام حرکت از بین ببرند، بنابراین می توانید از استفاده نوجوان خود از تلفن هوشمند هنگام رانندگی جلوگیری کنید.

مناطق “بدون موبایل” ایجاد کنید

تلفن ها را از میز شام و اتاق خواب منع کنید و اصرار داشته باشید که بعد از ساعت مشخصی در شب خاموش هستند.

سایر علایق و فعالیتهای اجتماعی را تشویق کنید

کودک خود را با قرار دادن در معرض سرگرمی ها و فعالیت های دیگر، مانند ورزش های گروهی، پیشاهنگی و باشگاه های بعد از مدرسه، از صفحه دور کنید. وقت خود را به عنوان یک خانواده دور از پریز برق و اینترنت بگذرانید.

درمورد مسائل اساسی با کودک خود صحبت کنید

استفاده اجباری از تلفن های هوشمند می تواند نشانه مشکلات عمیق تری باشد. آیا فرزند شما برای جا دادن مشکل دارد؟ آیا اخیراً تغییر عمده ای مانند حرکت یا طلاق ایجاد شده است که باعث استرس می شود؟ آیا فرزند شما در مدرسه یا خانه با مشکلات دیگری رنج می برد؟

سخن پایانی اعتیاد به موبایل

شما همیشه می توانید درمورد اعتیاد به موبایل کمک بگیرید. چه برای خود و چه برای برادر کوچک تر یا فرزند نوجوانتان. ضمنا به خاطر داشته باشید که نوجوانان اغلب علیه والدین خود قیام می کنند، اما اگر همان اطلاعات را از مقامات مختلف بشنوند، تمایل بیشتری به گوش دادن دارند. یک مربی ورزشی، یک پزشک یا یک دوست خانوادگی محترم را امتحان کنید. اگر نگران استفاده از تلفن هوشمند فرزندتان هستید، از مشاوره حرفه ای نترسید.

منبع helpguide
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.