اخبار و جشنواره ها

ساختن محیطی خلاق

محیط و خلاقیت
محیط خلاق باید چنانجایی باشد که فرد بتواند تجربه کند، ریسک نماید و از اشتباه کردن نترسد. در چنین محیطی فرد به مرور زمان استعدادهای بالقوه خود را بروز خواهد داد. اگر در محیط خانواده ترس از اسن داشته باشیم که اگر حرفی بزنیم و یا کاری انجام دهیم، تحقیرتان خواهند کرد، به طور قطع میل به رفتارهای خلاق در شما سرکوب خواهد شد. دیگر ابراز وجود نخواهید کرد و به تدریج، استعداد بالقوه خود را در محیط خانواده از بین خواهید برد. در مورد محیط مساعد که بتوان در آن به راحتی دست به رفتار خلاق زد، باید چندین جو در نظر گرفت.
1- جو عاطفی
2- جو روانی – عقلانی
3- جو فیزیکی – مکانی
جو عاطفی:
اگر جو و فضای عاطفی برای فردی که قصد دارد مراجل خلاقیت را خیلی سریع طی کند، مساعد نباشد، مساعد بودن شرایط فیزیکی و عقلانی – روانی بی فایده خواهد بود. منظور از فضای عاطفی، جوی است که فرد احساس امنیت بکند. محیط باید بتواند احساس اعتماد و اطمینان در فرد ایجاد کند تا او بتواند خیلی راحت به کوشش و فعالیت خود ادامه دهد. جو عاطفی باید فضایی باشد که در آن بمباران انتقادهای مخرب نباشد. فرد نخست بمباران شخصیتی منفی نشود، احساس نکند که تمسخر و تحقیر می شود.
جو روانی – عقلانی
فرد در فضای عقلانی مطلوب برای یادگیری بیشتر برانگیخته می شود و در او انگیزه ایجاد می شود. فقط به اطلاعات تخصصی بسنده نمی کند و سعی دارد مفاهیم بیشتری فراتر از تخصص و رشته خود بیاموزد.فضای عقلانی مطلوب فرد را از هرنظر آماده می کند تا استعدادهای بالقوه او شکوفا شود. چنین جوی فضاهای متعددی برای او ایجاد می کند. فضای ریاضی، موسیقی، ادبیات، هنر و فضاهایی دیگر که جهت هایی را برای آینده او تعیین می کند.
جو فیزیکی
جو فیزیکی خلاق تا آنجا که بتواند نیازهای یک فرد را برای کودک خلاق فراهم می کند. مانند امکانات مناسب، کتابخانه، کتاب های مرجع مورد نیاز، وسایل آزمایشگاهی و تمام امکاناتی که فرد خلاق بتواند از آن به درستی استفاده کند. (شانیسا، علی، خلاقیت و نوآوری، 1396)

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.