اخبار و جشنواره ها

صحبت کردن درباره پول

در بسیاری از جوامع در سراسر جهان، یک تابو بزرگ در مورد صحبت کردن درباره پول وجود دارد. به عنوان مثال، از سنین کودکی یاد می گیریم که مودبانه نیست که حقوق خود را به رخ دیگران بکشیم. متأسفانه این تابو باعث می شود گفتگوهای مهم درباره ی مسائل مالی نیز با مشکلاتی روبرو شوند. در این نوشته راه هایی برای غلبه بر این تابو ارائه شده است و اهمیت مکالمات صادقانه درباره ی پول در خانه، محل کار و با اطرافیان ذکر شده است.

صحبت کردن درباره پول

چرا باید درباره ی پول صحبت کنیم؟

مسائل مالی یکی از دلایل اصلی مشاجره بین زوجین است و طبق آمار، اکثر افراد نمی دانند که همسرشان چقدر درآمد دارد. بنابراین، شخصی که درآمد ماهانه خانواده خود را نمی داند، نمی تواند با موفقیت بودجه بندی مالی را انجام دهد.

علت مشکلات مالی در روابط احتمالا این است که یکی از طرفین احساس می کند که طرف مقابل به اندازه ی او تلاش نمی کند. زمانی که بتوانید با آرامش و منطق، درمورد پول صحبت کنید می توانید از این نوع مشکلات جلوگیری کنید.

نه تنها زوجین، بلکه روابط خانوادگی گسترده تر نیز ممکن است به دلیل صحبت نکردن درباره ی مسائل مالی با مشکلاتی مواجه شوند. بسیاری از این مشکلات زمانی ایجاد می شوند که فرزندان باید از والدین مسن خود نگهداری کنند و یا زمانی که می خواهند وصیت های آنان را اعمال کنند، زیرا نمی دانند دقیقا والدین چه تصمیمی برای ثروت خود گرفته اند. همچنین روابط خواهر و برادر ممکن است بر سر تقسیم املاک و ارثیه زمانی که عادلانه تقسیم نشده است، از بین برود.

با این حال، صحبت نکردن درباره ی مسائل مالی نه تنها بر روابط شخصی، بلکه بر روابط کاری نیز تاثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال، افرادی که از صحبت درباره ی مسائل مالی خجالت می کشند، نمی توانند به رئیس خود در خواست افزایش حقوق بدهند. زمانی که نمی توانید از همکاران خود میزان حقوق دریافتیشان را بپرسید، هیچ وقت مطلع نخواهید شد که آیا به اندازه ی آن ها حقوق دریافت می کنید و اگر کمتر یا بیشتر باشد، نمی توانید برای رسیدگی به آن اقدامی انجام دهید.


مقاله مرتبط: هدف گذاری مالی و تنظیم اهداف مالی


شروع مکالمات درباره پول

این موضوع که چگونه مسائل مالی را بیان کنیم و مکالمات مربوط به پول را آغاز کنیم، به شرایط و موقعیت شما بستگی دارد. احتمالا در خانه راحت تر می توانید درباره ی مسائل مالی صحبت کنید و همین گفتگو ها در محل کار احتمالا کمی دشوار تر باشد.

صحبت کردن درباره ی پول در خانه

در بسیاری از موارد، صحبت کردن در مورد پول با همسر یا خانواده بسیار آسان است و باید همین طور نیز باشد. به هر حال شما به خانواده و همسر خود بسیار نزدیک تر از همکاران یا رئیس خود هستید. مانند هر موضوع دیگری ، نکته کلیدی استفاده از قوانین بازخورد است. درمورد تاثیر رفتار شریک زندگی خود، صادق باشید.

به عبارت دیگر، برای گفتگو زیاد منتظر نمانید، بلکه لحظه مناسب را با دقت انتخاب کنید تا آن ها به صحبت های شما گوش دهند و به آن ها زمان دهید تا پاسخ دهند. به یادداشته باشید که می بایست شنونده ی خوبی باشید و فقط به خواسته های خود فکر نکنید.

صحبت درباره ی مسائل مالی در خانه

هنگامی که با دیگران زندگی می کنید، اقدامات مالی آن ها بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد بنابراین این حق شما است که نگران بدهکاری و ولخرجی ها باشید

اگر با مسائل مالی دست و پنجه نرم می کنید، این موضوع را با خانواده و همسر خود در میان بگذارید تا بتوانند به شما کمک کنند و از تاثیرات احتمالی و منفی آن جلوگیری کنند.

صحبت کردن درباره ی پول و حل مشکلات با هم می تواند به استحکام روابط و همچنین حل مشکلات شما کمک کند.

صحبت کردن درباره پول در محل کار

این نکته را به یادداشته باشید که نمی شود این تابو صحبت درباره ی پول را یک شبه یا به تنهایی از بین ببرید. با این حال، اگر احساس می کنید شایسته دریافت پاداش هستید، هرگز نباید از درخواست افزایش دستمزد خود خجالت بکشید. وظیفه مدیر، مدیریت تیم خود است و این مدیریت شامل مسائل مربوط به دستمزد نیز می باشد. آن ها از درخواست های کاری خود خجالت نمی کشند بنابراین چرا شما باید از مطرح کردن مسائل مالی خجالت بکشید؟

اگر احساس می کنید سزاوار دریافت حقوق بیشتری هستید، شواهدی را برای اثبات این احساس داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است فروش زیادی را برای تیم یا شرکت به ارمغان آورده باشید، یا پروژه خاصی را تحویل داده باشید، یا مسئولیت های اضافی را بر عهده گرفته باشید. در صورت امکان، تفاوت میزان فعالیت خود با دیگر کارکنان را بیان کنید تا آن ها نیز مطمئن شوند که شما برای دریافت پاداش و یا اضافه حقوق شایسته هستید.

برای اطلاع از میزان فعالیت و حقوق همکاران خود، کافی صحبت کردن درباره ی پول را بلد باشید!

صحبت درباره ی پول در محل کار

می توانید از عبارت هایی استفاده کنید که به درخواست شما برای صحبت کردن درباره ی پول بیشتر کمک می کند. مثلا:

“می دانم که این سوال معمولی نیست، اما اگر من تقریباً بدانم چقدر حقوق می گیرید، می توانم گفتگوی مفیدتری با رئیس خود داشته باشم. آیا مایل هستید میزان تقریبی حقوق دریافتی خود را به من بگویید؟

زمانی که علت درخواست این جزئیات از همکاران را شفاف سازی می کنید، همکار خود را مطمئن می کنید که قصد دخالت و کنجکاوی ندارید. بنابراین، به احتمال بیشتری اطلاعات مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.
متناوباً، اگر در یک سازمان بزرگ هستید، می توانید به بخش منابع انسانی یا امور مالی بروید و از آنها اطلاعات ناشناس در مورد افرادی که در سطح حقوق یا تیم شما هستند، بخواهید. در این موقعیت نیز شما باید توضیح دهید که چرا به این نوع اطلاعات نیاز دارید-خود را برای یک “نه” آماده کنید- اما اگر درخواست نکنید، هرگز این اطلاعات را به دست نخواهید آورد.

و در نهایت…
صحبت کردن درباره پول در سراسر جهان به یک تابو تبدیل شده است. با این حال، گاهی اوقات بهتر است کمی جرات به خرج بدهید و درباره ی موضوعاتی که منع شده است صحبت کنید تا بتوانید مشکلات متعددی را برطرف کنید. زمانی که برای صحبت درباره ی مسائل مالی تلاش می کنید تا روابط بهتری را در خانه و محل کار تجربه کنید، به احتمال زیاد باعث ایحاد روابط قوی و حامی در زندگی و آینده خود می شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.