تازه ها:

چگونه داستان تخیلی بنویسیم؟

ادبیات داستانی عبارت است از هرگونه نثر نوشته شده، ساخته شده، اختراع شده یا غیر واقعی. بنابراین نوعی نویسندگی خلاق است. داستان های تخیلی به طور کلی درباره شخصیت ها، مکان ها، رویدادها و موقعیت های ساخته شده است که می تواند ریشه در واقعیت تاریخی یا معاصر داشته باشد. اکثر داستان های تخیلی به صورت رمان منتشر می شوند و شامل داستان های کوتاه و بلند هستند. در این نوشته همراه ما باشید و در انتها به پاسخ این سوال که چگونه داستان تخیلی بنویسیم دست پیدا کنید.

طبق تعریف، این ژانر بسیار گسترده است و زیرشاخه های زیادی دارد و هر رمان با دیگری تفاوت های بسیاری دارد. حتی فن فیکشن ها (فن فیکشن، یا به اختصار فن فیک fanfic به داستان های “تخیلی” گفته میشود که توسط طرفداران یک فیلم، سریال، داستان، گروه موسیقی و کتاب و. . .، داستان پردازی و نوشته میشود که البته بصورت رسمی چاپ نمیشوند) نیز ساختار منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین، هیچ کس نمی تواند به شما بگوید که چگونه داستان تخیلی بنویسیم. با این حال، اگر به داستان های تخیلی نویسندگان نگاه کنید، چندین نکات مشترک را می یابید.

چگونه داستان تخیلی بنویسیم؟

نکاتی برای نوشتن داستان تخیلی

در این قسمت 10 نکته ی مهم برای پاسخ به سوال “چگونه داستان تخیلی بنویسیم؟” فراهم شده است.

1. کتابهای زیادی بخوانید، اما در انتخاب آن ها مشکل پسند باشید.

اکثر نویسندگان درباره ی این موضوع اتفاق نظر دارند که اگر می خواهید نویسنده خوبی باشید، می بایست بسیار مطالعه کنید. با این حال، این هشدار را نیز می دهند که نویسندگی بد مسر واگیر دارد است.

به طور خلاصه، کتاب های خوب بخوانید و از کتاب های بد دوری کنید.

اما به چه کتابی، “کتاب بد” می گوییم؟ کتابی که شما علاقه ای به خواندن آن ندارید و به شخصیت های داستان و آنچه که اتفاق می افتد اهمیتی نمی دهید. همچنین کتابی که به زحمت اما مصنوعی نوشته شده است، در این نوع کتاب ها خواننده علاقه دارد که بداند چه اتفاقی افتاده است اما نمی خواهد کتاب را بخواند بنابراین به یکباره سراغ صفحه ی آخر می رود.

خواندن کتاب هایی که شما دائما برای نقد و تحلیل آن متوقف می شوید، به شما در نویسندگی کمکی نمی کند. کتابی که متن آن شما را از داستان اصلی دور کند، کتاب خوبی نیست.

2. دائما در حال نوشتن باشید.

همه نویسندگان موفق که داستان های تخیلی آن ها به چاپ رسیده است، مطمئن هستند که هیچ جایگزینی برای نوشتن وجود ندارد. برای پاسخ به سوال “چگونه داستان تخیلی بنویسیم”، می بایست همیشه در حال نوشتن باشید. شما نمی توانید چیزی را که نوشته نشده است منتشر کنید. فقط کلمات را روی کاغذ (یا رایانه) بیاورید و شروع به پر کردن صفحات خود کنید. وقتی چیزی را نوشتید، می توانید آن را نقد یا اصلاح کنید.

کمی حقه بازی، اشکالی ندارد!

نویسندگان عمومی ی گویند که موردی ندارد اگر کمی از حقه بازی استفاده کنید. می توانید با افزایش اندازه فونت خود، استفاده از فاصله های زیاد، طول نوشته ی خود را بیشتر کنید.

مایکل مورپورگو، می گوید که او با دست خط بسیار ریز می نویسد، بنابراین نیازی نیست به یک صفحه ی جدید خالی برود و مجبور باشد تا دوباره آن صفحه ی جدید را از نوشته های خود پر کند.

به طور کلی، در نویسندگی هر کاری را که برای حفظ انگیزه ی شخصی نیاز است، انجام دهید.

محرک هایی را که ممکن است حواس شما را پرت کنند، از خود دور کنید. اینترنت را خاموش کنید، تلفن خود را کنار بگذارید و وقت خود را فقط برای نوشتن اختصاص دهید. در واقع، زمانی که روزنامه گاردین از فیلیپ پولمن درباره ی قوانین مهم نویسندگی سوال کرد، او پاسخ داد که قانون اصلی او این است که به محرک های اضافی نه می گوید، زیرا آن محرک ها او را از “کار درست” منصرف می کنند.

ناگفته نماند که اگر واقعا با این موضوع دست و پنجه نرم می کنید، مدتی کار دیگری انجام دهید مثلا پیاده روی کنید، باغبانی انجام دهید یا کارهای باقای مانده را به اتمام برسانید.

3. متن خود را ساده نگه دارید.

در دوران مدرسه و زنگ انشا آموخته ایم که باید با استفاده از تعداد زیادی قید و صفت و توصیفات نوشته ی خود را “جالب” کنید.

نویسندگان عمومی دقیقاً برعکس این را می گویند. توصیه ای که این افراد می کنند این است که تا آنجایی که می توانید متن خود را ساده نگه دارید. کلمات اضافی را به حداقل برسانید تا خواننده شما بداند که هر کلمه مهم است.

از کلمات ساده استفاده کنید. خوانندگان شما دوست ندارند هر پنج دقیقه یکبار از فرهنگ لغت استفاده کنند.

4. آنچه را که می خواهید بخوانید بنویسید.

بسیار سخت است که بدانید دیگران چه چیزی می خواهند بخوانند، بنابراین نوشتن داستان تخیلی برای مخاطبان تقریباً غیرممکن است.

با این حال، اگر شما به شخصیت ها و داستان خود اهمیت ندهید، مطمئن باشید دیگران نیز اهمیتی نخواهند داد.

درباره افراد و موقعیت هایی بنویسید که برای شما جالب هستند و می خواهید داستان آنها را بدانید و بیانش کنید. به این ترتیب، ممکن است دیگران نیز بخواهند درباره ی آن فرد یا موقعیت اطلاعاتی کسب کنند.

5. اگر مسیر اصلی را فراموش کردید، قدم های خود را مجدداً دنبال کنید.

هنگام نوشتن ممکن است مسیر اصلی اصلی را گم کنید و این اصلا شرم آور نیست.

در عوض، قدم های خود را مجدداً دنبال کنید تا به نقطه ای برسید که به رسمیت شناخته شده است، یعنی جایی که می توانید کار دیگری را با شخصیت ها یا ساختار اصلی انجام دهید. خود یا به سادگی زبان خود انجام دهید. خود را از نابسمانی ایجاد شده جدا کنید و بهترین راه این است که به نقطه ای قبل از ایجاد آشفتگی بازگردید.

چگونه داستان تخیلی بنویسیم؟

6. شما نمی توانید همه چیز را برنامه ریزی کنید

یکی از ایده هایی که به وضوح از نکات نویسندگان برجسته نشأت می گیرد این است که آنها اغلب نمی دانند کتابهایشان چگونه به پایان می رسد.

این موضوع همیشه درست نیست: رولینگ ادعا می کند که آخرین فصل از آخرین کتاب هری پاتر را قبل از نوشتن هر چیز دیگری نوشته است. با این حال، او تقریباً نمی دانست که هری چگونه به آن نقطه می رسد.

شما باید اجازه دهید شخصیت های داستانی پیشرفت کنند. نتیجه این است که با تغییر و توسعه شخصیت های داستانی، ممکن است متوجه شوید که یک پایان برنامه ریزی شده دیگر مناسب شخصیت های شما نیست.

7. ارزشمندترین منتقد و ویراستار خودتان باشید

وقت خود را صرف بازخوانی و بازنویسی مطالبی که نوشته اید کنید. هیچکس اولین بار بدون نقص نمی نویسد.

پس از نوشتن چیزی، باید آن را ویرایش و تجدید نظر کنید. اگر این نیاز را احساس نمی کنید، احتمالاً به اندازه کافی منتقد نیستید. از دوستان خود نیز در این راه کمک بگیرید.

هنگامی که شما در ابتدای مسیر نویسندگی هستید، باید منتظر بمانید تا قبل از شروع ویرایش، یک پیش نویس را کامل کنید. اگر قبل از اتمام کار نویسندگی، ویرایش را آغاز کنید ممکن است هرگز پیش نویس خود را تمام نکنید. همچنین می توانید بین نوشتن و ویرایش آن فاصله بیندازید، زیرا مدتی طول می کشد تا ذهن شما ایده های جدیدی تولید کند.

8. داستان تخیلی خود را با صدای بلند بخوانید

خواندن با صدای بلند راه خوبی برای تشخیص خطاها در متن شما است. با این حال، نویسندگان عمومی درباره ی “چگونه داستان تخیلی بنویسم” پیشنهاد می کنند که خواندن با صدای بلند کمک می کند تا درست بودن ریتم متن را تشخیص دهید.

به طور خاص، اگر دیالوگی اشتباه یا مبهم به نظر می رسد، آن را دوباره بنویسید.

9. با خود روراست باشید.

وقتی شما شدیدترین منتقد خود هستید، در مورد اینکه آیا چیزی خوب است یا نه، صادق باشید.

اگر قسمتی از متن حتی با بازنویسی نیز خوب نیست، آن را دور بیاندازید و هیچ نوشته ی کیفیت پایینی را به داستان خود اضافه نکنید.

10. اگر مهارت نویسندگی خوبی دارید، می توانید قوانین را نقض کنید.

درک قوانین نویسندگی داستان تخیلی بسیار مهم است. با این حال، دانستن زمان شکستن آنها نیز اهمیت بسیاری دارد.

 

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.