اخبار و جشنواره ها

صدا (سبک) نویسنده

عبارت “صدا (سبک) نویسنده” درواقع سبک فردی نویسنده را توصیف می کند. این برای هر نویسنده ای منحصر به فرد است، اگرچه گاهی اوقات می تواند توسط دیگران تقلید شود. صدای یک نویسنده باعث می شود تا آثار آنها قابل تشخیص باشد. برخی از خوانندگان ممکن است قادر به تشخیص نویسندگان خاص از یک یا دو جمله باشند، اگرچه نوشته ی برخی از نویسندگان کمتر آشکار هستند.

نوشتن بیانیه شخصی
همیشه آسان نیست که تعریفی معین از «سبک» داشته باشید یا خودتان را به عنوان یک نویسنده بدانید. این صفحه عناصری که صدا (سبک) نویسنده را می‌سازند، مورد بحث قرار می‌دهد و توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید سبک متمایز خود را توسعه دهید.

تعریف سبک نویسنده

تعاریف زیادی از صدا (سبک) نویسنده وجود دارد.
ریچل گاردنر، نماینده ادبی، از لئونا بریتز در سایت writingcooperative.com نقل قول می کند که:”صدا (سبک) نویسنده ی شما نحوه ی بیان شما در نوشته تان است.”
بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، سبک نویسنده می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سبک نویسندگی شما
  • دیدگاه شما
  • لحن شما در نوشتن
  • همه موارد فوق

ما معتقد هستیم که صدا (سبک) نویسنده گزینه ی “د” است.

صدای نویسنده به سبک نویسنده اشاره دارد و نوشته ی او را منحصر به فرد می کند.
جینی ویهارت

به عبارت دیگر، صدا (سبک) نویسنده برای آنها منحصر به فرد است. با این حال، این به خودی خود بدان معنی نیست که توسط یک عنصر واحد تعریف نشده است. سبک نوشتن شما، لحن شما، دیدگاه شما، یا انتخاب کلمات برای شما کافی نیست. با این حال، در کنار هم، آنها یک روش متمایز از نوشتن ایجاد می کنند که منحصر به فرد است.

نوشتن بیانیه مطبوعاتی

عناصر صدا (سبک) نویسنده

اکثر مفسران به طور کلی موافق هستند که صدای نویسنده را می توان به چندین عنصر مختلف تقسیم کرد که شامل موارد زیر می شود.

انتخاب کلمات

کلمات انتخاب شده توسط یک نویسنده کلیدی برای سبک شخصی و صدای او هستند. نویسندگانی با سبک «ادبی» بیشتر تمایل دارند از کلمات طولانی تر و پیچیده تر استفاده کنند. برخی از نویسندگان ترجیح می دهند از صفت های زیادی استفاده کنند. راه‌های زیادی وجود دارد که نویسندگان ممکن است از کلمات خاص به روش‌های خاصی استفاده کنند.
به عنوان مثال، جوآن کاتلین رولینگ به طور معروف از “دورف ها” به عنوان جمع “دورف” استفاده کرد. او پروفسور ادبیات انگلیسی بود و می‌دانست که اصطلاح درست «کوتوله‌ها» است، اما ظاهراً جایگزینی را برای دادن اعتبار بیشتر به آثارش انتخاب کرد.

نحو زبان

بر اساس انتخاب کلمات، نحو عبارت است از اینکه کلمات چگونه در عبارات و جملات قرار می گیرند. از مثال‌های بالا می‌توانید ببینید که چگونه نحو زبان میان نویسندگان متفاوت است. اثر نیکلاس نیکلبی یکی از طولانی‌ترین آثار است و فقط شامل یک جمله است. متون قدیمی تر از جملات طولانی تر استفاده می کنند، اما این مطلق نیست.
برای آن ها که رویکرد مناسبی در نحو زبان پرورش دهید، نیاز به زمان زیادی دارید. اگر همه آثار یک نویسنده را بخوانید، اغلب می‌توانید ببینید که سبک او در طول زمان چگونه پیشرفت کرده است.

نقطه گذاری

این شامل قرار دادن کاما و استفاده از علائم گفتاری، نیم فاصله و دو نقطه است. برای مثال، یکی از ویژگی‌های متمایز نوشته جیمز جویس، استفاده او از خطی برای علامت‌گذاری گفتار به جای نشانه‌های گفتاری است. استفاده (یا عدم استفاده) او از علائم نگارشی مشهور است.

نوشتن در محیط کار

لحن

لحن عبارت است از احساس شما نسبت به داستان یا رویدادها.
بنابراین خوانندگان شما را راهنمایی می کنند تا نشان دهند که آنها نیز باید رویدادها را احساس کنند. برای مثال، ممکن است خواننده برای ابراز همدردی با قهرمانان داستان، بی تابی کند. لحن بسیار مهم است زیرا احساسات شما را وارد داستان می کند. در نویسندگی خلاق، لحن واقعاً مهم است زیرا اگر به شخصیت‌ها اهمیتی ندهید، خوانندگان شما هم اهمیتی نخواهند داد.

چشم انداز

پرسپکتیو دیدگاه شما نسبت به رویدادهایی است که روایت می کنید.
هر کس وقایع را به گونه ای متفاوت می بیند. دیدگاه شما بر تجربیات شما مبتنی است، از جمله آنچه خوانده اید و همچنین آنچه انجام داده اید و دیده اید. این به شما یک “زاویه” منحصر به فرد در داستان که می گویید، می دهد، خواه واقعی باشد یا ساخته خودتان.

موضوع

موضوع محتوای متن است: آنچه در مورد آن می نویسید.
ممکن است عجیب به نظر برسد که موضوع در این فهرست گنجانده شود، نسبت به محتوای نوشته بیشتر به مکانیزم نوشته مربوط می شود. با این حال، اکثر نویسندگان ژانر خاصی دارند که آنها را تعریف می کند، و همچنین ممکن است در یک حوزه موضوعی تخصصی داشته باشند. در این نمونه ها، بیل برایسون بیشتر به عنوان یک سفرنامه نویس شناخته می شود و دیک فرانسیس از دانش گسترده خود در زمینه اسب دوانی در نوشتن فیلم های هیجان انگیز خود استفاده کرد.

سبک نویسنده در مقابل معلوم و مجهول!

صدای نویسنده یکسان نیست، چه از صدای فعال یا غیرفعال استفاده کند. صدای دستوری کیفیتی از افعال است و می تواند معلوم یا مجهول باشد. در جمله اول فعل “تعقیب کرد” در صوت فاعلی و در جمله دوم “تعقیب شد” مفعول است:
سگ سنجاب را تعقیب کرد.
سنجاب توسط سگ تعقیب شد.
فاعل بر شخص یا چیزی که فعل را انجام می دهد و مفعول بر گیرنده تأکید می کند.

صدا (سبک) نویسنده

سخن پایانی

پرورش سبک نویسندگی خاص امری زمان بر است.
هیچ کس با سبک خود به طور کامل توسعه یافته به دنیا نمی آید و نویسندگان همچنان به پیشرفت سبک خود در طول حرفه ای شدن خود ادامه می دهند. عناصر درون اثر نویسنده باید در طول زمان کنار هم جمع شوند و تجربه شخصی شما از جهان را منعکس کنند.
نتیجه این است که شما نیازی به تلاش برای توسعه سبک خود ندارید. همانطور که بیشتر می نویسید، به وجود می آید و می بایست فقط به آن زمان بدهید.

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.