اخبار و جشنواره ها

ده دروغ هر روزه والدین به کودکان

بسیاری از والدین هر روز دروغ می گویند، بدون اینکه خودشان بدانند! آنها به فرزندان خود می گویند که دروغ نگویند، اما کودکان رفتار آنها را می بینند و هرچقدر هم که دروغ آنها کوچک باشد، یاد می گیرند. ما به عنوان والدین به کودکانمان دروغ می گوییم تا از آنها مراقبت کنیم، بدون اینکه بدانیم این دروغ ها چه تبعاتی خواهد داشت. همین حالا باید این کار را متوقف کنید و با کودکانتان صادق باشید.

بسیاری از دروغ های والدین بدون آگاهی است. امروز به برخی از این دروغ ها می پردازیم.

1- کسی یا چیزی شما را مشاهده می کند!

به جای اینکه آنها را تهدید کنید که کسی یا چیزی آنها را در حین انجام کاری می بیند، بگذارید کودکان به صورت فوری با عواقب کارشان روبرو شوند. برای مثال اگر خواهر و برادر در حال دعوا کردن هستند، به آنها نگویید کسی آنها را می بیند. می توانید برق را قطع کنید. با این کار نه به آنها دروغ گفته اید و نه کار آنها تکرار خواهد شد.

2- هیچ وقت نمی گذارم اتفاق بدی برای تو بیفتد!

این جمله ممکن است همه هدف شما باشد. اما هیچ انسانی نمی تواند صد در صد زمان خود را صرف مراقبت از کودکان کند. به جای این جمله بگویید “من همه تلاش خودم را برای محافظت از تو می کنم، اما همیشه اتفاقات پیش بینی نشده ای ممکن است بیفتد.” یا اینکه “من اینجا هستم و مراقب شما هستم، اما اگر از من دور شوی در معرض خطر قرار می گیری.”

شما قرار نیست تهدید یا حس عدم امنیت را منتقل کنید، بنابراین در انتخاب کلمات خود دقت کنید. به آنها یاد دهید که با غریبه ها محتاط تر باشند و حواسشان بیشتر جمع باشد.

3- پارک یا شهربازی بسته است!

شما مجبور نیستید بگویید پارک بسته است! شما چیزی جز حقیقت نمی گویید. بگویید امروز برای درست کردن غذا باید به خرید بروید و زمان کافی برای پارک بردن کودک ندارید. شاید کودکتان کمی گریه کند یا شکایت کند، اما این حقیقت است! کودکان باید یاد بگیرند که هرچیزی که در لحظه می خواهند برای آنها فراهم نیست!

4- این صدمه نمی زند، من قول می دهم

بعضی اوقات نیاز است که کودکان امپول بزنند یا اینکه در حین دویدن زمین بخورند و زانو آنها زخم شود و نیاز باشد بتادین روی زخم آنها ریخته شود. اینکه صدمه نمی بیند یا دردی حس نمی کنند دروغ است. چرا که آنها درد می کشند و می دانند که شما دروغ گفته اید. در عوض به آنها توضیح دهید که به دلیل مسائل بهداشتی به درمان نیاز دارند و درمان نیز شاید درد داشته باشد.

5- تو بهترین هنرمندی هستی که دیده ام!

در رابطه با توانایی های کودکتان مبالغه نکنید. به آنها بگوید که خلاق هستند، اما نگویید که بهترین یا بزرگترین هنرمندی است که تا به حال دیده اید. چرا که این دروغ بزرگ را کودک متوجه می شود و تبعات جبران ناپذیر دیگری نیز دارد.

6- الان زمان خواب است

همیشه ساعت خاصی برای همه زمان خواب نیست و بدتر اینکه خودتان هم شاید آن را رعایت نکنید. بنابراین گفتن اینکه الان زمان خواب است، جمله دروغی است و کودکان این را متوجه می شوند. به جای این جمله بگویید: “برویم و برای خواب آماده شویم.” همه کلمات و جملات شما باید طوری باشد که اعتماد و اطمینان را بین شما و فرزندتان ایجاد کند.

7- نمی دانم چه بر سر فلان چیز آمد!

شما می دانید که چه بر سر نقاشی های کودکتان که به در و دیوار چسبانده بود آمده است. شما می دانید که همه چیز را نباید حفظ کرد و گاهی نیاز است چیزهایی که فضای خانه را اشغال می کنند را دور ریخت. پس جرا به جای جمله دوم که حقیقت است، جمله دروغین می گویید. به کودکانتان درس زندگی دهید. برای کودکانتان یبد وسایل دور ریختنی و قابل بازیافت قرار دهید تا هرآنچه که به دردشان نمی خورد یا روزی به دردشان خواهد خورد را داخل آنها بریزند.

8- یک دقیقه دیگر اینجا خواهم بود!

بله، قصد و نیت شما خیر است، چرا که شما می خواهید برای کمک رسانی در جایی حضور داشته باشید؛ اما واقعا یک دقیقه دیگر آنجا خواهید بود؟! به کوکانتان زمان خاصی نگویید. در عوض سیر کارهایتان را بگویید. مثلا بگویید پس از پرداخت صورت حساب با آنجا خواهید رفت.

9- اگر نیایی تنها می روم!

به جای استفاده از تهدید می توانید از تاکتیک های دیگر استفاده کنید. به آنها بگویید اگر 5 دقیقه دیگر آماده و حاضر نباشند از امتیاز دیدن برنامه مورد علاقه خود محروم می شوند. اگر این تکنیک را انجام دهید، پس از چندی متوجه خواهید شد که فرزند شما نه به خاطر ترس از شما تبعیت می کند، بلکه به خاطر معنایی که حرف های شما برای او دارد، از شما تبعیت می کند.

10- ما پول کافی برای خریدن فلان چیز نداریم!

در مواقعی که مصلحت نیست برای خریدن چیزی که فرزندتان می گوید پول بپردازید، با آنها صادق باشید مصلحت کار را نیز با آنها درمیان بگذارید. اینگونه نه تنها دروغ نگفته اید، بله درس زندگی به فرزندانتان داده اید.

صداقت بهترین راه برای رشد و تعالی کودکان

1- تبعات فوری کار بد و ناپسند سریعترین راه اصلاح رفتار کودکان است

اگر شما به خرید رفته باشید و در هر بار خرید کودک شما گریه کند که آبنبات می خواهد، شما می گویید دفعه آینده برایش می خرید. دفعات آینده نیز نمی خرید و کودک شما متوجه می شود که شما دروغ می گویید. علاوه بر فاش شدن دروغ شما کودک این رفتار را در هربار خرید تکرار خواهد کرد!

به جای این رفتار نادرست به کودکان بیاموزید که اگر در فروشگاه گریه کند و آبنبات بخواهد، شما از چیزی که دوستش دارد محرومش می کند. این کار را واقعا انجام دهید، تا به عنوان یک والد مقتدر و راستگو کودکتان شما را بشناسد.

2- بهتر است صداقت را یاد دهیم نه ناامیدی

شما به جای اینکه دروغ بگویید و در برخی مواقع موجبات ناامیدی کودکتان را فراهم کنید. این کار موجب می شود که کودکان دنیا را جایی پر از دروغ و جای ناامنی بدانند که خب این به نوبه خود در زندگی آینده آنها حتی با همسر خود تاثیر خواهد گذاشت. در عوض بیایید با فرزندان صادق باشید و همیشع جایگزینی مناسب برای درخواست ها و حرفهای آنها داشته باشید و به آنها دروغ نگویید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.