اخبار و جشنواره ها

مرکز مشاوره خوب در تهران

آیا به دنبال روانشناس خوب در تهران یا مرکز مشاوره خوب در تهران هستید؟ یا به دنبال مرکز روانشناسی خوب در تهران هستید؟ برای خیلی از افراد مهم است که بدانند مرکزی که برای مشاوره به آن رجوع می کنند خوب است یا خیر! هر کسی معیارهایی برای انتخاب مرکز مشاوره مورد نظر خود دارد. خیلی ها ترجیح می دهند از تجربیات دیگران استفاده کنند. و از طریق پرس و جو از آشنایان یک مرکز مشاوره خوب یا مرکز روانشناسی کودک خوب را شناسایی کرده و به آن مراجعه کنند. اما یک سوال همیشه در ذهن این افراد هست، اینکه یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب واقعاً چه ویژگی هایی دارد؟ از کجا می شود فهمید که یک مرکز مشاوره روانشناسی، خوب است یا بد؟ در ارزیابی یک مرکز مشاوره روانشناسی چه معیارها و شاخص هایی را باید در نظر گرفت؟

خب اگر شما هم جزو این افراد هستید که می خواهید آگاهانه یک مرکز مشاوره روانشناسی را برای مشاوره انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم این مقاله از جعبه ابزار ذهنی را تا انتها مطالعه کنید. پس با ما همراه باشید.

مرکز مشاوره خوب در تهران -معیارهای اصلی انتخاب مرکز مشاوره

مرکز مشاوره خوب در تهران

فاکتورهای متعددی در تبدیل شدن یک مرکز مشاوره روانشناسی به یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب دخیل هستند. معمولاً افراد سلیقه های متفاوتی دارند. و هر کس بر اساس تجربه و نوع نیاز خود، یک مرکز مشاوره روانشناسی را خوب یا بد می داند. اما در میان چندین معیارهای اساسی وجود دارد که در میان سلیقه های مختلف یکسان است. از این میان می توان موارد زیر را برشمرد:

  • بهره گیری از مشاوران و روانشناسان مجرب و دارای سطح علمی بالا
  • بهره گیری از متخصصان حوزه های مختلف روانشناسی
  • مجهز به امکانات و تجهیزات روز دنیا
  • استفاده از روش های نوین درمان روانشناسی
  • برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح دانشگاهی و عمومی
  • طرف قرارداد با سازمان ها و شرکت های معتبر کشور
  • قابل دسترس بودن
  • بهره گیری از شیوه های نوین مشاوره

بهره گیری از روانشناس خوب در تهران

مهمترین ویژگی یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب استفاده از روانشناسان و درمانگران متخصص دانست. داشتن تجربه بالا، یک مزیت عمده برای مشاوران یک مرکز مشاوره روانشناسی است. اما خیلی وقت ها دیده می شود، که افراد مجرب معمولاً به علم روز و روش های نوین درمان روانشناسی مسلط نیستند. لذا تجربه یا تخصص هر یک به تنهایی نمی تواند پاسخگوی مسائل و مشکلات درمانجویان باشد. وجود ترکیبی از مشاوران متخصص و مجرب در کادر یک مرکز مشاوره روانشناسی می تواند گزینه مناسبی برای انتخاب یک روانشناس خوب در تهران باشد.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


حال این سوال مطرح می شود که یک روانشناس یا درمانگر متخصص و مجرب را از کجا می شود شناخت؟ شاید راحت ترین راه تشخیص را بتوان در مدرک تحصیلی و محل تحصیل دنبال کرد. هر چند که تجربه نشان داده است، که همیشه مدرک و محل تحصیل نمی تواند اطمینان بخش باشد، اما در اغلب موارد مدارک و به خصوص محل تحصیل دروغ نمی گویند. اما شاید بهترین راه برای تشخیص یک روانشناس و درمانگر خوب این است که او مدرس یا عضو هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور باشد. با توجه به این که اغلب دانشگاه های معتبر کشور در تهران و شهرهای بزرگ متمرکز شده اند؛ لذا اساتید دانشگاه های تهران و شهرهای بزرگی مثل شیراز، اصفهان، مشهد و … را باید از روانشناسان متخصص کشور دانست.

ارائه خدمات چندبعدی – مرکز مشاوره خوب در شرق تهران

یکی از موارد مهم در ارزیابی یک مرکز مشاوره روانشناسی ، این است که آن مرکز در حوزه های مختلف روانشناسی درمانگر داشته باشد. در دنیای تخصصی شده امروز، هر مشاور غالبا در یک یا نهایتاً سه چهار حوزه تخصص لازم را دارد. و نمی تواند در تمامی حوزه های روانشناسی، به بهترین شکل مشاوره دهد. بنابراین وجود تخصص های گوناگون در یک مرکز مشاوره روانشناسی، این امکان را فراهم می کند، تا درمانجویان بتوانند متناسب با بیماری یا اختلالات خود، از خدمات مشاوره استفاده کنند.

یک مرکز مشاوره خوب در تهران با کادری قدرتمند باید بتواند در حوزه های عمومی و تخصصی روانشناسی، برای سنین مختلف (بارداری، نوزاد، کودک، نوجوان، جوان، سالمند) و اختلالات مختلف (اختلالات روانی، اختلالات جسمی، اختلالات یادگیری، اختلالات شخصیتی، اختلالات رفتاری) در حوزه های تخصصی روانشناسی (افسردگی، وسواس، استرس، ترس، مشاوره فردی، خشم، مدیریت، انزوا)، برای مشکلات خانوادگی (زناشویی، زندگی مشترک، ازدواج، طلاق، زنان، خانواده، مشاوره جنسی) پاسخگوی نیازهای مراجعان باشد و توانایی ارائه راهکارهای مناسب را برای آن عزیزان داشته باشد.

مجهز بودن مرکز مشاوره روانشناسی به امکانات و تجهیزات روز دنیا

روانشناس خوب در تهران - مرکز نوروفیدبک

امروز با پیشرفت تکنولوژی های گوناگون، و افزایش شناخت انسان نسبت به فرایندهای بدن، امکان درمان خیلی از بیماری ها و اختلالات روانی فراهم شده است. برخی از روش های درمان روانشناسی با استفاده از امکانات و تجهیزات نوین امکان پذیر شده است. اینکه یک مرکز مشاوره روانشناسی، به امکانات و تجهیزات جدید مجهز باشد، یک برتری عمده برای آن محسوب می شود. در حال حاضر برخی از روش های درمان روانشناسی با کمک نوروفیدبک و بیوفیدبک ممکن شده است، که نیاز به تجهیزات خاص دارد. وجود این تجهیزات برای مرکز مشاوره روانشناسی هم گواهی است بر روزآمدن بودن آن مرکز مشاوره و هم مهر تاییدی است بر تفکرات و نگرش های مترقی آن مرکز مشاوره روانشناسی.

استفاده از روش های نوین درمان روانشناسی

امروزه روش های درمان روانشناسی بسیار متنوع و گوناگون شده اند. روش هایی مثل روانکاوی، روش رفتاری شناختی، خانواده درمانی، درمان رفتاری، گروه درمانی، درمان فردی، گشتالت درمانی و … تنها بخشی از روش هایی است که ممکن است در یک مرکز مشاوره روانشناسی استفاده شود. برای درمان موثر یک درمانجو، مشاور روانشناس و درمانگر باید به این روش ها تسلط داشته باشد. با توجه به این که هر بیمار یا درمانجو، شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد، روش درمان او نیز متفاوت خواهد بود. همین موضوع اهمیت استفاده از شیوه های نوین و متنوع درمان روانشناسی در یک مرکز مشاوره روانشناسی را دوچندان می کند و مثلا یک مرکز مشاوره را به بهترین مرکز مشاوره در تهران بدل می کند.

برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح دانشگاهی و عمومی

کارگاه های آموزشی، در سطح دانشگاهی و عمومی، نقش موثری در ارتقا آگاهی مردم و توانمندسازی آنها در مقابله با اختلالات روانشناختی دارند. معمولاً کارگاه های آموزشی توسط یک مرکز مشاوره روانشناسی معتبر ارائه می شود. و نظام روانشناسی معمولاً برای برگزاری کارگاه های آموزش عمومی و ارتقاء سطح علمی درمانگرها، شرایط خاصی را در نظر می گیرد. از این رو برگزاری کارگاه های آموزشی را می توان دلیلی بر اعتبار یک مرکز مشاوره روانشناسی دانست. مخصوصاً اگر در این مرکز مشاوره، از مدرسان دانشگاهی و مراکز بهزیستی استفاده شود.

طرف قرارداد بودن مرکز مشاوره خوب با سازمان ها و شرکت های معتبر

مراکز دولتی و سازمان ها معمولاً برای ارتقاء سطح مدیریتی خود و حل مشکلات کارمندان خود با مراکز مشاوره روانشناسی معتبر قرارداد می بندند. و از این طریق تا حدود زیادی سلامت روانی و مدیریتی سازمان و کارمندان خود را بیمه می کنند. با توجه به این که چنین قراردادهایی معمولاً هزینه های بالایی را برای شرکت ها و سازمان ها در پی دارند، لذا این شرکت ها برای انتخاب مرکز مشاوره روانشناسی مورد نظر، حساسیت ویژه ای قائل می شوند. از این رو در صورتی که مشاهده کنید یک مرکز مشاوره روانشناسی با سازمان ها و ارگان های زیادی طرف قرارداد است، می توانید تا حد زیادی به اعتبار و سطح بالای آن مرکز مشاوره روانشناسی اعتماد کنید.

قابل دسترس بودن مرکز مشاوره روانشناسی

یکی از شرایط یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب این است در موقعیت مناسب شهری قرار داشته باشد. این موضوع باعث می شود تا رفت و آمد درمانجویان آسانتر شود. و پیدا کردن آن مرکز مشاوره روانشناسی نیز راحتتر گردد. نزدیکی به ایستگاه های اتوبوس، مترو و ایستگاه های تاکسی نیز کمک می کند تا درمانجویان راحت تر بتوانند به مرکز مشاوره روانشناسی دسترسی داشته باشند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


بهره گیری از شیوه های نوین مشاوره

تا همین چند سال قبل اغلب درمانجویان از خدمات مشاوره روانشناسی حضوری استفاده می کنند. اما یکی دو سالی است که خدمات جدیدی توسط مراکز مشاوره روانشناسی ارائه می گردد. مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی، مشاوره در فضای مجازی و … از جمله خدمات مشاوره ای یک مرکز مشاوره روانشناسی بروز و خوب است. از طریق مشاوره آنلاین یا مشاوره تلفنی، هزینه مشاوره تا حدود زیادی کاسته می شود. و هزینه های رفت و آمد و هزینه های زمانی نیز عملاً از بین می روند. دسترسی سریع به مشاوره و استفاده از راهنمایی های مشاور روانشناسی در هر زمان از شبانه روز، موجب استقبال چشمگیر مردم، از این نوع خدمات مرکز مشاوره روانشناسی شده است.

مرکز مشاوره دولتی شرق تهران - روانشناس خوب در شرق تهران

روانشناس خوب در تهران – ویژگی‌های یک دکتر مشاوره خوب در تهران

پروانه‌ی اشتغال روان‌شناسی

داشتن مجوز و پروانه‌ی اشتغال نخستین پیش‌نیاز یک روان‌شناس است. بر پایه‌ی آیین‌نامه تنها روان‌شناسانی که دارای پروانه‌ی اشتغال باشند اجازه‌ی روان‌درمانی دارند. پروانه‌ی اشتغال نشان‌گر این است که سازمان نظام روان‌شناسی، روان‌شناس را دارای شایستگی کار درمانی می‌داند و مراجع می‌تواند به او اعتماد کند. در هر کشوری سازمان‌های ملی روان‌شناسی مسئول ارائه پروانه اشتغال به روان‌شناسان هستند. در کشور ما هم سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران این مسئولیت را بر دوش دارد.

پای‌بندی به منشور اخلاقی روان‌شناسی

هر روان‌شناسی سوگند یاد می‌کند که از اصول اخلاقی در کار درمانی پیروی کند. اگر با یک روان‌شناس در اتاقش دیدار داشته‌ باشید خواهید دید که در کنار پروانه‌ی کار و مدرک دانشگاهیش یک تابلو منشور اخلاقی نیز دارد. می‌توانید بندهایی که یک روان‌شناس باید از آن پیروی کند را در آن بخوانید. منشور اخلاقی روان‌شناسی نشان‌گر این است که روان‌شناس از چه باید و نبایدهایی پیروی می‌کند.

یک روانشناس خوب باید شنونده‌ی خوبی باشد

روان‌شناس بیش‌تر از آن‌که سخن بگوید می‌شنود. برای این‌که بتوانید به درمانجو یا همان مراجع خود کمک کنید نخست باید به مشکلات او پی ببرید بهترین راه شناسایی و آگاهی نیز شنیدن است. پس در برخورد با درمانجو باید سراپا گوش باشید. روان‌شناس باید یک شنونده‌ی فعال باشد و گفته‌های درمانجو را به خوبی بررسی و تحلیل کند.

رفتار و گفتار روان‌شناس باید سنجیده باشد

روان‌شناس باید فن بیان خوب داشته باشد و بتواند مراجع را به سوی خود جذب کند. اگر مراجع با شما احساس راحتی کند روند درمان و کیفیت گفت‌و‌گو بهبود می‌یابد. فن بیان مهارتی است که باید به خوبی آن را بیاموزید. به یاد بسپارید هیچ درمانجویی یک جلسه‌ی خشک و بی‌روح را دوست ندارد. یک روان‌شناس خوب کسی است که اعتماد به نفس دارد و شایستگی خود را در کردار و گفتارش نمایان می‌کند.

روان‌شناس خوب باید رازدار باشد

رازداری را می‌توان برجسته‌ترین ویژگی یک روان‌شناس خوب دانست. روان‌شناس هرگز گفته‌ها و رازهای درمانجوی را برای دیگران آشکار نمی‌کند. آن‌چه در اتاق روان‌شناس گفته و شنیده می‌شود همان‌جا می‌ماند و از اتاق بیرون نمی‌رود. پس اگر کسی پیش روان‌شناس برود و بگوید به همسرش خیانت کرده یا دزدی کرده نباید نگران باشد چون روان‌شناس رازدار خواهد بود. تنها هنگامی روان‌شناس گفته‌های مراجع را برای دیگران بیان می‌کند که یک مرجع قضایی مانند دادگاه برای روشن شدن یک پرونده مانند قتل به گفته‌ها نیاز داشته باشد. من بر این باورم که روان‌شناسان در جلسه‌ی روان‌درمانی از کشیشانی که اعتراف به گناهان را می‌شنوند هم رازدارتر هستند!

روان‌شناس خوب باید شکیبا و صبور باشد

بگذارید درمانجو هر اندازه که می‌خواهد سخن بگوید به یاد بیاورید که شما باید شنونده‌ی خوبی باشید برای درک مشکل مراجع و تشخیص اختلال نباید شتاب کنید عجله کردن و بی‌حوصلگی را کنار بگذارید. تشخیص شتاب‌زده ممکن است اشتباه باشد. همان‌گونه که می‌دانید برخی از اختلال‌های روان‌شناختی نشانگانی نزدیک به هم دارند پس شکیبایی رمز پیروزی است.

مشاور روانشناس خوب و مشاور خوب هرگز قضاوت و داوری نمی‌کند

قضاوت و داوری کردن چیزی است که درمانجو را از شما دور خواهد کرد. هر انسانی در زندگی خود اشتباهات، ناکامی، شکست و دغدغه‌هایی دارد. آن‌چه که یک مراجع به آن نیازمند است این است که او را درک کنیم. از سرزنش کردن درمانجو پرهیز کنید و او را محکوم نکنید. کسی که نزد شما آمده به پند و نصیحت نیازی ندارد او نیازمند حل مشکل است. اگر او نیازمند شنیدن نصیحت و پند بود پیش دوستانش یا پدربزرگ و مادربزرگش می‌رفت. درمانجو را همان‌گونه که هست بپذیرید تا بتوانید به او کمک کنید.

روان‌شناس باید احساس همدلی داشته باشد

درمانجو با چالش‌ها، ناکامی‌، ناامیدی و مشکلات روحی و روانی پیش روان‌شناس می‌آید و نیازمند یاری است. برای این‌که بتوانید مشکل مراجع را تشخیص و آن را حل کنید باید درک درستی از موقعیت درمانجو داشته باشید و احساس همدلی را به مراجع نشان دهید. همدلی، دلسوزی نیست همدلی به معنای تحقیر درمانجو نیست. همدلی یعنی بتوانید خود را جای مراجع بگذارید و او را درک کنید و برای بهبود و حل مشکلاتش تلاش کنید.

روان‌شناس خوب در زمینه‌‌ی توانایی خودش کار می‌‌کند

هر روان‌شناسی در زمینه‌ای مهارت و توانمندی ویژه‌ای دارد. نمی‌توانیم بگوییم که روان‌شناس در درمان همه‌ی اختلال‌های روان‌شناختی مهارت و توانمندی بسیار بالا دارد. روان‌شناسی که در زمینه‌ی درمان اختلال‌های افسردگی، استرس و اضطراب مهارت بیش‌تری داشته باشد هنگامی که با یک فرد دچار اختلال اتیسم برخورد می‌کند او را پیش همکاری می‌فرستد که در زمینه‌ی درمان اختلال اتیسم مهارت دارد.

روان‌شناس به دنبال درمان است نه درآمدزایی – مشاور ازدواج خوب در تهران یا مشاور خانواده خوب

هر کسی برای گذراندن زندگی خود نیازمند این است که درآمد داشته باشد روان‌شناسان هم بر پایه‌ی خدمات درمانی که به درمانجو می‌دهند از او پول می‌گیرند. روان‌شناس خوب تمرکز و توجه خود را روی فرآیند درمان مراجع می‌گذارد نه این‌که نگاه خود را به ساعتش بیاندازد که با پایان جلسه از او پول بخواهد. هزینه‌هایی که درمانجو به روان‌شناس پرداخت می‌کند باید بر پایه‌ی تعرفه‌ی رسمی کشور باشد. در واقع متخصص کار می کند که درآمدزایی کند، کار خوب در هر شغلی تعریف مختص خودش را دارد. در روانشناسی، تعهد، رازداری و دیدگاه مادی ناشتن از ملاک های کار خوب است.

مرکز مشاوره دولتی شرق تهران - مرکز مشاوره خانواده خوب

مرکز مشاوره خوب در تهران – مرکز روانشناسی خوب در تهران

به نظر شما مراکز مشاوره ای که تاکنون به آنها مراجعه کرده اید چند معیار از معیارهای بالا را دارا بوده اند؟ پیشنهاد ما به شما این است که اگر دفعات بعد نیازمند مراجعه به یک مرکز مشاوره خوب بودید، با ما تماس بگیرید و مقایسه کنید هرآنچه می بینید و نتیجه آن را احساس می کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.