اخبار و جشنواره ها

استرس چیست؟

در صد سال اخیر تحقیقات زیادی در رابطه با استرس شده است. برخی تئوری ها در این رابطه پذیرفته شده است، ولی بحث ها در رابطه با برخی هنوز پا برجاست.

 

در طول این زمان به نظر می رسد جنگی بین تئورهای و رویکردها در زمینه تعریف استرس وجود دارد، تعاریفی که یک سری حمایت ها و نقطه ضعف ها دارند.

به نظر می رسد با اینکه همه ما تقریبا استرس را تجربه کردیم، یک تعریف، واضح، دقیق و مشخص از استرس وجود داشته باشد. ولی اینطور نیست!

استرس چیست؟

تعریف ها

هانس سلیه یکی از اولین پژوهشگران در زمینه استرس بود، نظر سلیه و تعریف او از استرس در سال 1956 اینگونه بود: “استرس لزوما چیز بدی نیس، بلکه همه چیز بستگی به این دارد که شما چگونه از آن استفاده می کنید.” سلیه اعتقاد داشت که اثرات بیوشیمیایی استرس، صرف نظر از اینکه موقعیت خوب باشد یا بد، اتفاق می افتد.

ولی بعدها دیدگاه سلیه دیگر دیدگاه غالب نبود و این دیدگاه به اینکه “استرس چیز بدی است و اثرات بیوشیمیایی و طولانی مدت و مضر دارد.” تغییر پیدا کرد. و عقیده بر این بود که این اثرات به ندرت در موقعیت های مثبت رخ می دهد.

مورد قبول ترین تعریفی که از استرس ارائه شده است مربوط به تعریف ریچارد لازاروس است. او استرس را اینگونه تعریف می کند: “استرس، شرایط یا احساسی است که فرد در از منابع فردی و اجتماعی دریافت می کند و فرد را برای واکنش جنگ یاگریز آماده می کند.”

این تعریف اصلی است که ما در این بخش آن را می پذیریم. هر چند که ما نیز قبول داریم که استرس یک پاسخ غریزی و پیچیده است که در پاسخ به حوادث غیرمنتظره رخ می دهد. بنابراین بخشی از آن غریزی است و بخشی به تفکرات و برداشت ما از حوادث و وقایع دارد.

برخی از تحقیقات اولیه در رابطه با استرس که توسط والتر کنون انجام شده بود به وجود واکنش جنگ یا گریز اشاره کرده اند. کارهای کنون نشان داد، زمانی که یک ارگانیزم، تهدید یا شکی دریافت می کند، به سرعت هورمون هایی ترشح می کند که او را برای جنگ یا گریز آماده می کند.

متاسفانه این بسیج بودن بدن برای خود بدن عواقب منفی دارد، در حالت استرس، ما تحریک پذیر، مضطرب و متلاطم هستیم. این شرایط توانایی ما را برای ایجاد ارتباط موثر با دیگر افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. با تپش قلب بالا ممکن است در کنترل حرکت های ظریف دچار مشکل شویم. تمرکز بالای ما برای جنگ یا گریز، توانایی ما را در قضاوت صحیح دچار مشکل می کند. در این حالت حتی تصمیم گیری های ما نیز دچار مشکل می شود.

در دنیای کاری امروز، شرایط و موقعیت های بسیار کمی هستند که ما کاملا در آنها آرام، منطقی و کنترل شده هستیم. ما برای اینکه در محیط کاری و زندگی خود موفق باشیم باید قادر باشیم این واکنش جنگ و گریز را کنترل کنیم. همچنین در بزرگسالی می توانیم از مشکلات بهداشتی و فرسودگی شغلی در محیط کار دور باشیم.

استرس مفید یا استرس خوب

توجه:

ایده استرس مفید یا استرس خوب و پریشانی یا استرس بد، توسط هانس سلیطه مطرح شد. او اعتقاد داشت که سطح پایین استرس می تواند برای ارگانیزم مفید باشد و او را تشویق و تحریک می کند که فعال تر باشد، ولی سطح بالای استرس و پریشانی عملکزد فرد را کاهش می دهد.

این ایده می تواند برای مدیرانی که افراد زیادی را در اختیار دارند و نیاز است آنها را تحریک و فعال کنند مفید باشد. به طوری که سطح پایینی از فشار را برای زیر دستان خود ارائه دهند. ولی مدیران به یاد داشته باشند که فشار با استرس فرق دارد!

هشدار:

استرس می تواند برای مشکلات شدید جسمی ایجاد کند و سلامتی فرد را در خطر قرار دهد. همچنین در برخی موارد می تواند باعث مرگ شود. توجه داشته باشید، مهارت هایی که ما برای کاهش استرس ارائه می دهیم نسخه کلی است. اگر از اختلالات همراه استرس نیز رنج می برید یا شرایط خاصی دارید برای دریافت خدمات حرفه ای به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.