اخبار و جشنواره ها

راههایی برای کمک به کسانی که در روابط سمی هستند

گاهی اوقات، روابط نه تنها به نوبه خود بد هستند، بلکه می تواند فرد را در معرض خطر قرار دهد و یا حتی تهدید کننده زندگی باشند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد در روابط ناسالم باقی می مانند. برخی از افراد نمی دانند یا نمی خواهند قبول کنند که در رابطه اشتباه قرار دارند یا از خاتمه دادن به این رابطه می ترسند یا قدرت روحی این کار را ندارند. یا آنها اعتقاد دارند می توانند شریک خود یا مسایل آزاردهنده را تغییر دهند. یک رابطه سالم و کامل، می تواند مساله بسیار مهمی د زندگی باشد اما وقتی یک رابطه ناسالم داشته باشیم، می تواند بسیار آسیب رسان و مخرب باشد. یک رابطه سالم می تواند صداقت، مهربانی، درک و سخاوتمندی باشد که یک فرد به دیگری ابراز می کند و حس حمایت و شجاعت را در دیگری تقویت می کند.

واقعیت ناراحت کننده این است که بسیار کم پیش می آید که روابط ناسالم بهبود بیابند و در عوض، هر روز بدتر نیز می شوند. سعی کنید از این زخم ها که بهبود آنها سخت است، دوری کنید. جین گریر، دکتر مشاور ازدواج و روابط زناشویی، و مولف پس من چی؟ نگذارید خودخواهی در رابطه تان حاکم شود، می گوید: “در روابط سمی، زوج ها فقط درمورد چیزهایی صحبت می کنند که دلسرد شان می کند، و اغلب این مسائل را با لحن انتقادی و نکوهشی منتقل می کنند.”

 تشخیص سوء استفاده و روابط سمی سخت است چرا که قربانی اغلب ماندگار می شود و می خواهد آن را عادی سازد. متأسفانه این روابط سمی طولانی هستند.  اگر یک دوست یا کسی را پیدا کنید که ممکن است با یک شریک عاشقانه ناسالم درگیر باشد، بسیار سخت است که بتوانیم مداخله کنیم،. اگر برای آن شخص نگران هستید می توانید از راهکارهایی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

قضاوت و انتقاد ممنوع

آنها را به خاطر ارتباط با آنها قضاوت و یا انتقاد نکنید. آخرین چیزی که نیاز است انجام دهید این است که سوخت اضافی را به آتش مخرب اضافه کنید. اگرچه این امر نامطلوب است، درک کنید که هنوز هم باید به انتخاب دوست خود برای شریک زندگی شان احترام گذاشت و آنها حق داشتن اشتباه را دارند. اولین غریزه ما حفاظت از کسانی است که ما به آنها اهمیت می دهیم که ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند، اما هنگامی که دوست شما نمی تواند فورا متوجه شود که آنها به آتش می روند، پیچیده است. سخت ترین بخش کمک به کسی در رابطه سمی این است که شما نمی توانید کسی را مجبور کنید متوجه شود که این رابطه برای آنها بد است. با انتقاد و قضاوت کردن این افراد را از خود دور می کنید. در عوض بپذیرید که عشق به ندرت می تواند منطقی باشد.

آنها را به آرامی به نگرانی های خود نزدیک کنید

مهم است که با توجه به نگرانی های تان به دوست تان نزدیک شوید زیرا نمی خواهید آنها را ناراحت کنید یا بترسانید. یا احتمالا زمانی که شما پا را فراتر بگذارید و خط قرمزها را رد کنید، دوست شما به شریک خود بیشتر اعتماد خواهد کرد و وی ممکن است شما را حسود یا ناایمن بنامد. به عبارت دیگر شما تنها با بدست آوردن قدرت بیشتر بر روی دوست خود می توانید در مورد روابطش به او کمک کنید.
هنگامی که با دوست خود صحبت می کنید، یک محیط آرام و راحت را انتخاب کنید. قبل از اینکه وارد بحث اصلی شوید، توصیه می شود که در یک فعالیت آرامش بخش مانند رفتن به پارک یا خوردن بستنی قبل باشید. بدین ترتیب صحبت کردن ساده تر می شود. شروع کردن صحبت در این زمینه بسیار سخت است، اما با درک بالا و خوش قلبی می توانید آن را در مسیر درست قرار دهید.

صحبت درباره روابط ناسالم گذشته خود

مردم داستان های واقعی می خواهند، زیرا با آنها همزاد پنداری کرده و ارتباط برقرار می کنند. اگر در گذشته در رابطه ای ناسالم بودید، بگذارید آنها بدانند که چرا رابطه تان به پایان رسید. تجربیات به راحتی قابل درک هستند.

اجازه دهید دوست شما بداند که شما دقیقا همان جایی قرار داشتید که آنها در حال حاضر هستند – که نشانه ها همیشه آشکار نبوده اند و شما برای پذیرش رفتارهای دستکاری و سوء استفاده های شریک سابق تان از همین بهانه های آنها استفاده می کردید. همه ما بعد از چند رابطه بالاخره شریک زندگی واقعی خود را پیدا می کنیم. بهترین چیز در مورد روابط شکست خورده این است که ما را تبدیل به عاشقان باهوش می کند. و با اشتراک گذاشتن درس هایی که از رابطه قبلی خود گرفته اید باعث می شوید دوست تان در دیدگاه و رابطه خود تجدید نظر کند.

صادق باشید و گاهی آنها را چک کنید

شما قبلا متوجه شده اید که دوست شما نیاز به پشتیبانی از رابطه سمی خود دارد. از آنها فاصله نگیرید یا به طور کامل امید خود را از دست ندهید، چون دوست شما به توصیه های شما توجه نمی کند. آنها ممکن است علامت هایی را که شناسایی کرده اید مشاهده نکنند، اما این بدان معنا نیست که آنها از جاده عبور نخواهند کرد.
لطفا امید خود را از دست ندهید. دوست شما به شما بیشتر از همیشه نیاز دارد، بنابراین صادق باشید. به آنها بگویید که درباره ایمنی آنها اهمیت می دهید. آنها ممکن است برای عشق خود بهانه بیاورند، اما شما دلیلی برای بهانه آوردن ندارید. مکن است دوست شما نسبت به شما خشمگین شود و با شما مخالفت کند اما اصرار شما باعث نجات زندگی او می شود.

کمک از متخصصان

در ابتدا اگر خانواده دوست تان از رابطه وی بی خبرند به آنها اطلاع دهید. حمایت بیشتر از دوست تان بسیار بهتر است. اگر اوضاع از کنترل خارج شد و وی در معرض خطر قرار داشت از یک متخصص کمک بگیرید مثلا از یک روانشناس یا مشاور.

تروما و آسیب ها ممکن است دنبال شود و التیام پیدا کردن از یک رابطه سمی برای برخی افراد طولانی تر شود. اجازه دهید دوست شما بدانند منابع وجود دارند که می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. مهم تر از همه، این منابع حمایتی برای آنها وجود دارد. آنها می ترسند، صدمه ببینند و گیج شوند، اما اجازه دهید آنها بدانند که آنها مجبور نیستند تنها با این احساسات مواجه شوند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.