اخبار و جشنواره ها

آیا افسردگی در مردان و زنان متفاوت است؟

افسردگی اختلالی است که بر میلیون ها نفر از مردم، در سراسر جهان تاثیر گذاشته است. در ایالات متحده تنها، بیش از 16.1 میلیون بزرگسال، سالانه افسردگی اساسی را تجربه می کنند و این تعداد همچنان رو به رشد است. افسردگی علائم متفاوتی دارد. ولی این علائم در هر فرد می تواند به شکل متفاوتی بروز کند. در این مقاله، جامعه روان شناختی به این توافق رسیده اند که؛ جنسیت فرد می تواند بر تجربه او با افسردگی تأثیر بگذارد و در زنان و مردان افسردگی به صورت متفاوتی تجربه می شود.

علائم شایع افسردگی

مردم اغلب فکر می‌کنند افسردگی یعنی «حس بد داشتن» یا «احساس غمگینی». آن‌ها نمی‌دانند که افسردگی می‌تواند باعث شود که فرد از یک تصمیم‌گیری ساده عاجز شود، 20 ساعت در شبانه‌روز بخوابد، یا بدون دلیل مشخصی شروع به گریه کند و نتواند جلوی خودش را بگیرد. بنابراین آشنایی با علائم افسردگی برای همگان اهمیت دارد.
خلق و خوی افسرده.
برای اطلاق افسرده بودن به فرد، او باید تمام روز و تقریباً هر روز این حالت را داشته باشد. این خلق و خوی افسرده توسط خود شخص با احساس اندوه، پوچی و افسردگی حس می شود یا توسط اطرافیانش مشاهده می گردد.
بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی  فیزیکی که معمولاً لذت بخش و جالب اند.
این نشانه هر روز و عملاً برای تمامی فعالیت ها دیده می شود.
حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب واحساس بی ارزش بودن.
این احساس تقریباً همیشه و تقریباً هر روز حضور دارد.
داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی
فکر به مرگ (مثلاً گفتن «من ترجیح می دهم که مرده باشم») نیز از این دسته محسوب می شوند.
مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند.
این مشکلات هر روز در میان افراد افسرده دیده می شود.
آشفتگی یا کندشدن روانی و حرکتی.
این نشانه نیز هر روز حضور دارد که یا توسط خود فرد افسرده گزارش می شود یا اطرافیانش مشاهده می کنند. در افسردگی، حرف فقط بر سر یک احساس بی قراری یا کندشدگی ساده نیست، بلکه این آشفتگی یا کندشدگی قابل ملاحظه و مشهود است.
مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس
با افزایش اشتها و اضافه شدن وزن می تواند روی دهد. این مشکلات بدون رژیم گرفتن به وجود می آیند.
مشکلات تمرکز.
این مورد اغلب با مشکل در اندیشیدن و حتی تردیدهای تکراری ظاهر می شود. پدیده ای قابل مشاهده و روزانه است و تنها احساس عدم موفقیت در متمرکز شدن نیست.
احساس روزانه خستگی یافقدان انرژی
بی علاقه بودن به استحمام

تفاوت زنان و مردان در افسردگی

ابراز و بیان عاطفی

بسیاری از محققان تفاوت های عاطفی زیادی را در نحوه واکنش مردان و زنان با افسردگی بیان می کنند. دکتر دبرا سرانی، متخصص در زمینه تروما و افسردگی، معتقد است که زنان بیشتر از مردان تمایل دارند تا علائم خود را به عنوان افسردگی تشخیص دهند. زنان نیز قادر به بیان این علائم از طریق روش های غیر مخرب و به دنبال درمان هستند. اگرچه زنان نیز بیشتر علائم ناامیدی و زودرنجی دارا هستند، اما مردان اغلب رفتار عصبی یا تحریک آمیز بیشتری دارند.
تحقیق سال 2013 در مجله روانپزشکی JAMA، نقش مردانگی را در مردان مبتلا به افسردگی مورد بررسی قرار داد. این محققان دریافتند که سطح توانایی مردان برای کنار آمدن با افسردگی مربوط به سطح تعهد آنها نسبت به طرز فکر غالب “مرد مرد است” است. در چ نتیجه، مردانی که دارای این باور هستند که “مرد گریه نمی کند”، به غم و افسردگی با خشم و رفتار خود تخریبی واکنش نشان می دهند.
یکی دیگر از تفاوت های بین مردان و زنان “سرزنش” است. در رابطه با احساسات بیرونی، مردان بیشتر احتمال دارد که دیگران را به خاطر شرایط خود سرزنش کنند. این امر می تواند منجر به حالت دفاعی و بدگمانی به دیگران شود. زنان تمایل دارند خودشان را به خاطر شرایط شان سرزنش کنند، که می تواند منجر به احساس بی ارزش بودن و شک و تردید به خود شود.

تشخیص و درمان

به طور متوسط، زنان دو برابر بیشتر از مردان دارای افسردگی تشخیص داده می شوند. داروهای ضد افسردگی نیز دو برابر بیشتر برای زنان تجویز می شود. این در واقع یک پدیده جهانی است؛ زنان جوان در معرض خطر بیشتر افسردگی هستند.
برای مردان اغلب تشخیص افسردگی داده نمی شود. اگرچه تشخیص مردان همواره در شمارش کمتر بوده است، احتمال وجود دارد که مردان و زنان در موارد افسردگی با هم برابر باشند. زنان فقط راحت تر در مورد افسردگی خود صحبت می کنند و به دنبال درمان می باشند. مردان نسبت به زنان خودکشی بالاتری دارند، نرخ خودکشی مردان سه برابر بیشتر از میزان زنان است. این امر به این دلیل طولانی تر شدن زمانی است که مردان به دنبال تشخیص و درمان می روند.

مشکلات رفتاری

زنان بیشتر در معرض اختلالات خوردن قرار دارند. به گفته دیاموند، زنان بیشتر از مواد غذایی به عنوان خود درمانی استفاده می کنند. اختلالاتی مثل بولیمیا، بی اشتهایی عصبی و دیگر اختلال خوردن غذا ممکن است به عنوان مشکلات جدید، با افسردگی همراه شود. زنان ممکن است به علت استرس یا بی میلی مبتلا به بی اشتهایی عصبی شوند. اگرچه ممکن است مردان این اختلالات نشان دهند. به جای آن مردان معمولا به الکل یا مواد مخدر وابسته می شوند. و هم چنین به قمار و تماشای بیش از حد تلویزیون روی آورند.

پس آیا مردان و زنان احساس افسردگی متفاوت دارند؟

بله و خیر. نشانه های رایج افسردگی توسط اکثریت افرادی که از آن رنج می برند، بدون توجه به جنسیت، احساس می شود. با این حال، جنسیت ما به طور قابل ملاحظه ای به نقش های سنتی جنسی مرتبط است. واقعیت این است که بسیاری از مردان افسرده احساس افسردگی مشابه زنان را دارند، آنها فقط در مورد آن حرف نمی زنند! ناتوانی صحبت کردن در مورد افسردگی، آن را غیر قابل تحمل می کند. افسردگی برای همه قابل درمان است. مرد یا زن، قدم اول این است که مشکل را بپذیریم و درباره آن صحبت کنیم.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.