اخبار و جشنواره ها

عاداتی برای پرورش ذهنیت مثبت

این یک تصور غلط که افراد مثبت، جهان را از طریق عینک رنگ رز می بینند. اما با توجه به جافری سوپریناو دین، استاد دانشکده علوم رفتاری در دانشگاه آرگوسی، این موضوع مربوط به تبدیل شدن به یک خوش بینی واقع گرایانه است. سوپرینا می گوید: “متفکران مثبت افرادی هستند که هر دو طرف روشن و منفی را تشخیص می دهند، اما آنها تصمیم می گیرند که انرژی و زمان خود را روی قسمتی گذارند که باعث به وجود آمدن نتایج مثبت شود.” به عبارت دیگر، این بدان معنی نیست که یک طرف واقعیت را نادیده بگیرید، بلکه باید تمام آن را پذیرفت و داشتن جرأت برای باور به چیزهای خوب است. در ادامه عاداتی برای ایجاد ذهنیت مثبت آورده شده است.

چیزهایی که شما را عقب نگه می دارد را رها کنید

اگر نگران این هستید که به عنوان فردی بی وفا یا ترسو شناخته شوید، اصلا نگران نباشید. کاملا درست است اگر روابط سمی و شرایطی که شما را از رشد باز می دارند را رها کنید. خداحافظی ممکن است سخت باشد اما ماندن در شرایط نامطلوب بر سلامت در دراز مدت، شما تاثیر منفی می گذارد.

اگر کسی دائما از شما انتقاد می کند و شما را پایین می آورد، از او دور شوید. در ابتدا ممکن است برای رها کردن آنها، احساس گناه کنید. اما هنگامی که شما خودتان را آزاد می کنید، فرصت های پیش رو شما را به جایی می رساند که باید باشید.

تمرین قدردانی

انطباق تفکر مثبت به معنی یافتن زمان برای تمرکز بر روی آنچه که دارید، به جای آنچه که از آن محروم هستید. آسان است که در شکست و ناامیدی ها غرق شوید. اما یاد بگیرید شیوه تفکر خود را تغییر دهید و افرادی که شما را دوست دارند و تجربه هایی که تا به حال داشته اید را به خود یاد آوری کنید. اگر از اوقات تنهایی خود لذت می برید می توانید قدردانی خود را در دفترچه خاطرات روزانه خود یا در وبلاگ شخصی خود بنویسید. اما برای کسانی که ترجیح می دهند در فعالیت های اجتماعی شرکت کنند، می توانید کسی را انتخاب کنید که شریک قدردانی شما باشد. هنگامی که شما یک شریک قدردانی دارید، شما مسئول گزارش به آنها را از طریق پیام، ایمیل، و یا تماس تلفنی در مورد آنچه شما روزانه از آن سپاسگزارید هستید.

بدن خود را در یک وضعیت مثبت قرار دهید

بدن شما به همان اندازه ذهن، شما را تحت تاثیر قرار می دهد. طبق گفته روانشناس اجتماعی امی کودی، درک ما از یکدیگر به وسیله زبان بدن است. اگر همیشه بیش از حد قوز می کنید و خمیده راه می روید، سعی کنید صاف بایستید و شانه های خود را عقب نگه دارید. هنگامی که بدن شما متوجه می شود که شما مسئول هستید، شروع به احساس قدرت بیشتری می کنید. در نتیجه، داشتن یک وضعیت مثبت در بدن تان، یک اندیشه مثبت را نیز پرورش می دهد.

منتظر نباشید که چیزهای خوب برایتان اتفاق بیفتد – آنها را بیافرینید.

فعال باشید و فعالیت هایی که به شما احساس هدفمندی می دهد را انجام دهید. هنگامی که شما منفعلانه زندگی می کنید، می تواند باعث ایجاد احساس رکود و بی انگیزگی در شما شود. برای از بین بردن احساس خستگی و پوچی، چیزهایی که به شما تحمیل شده است را پیدا کنید. این که آیا می خواهید شروع به رفتن به باشگاه کنید، داستان هایی بنویسید که دیگران کمتر احساس تنهایی کنند یا تبدیل به یک آشپز بزرگ شوید، بیرون بیایید و شادکامی خود را ایجاد کنید. در نهایت، زندگی چیزی است که شما آن را ساخته اید، بنابراین روی هر روز آن حساب کنید.

خود را با افراد مثبت احاطه کنید

همانطور که در مورد اول اشاره کردیم مهم است روابط سمی را کنار بگذاریم. اما اگر شما نمی توانید از اعضای خانواده سمی خود دور شوید یا قادر به ترک محل کار سمی خود نیستید زیرا شما کار جدیدی را پیدا نکرده اید، با افرادی که مثبت هستند، زمان بیشتری صرف کنید. آنها می توانند دوستان شما، شریک زندگی و یا افرادی باشند که در محل کار شما قرار دارند. هنگامی که شما با افراد مثبت خود را محاصره می کنید، انرژی روشن آنها می تواند شما را تشویق کند تا در زمان عدم اطمینان، چیزهای خوب پیدا کنید.

افکار خود را برچسب نزنید و به حرف های خود گوش دهید

ما می توانیم بسیار سریع قضاوت کنیم و به نتیجه برسیم. به همین دلیل مهم است که به خودتان یادآوری کنید که افکار همان واقعیت نیستند. شما ممکن است قادر به پاک کردن افکار منفی خود نباشید، اما می توانید یاد بگیرید که آنها به چالش بکشید و در مقابل آنها بایستید.

روز کسی دیگر را بسازید

مهربانی و عزت نفس را تمرین کنید. هنگامی که در زندگی دیگران تغییر ایجاد می کنید، در عوض باعث ترفیع روح و معنویت خود می شوید. انتشار مثبت بودن یک عمل مسری است.

ثابت قدم بودن

بسیاری از روانشناسان برجسته معتقد هستند هر چقدر که داشتن استعداد و توانایی ذاتی برای کسب موفقیت در زندگی نیاز است، تلاش برای رسیدن به آن اهمیت دو چندانی دارد. در نتیجه باید در تلاش و کوشش خود ثبات داشته باشید. اشتیاق و علاقه شما در انجام کارها، در کنار پشتکار و استقامتی که به خرج می دهید، عوامل بسیاری مهمی برای کسب موفقیت های بلند مدت هستند.

 مطمئنا هیجان و اشتیاقی که در قدم اول برای خودتان ایجاد می کنید، فوق العاده مهم و ارزشمند است، اما سخت ترین کار این است که در طول مدت زمانی طولانی برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید و در جهت کسب موفقیتی که انتظارش را می کشید، ثابت قدم باقی بمانید. داشتن پشتکار، ما را از تسلیم شدن و کوتاه آمدن، به ویژه در هنگام مواجه شدن با سختی ها باز می دارد. خبر خوب در این رابطه این است که می توانید با کمی تمرین و ایجاد تغییراتی مثبت در خود، این پشتکار و ثبات را تقویت کنید.

محدود فکر نکنید و افکارتان را تجزیه و تحلیل کنید

تغییر از تفکر منفی به مثبت اندیشی یک شبه اتفاق نمی افتد لذا باید تا زمانی که این اتفاق می افتد از روش تفکر جایگزین استفاده کنید. این روش می تواند به شما کمک کند که با افکار منفی خودکاری که منشا درستی ندارند مانند “من نمی توانم” یا “من احساس خوبی ندارم” مقابله کنید.
دفعه بعد که با افکار منفی مواجه شدید، این پرسش ها را از خودتان بپرسید و سعی کنید آنها را جواب دهید:
آیا واقعا صحت دارد؟
آیا می توانم به گونه ای دیگر به قضیه نگاه کنم؟
آیا وقتی که نسبت به یک وضعیت احساس خوشایندی ندارم می توانم دیدم را نسبت به قضیه تغییر دهم و به دنبال نتیجه ای خوشایند در آن بگردم؟
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.