تازه ها:

نکاتی برای والدین دارای کودکان بسیار حساس (HSC)

کودکان بسیار حساس به طور طبیعی جذاب و با توانایی های عالی خود برای همدردی با دیگران هستند، اغلب افراد به راحتی به آنها جذب می شوند. آنها خلاق، دارای درک بالا، و دارای استعداد توانایی درک پیچیدگی های زندگی هستند و همین طور آنها به شدت مستعد ابتلا به اختلالات هستند.

نکاتی برای والدین دارای کودکان بسیار حساس (HSC)

ویژگی های کودکان بسیار حساس

کودکان مزبور یک یا تمام نشانه های زیر را دارا هستند:
  •  آیا فرزند شما دارای احساسات قوی است؟ آیا از حس بویایی و شنوایی بسیار نیرومندی برخوردار می باشد؟ آیا نسبت به درد حساسیت زیادی نشان می دهد؟
  • آیا فرزند شما به آسانی هیجان زده می شود؟ آیا احساسات شدیدی بروز می دهد؟ آیا گاهی آن قدر به هیجان می آید که به گوشه عزلت پناه می برد؟
  •  آیا قدرت درک فرزند شما بیشتر از همسالان خود و یا حتی بزرگسالان است؟ آیا سوالات هوشمندانه ای می پرسد و زیاد فکر می کند؟
  • آیا نسبت به مسائل پیرامون خود هوشیارانه برخورد می کند؟ آیا متوجه مسائل و تغییرات کوچک مانند جابجایی جزئی اثاثیه یا تغییرات ظاهری دیگران می شود؟
  •  آیا به احساسات مردم حساسیت زیادی نشان می دهد؟ آیا متوجه اندوه دیگران شده و برای کمک کردن به آنها تلاش می کند؟ آیا به حیوانات اهمیت زیادی می دهد؟
  • وقتی والدین متوجه می شوند که فرزند حساسی دارند دوران دشواری را سپری می کنند؟

در ادامه نکاتی برای والدین با کودکان بسیار حساس (HSC) به اشتراک گذاشته شده است.

بخاطر کسی که هستند آنها را دوست بدارید.

برای کودکان بسیار حساس بسیار آسان است که احساس سوء تفاهم و از خودبیگانگی کنند، زمانی که جهان می تواند مکان بسیار قضاوت کننده باشد. در نتیجه، والدین ممکن است از کارشناسان مشاوره بگیرند، اما یک مسئله رایج برای کودکان بسیار حساس این است که تشخیص اشتباه می گیرند. والدین ممکن است اطلاعات اشتباه بدهند و باور داشته باشند که کودک شان اختلال دوقطبی یا مشکل در توجه و تمرکز دارد و با دارو درمان می شود. والدین اغلب می خواهند برای فرزندشان «بهترین» را انجام دهند ولی بعضی وقت ها مهم ترین چیزها، نکات ساده ای هستند که فراموش یا نادیده گرفته می شوند. خانواده باید درک کند که حساسیت بالا یک مسئله بیولوژیکی است، نه یک انتخاب. و فرزند خود را برای کسی که هست، دوست بدارید.

با آنها صبور باشید.

بچه های بسیار حساس، محتاط هستند، به خصوص زمانی که آنها با تجربه ای نا آشنا مواجه می شوند. در نتیجه، ممکن است زمان بیشتری برای تصمیم گیری لازم داشته باشند، زیرا آنها اطلاعات را به طور کامل پردازش می کنند. دکتر ایلین آرون، نویسنده شخصیت بسیار حساس، می نویسد: “اکثر کودکان بسیار حساس به نظر می رسد که سازگاری آنها ضعیف است، اما در واقع از آنان خواسته می شوند که بیش از حد سازگار شوند.”

هرگز به آنها فشار نیاورید و یا آنها مجبور نکنید که در کاری عجله کنند. این امر تنها آنها را بیشتر تحریک می کند. اگر متوجه شدید که فرزندتان مطمئن نیست که در وضعیتی چطور باید رفتار کنید، حمایتش کنید و به او نشان دهید که اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد. کودکان بسیار حساس می توانند بسیار انتقادگر و در مورد نتایج بالقوه انتخاب های خود نگران باشند. به عنوان یک پدر و مادر، می توانید به او آموزش دهید به خود عشق بورزد و درک کند که آنها لازم نیست کامل باشند.

به جای هل دادن، سقلمه بزنید.

بیشتر کودکان حساس، هنگام تصمیم گیری دچار پریشانی می شوند و به علت ترس غالبا از فرصت ها استفاده نمی کنند. گاهی بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که او را در گرفتن تصمیمات جدید تشویق کنید. در مورد تنبیه هم همین طور.
بهتر است به جای فریاد کشیدن بر سر فرزندتان، با ملایمت به تصحیح رفتار او بپردازید. اگر فرزندتان بداند که تحت هر شرایطی همچنان او را دوست خواهید داشت هنگام تصمیم گیری کمتر دچار تردید می شود و از تغییرات نمی هراسد. او باید بداند که شما سعی نمی کنید شخصیت دیگری از وی بسازید.
شما می توانید فرزند خود را در تعامل با جهان اطراف یاری کنید. یادتان باشد تمام کودکان چه حساس و چه معمولی همیشه نیازمند چتر حمایتی والدین خود هست.

مرزهای سالم را به او آموزش دهید.

کودکان بسیار حساس مستعد ایثار هستند. در نتیجه، آنها ممکن است هنگام کمک و پشتیبانی از دیگران، نیازهای خود را نادیده بگیرند. والدین باید توجه بیشتری به این نکته داشته باشند هنگامی که کودک حساس آنها احساس فرسودگی می کند به او یادآوری کنند گفتن “نه” آنها را بی ارزش نمی کند اما برای حفظ سلامت روان و سلامت فردی آنها ضروری است. مثال هایی برای آنها بزنید که نشان دهد آنها می توانند به دیگران کمک کنند بدون اینکه خود را نادیده بگیرند. مهم است که پدر و مادر کمک کنند آنها روی پای خود بایستند و برای خود ایستادگی کنند.

پیش بینی پذیری

کودکان بسیار حساس شرایط قابل پیش بینی و روتین را ترجیح می دهند، زیرا آنها به راحتی تحت تاثیر شرایط جدید قرار می گیرند. در صورت نیاز به فعالیت های اجتماعی، آنها را مجبور به وقفه های مکرر کنید. هر چه رویداد اجتماعی بزرگ تر باشد، زمان بیشتری فرزندتان نیاز به بازیابی انرژی دارد. برخی از والدین این کودکان احساس می کنند فرزندشان خیلی کم درگیر فعالیت هایی می شوند که از نظر آنها سرگرم کننده و جالب است در صورتی که آنها نیاز به محیط آرام تر برای حفظ تعادل دارند.

آنها را تشویق کنید

بسیار مهم است که والدین به کودک خود تاکید کنند که شک و تردید آنها واقعی نیست، بلکه افکاری مخرب هستند. کودکان بسیار حساس تمایل زیادی به خودآگاه بودن دارد، زیرا آنها نگران این هستند که چگونه شکست آنها روی نحوه درک شان تاثیر می گذارد. آنها اغلب عزت نفس شان ناشی از عملکردشان است. به عنوان یک پدر و مادر، ضروری است که شما یک فضای امن ایجاد کنید که در آن خطر پذیری و اشتباه کردن قابل قبول است. به آنها کمک کنید تا ببینند که موفقیت سیاه و سفید نیست، اما افت و شکست در واقع برای تبدیل شدن به فردی قوی و بهتر ضروری است. رویاهای آنها را تشویق کنید و همیشه دلسوری خود را نشان دهید. آخرین چیزی آنها به آن احتیاج دارند فردی است که خود از شکست بترسد.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.