اخبار و جشنواره ها

متخصص و دکتر خوب برای درمان وسواس

اگر نشانه هایی از وسواس را دارید. همین حالا کتاب جامع و کاربردی زیر را دانلود کنید.

زندگی با وسواس، راهنمای درمان وسواس در منزل


وسواس فكری و عملی یكی از سخت ترین بیماری های روانپزشكی است. درمان وسواس فکری عملی بسیار پیچیده و دشوار است. مخصوصا اگر توسط یك فرد حرفه ای درمان نشود. پس نتیجه می گیریم درمان اختلال وسواس فکری عملی نیازمند متخصص خوب برای درمان وسواس است. منظور از وسواس فکری، افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دایماً هم در ذهن تکرار می شوند. منظور از وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود. اغلب آدم های مبتلا به وسواس فکری عملی هم افکار ناراحت کننده و هم رفتارهای تکرار شونده را تجربه می کنند. با ادامه مطلب متخصص درمان وسواس با جعبه ابزار ذهنی همراه باشید.


مقاله مرتبط: دلایل و درمان وسواس فکری عملی در کودکان


بد نیست قبل از مطالعه ادامه مقاله، تست آنلاین وسواس فکری را انجام دهید و از وجود یا عدم وجود علائم وسواس در خود آگاه شوید.

انواع وسواس های رایج فکری و عملی

رایج ترین وسواس های فکری عبارتند از: ترس از نجس شدن یا نجس کردن، ترس از دست زدن به چیزهای سمی یا آلوده، ترس از آسیب رساندن به کسی یا کشتن کسی (مثلا فرزندان)، ترس از فراموش کردن انجام کاری مثل قفل کردن در، بستن شیر گاز، ترس از انجام کاری غیر اخلاقی یا انجام رفتاری خجالت آور، ترس از ابتلا به یک بیماری مثل ایدز یا سرطان

رایج ترین وسواس های عملی عبارتند از: وسواس شستشو و آب کشی مکرر و طولانی مثل شستن مکرر دست ها در طول روز، وارسی و چک کردن افراطی مثل چندین بار قفل کردن در، اعمال تکراری مثل ۱۰ بار خاموش كردن چراغ، جمع کردن و انبار کردن چیزهای بی مصرف مثل روزنامه یا وسایل غیرقابل استفاده، قرار دادن اشیا و وسایل به صورت قرینه یا براساس یک نظم خاص

متخصص و دکتر خوب برای درمان وسواس

تحقیقات نشان داده است یكی سخت ترین كارها در وسواس این است كه خانواده ها به این درك برسند كه برای شخص وسواسی راحت نیست كه بتواند رفتارش را متوقف كند. خانواده بارها عصبانی و ناراحت می شوند از اینكه فرد رفتارهای وقت گیر و غیرواقعی انجام می دهد. جالب است بدانید که فرد وسواسی نشانه های خود را قبول نكرده و فقط بخاطر اضطراب و افسردگی برای درمان به مرکز مشاوره و روانشناسی مراجعه می كند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


دلایل اختلال وسواس فكری عملی چیست؟

دلایل واقعی اختلال وسواس فكری عملی شناخته نشده است. ژن ها در این بیماری نقش دارند. اعضای خانواده های افراد مبتلاء اغلب وسواس فكری – عملی و دیگر مشكلات اضطرابی دارند. اما ژن ها به تنهایی تبیین كننده ی وسواس فكری عملی نیستند؛ همچنین به نظر می رسد كه یادگیری و استرس در این اختلال نقش داشته باشد.

اختلال وسواس فكری عملی چگونه بوجود می آید؟

اختلال وسواس فكری عملی

مطالعات نشان داده اند كه ۹۰% از افراد، افكاری شبیه به افكار افراد مبتلاء به وسواس فكری عملی دارند. اما افراد مبتلاء به نظر می رسد كه نسبت به دیگر افراد بیشتر از چنین افكاری ناراحت بشوند. اغلب افكاری كه افراد مبتلاء به وسواس فكری عملی را نگران می كنند، برعلیه باورها و ارزش هایشان است. برای مثال یك مادر دلسوز می ترسد كه به كودكش آسیب برساند.

چون افرادی كه وسواس فكری عملی را شكل می دهند با چنین افكاری ناراحت می شوند، تلاش می كنند تا از آنها اجتناب نمایند. اغلب آنها خود را مجبور می كنند تا فكر كردن در مورد این افكار را متوقف كنند. اما مشكل این است كه هرچقدر شما بیشتر تلاش كنید تا در مورد چیزی فكر نكنید، چیزی كه بیشتر به ذهن شما می آید همان است. زمانی كه افراد درمی یابند كه نمی توانند از افكار ناراحت كننده اجتناب كنند، آنها رو به سوی شیوه های دیگری به منظور كاهش احساس اضطراب می آورند. آنها ممكن است شروع به انجام بعضی اعمال، مانند شستن بسیار زیاد یا زمزمه كردن دعا كنند. این كار معمولاًً اضطراب آنها را فرومی نشاند. اما مشكل این است كه این فرونشانی اضطراب موقتی است. به زودی آنها باید عمل بیشتری به منظور رسیدن به احساس بهتری انجام دهند. طولی نمی كشد كه این عمل تبدیل به عملی وسواسی می گردد.

درمان وسواس فکری در مرکز درمان وسواس

افراد مبتلاء به وسواس فكری عملی می ترسند كه اگر به خود اجازه دهند در مورد افكار ترس آور خود بدون هیچ عمل وسواسی فكر كنند، آنها بیشتر و بیشتر مضطرب خواهند شد و آنها قادر به تحمل آن نخواهند بود. آنها اغلب نگرانند كه ممكن است دیوانه شوند.


مقاله مرتبط: درمان اختلال وسواس فکری عملی


رفتاردرمانی شناختی قصد دارد به شما در یادگیری اینكه می توانید اضطراب تان را بدون اعمال وسواسی كنترل نمایید كمك كند. شما راهبردهای مقابله ای مانند تمرین آرمیدگی و شیوه های تفكری را یاد خواهید گرفت كه می تواند به شما كمك كند كه كمتر مضطرب بشوید. شما همچنین یاد خواهید گرفت كه اگر با ترس هایتان رو به رو شوید به جای اینكه از آنها اجتناب كنید، آنها ناپدید خواهند شد. ممكن است كه باور كردنش سخت باشد، اما این صحیح است. متخصص درمان وسواس فکری در مراکز درمان وسواس، به شما كمك خواهد كرد تا به تدریج با چیزهایی كه از آنها می ترسید مواجه شوید، تا زمانی كه مطمئن باشید كه می توانید ترس هایتان را بدون اعمال وسواسی اداره نمایید.

آیا دارو می تواند كمك كند؟

داروهایی كه بهترین عملكرد را برای وسواس فكری عملی دارند سطح سروتونین شیمی مغز را افزایش می دهد مطالعات نشان می دهند كه ۵۰-۶۰% از بیماران با این داروها بهبود می یابند. اما بیشتر بیماران درمی یابند كه با قطع دارو علائم شان برمی گردد. به همین دلیل درمان شناختی رفتاری باید به درمان دارویی اضافه شود. برای بعضی بیماران، تركیب دارو درمانی با رواندرمانی بهترین نتیجه را می دهد.

متخصص و دکتر خوب برای درمان وسواس

همانطور که در بالا اشاره شد. وسواس فكری و عملی یكی از سخت ترین بیماری های روانپزشكی است. درمان این اختلال بسیار پیچیده و دشوار است. مخصوصا اگر توسط یك فرد حرفه ای درمان نشود. پس نتیجه می گیریم درمان اختلال وسواس نیازمند متخصص خوب برای درمان وسواس است. و همچنین با توجه به اهمیت و سختی درمان این اختلال، درمان اختلال وسواس فکری عملی نیازمند همکاری متخصص های مختلف روانشناس و روانپزشک است. اگر به دنبال متخصص و دکتر خوب برای درمان وسواس یا مرکز درمان وسواس در تهران هستید، با ما در تماس باشید.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.