اخبار و جشنواره ها

علت و راهکار رفتارهای پر خطر در کودکان

شناخت رفتارهای پرخطر و دوری از آنها و آگاهی به عواقب آن از مهارت های اجتماعی محسوب می شود. در این مقاله به بررسی این مهارت در کودکان می پردازیم.

مشکلات رفتاری و نا آگاهی از عواقب خطرناک آنها توسط کودکان می تواند برای خانواده ها ایجاد نگرانی کند و از بین نرفتن این رفتارها باعث می شود که در نوجوانی و بزرگسالی فرد به سمت بزهکاری یا اعتیاد برود. بنابر این ضروری است که این مشکل در دوره کودکی ریشه یابی و حل شود و با آموزش، آگهی دادن و مهارت آموزی به کودکان می توان از بسیاری از معضلات بزرگسالی جلوگیری به عمل آورد. بوجود آمدن رفتارهای مخاطره آمیز می تواند ریشه در خانه و مدرسه داشته باشد و یا ناشی از اختلالات رفتاری باشد. با مشاوره و ارزیابی رفتار کودک می توان به ریشه آن دست یافت و با شناسایی علت به رفع آن پرداخت.

رفتارهای مخاطره آمیز می تواند پرخاشگری، خشونت و ضرب وشتم و فعالیت های بدنی خطرناک باشد که در واقع نوعی عکس العمل تلقی می شوند.

رفتارهاي مخاطره آمیز و ضد اجتماعی در خانواده می تواند بر اثر رابطه مخرب و فشارآور و تنبیهی والدین و نبودن نظم و یا تناقض در  روش های تربیتی بوجود بیاید. این رفتارها از درون خانواده به مدرسه تعمیم پیدا می کند و منجر به بی علاقگی به تحصیل و یادگیری می شود. و مسلما این روند باعث دید منفی معلم و اولیای مدرسه به دانش آموز می شود و طرد شدن توسط همسالان را به دنبال خواهد داشت و این امر باعث می شود که دانش آموز به گروههای آشوبگر و ضد اجتماعی بپیوندد و در راهی پر خطر پای گذارد.

والدین می توانند با هوشیاری از بوجود آمدن عاقبت تلخ برای کودک جلوگیری به عمل آورند. نکات زیر می تواند در این راستا مفید واقع شوند:

نکاتی برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر در کودکان

 • مراجعه به روان شناس: اگر کودک در موقعیت های عادی و بی دلیل و نا شناخته دست به رفتارهای مخرب می زند حتما باید توسط روانشناس ارزیابی گردد تا اختلالات رفتاری او درمان شود.
 • تعاملات خانوادگی مثبت: رفتارها در بین اعضای خانواده مخصوصا عکس العمل های مثبت و منفی والدین نسبت به رفتار کودک بر شکل گیری رفتار او موثر است و به صورت ریزبینانه باید به آنها دقت کرد.
 • بالا بردن مهارت های اجتماعی والدین: گاهی والدین در برقراری رابطه موثر و مثبت در اجتماع ضعیف عمل می کنند و نیاز به آموزش مولفه های مهارت های اجتماعی دارند تا بتوانند به آگاهی کودک از رفتارهایش کمک کنند.
 • مهارت اجتماعی کودک در ارتباط با تعامل همسالان: کودکان علاقه دارند که در گروه همسالان پذیرفته شوند و اگر این اتفاق انجام نشود یکی از عکس العمل هایی که انجام می دهند رفتارهایی است که ممکن است به خود یا همسالانشان آسیب رساند. آموزش ایجاد رابطه مثبت با همسالان می تواند از رفتارهای مخاطره آمیز بکاهد.
 • مهارت شناختی کودکان برای تفکر در موقعیت مشکل: کودکان با شناخت موقعیت و عکس العمل مناسب در حالت های مختلف می توانند رفتارهای مثبتی نشان دهند که این آموزش از سنین پایین و توسط والدین باید انجام شود و در مدرسه تقویت گردد.
 • مهارت های اجتماعی در محیط آموزشی: بیشتر اوقات کودک در مدرسه می گذرد و یادگیری برقراری ارتباط با معلم و همکلاسی ها و آشنایی به قواعد و قوانین مدرسه می تواند از رفتارهای مخاطره آمیز بکاهد.
 • جلوگیری از انجام بازی های کامپیوتری و تماشای فیلم های خشن: کودکان معمولا به تقلید حرکات شخصیت های بازی ها و فیلم هایی که می بینند علاقه دارند بنابر این توجه به انه که کودک می بیند یا بازی هایی که انجام می دهد ضروری است چرا که کودکان گاهی تنها به قصد تقلید حرکتی به خود یا دیگران آسیب می زنند.
 • فعالیت بدنی: کودکان سرشار از انرژی هستند و با جهت دهی درست به انرژی آنها می توان از رفتارها و حرکات خطرناک جلوگیری کرد. قرار دادن کودک در محیطی باز و ایمن یا ورزش کردن او می تواند در این راستا موثر واقع شود.
 • قوانین انعطاف پذیر داشته باشید: اگر چه وجود قانون و اجرای آن در خانه ضروری است ولی والدین مستبد فرزندانی خشن تربیت می کنند و گاهی انعطاف پذیری در اجرای قوانین از بسیاری از معضلات جلوگیری می کند.
 • عدم وجود خشونت در خانه: اگر کودک در بین اعضای خانواده رفتارهای خشن مشاهده کند و یا خود مورد تنبیه بدنی قرار گیرد امکان نشان دادن رفتارهای خطرناک در او بیشتر می شود.
 • آموزش خود کنترلی: زمانی که کودک موقعیت ها را بشناسد و به احساسات و عواطف خود آگاه باشد می تواند رفتارهای خود را کنترل کند و خود و دیگران را در موقعیت خطرناک قرار ندهد.

رفتارهای مخاطره آمیز را می توان با آگاهی دادن به کودک و آموزش مهارت های اجتماعی کنترل کرد و ریشه یابی و از بین بردن آنها در زمان مناسب ضروری است و مانع از بزهکاری در نوجوانی می شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.