اخبار و جشنواره ها

نقش محیط خانه در انحراف جنسی کودکان

بر کسی پوشیده نیست که محیط به عنوان یک شمشیر دولبه، می‌تواند سبب رشد و پرورش هر چه بیشتر کودک شود یا زمینه­‌ساز بروز انحرافات جنسی در کودک تلقی شود. در این میان در جهت پیشگیری از بروز انحرافات جنسی و مشکلات آتی در کودک سؤالات و چالش‌­های گوناگونی برای والدین به وجود می‌آید. برای مثال: موقعیت نامناسب و غیراخلاقی برای کودک چه محیطی است؟ نقش خانواده در ایجاد محیط مناسب برای کودک چیست؟ نقش محیط در بروز رفتار نابهنجار کودکان چیست؟ در این مقاله سعی شده است که به سؤالات والدین پاسخی جامع و مختصر ارائه شود.

موقعیت نامناسب و غیراخلاقی برای کودک چه محیطی است؟

عده‌­ای از متخصصان تأکید می­‌کنند که کودکان به ویژه کودکان زیر ۱۰ سال نباید در موقعیت­‌های نامناسب و غیر­اخلاقی قرار گیرند زیرا ممکن است دچار آشفتگی فراوان شده و تبدیل به کودکانی شوند که از نظر جنسی تحریک شده و واکنش نامناسبی نشان دهند. از نظر آن­ها موقعیت‌های یادشده می­‌توانند شامل موارد زیر باشند:

ـ در معرض هرگونه فعالیت جنسی با نوجوانان و بزرگسالان قرار گرفتن

ـ مشاهده فیلم­‌های پورنو و سکسی

ـ شاهد هرگونه روابط جنسی بزرگسالان، نوجوانان و حتی کودکان بودن

ـ بازی­‌های جنسی افراطی با کودکان همسال یا بزرگ‌تر که دانش جنسی زیادی دارند و باعث فریب کودک شوند.

در واقع قرار گرفتن کودک در موقعیت‌های ذکر شده می‌تواند رفتارهای نابهنجار فراوانی در او ایجاد کند و موجب انحرافات جنسی شود. برخی از روان­­شناسان در مورد موقعیت­‌ها و شرایط غیرمعمول و غیراخلاقی توصیه­‌هایی مطرح کرده‌اند. برای مثال:

ـ کودکان نباید در مورد بازی­‌های جنسی اشتغال ذهنی داشته باشند؛ یعنی نباید همواره به فکر انجام بازی‌­هایی با مضامین جنسی مانند دکتربازی باشند بلکه به بازی­‌های دیگر نیز بپردازند.

ـ کودکان نباید با کودکان کوچک‌تر و خیلی بزرگ‌تر بازی جنسی انجام دهند و ضرورت نظارت یکی از والدین وجود دارد.

ـ کودکان نباید اطلاعاتی بیش از سن خود داشته باشند.

ـ نباید با تمایلات جنسی کودکان برخورد فیزیکی و عاطفی نامناسب صورت گیرد.

ـ کودکان نباید هنگام بازی­‌های جنسی دچار ترس شدید، خجالت و احساس گناه شوند.

ـ کودکان نباید درگیر فعالیت­‌های جنسی با حیوانات شوند.

نقش خانواده در ایجاد محیط مناسب برای کودک چیست؟

هیچ یک از جنبه‌­های زندگی یک کودک به اندازه­ کانون خانواده در پرورش جنسیت او نقش ندارد. بچه­‌ها در کانون خانواده، هویت، نظام ارزشی و الگوی روابط آینده خود را پایه­‌ریزی می­‌کنند و می‌آموزند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند، چگونه محبت کنند و محبت ببینند، چگونه ارتباط کلامی مؤثر برقرار کنند و چگونه کشمکش‌ها را حل کنند. تمام این مهارت­‌ها در جنسیت سالم کودکان نقش دارد و به تضمین روابط رضایت­‌بخش آن­ها در دوران بزرگسالی کمک می­‌کند. مهارت­‌های فردی و بین‌فردی که برای زندگی در دنیای بزرگسالان لازم است، در خانواده و بر اساس کنش متقابل بین اعضای آن پرورش می‌یابد.

برقراری روابط سالم در سال‌­های کودکی می‌­تواند توانایی کودکان را برای یادگیری و به‌کارگیری مهارت­‌های لازم برای برقراری و حفظ روابط مهم در آینده، افزایش دهد. حفظ رابطه یکی از بخش‌­های مهم جنسیت انسان را تشکیل می­‌دهد و کسی که می­‌خواهد شریک دائمی زندگی خود را پیدا کند، باید بداند که چگونه آن رابطه را حفظ کند.

خانواده همچنین با تربیت جنسی صحیح و ارائه­ آموزش­‌های لازم به کودک در زمینه­ مسائل جنسی وی را از خطرات متعددی محفوظ نگه می­‌دارد. برای مثال: کودکانی که نحوه­ کارکرد بدن خود را می‌شناسند، درک بهتری از مفهوم جنسیت دارند و از هویتی محکم­‌تر برخوردار هستند. دانش به کودکان قدرت می­‌بخشد. بنابراین کودکان نیز باید به منابع اطلاعاتی قابل اعتمادی، چه در درون خانواده و چه دیگر منابع موجود در جامعه، دسترسی داشته باشند. کودکان علاوه بر دانش زیست­‌شناختی، به آموزش در مورد روابط انسانی هم نیاز دارند. آن­ها برای شکل دادن به جنسیت خود به خانواده و روابط حاکم بین اعضای خانواده ­خود رجوع می‌کنند.

نقش محیط در بروز رفتار نابهنجار و انحرافات جنسی کودکان چیست؟

جامعه و خانواده علاوه بر تأثیری که بر رفتار کودکان می­‌گذارند، به آن­ها در زمینه­ نقش جنسی نیز آموزش می‌دهند. نقش جنسی دیکته‌شده از سوی جامعه می‌تواند بر تصمیم­‌گیری­‌های کودکان درباره نحوه ­روابط و سلامت خود در آینده، تأثیری عمده و جدی بر جا بگذارد. از طرفی مسؤولان مدرسه و خدمات بهداشتی باید به طور مرتب مسائل را با کودکان در میان بگذارند. عامل دیگری که بر جنسیت کودکان تأثیر می­‌گذارد، وجود رسانه‌ها است. تلویزیون، مجلات و بازی­‌های رایانه‌ای همواره نگرش­‌هایی را ارائه می­‌دهند که درون چارچوب ذهنی کودک جای می‌گیرند. برخی رسانه‌ها به طور کلی بیش از حد بر روابط جنسی تأکید می­‌کنند و پیام­‌های گیج‌کننده، متضاد و گوناگون ارائه می­‌دهند. لذا تأثیر رسانه‌ها بر ساختار شخصیتی کودکان بسیار شدید است.

خانواده به عنوان مهم­‌ترین نهاد در مورد تمایز میان رفتارهای بهنجار و نابهنجار جنسی باید آگاه باشد و بداند که کدام رفتار جنسی کودک بهنجار و کدام یک نابهنجار است. علاوه بر این، والدین به عنوان مسؤولان اصلی تربیت کودک باید همواره بر عملکرد مدرسه، رسانه و اجتماع درباره­ کیفیت و محتوای اطلاعات دقت لازم را داشته باشند. با کسب دانش و جامه­ عمل پوشانیدن به توصیه­‌های فوق­‌الذکر می­‌توان در جهت بهروزی جنسی و جلوگیری از انحرافات جنسی گام برداشت.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.