اخبار و جشنواره ها

اهمیت آموزش روزانه به کودکان

یکی از دغدغه های اصلی والدین آموزش روزانه به کودکان است. آموزش بسیاری از کار ها و امور روزانه که کودک با آنها سرو کار دارد. آموزش اگر به درستی صورت بگیرد نه تنها می تواند در بهبود عملکرد کودکان موثر واقع شود، بلکه در رابطه والدی – کودک نیز می تواند موثر باشد. در این مقاله به بررسی و تحلیل شیوه های کارامد آموزش روزانه به کودکان می پردازیم.

کودکان برای بسیاری از وظایف زندگی خود نیاز به آموزش واضح دارند. طبیعتا کودک مقدار زیادی از اطلاعات خود را از طریق مشاهده به دست می آورد. اما ما نمی توانیم به یادگیری همه چیز از این طریق اکتفا کنیم. او در نحوه لباس پوشیدن، نحوه بستن کفش ها، نحوه شستن خود و حمام کردن، و کم کم وقتی بزرگ می شود نحوه انجام وظایف مربوط به خانه نیازمند آموزش است. این تکالیف را نمی توان با اظهار نظرهای جزیی یا از طریف توهین و تهدید به تنبیه در زمان هایی که باید انجام شوند، یاد داد. زمان آموزش باید بخشی از برنامه عادی روزنه باشد.

اگر زمانی را به آموزش دادن اختصاص ندهیم باید وقت به مراتب بیشتری را صرف تصحیح کارهای اشتباه کودک آموزش ندیده بکنیم. تصحیح دایمی تاثیری در آموزش ندارند چون به شکل انتقادند و بیشتر موجب دلسردی کودک می شوند. و به همین عنوان یکی از پیامدهای آن تعارض است، و کودک مصمم می شود که یاد نگیرد.

اهمیت آموزش روزانه به کودکان

زمان بازی در بعد از ظهر، معمولا زمان ایده الی برای آموزش مهارتی جدید است که خود می تواند بخشی از یک بازی باشد. می توانید وسایل کمک آموزشی را از بازار تهیه کنید یا وسیله ای را خودتان طراحی کنید و بسازید.

آداب غذا خوردن را می توان با مهمان کردن عروسک ها  آموزش داد. در عین حال آداب معرفی کردن و سلام و تعارف با مهمانها نیز می تواند بخشی از بازی باشد. فیلم بازی کردن و ایفای نقش ابزارهای کمک اموزشی بی نظیری اند، چرا که کودکان ذاتا هنرمند به دنیا می آیند.

آموزش  هر مهارت باید در برنامه های روزانه تکرار شود تا آن مهارت به سطح تبحر برسد. هر مهارت باید به طور جداگانه اموزش داده شود. شکیبایی، اطمینان به توانایی کودک در یادگیری،  جمله های دلگرم کننده ای  مانند :« دوباره سعی کن –تو موفق می شوی» فضای شاد و خوشایند و تایید موفقیت های کودک، فرایند یادگیری را هم برای کودک و هم برای والد لذت بخش می کند.

هم چنین، فراهم کردن فرصت های آموزشی در پیشامدهای ناخوشایند برای کودکان و درک آنها نشان دهنده خرد و عقل است. فرض کنید فرزند خود را روی کپه شن گذاشته اید و ناگهان فرزند شما مقداری شن را داخل دهانش می برد شما از جای خود پریده و به سمت  او می روید و شن ها را از دهانش خارج می کنید و این عمل را فرزند شما در یک ساعت چند بار انجام می دهد.

فرزند شما متوجه بازی نشاط اور برای مشغول کردن مادر شده است. وقتی فرزند شما در این شرایط درحال بازی کردن است ، دیگر شما نمی توانید مشغول مطالعه شوید و مرتبا باید مراقب او باشید. اما شما در این شرایط باید برای فرزند خود وقت گذاشته و به او یاد دهید که هر چیزی را داخل دهانش نبرد. البته باید ذکر  شود که این کار را اغلب بچه ها انجام می دهند، اینکار بخشی از روش اکتشاف دنیای اطراف آنها  است. اما چون این عمل رفتاری طبیعی است ، دلیل نمی شود که آموزش در این مورد را به عهده خودشان بگذاریم. زمانی که فرزند شما هنگام بازی شن ها را در دهان برد او را بلند کرده و داخل کالسکه اش بگذارید بدون اینکه اهمیت بدهید که او در  حال گریه کردن یا  جیغ  زدن است. وقتی فرزندتان ارام شد و نه قبل از آن،  دو مرتبه او را در شن ها بگذارید.  اگر دوباره شن ها را داخل دهانش فرو برد دوباره او را داخل کالسکه اش بگذارید. فرزندتان به زودی خواهد فهمید  که شن به دهان بردن ینی نشستن درکالسکه. هیچ صحبتی نیاز نیست، فرزند شما حرف را نمی فهمد اما عمل را درک می کند. با رشد خانواده، نیاز آموزش کودکان خردسال ممکن است به راحتی نادیده گرفته شود. کودکان بزرگتر ممکن است همان کاری که باید برای خودشان انجام دهند برای کودکان کوچک تر نیز انجام دهند. اینکار  نیاز به مراقبت دارد چرا که امکان دارد کودک بزرگتر از این فرصت برای تثبیت برتری خودش بر کودک کوچک تر استفاده کند. هر کودکی متسحق داشتن دوره اموزشی  است که منجر به کسب حس موفقیت شخصی و مهارت می شود.

اموزش نباید در حضور مهمانها یا بیرون از خانه و در میان مردم صورت بگیرد. در چنین شرایطی کودک همان گونه که عادت کرده عمل می کند. اگر والدی دوست دارد کودک در حضور دیگران رفتاری را انجام دهد، باید در خارج از خانه به او آموزش دهد، اگر رفتار او مناسب موقعیت نیست، یگانه راه حل عملی، خارج کردن ارام او از آن موقعیت است.

نکات کلیدی و کاربردی در رابطه با آموزش روزانه به کودکان

در سنین اولیه ی کودکی بر والدین واجب است که به مرور زمان مهارت های و کارهایی که انجام آن متناسب سن کودک است به او بیاموزند. کودکان بایستی یاد بگیرند که از عهده کارهایی بر می آیند و به خوبی می توانند مهارت های خود را بکار گیرند. از کارهای ابتدایی و سهل وصول بایستی شروع کنیم و با پیچیده تر شدن توانایی های کودکمان مانند راه رفتن، و … کارهای بیشتری را به عهده او می گذاریم. مهمترین شیوه آموزش کارها و امور مختلف بکارگیری برنامه های روزانه است. بایستی مهارتهای ساده ای که در طول روز کودک با آنها مواجه می شود را در قالب بازی یا آموزش کارهایی که مربوط به خودیاری است به او یاد بدهیم.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.