اخبار و جشنواره ها

آماده کردن کودکان برای طلاق

همانطور كه مي دانيم خانواده اولين و بنيادي ترين نهاد موجود در جامعه است كه هم ضامن سلامت و هم بقاي جامعه تلقي مي گردد. اين خانواده است كه شخصيت فرزندان را ساخته و آنان را منطبق و سازگار با الگوهاي جامعه بار مي آورد. اما خانواده هميشه قادر به نگه داشت انسجام و هدايت اعضاء به سمت يك هدف نيست و برخي از اوقات دچار گسست در بين اعضاي خود مي گردد كه در نهايت اين فاصله و گسست مي تواند منجر به فروپاشي اين نهاد بسيار مهم شود. یکی از موضوعاتی که موجب فروپاشی خانواده می شود طلاق است. از آنجا که پدیده ی طلاق می تواند اثرات بدی بر فرزندان داشته باشد در این مقاله به بررسی توصیه هایی می پردازیم که والدین با رعایت آنها می توانند اثرات منفی این پدیده را بر کودکان کمتر کنند.

آماده کردن کودکان برای طلاق

طلاق موضوعیست که در سال های گذشته همه درباره آن به نجوا حرف میزدند. اما امروزه، متاسفانه شمار قابل ملاحظه ای از ازدواج ها به طلاق ختم می شود و در نتیجه برای زن و شوهر و هم فرزندان مشکلات عدیده ای به وجود می آید.

امروزه بدون تردید بسیاری از کودکانی که پدر و مادرشان از هم جدا  شده اند وقتی بدانند نظایر آنها زیاد است احساس آرامش بیشتری ازین موضوع می کنند. گرچه متارکه پدر و مادر مسئله غم انگیزی برای کودک است، اما دست کم او در شرایط امروز می داند که هرگز در این زمینه تنها و منحصر به فرد نیست.

نکته مهم برای والدینی که از هم جدا می شوند این است که در مقام حمایت از فرزندان خود باشند و در ماهها و سالهای بعد از طلاق آنها فراموش نکنند.

هیچ قاعده و قانونی برای کاهش تایم کودکانی که پدر ومادرشان از هم جدا می شوند وجود ندارد  با این حال در این زمینه توصیه هایی شده است.

 1. وقتی در شرایط دشوار طلاق هستید و در حالی که طلاق مراحل قانونی خود را می گذراند، همه تلاش خود را به عمل آورید که فرزندانتان را قبل از سایر موضوعات روشن کنید.
 2. بدون توجه به شدت ناراحتی خود از شرایط پیش آمده سعی کنید زندگی روزانه تان شکل طبیعی خود را حفظ کنید.
 3. گناه طلاق را به گردن همسرتان به این دلیل که با فرزندتان رفتار درستی نداشته نیندازید. درصدد تحقیر همسر خود برنیایید. مجبور نیستید درباره خصوصیات او دروغ بگویید. از بازگو کردن نظرات خود نسبت به همسرتان به فرزندانتان خودداری کنید.
 4. در صورت امکان شما به تنهایی یا به به اتفاق همسرتان درباره جدا شدن خود با فرزند یا فرزندانتان حرف بزنید.
 5. با تمام وجود سعی کنید که به فرزندتان بگویید که آنها تقصیری در جریان طلاق شما ندارند. به آنها توضیح دهید که رفتار آنها علت طلاق شما نیست.
 6. به فرزندان خود بگویید و به آنها تضمین بدهید که جدا شدن آنها از یکدیگر سببی نیست که فرزندان خود را فراموش کنند. به آنها بگویید که هم چنان پدر و مادر آنها باقی می مانید.
 7. به آنها نگویید که به زودی همه اختلافات حل می شود و آنها دوباره زندگی شاد و آرامی را شروع خواهند کرد.
 8. به فرزندان خود توضیح دهید که هر اتفاقی بیفتد از آنها حمایت لازم به عمل خواهد آمد. وقتی یکی از والدین خانه را ترک می کند بچه ها طبیعتا نگران می شوند که اگر پدر و مادری که با آنها باقی مانده نیز آنها را ترک کند تنها خواهند ماند و کسی برای مراقبت و حمایت از آنها وجود نخواهد داشت. به آنها قول دهید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

پس از آماده کردن کودکان برای طلاق به چند موضوع توجه کنید

 1. خصومت و خشم ناشی از طلاق را روی سر بچه  ها خالی نکنید.
 2. هرگز بچه ها را به جانب داری از خود فرا نخوانید.
 3. از فرزندان خود در نقش جاسوس میان خود و همسرتان استفاده نکنید. فرزندتان را پس از دیدار همسر سابقتان سوال پیچ نکنید و از زندگی فعلی او نپرسید.
 4. مجبور نیستید که در مقام تحسین همسر گذشته خود حرفی بزنید و گاه در مقام اشاره بگویید که او  یک غول بی شاخ و دم نبود.
 5. توجه داشته باشید که وقتی فرزندان شما با همسر سابقتان دیدار می کنند مدتی تحت تاثیر قرار می گیرند. مدتی وقت لازم دارند تا خود را تطبیق دهند. این را بپذیرید و با طرح و اظهار نظر بر وخامت شرایط نیفزایید.

این احتمال را در نظر بگیرید که شما به عنوان پدر یا مادری که  وظیفه سرپرستی از فرزندان بر عهده او قرار گرفته ممکن است دوباره ازدواج کنید. این اتفاقی است که اغلب می افتد و با این حساب فرزندان شما باید با ناپدری یا نامادری خود زندگی کنند.

نکات کلیدی وکاربردی در ارتباط با آماده کردن کودکان برای طلاق

با توجه به موارد بیان شده والدین می توانند با رعایت نکات فوق شرایطی را فراهم کنند تا اثرات طلاق بر کودکان کمتر شود. از این طریق فشار های روانی ناشی از طلاق بر کودکان کمتر شده و در فرایند رشد آنها اثرات منفی کمتری دارد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.