اخبار و جشنواره ها

پول دادن به کودکان و توانایی ذهن

دادن پول توجیبی و مسئولیت مالی در کودکان از جمله مسایلی است که والدین در مورد آن نظرات و شیوه های مختلفی دارند. در این یادداشت به رابطه این امر با پرورش توانایی ذهنی می پردازیم.

هنگامی که کودکان وارد مدرسه می شوند نیاز هست که به همراه خود مقداری پول داشته باشند و با بالاتر رفتن سنشان ضرورت این امر بالاتر می رود و کم کم می توانند مسولیت جزیی از امور مالی خود را به عهده بگیرند. برای اینکه کودک بتواند از عهده این امر برآید باید بتواند بشمارد و عملیات اولیه ریاضی را بلد باشد. بنابراین ابن امر با توانایی ذهنی او در زمینه ریاضی ارتباط نزدیک دارد. یادگیری این مهارت ها تاثیر مستقیمی بر پرورش هوش و ذهن کودک دارد. به خصوص اگر یادگیری به صورت فعال انجام شود. یادگیری فعال از طریق تجربیات، آزمون، خطا و در گیر شدن مستقیم و بررسی و حل مساله ایجاد می شود که منجر به تولید و کشف دانش خواهد شد، بنابراین دادن مسولیت مالی نوعی یادگیری فعال است که تجربیات مفیدی برای کودک فراهم خواهد کرد.

پول دادن به کودکان و توانایی ذهن

ریاضیات معمولا از جمله دروسی است که جذابیت زیادی برای کودکان ندارد. یکی از دلایلی که می توانیم برای عدم جذابیت ریاضی نسبت به دروس دیگر عنوان کنیم این مساله است که آموزش آن از مسایل روزمره زندگی به دور است. مثلا در درس فارسی با داستان ها و مفاهیم متناسب با سن کودک سروکار داریم اما در ریاضیات با یکسری مفاهیم غیرملموس و اعداد روبرو می شویم مدیریت مالی روزانه به کودک این امکان را می دهد که مفاهیم ریاضی را بطور ملموس تجربه کند.
مهارت های اولیه ریاضی در دبستان با دسته بندی، شمارش، ردیف کردن و تناظر یک به یک آغاز می شود. ،استدلال، درک مفهوم، سیستم نماد اعداد، مراحل محاسبه، کاربرد مهارت های حساب، راهبردهای محاسبه، توالی شمارش، زبان ریاضی ، مفاهیم اساسی اعداد، حل مساله ،کاربرد راهبردهای کلامی در حل مسایل ریاضی از جمله توانایی هایی هستند که دانش آموز آنها را به دست می آورد و با تمرین مداوم این مفاهیم نهادینه می شوند.
ریاضیات و حساب کردن بر مولفه هوش منطقی تاثیر می گذارد که توانایی حل کردن، حساب کردن، رفع کردن،سوال کردن،فرض کردن، نظریه دادن،کشف کردن، تبیین کردن را تعریف می کند.تقویت درس ریاضیات باعث می شود که ذهن کودک پرورش یابد و جدای از آموزش در مدرسه حساب های مالی روزانه کودک نیز می تواند این توانایی ها را تقویت کند. بنابراین نیاز است که از زمانی که کودک توانایی ابتدایی این امر را پیدا می کند مسولیت امور مالی به خودش واگذار شود. برای این امر می توانید راهکارهای زیر را در نظر داشته باشید.

 

راهکارهایی برای مدیریت مسئولیت مالی در کودکان

• مبلغ مشخصی در نظر بگیرید و آن را متناسب با اقتصاد خانواده، نیاز کودک و مخارج کودک تعیین کنید و اجازه دهید کودک با همان مبلغ برنامه ریزی کند.
• مفهوم پول را برای کودک توضیح دهید تا ارزش آن را درک کند. کارهایی که میتواند با پول انجام دهد را برایش به صورت واضح توضیح دهید.
• کارکرد و فعالیت بانک و حساب های مختلف را برای کودکان تشریح کنید.
• به فرزندتان مسولیت کامل امور مالی اش را بدهید و به طور نامحسوس او را کنترل کنید.
• مبلغ را به خاطر اینکه کودک در مدت مشخص دچار کمبود شده اضافه نکنید و اگر واقعا نیاز بود که کودک پول بیشتری در اختیار داشته باشد به او قرض بدهید و مفهوم قرض دادن را واضح و روشن برای کودک توضیح دهید تا بداند که با برنامه ریزی باید مبلغ را بازگرداند.
• مفهوم پس انداز کردن را توضیح دهید و مزایای آن را برای کودک عنوان کنید و او را به این امر تشویق کنید.
• پول توجیبی به هیچ وجه به عنوان پاداش نباید در نظر گرفته شود این امر مخرب است و باعث می شود کودک برنامه ریزی مالی را یاد نگیرد.
• ناآگاهی ها و معایب کار کودک را بشناسید و او را در آن زمینه راهنمایی کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.