اخبار و جشنواره ها

راهکارهای مدرسه نرفتن کودکان

همه پدر ومادر ها برای درس خواندن فرزندانشان، اهمیت بسیاری قایلند و دوست دارند کودکشان در مدرسه، درس خوان باشند ولی گاهی شرایط بر خلاف تصور والدین پیش می­ رود و مسایلی به وجود می­ آید که باید برای مدرسه نرفتن کودکان اقدامی انجام داد.

راهکارهایی برای رفع مشکل مدرسه نرفتن کودکان

علاقه مند کردن کودک به مدرسه

  • حرف های مثبت در مورد مدرسه بزنید.
  • اگر قرار است در مدرسه برنامه خاصی اجرا شود (جشن، اردو) در تقویم علامت گذاری کنید.
  • در مورد بی علاقگی کودکان به مدرسه با معلمش صحبت کنید.
  • کودک خود را تشویق کنید دوستان جدیدی پیدا کند.
  • غر زدن کودک را نادیده بگیرید در عوض نظرات مثبت و اشتیاق کودک را به مدرسه رفتن تشویق کنید و به او پاداش دهید.
  • در روزهای تعطیل با کودکتان به مدرسه بروید. دیدن مدرسه در ساعات تعطیلی می ­تواند کمک خوبی باشد تا در زمان هایی که مدرسه پر از دانش آموز است.
  • در مورد علل نرفتن به مدرسه جستجو کنید و کودک را تشویق کنید تا تمام خبرها و اتفاقاتی که باعث شده از مدرسه دوری کند را به شما بگوید.
  • با مسئولان مدرسه هماهنگ کنید که در ابتدای سال تحصیلی جدید به مدت کوتاهی به کودکتان توجه کنند.
  • روشی را برای جایزه دادن مرتب و رسمی پایه گذاری کنید. به فرزندتان در ازای کارهای مفیدش برای مرتب رفتن به مدرسه، امتیاز دهید.
  • برای مدرسه نرفتن شرایط خاصی را تعیین کنید: برای مثال فرزندتان باید تب بالای 5/38 داشته باشد. علائمی از ناخوشی را داشته باشد.اگر کودک مریض است باید در رختخواب بخوابد. ممکن است این سوال مطرح شود که اگر ناخوشی کودکمان با رفتن سرویس مدرسه به طور عجیبی ناپدید شد چه باید کرد؟ ترتیبی بدهید که آن روز به کودک خوش نگذرد و اجازه بازی کردن و تفریح را به او ندهید برای او مکانی مناسب حال بیمار ایجاد کنید، مثلا غذاهای مناسب یک بیمار را به او بدهید.

لزوم ایجاد انگیزه در کودک

حال تصور کنید در مقابل رودخانه خروشانی ایستاده اید و افرادی به زور شما را وادار کنند که از آن رودخانه عبور کنید. بعید به نظر می­رسید آنها بتوانند شما را وادار به این کار کند ولی اگر در آن طرف رودخانه “گنجی” به شما نشان داده شود به هر سختی که باشد تلاش می­کنید و خود را به هر آب و آتشی می­زنید و بدون هیچ زور و اجباری خود را به آن طرف رودخانه می­رسانید.

“گنج” همان “انگیزه” ای است که باعث بوجود آمدن”انرژی” در ما شده. بنابراین نه تنها تفکر اینکه ” کودک وظایفی از پیش تعیین شده دارد”، صحیح نیست بلکه برای انجام کاری که مایلیم کودکمان انجام دهد باید برای او انگیزه ای ملموس ایجاد کنیم.

نتیجه گیری: شما والدین گرامی نمی­ توانید کودک را مجبور کنید که مدرسه را دوست داشته باشد؛ ولی می­ توانید باعث ایجاد اعتماد و امنیت در او شوید. می ­توانید به او کمک کنید با احساساتش کنار بیاید و او را به سوی راهکارهای احتمالی هدایت کند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.