اخبار و جشنواره ها

شلوغ کردن کودک بیرون از خانه

آيا هيچگاه اتفاق افتاده است هنگامي كه به همراه كودك خود بيرون از منزل هستيد، شلوغ کردن بیرون از خانه کودک، ناراحتي شما را فراهم كرده باشد؟ آيا شما قادر به برخورد كردن با گريه ها و تقاضاهاي مداوم او به هنگام ملاقات دوستان يا در،زمان خريد هستيد؟ آيا هيچگاه با خود فكر كرده “ديگه هيچ وقت او را با  خود جايي نمي برم!”

اميدواری هاي زيادي براي شما و كودكتان وجود دارد. شما می توانيد رفتار ناراحت كننده كودكتان در بيرون از منزل را با استفاده از راهکارهای پیشنهادی زیربهبود بخشيد.

شلوغ کردن کودک بیرون از خانه

راهکاریی برای مقابله با شلوغ کردن بیرون از خانه

  • براي اينكه والد موثري باشيد، بايد به دامنه متنوعي از مهارت هاي انضباطي صحيح مسلح باشيد. والديني كه تنها مهارت انضباطي آنها نق زدن و سرزنش كردن است، در بيرون از منزل به دفعات از اين روش ها در مورد كودك خود، استفاده مي كنند!
  • كودك خود را براي ملاقات هاي خارج از خانه آماده كنيد. از او بخواهيد كه چندين اسباب بازي و يا كتاب را با خود بردارد. توجه نماييد در زماني كه شما با بزرگسالان در حال صحبت هستيد، او هم سرگرمي جذابي داشته باشد.
  • توقعات خود را به کودک بگویید؛ کودک را به روشنی از توقعات خود آگاه سازید و کاملا واضح به او بگویید که چه باید بکند. همچنین، او را از پیامدهای احتمالی عدم همکاری اش آگاه سازید.
  • به عنوان پیامد رفتار بد در مکان های عمومی، اجازه یکی از کارهایی را که کودک دوست دارد انجام دهد، از او بگیرید و سرحرف خود باستید.
  • هیچ گاه، کودک را به چیزی که نمی ­توانید به آن عمل کنید، تهدید نکنید. اگر تولد پدر بزرگ است و شما چندین مهمان دعوت کرده اید و علی در لباس پوشیدن همکاری نمی ­کند و لجبازی می ­کند، او را تهدید نکنید که: “اصلا مهمانی رو به هم می ­زنم.” چون این کاری نیست که شما بتوانید انجام دهید و لزومی هم ندارد.
  • این دوره کودک کمی سخت تر می ­شود چون کنجکاوی شاخصه اصلی این دوران است از همین روی مشکلات عدیده ای برای والدین به بار خواهند آورد.
  • سوال کردن و چراهای پشت سر هم ممکن است شما را کلافه کند ولی او می ­خواهد بداند که چرا این دنیا این شکلی است. خود محوری و کنجکاوی از خصوصیات بارز این دوره است. به آنها برچسب خودخواه و بی ملاحظه نزنید، خود محوری در رشد آنها نقش مهمی ایفا می ­کند. این بخشی طبیعی از رفتار آنها است.
  • به آنها توضیح دهید که چگونه رفتارشان روی دیگران تاثیر می ­گذارد.”اگر اسباب بازی هایت را به دوستانت ندهی ممکن است با تو بازی نکنند””وقتی بچه ها را فشار می­دهی آنها ناراحت می ­شوند”.
  • توضیح دادن در مورد تاثیر رفتارشان بر دیگران در این سن می­ تواند مفید واقع شود.”اگر چیزی را به طرف کسی پرتاب کنی ممکن است به او بخورد و دردش بیاید”.
  • اگر کودک پیش دبستانی هم چنان برخلاف توصیه های شما عمل کرد برایش پیامدهای طبیعی در نظر بگیرید.”من با تو بازی نمی­ کنم چون…..”

نتیجه گیری: با توجه به آنچه اشاره شد، نباید رفتارهای مثبت و منفی  کودک را بدون پیامد بگذارید، در مکان های عمومی هم باید از این قانون تبعیت کرد. و با استفاده از از راهکارهای ارائه شده دراین مقاله با اعتماد به نفس و كارايي بيشتري به اتفاق هم به ملاقات دوستان، بستگان، خريد و ساير مكان ها برويد.

منبع:

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.