اخبار و جشنواره ها

فرزندپروری کودک مضطرب

والد یک کودک مضطرب برای این که بتواند به کودک خود کمک کند، ابتدا باید تلاش کند که او را بهتر بشناسد. خصوصیات و صفات منحصر به فرد او را بداند. واکنش کودک خود را نسبت به وقایع مختلف پیش بینی کند. علاوه بر این باید خودش با روش های کنار آمدن با مشکلات روزمره زندگی آشنا باشد. مهارت لازم برای حل مسئله را داشته باشد. نحوه کنار آمدن با کودک مضطرب را هم بداند.

روش های متفاوتی برای کنار آمدن با اضطراب کودک وجود دارد. مثلا می توانید او را مطمئن کنید که اوضاع بهتر خواهد شد. و همیشه شرایط به این صورت باقی نمی ماند. والدین می توانند با بررسی آنچه کودک را ترسانده و مضطرب کردن و شرح جزییات آن ، مسئله را برای کودک روشن تر کنند. محکم و جدی باشید و اجازه اجتناب از موقعیت را به کودک ندهید. در عوض او را راهنمایی کند تا با مشکل به روشی درست برخورد کند. مشکل را ندیده نگیرید و حوصله به خرج بدهید.

فرزندپروری کودک مضطرب

والد کودک مضطرب بودن واقعاً دشوار است. گاهی والدین نمی دانند چه باید بکنند. و ممکن است عکس العمل شان باعث باقی ماندن اضطراب کودک شود. هنگامی که کودک شدیداً مضطرب است سعی نکنید که اوضاع را شما هدایت کنید. سعی نکنید که کودک را راهنمایی کنید. و یا خودتان کارهایی برای کودک انجام ندهید. زمان بدهید، فرصت بدهید کودک شخصاً شرایط را تجربه کند و تصمیم بگیرد.

کودک مضطرب معمولا تلاش می کند از بسیاری فعالیت ها اجتناب کند. شما به عنوان والد تا حد ممکن مانع اجتناب کودک شوید. فرصت درگیر شدن با مشکل را از او نگیرید. درگیر شدن اضطراب را کاهش می دهد و هم چنین اجتناب برای او عادت نمی شود. تا زمانی که کودک از موقعیت هراس آور اجتناب کند نمی تواند بر اضطراب خود غلبه کند.

حوصله کنید و با مشکل کودک کنار بیایید . همیشه گفتار و رفتار شما کمکی به کودک نمی کند. اگر حس کردید کودک عمدا به اضطراب خود چسبیده است، و با اینکه توان انجام کار را دارد از ان اجتناب می کند . تحمل کنید عصبانی شدن با کودک همه چیز را به نفع اضطراب تمام می کند. اگر فکر می کند نمی توانید تحمل کنی از والد دیگر کمک بگیرید.

مثلاً اگر فرزند شما اضطراب رفتن به مدرسه را دارد:

از او بپرسید چرا نگران است و از چ چیزهایی می ترسد. توضیح دهید که نگرانی در هفته  های اول مدرسه عادی و طبیعی است. در زمان های خاصی در مورد آن صحبت کنید. سعی کنید با برنامه ریزی مشکل را کم کم حل کنید. و اطمینان دهید کا با کاهش نگرانی های کودک واقعه بدی رخ نخواهد داد. او را برای مقابله با مشکل راهنمایی کنید. می توانید برای این کار با او وارد بازی شوید و با تجسم آن موقعیت ایفای نقش کنید. با این کار اوضاع برای کودک کمی عینی تر می شود و بهتر با مشکل کنار می آید . در ضمن می تواند از راهکارهای شما را هم تقلید کند و در موقع لزوم به کار ببرد.

می توانید نکات مثبت هر شرایط برای برای کودک توضیح دهید و او را برای رویارویی ترغیب کنید. و به او بیاموزید به جای تاکید بر مشکل به نکات مهم و جالب و مثبت موضوع تمرکز کند.

ضمن کار با کودک رفتار خود را کنترل کنید. اگر شما هم اضطراب داشته باشید کودک نمی تواند با اعتماد به نفس کافی با موضوع برخورد کند.

روش هایی هم وجود دارد که والدین می توانند با استفاده از آن ها را به گونه ای موثر با اضطراب کودک برخورد کنند.

 • پاداش دهید مهم نیست موفقیت کودک در مواجهه با اضطراب چقدر کوچک است. در هر صورت به او پاداش بدهید. پاداش ها ممکن است مادی ( پول-اسباب بازی- غذا- برچسب)  یا غیر مادی  ( توجه- تحسین- محبت- نشان دادن علاقه) باشد. فقط سعی کنید متنوع باشد و از یک پاداش چند بار استفاده نکنید. سعی کنید پاداش ها معنادار باشند. و شرط لازم برای گرفتن پاداش را روش برای کودک توضیح دهید. پاداشی متناسب با تکلیف تهیه کنید.
 • گاهی لازم است والدین رفتارهای اضطرابی کودک را نادیده بگیرند و در صورت بروز آن رفتارها توجه کردن به کودک را کاهش دهند.
 • فرصت بدهید تا کودک بطور موثر با مشکل مقابله کند. هنگام گفتگو در مورد مشکل با همدلی و ارام با کودک صحبت کنید. زیرا کودک نیازمند حمایت والدین است.
 • الگویی شجاع و غیر مضطرب برای کودک خود باشید. کودک از راه مشاهده و تقلید می اموزد . اگر والدین را مضطرب ببیند نمی توان انتظار داشت که رفتار غیر مضطرب از خود نشان بدهد.
 • رفتارهای شیطنت امیز را از رفتارهای اضطرابی تشخیص دهید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید.
 • می توانید پس از شناسایی رفتار ، رفتارهای شیطنت امیز را محروم کردن از امتیازهایی که قرار بود بدهید مهار کنید.

اصولا والدین باید هنگام ارتباط با فرزندان برخی اصول را به خاطر بسپارند. از جمله این که لازم است با ثبات باشند ، هیجان های خود را مهار کنید. گاهی اوقات هر کودکی می تواند عذاب اور و نگران کننده باشد. اما فراموش نکنید که هر قدر عصبی تر شوید به عنوان والد کمتر تاثیر گذار خواهید بود. پس بهتر است هیجان های خود را کنترل کنید.

نکات مفید و کاربردی در ارتباط با کودک مضطرب

 • او را تشویق و ترغیب کنید که ترس هایش را بیان کند.
 • اطمینان بیش از حد به کودک ندهید.
 • ابراز عاطفه جسمانی و بیان جمله هایی شبیه” همه چیز درست می شود” می تواند کودک را تسلی دهد.
 • وقتی فرزندتان مشغول انجام کاری می شود. در انجام امور او مداخله نکنید.
 • با کودک بد رفتاری نکنید
 • به رفتارهای شجاعانه کودک پاداش دهید
 • سعی کنید رفتارهای اضطرابی کودک را نادیده بگیرید.
 • هنگامی که مشغول مقابله با اضطراب است به او کمک کنید.
 • برای ابراز رفتارهای شجاعانه و غیر مضطربانه به او الگو بدهید.
 • به او بفمانید که تلاش برای انجام رفتارهای شجاعانه به اندازه موفقیت اهمیت دارد.
 • گاهی با کودک مشارکت کنید.
 • کمک کنید اضطراب خود را بشناسد.
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.